Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Pirinci'nin İnanılmaz Faydaları

Pirinci'nin İnanılmaz Faydaları

 1. Diğer faydalar, cilt bakımına yardımcı olma, metabolizmayı arttırma, sindirimi düzenleme ve yüksek tansiyonu düşürme yeteneğini içerir. Kilo kaybına yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir ve dizanteriye ve kronik hastalıklara karşı koruma sağlar.

Pirinç Nedir?

 1. Pirinç, sırasıyla Asya ve Avustralya pirinci olarak da bilinen Oryza sativa ve Oryza glaberrima çimen türlerine ait bir tahıl tanesidir. Tahıl, farklı şekillerde, boyutlarda, dokuda, aromada ve renkte 40.000'den fazla çeşitte geliyor.

 2. Farklı pirinç türleri arasında beyaz, kahverengi, gül, erişte, siyah inci, kırmızı maya, yabani, yasemin ve suşi pirinci bulunur. Uzun taneli, orta taneli ve kısa taneli olabilirler ve çok kısa bir hazırlık süresi alabilirler.

 3. Verdiği faydaların tümü için iyi bilinir, sık sık evcil hayvan yiyeceklerinde, yüz temizleyicileri ve nemlendiriciler gibi kozmetiklerde ve diyetlerde kullanılan bir bileşen olarak kullanılır. takviyeleri ve hapları.

Beslenme

 1. Çoğu insan için pirinç kısa taneli beyaz pirinç ile eş anlamlıdır. Bu çeşitliliğin çoğu besin maddesi içerdiği için sağlıklı olduğu kabul edilir ve pro-enflamatuar özellikleriyle bilinen omega-6 yağ asitleri bakımından zengindir. Bununla birlikte, vitamin ve minerallerde genellikle düşüktür.

Sağlık Faydaları

 1. Dünyadaki birçok mutfakta temel bir besindir ve dünya nüfusunun yarısından fazlasını besleyen önemli bir tahıl ürünüdür. Bu yaygın mahsulün sağlık yararları aşağıda açıklanmıştır.

]

 1. Pirinç karbonhidratlarda bol olduğu için, vücut için yakıt görevi görür ve beynin normal çalışmasına yardımcı olur. Karbonhidratlar vücut tarafından metabolize edilir ve fonksiyonel, kullanılabilir enerjiye dönüştürülür. İçinde bulunan vitaminler, mineraller ve organik bileşenler, tüm organların işleyişini ve metabolik aktivitesini arttırır, bu da enerji seviyesini yükseltir.

Obezitenin Önlenmesi

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400

Glutensiz

 1. Pirinç, doğal olarak herhangi bir glüten içermez ve bu nedenle bağırsakta iltihaplanmaya neden olmaz. Bu, çölyak hastalığından muzdarip insanların diyetlerine kolayca katılabileceği anlamına gelir.

Kan basıncını kontrol eder

 1. Pirinç, sodyum bakımından düşük olduğu için hipertansiyondan muzdarip olanlar için en iyi yiyeceklerden biri olarak kabul edilir. Sodyum damarların ve arterlerin daralmasına, tansiyon arttıkça kardiyovasküler sistemde stres ve gerginliğin artmasına neden olabilir. Bu aynı zamanda ateroskleroz, kalp krizi ve felç gibi kalp durumlarıyla da ilişkilidir, bu yüzden bu mineralin fazlalığını önlemek her zaman iyi bir fikirdir.

Kanseri Önler

 1. Tam tahıllı kahverengi pirinç çeşidi, birçok kanser türüne karşı korunmaya yardımcı olan çözünmez lif bakımından zengindir. Bilim adamları ve araştırmacılar, bu tür çözünmeyen liflerin vücudu kanserli hücrelerin gelişimine ve metastazlarına karşı korumak için hayati olduğuna inanmaktadır. Lif, kolorektal ve bağırsak kanserine karşı korunmada faydalıdır. Bununla birlikte, lifin yanı sıra, C vitamini, A vitamini ve fenolik ve flavonoid bileşikleri gibi doğal antioksidanlara sahiptir ve bunlar vücuttan serbest radikalleri temizlemeye yardımcı olur. BioMed Research International'da yayınlanan bir 2017 çalışmasında, pirinç yan ürünleri tüketiminin antioksidan bitki besleyicileri nedeniyle optimal kemoprevensyon sağlayabileceğine dair önemli kanıtlar sağlanmıştır. Bununla birlikte, antikanser yararını doğrulamak için daha fazla bilimsel kanıt gereklidir.

