Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Polenta'nın besinsel faydaları nelerdir?

Polenta'nın besinsel faydaları nelerdir?

 1. Polenta, çeşitli besinsel faydaları olan sağlıklı bir gıda tercihidir. Bu makalede, polenta'nın beslenme yararlarından sekizine ve bunun nasıl kullanılacağına bakıyoruz.

Polenta nedir?

 1. Geleneksel olarak polenta İtalya ile ilişkilendirildi ve o ülkeden çeşitli yemeklerde kullanıldı.

 2. Şimdi ise, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde başka yerler de dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde yaygın olarak yeniliyor.

 3. Polenta genellikle sarı mısırdan yapılır. Mısır polenta yapmak için mısır unu içine kaba öğütülür. İnce öğütücüler yumuşak bir polenta yapar, kaba öğütüler sert bir polenta yapar.

 4. Öğütmeden sonra, mısır unu su, süt veya et suyunda kaynatılır. Genellikle, polenta pişirme oranı, 4 fincan sıvı ila 1 fincan mısır unudır. Pişirildiğinde kalın bir yulaf kıvamına sahiptir.

 5. Polenta yapma geleneksel metodu, 40 ila 50 dakika süreyle bir tencereye karıştırılmasını içerir, bu zaman alıcı olabilir. Daha kolay bir şeyler arayanlar için polenta hızlı pişirme veya anlık çeşitlerde de satılıyor.

 6. Çabuk pişirilen polenta satılmadan önce ön pişirilir ve yeniden kurutulur, bu nedenle hazırlanması sadece 5 ila 10 dakika sürer.

 7. Tamamen pişmiş polenta marketlerde de mevcut. Genellikle tüp benzeri paketlerde satılmaktadır. Sert olma eğiliminde olduğundan, dilimlenebilir ve sonra kızartılabilir veya pişirilebilir.

Faydaları

 1. Polenta karbonhidrat ve protein içerir.

 2. 30 gramlık bir un çorbası kaşığı un sağlar:

 3. Besin değerini artırmak için bazı polenta çeşitleri mineral ve vitaminlerle zenginleştirilmiştir. Su yerine sütle polenta yapmak değerli besinleri ekleyebilir.

 4. Genel olarak, polenta, aşağıdaki faydaları nedeniyle iyi bir gıda tercihidir:

1. Lif ve protein kaynağı

 1. Polenta, bir insanın kendini tam hissetmesine yardımcı olmak için hem protein hem de lif içerir. Lifin ayrıca sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlaması, sağlıklı bağırsak bakterilerini beslemesi ve kabızlığı önlemesi önerilir.

2. Polenta glutensizdir

 1. Glütensiz yemekler arayanlar için polenta iyi bir seçenek. Buğday, kuskus ve çavdar gibi birçok lif kaynağı glüten içerir.

 2. Polenta genellikle çölyak hastalığı veya gluten duyarlılığı olan kişilerce yenmesi güvenlidir. Ancak insanlar diğer katkı maddeleri için içerik listesini kontrol etmelidir.

3. Karmaşık karbonhidratlar bakımından zengin

 1. Polenta mükemmel bir kompleks karbonhidrat kaynağıdır.

 2. Basit karbonhidratlar hızla parçalanır ve bir kişinin kan şekeri seviyesinin yükselmesine neden olabilir. Çoğu zaman basit karbonhidratlar da pek fazla besin içermez. Pastalar, kurabiyeler ve beyaz ekmek basit karbonhidrat örnekleridir.

 3. Polentadaki kompleks karbonhidratlar yavaşça parçalanır, bu da sindirimi daha uzun sürer. Bu yavaş salınım kan şekeri seviyesini sabit tutabilir.

4. A vitamini içerir

 1. Çok miktarda vitamin ve mineral içermemesine rağmen, polenta biraz A vitamini içerir

 2. Ulusal Sağlık Enstitülerine göre, böbreklerin, akciğerlerin ve kalbin düzgün çalışması için A vitamini gereklidir.

5. Karotenoidlerin Kaynağı

 1. Polenta öğütülmüş mısır içerir ki bu iyi bir karotenoid kaynağıdır.

 2. Karotenoidlerin, bazı göz koşulları ve bazı kanserler gibi bazı hastalık riskini azalttığı düşünülmektedir.

6. Yağ oranı düşük

 1. Polenta doğal olarak yağ bakımından düşüktür ve kalp sağlıklı bir diyetin parçası olarak yenilebilir.

 2. Doymuş yağ alımını azaltmak isteyen bir insan, polenta süt, süt yerine su, bitki sütü veya et suyu ile pişirmeli ve peynir veya tereyağı eklememelidir.

