Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Peynirin Harika Faydaları

Peynirin Harika Faydaları

 1. Geleneksel peynirlerin aksine, süzme peynirler fermente edilmemiş. Son 10 yılda, peynir, her ikisi de çok fazla peynir kullanan pizza ve hamburger gibi ağız sulandıran ürünleri ile bu ülkelere adım atan McDonald's gibi çok uluslu şirketlerle Hindistan ve komşu ülkelerde yaygın olarak popüler hale geldi. Taze yemekliklerin popüler olduğu inancının aksine daha besleyici, fermente peynir, daha taze olanlardan çok daha besleyicidir.

 2. Süt veya lor gibi süt ürünlerinden hazırlanır. Tüm dünyada pek çok çeşit ve peynir çeşidi mevcuttur.

Peynirin Besin Değeri

 1. Peynir; C vitamini, B6 vitamini, B12 vitamini, A vitamini, D vitamini, E vitamini ve K vitamini gibi birçok besin içerir. Tiamin, riboflavin, niasin gibi diğer vitaminler Ayrıca farklı peynir türlerinde de bulunur. Diyetinize eklemek ayrıca insan vücuduna kalsiyum, sodyum, çinko, fosfor, potasyum ve demir gibi bazı hayati mineraller sağlar.

Peynirin Sağlığa Faydaları

 1. Peynirin sağlığa faydaları aşağıdakileri içerir:

Diş Bakımı

 1. Peynir, güçlü dişler için ihtiyacınız olan ilk ve en önemli şey olan kalsiyum içeriğine sahiptir. Ayrıca, laktoz içeriğinde çok düşüktür. Peynir ne kadar eski olursa, içindeki laktoz içeriğini düşürün. Bu aynı zamanda, gıdalardaki herhangi bir şeker formunun (glikoz, maltoz veya laktoz) dişlere zarar verebileceği için dişler için de faydalıdır.

Kemik Sağlığını İyileştirir

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400

Osteoporoz

 1. Osteoporoz, temel olarak kalsiyum eksikliğinden (emilim dışı) kaynaklanan ve kemik mineral yoğunluğunda bir azalmaya neden olan bir eksiklik hastalığıdır. Bu özellikle menopoz geçirmiş kadınlarda, yaşlı insanlar ve yetersiz beslenmeden muzdarip çocuklarda görülür. Bu protein, kalsiyum ve vitamin açısından zengin bir diyet ile tedavi edilebilir. Tek başına kalsiyum pek bir işe yaramaz çünkü sorun emiliminde ve kemik oluşumunda kullanımındadır. Bu üç bileşen peynirde bolca bulunur. Bu nedenle osteoporozdan muzdarip olanlar için diyetin ideal bir parçası olabilir.

Hipertansiyonu önler

 1. Sodyum ve kolesterol, esas olarak hipertansiyon ve hipertansiyonlu insanlar için zararlı olarak kabul edilen iki unsurdur. Bu şekilde, peynir eleştirel bakılmalıdır. Peynirin yağ içeriği, ister tam yağlı isterse tam yağlı, az yağlı veya yağsız olsun sütün kalitesine bağlıdır. Genel olarak, yüksek yağlı olanlar daha iyi tadabilme eğilimindedirler. Ancak, kamu talebini ve sağlıkla ilgili endişeleri göz önüne alarak, az yağlı peynir de pazara sunuluyor. Bu, eviniz ve diyetiniz için seçerken seçici olmanız gerektiği anlamına gelir.

Kilo alımını arttırır

 1. Peynir, kilo almak için mükemmel bir besindir. Protein, yağ, kalsiyum, vitamin ve minerallerle doludur. Kas oluşumu ve büyümesi için protein, vücuttaki yağ bazlı işlemler için yağ, daha ağır ve daha güçlü kemikler için kalsiyum ve daha iyi metabolik fonksiyon için vitamin ve mineraller gerekir. Sadece birçoğunu yemelisin, egzersizini yap ve yeterli miktarda uyu.

 2. Diğer Yararları: Peynir, çeşitli hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilecek konjuge linoleik asit ve sfingolipitler içerir. Fermantasyon işlemi sırasında içinde gelişen birçok B vitamini içerir. B vitamini vücuttaki birçok işlevi sürdürmek ve Beriberi gibi hastalıklara karşı korunmak için çok iyidir. Aynı zamanda kan oluşumunu arttırır, karaciğeri güçlendirir ve vücuttaki besin maddelerinin emilimini kolaylaştırır.

Peynir nasıl seçilir ve saklanır?

 1. Dünyanın her yerindeki pazarlarda farklı peynir türleri mevcuttur. Koruyucu olmayan taze peynir gibi bazı çeşitler, kolayca bozulduklarından birkaç gün içinde kullanılmalıdır. Serin yerlerde saklayın veya buzdolabında saklayın. Peynir yemeden veya kullanmadan önce daha iyi lezzet ve doku için oda sıcaklığında saklayın.

 2. Kiran Patil, Organik Gerçeklerin kurucusudur. Sağlık, beslenme ve organik yaşamla ilgilenmeye meraklıdır. B.Tech ve M. Tech'i (Kimya Mühendisliği) IIT Bombay'dan tamamladı ve son 12 yıldan beri aktif olarak sağlık ve beslenme hakkında yazıyor. Çalışmıyorken gezmeyi ve bahçecilik yapmayı seviyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407