Cilt Bakımı

 1. Tıp uzmanları, toz halindeki pirinçlerin cilt koşullarını iyileştirmek için topikal olarak uygulanabileceğini söylüyor. Hindistan alt kıtasında, Ayurveda uygulayıcıları tarafından hali hazırda, iltihaplı cilt yüzeylerini serinletmek için etkili bir merhem olarak Ayurveda uygulayıcıları tarafından reçete edilir. Fenolik bileşikler, özellikle kahverengi veya vahşi çeşitlilikte, anti-enflamatuar özelliklere sahiptir, bu yüzden de yatıştırıcı tahriş ve kızarıklık için iyidirler. Tüketilmiş veya topikal olarak uygulanmış olsun, birkaç cilt koşulunu hafifletme eğilimindedir. Antioksidan kapasite ayrıca kırışıklıkların ve cildi etkileyen diğer erken yaşlanma belirtilerinin görünümünü de geciktirmeye yardımcı olur.

Alzheimer Hastalığını Önleyebilir

 1. Michiaki Okuda ve arkadaşlarının sıçan modelinde yapılan bir çalışmada, yüksek basınç altında pişirildiğinde kahverengi pirincin en önemli besinlerini koruduğunu gösteren kanıtlar vardı. Bu yüksek basınçlı kahverengi pirinç, beyinde, Alzheimer hastalığından sorumlu ana protein olan amiloid beta miktarını azaltır. Ayrıca bilişsel işlev bozukluğunu iyileştirme potansiyeli olduğunu gösterdi.

Diüretik Sindirim Nitelikleri

 1. Pirinç kabuğunun dizanteriyi tedavi etmek için etkili bir ilaç olduğu düşünülmektedir. Bir idrar söktürücü olarak, idrarın yaklaşık% 4'ü vücut yağından yapıldığından, idrar asidi gibi vücuttaki toksinleri yok etmenize ve hatta kilo vermenize yardımcı olur! Yüksek lif içeriği ayrıca bağırsak hareketi düzenliliğini arttırır ve çeşitli kanser türlerine karşı korur, ayrıca kardiyovasküler hastalık olasılığını azaltır. Çinliler iştahı büyük ölçüde artırdığına, mide rahatsızlıklarını iyileştirdiğine ve tüm sindirim sorunlarını azalttığına inanıyorlar.

Metabolizmayı Geliştirir

 1. Pirinç, niasin, D vitamini, kalsiyum, lif, demir, tiamin ve riboflavin gibi mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Bu vitaminler vücudun metabolizması, bağışıklık sistemi sağlığı ve organların genel işleyişi için temel sağlar.

Kardiyovasküler Sağlığı Artırır

 1. Pirinç kepeği yağının, vücuttaki kolesterol seviyelerini azaltarak kardiyovasküler gücü arttıran antioksidan özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Tahıl kabuğu, besin maddelerinin çoğunun bulunduğu yer olduğundan, yabani ve kahverengi pirinç çeşitleri beyaz çeşitlerden çok daha iyidir; ironik olarak, kabuk beyaz pirinç hazırlanmasında uzaklaştırılır.

IBS'yi rahatlatır

 1. New York Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi, 2018'de Dünya Gastroenteroloji Dergisi'nde İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) için önerilen diyet hakkında detaylı bir rapor yayınladı. Bu nedenle, bu sindirim bozukluğunun tedavisi için FODMAPS olarak bilinen fermente edilebilir karbonhidratları düşük bir diyetin önerildiği sonucuna varmışlardır. Pirinç, bağırsaklara ulaşan ve normal bağırsak hareketlerine yardımcı olan yararlı bakterilerin gelişimini uyaran dirençli nişastası olduğu için IBS sırasında tüketilmesi için klinik olarak önerilen düşük bir FODMAP maddesidir. Ayrıca, bu çözünmeyen pirinç, irritabl barsak sendromu (IBS) ve diyare gibi koşulların etkilerini azaltmada çok faydalıdır.