7. Esansiyel mineraller içerir

 1. Demir, magnezyum ve çinko, temel minerallerdir. Her ne kadar polenta bu mineralleri fazla miktarda sağlamamasına rağmen, yine de sağlıklı bir diyete güveniyorlar.

8. Düşük kalorili

 1. Polenta, bir sıvı içinde pişirilen diğer bütün tanelere benzer şekilde düşük kalorilidir. 100 gram (g) pişmiş porsiyonda yaklaşık 70 kalori sağlar.

 2. Polenta gibi kalorisi düşük olan besleyici, bütün yiyecekler kilo vermek veya kilo vermek isteyen insanlar için iyi bir seçim olabilir.

Diyet ipuçları

 1. Polenta ılık mısır tadında, şifalı bitkiler, sebzeler veya peynir eklemek için iyi bir temel oluşturuyor. Garnitür olarak kullanılabilir ve balık veya diğer etlerle birlikte yenilebilir.

 2. Polenta pişerken lapa benzeri bir kıvamda olmasına rağmen, soğutulduğunda dilimlemek için yeterince sert olabilir. Dilimler ızgaraya veya fırına peynir veya soslar dahil çeşitli malzemelerle yerleştirilebilir.

 3. Pişmemiş polenta ayrıca belirli tariflerde un yerine kek ve ekmek pişirirken de kullanılabilir. Pişirilmiş tariflerde polenta kullanımı, besin değeri ve nemli bir tutarlılık sağlayabilir.

Tarifler

 1. Polenta brunch sırasında veya bir taraf olarak, örneğin bir lahana, mantar ve domates sosu ile yenebilir. Veya tavada margarita polenta pizzasında pizza hamuru yerine kullanılabilir.

 2. Kendi başına veya başka bir tabakta yemek için basit ve kremsi bir polenta tabanı yapmak için, bir kişi burada tarifini takip edebilir.

 3. Zengin ve doyurucu bir ana yemek için, bu pestoyu lazanya yapmak için polenta kullanılabilir.

Paket servis

 1. Polenta, patates, makarna ve pirinç gibi diğer garnitürlere sağlıklı bir alternatif. Güçlü bir tada sahip olmadığı için çeşitli yiyeceklere eşlik edebilir.

 2. En besleyici polenayı elde etmek için, kişi taş öğütülmüş mısır unu almayı düşünmelidir. Taş öğütme işlemi, besin maddelerinin daha fazla tutulmasını sağlar.

 3. Çölyak hastalığı, glüten duyarlılığı olan veya yok etme diyeti olan insanlar, polenta, buğday yemekleri için iyi bir alternatif olabilir. Ayrıca pişirme sırasında buğday unu yerine de kullanılabilir.

 4. En son Pzt 23 Ekim 2017 tarihinde gözden geçirilmiştir. Bu konudaki son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 5. Temel rapor: 20020, mısır unu, tam tahıllı, sarı. (2016, Mayıs). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/6491

 6. Tam rapor (tüm besinler): 45135599, polenta, UPC: 20001551. (2016, May). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/94403?

 7. Hardwick, N. (n.d.). Polenta ile nasıl pişirilir. BBC İyi Yemek. Https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/how-cook-polenta

 8. Johnson, E.J. (2002, March-April). Karotenoidlerin insan sağlığındaki rolü. Klinik Bakımda Beslenme, 5 (2), 56-65. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12134711

 9. Vitamin A [!Bilgi Sayfası

 10. Zeppa, G., Bertolino, M., Rolle, L. (2012, Ocak). Farklı mısır çeşitleriyle üretilen İtalyan polenta kantitatif betimsel analizi. Tarım ve Gıda Bilimleri Dergisi, 92, 412-17. Https://www.researchgate.net/publication/51545821_Quantitative_descriptive_analysis_of_Italian_polenta_produced_with_different_corn_cultivars_Journal_of_the_Science_of_Food_and_Ag4_4_4_4_4_4_4_4_4_4_4_4_4_4_4_4_4_4_4_4_4_4_4_23 Tarafindan Çekilen En Son Fotograflara Göz at [! 42 => 1140 = 14!

 11. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407