 2. Pirinç kronik kabızlığı önleyebilir. İçindeki çözünmeyen lif, bağırsak yolundan hızlı ve kolay bir şekilde itilebilen yumuşak bir sünger gibi davranır. Kahverengi pirinç ve kepekli tahılların çözünmeyen lif açısından zengin olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, kabarık durumunuzu hafifletmek için lifli yiyecekler yemenin yanı sıra bol miktarda su içmeniz de tavsiye edilir.

 3. Diyabetliler, düşük glisemik indeks seviyeleri içeren beyazdan ziyade kahverengi çeşitliliği içermelidir. Günlük bazda bir bardak kahverengi pirinç kadar az bir insan günlük manganez ihtiyacının neredeyse% 100'ünü sağlar ve bu da karbonhidrat ve proteinden enerji üretilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda sinir sisteminin normal çalışması ve seks hormonlarının üretilmesi için de faydalıdır.

Seçim

 1. İnsanlar mutfak ihtiyaçlarına, bulunabilirliklerine ve potansiyel sağlık yararlarına bağlı olarak farklı pirinç türleri seçiyorlar. Her bir tanenin uzunluğu ile de tanımlanabilir. Asya mutfakları uzun taneli mutfaklarda uzmanlaşırken, Amerika ülkeleri kısa veya orta uzunlukta taneleri tercih ediyor.

 2. Son Güncellemeler

 3. Filipinler’deki Uluslararası Pirinç Araştırma Enstitüsüne göre, bu tanenin besin değeri daha da iyileştirilmeli ve böylece insanoğlunun yararı sağlanmalı. Dünyanın çoğu ülkesinde en baskın tahıl ürünü olan, onu tüketen milyonlarca insanın hayatını iyileştirebilir.

 4. Günümüzde geleneksel bitki yetiştirme yöntemlerini modern biyoteknoloji ile birleştirerek bu tanenin mikro besin değerini arttırmaya yönelik çalışmalar devam etmektedir. Enstitü ayrıca, yüksek demir ve çinko bileşikli pirinci geliştirmenin biyolojik takviye yoluyla mümkün olabileceğini belirtiyor. Bu aynı zamanda daha uzun, sağlıklı yaşamlar için tüketicilerin yanı sıra çiftçiler tarafından hevesle kabul edilebilecek yüksek kaliteli verimleri de tetikleyebilir.

 5. Meenakshi Nagdeve, Kurucu Ortak, Organik Gerçekler sağlık ve zindelik tutkunu ve onu yönetmekten sorumlu. Cornell Üniversitesi, ABD'de Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Cornell Sertifika Programını tamamladı. IIM Bangalore'dan İşletme Yüksek Lisans Diplomasına ve IIT Bombay'dan Metalurji Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Lisans derecesine sahiptir. Bundan önce birkaç yıl BT ve Finans hizmetlerinde çalıştı. Naturopatinin ateşli bir takipçisi, o gıdalarla şifa olduğuna inanıyor. Boş zamanlarında seyahat etmeyi ve farklı çay türlerini tatmayı seviyor.

Daha Sonra Oku:

 1. Neem yaprağı kepekle savaşmaya, tahrişi yatıştırmaya, cildi korumaya, bağışıklığı arttırmaya, iltihaplanmayı azaltmaya, yara iyileşmesini hızlandırmaya, mide sorunlarını hafifletmeye, yaşlanmayı yavaşlatmaya yardımcı olur.

 2. Kişniş, lif, magnezyum, manganez, protein, demir ile doludur. Uçucu yağların on bir bileşeni vardır, askorbik asit veya C vitamini de dahil olmak üzere altı tip asit. [! 411 => 1140 = 17!

 3. Kayısının 10 etkileyici faydasını burada bulabilirsiniz. Kayısı hazımsızlık, kabızlık, kulak ağrıları, cilt hastalıkları, anemi tedavisi yeteneğine sahiptir. Taze yenebilir veya kurutulabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407