Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Peynir sizin için iyi veya kötü mü?

Peynir sizin için iyi veya kötü mü?

 1. Peynir, son 50 yılda Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) popülerlik gösterdi. İstatistikler tüketimin 1970'den 2009'a üç katına çıktığını gösteriyor.

 2. ABD’de mevcut olan peynir çeşitleri ve uzman peynir üreticilerinin sayısı son yıllarda artmıştır.

 3. Bazı insanlar süt alerjisi veya laktoz intoleransı nedeniyle süt peynirinden kaçınır, çünkü kilo verme diyetinde veya vegan diyetinin bir parçasıdır.

 4. Peynir, bazıları şaşırtıcı olan bazı sağlık yararları sunuyor. Sağlıklı bir seçim olup olmadığı, bireye ve tüketilen peynirin cinsine ve miktarına bağlıdır.

Türleri

 1. Peynir, hamburger, pizza, Meksika yemekleri, salatalar ve sandviçler gibi popüler yiyeceklere standart bir eşlik ediyor.

 2. Yalnız, bir atıştırmalık veya iştah açıcı olabilir. Soslara, çorbalara, hamur işlerine ve diğer birçok yemeğe eklenebilir.

 3. Lezzette ılımlıdan olgunlaşmaya ve kompozisyonda düşük ila yüksek yağ arasında değişen binlerce peynir çeşidi vardır. İnek, koyun, keçi ve diğer hayvanların sütünden yapılabilir.

 4. Tam yağlı peynir, 1 ons (28 g) başına porsiyonda 6 ila 10 gram (g) yağ içerir. Bundan 4 ila 6 g doymuş yağ elde edilir.

 5. Az yağlı veya az yağlı peynir yüzde 2 sütle yapılır. Yağsız peynir yüzde 0 veya yağsız sütle yapılır.

 6. Taze peynirler yaşlanmamış veya olgunlaştırılmış peynirlerdir. Genellikle yaşlanmış peynirlere göre daha yüksek bir nem içeriğine, daha yumuşak bir dokuya ve daha yumuşak bir tada sahiptirler. Örnekler incico rtata, krem ​​peynir, süzme peynir ve mascarpone.

 7. Yaşlı veya olgun peynirler dokuda daha katıdır ve 6 ay veya daha uzun süre yaşlanma eğilimindedir. Yaşlanma süreci ne kadar uzun olursa, lezzet o kadar konsantre veya keskin olur. Cheddar, Swiss, Parmesan ve Gruyere yaşlı peynirlere örnek olarak verilebilir.

 8. Peynir yayılması, Amerikan peyniri, "peynir yemeği" ve "peynir aromalı" ürünler gibi işlenmiş peynir, peynir olarak sınıflandırılamaz ve etiket bunu yansıtmalıdır. Bunlar, lezzet arttırıcılar ve emülgatörler gibi ilave bileşenler içeren rafa dayanıklı ürünlerdir.

 9. Soya peyniri ve daiya gibi süt ürünü olmayan peynirler, süt ürünleri tüketmeyen insanlar için uygundur, ancak çok işlenirler.

Beslenme

 1. Peynir, sağlıklı kemikler ve dişler için önemli bir besin, kan pıhtılaşması, yara iyileşmesi ve normal kan basıncını korumak için iyi bir kalsiyum kaynağıdır.

 2. 19 ila 50 yaşları arasındaki erkekler ve kadınlar günde 1.000 mg kalsiyum tüketmelidir. Bir ons çedar peyniri günlük ihtiyacın yüzde 20'sini sağlıyor.

 3. Bununla birlikte, peynir kalori, sodyum ve doymuş yağ bakımından da yüksek olabilir. Herhangi bir peynirdeki makro besinlerin parçalanması, türüne bağlı olarak geniş ölçüde değişebilir.

 4. Bir ons (28 g) bir marka çedar krem ​​peynir yayılması şunları içeriyor:

 5. Bir ons çedar (28 g) çedar peyniri içerir:

 6. Peynir aromalı ürünler aynı besin değerine sahip değildir ve sodyumda daha yüksek olmaları muhtemeldir.

8 sağlık yardımı

 1. Süt ürünleri, en iyi diyet kalsiyum ve diğer besin kaynaklarından biridir. İşte peynirin sağlıklı olabileceği sekiz yol.

1. Kemik sağlığı

 1. Peynirin kalsiyum, protein, magnezyum, çinko ve vitamin A, D ve K içeriği, çocuklarda ve genç erişkinlerde sağlıklı kemik gelişimine ve osteoporozun önlenmesine katkıda bulunabileceği anlamına gelir.

 2. Bazı teoriler, süt ürünleri yemenin vücutta daha yüksek asit seviyelerine yol açtığını ve bunun sağlıklı kemikleri teşvik etmek yerine tahrip edebileceğini öne sürdü. Ancak, bilimsel kanıtlar bu görüşü desteklememektedir.

2. Diş Sağlığı

 1. Peynir diş sağlığını artırabilir. Kalsiyum diş oluşumunda önemli bir rol oynar ve peynir iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Buna ek olarak, en az bir çalışma, diş peyniri yemeklerinde diş çürümelerine karşı koruma sağlayarak, diş plağının pH seviyesini yükseltebileceğini göstermiştir.

 2. Süt ve şekersiz yoğurt aynı etkiye sahip görünmüyor.

3. Kan basıncı

 1. İstatistikler, bazı peynirlerin yağ ve sodyum bakımından zengin olmasına rağmen, daha fazla peynir yiyenlerin kan basıncını düşürdüğünü gösteriyor.

 2. Kalsiyum kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Düşük yağlı, düşük sodyumlu peynirler tavsiye edilir.

 3. Uygun bir düşük sodyum peyniri, az yağlı veya az yağlı doğal İsviçre peyniridir.

 4. Diğer az yağlı peynirler arasında süzme peynir, ricotta peyniri, parmesan, beyaz peynir, keçi peyniri ve az yağlı krem ​​peynir var.

 5. Çedar, brie, havarti ve beyaz peynir gibi "lite" versiyonlarında pek çok peynir var. Besin bilgisini kontrol edin, çünkü bazı düşük yağlı peynirler sodyum eklemiştir.

 6. Aşırı işlemden dolayı, kalorileri veya yağları azaltmak isteyenler için bile, yağsız peynirler diyetin düzenli bir parçası olarak önerilmez.

4. Sağlıklı kan damarları

 1. Bazı peynirlerde yüksek seviyede kolesterol ve sodyum bulunur, bu da kalp damar sorunlarına yol açabileceklerini gösterir.

 2. Bununla birlikte, araştırmacılar 2014 yılında, süt ürünlerinin antioksidan olan glutation'ın iyi bir kaynağı olabileceği sonucuna varmışlardır. Bu antioksidan, beyin sağlığı ve yaşa bağlı nörodejenerasyonu önlemek için çok önemlidir.

 3. Bilim adamları, 2016 yılında da, peynirin antioksidan özelliklerinin, en azından kısa vadede sodyumun olumsuz etkilerine karşı koruyabileceğini buldu. [! 14 => 1140 = 8!

5. Gut mikrobiyota ve kolesterol

 1. Fermente edilmiş bir yemek olarak peynir, sağlıklı bağırsak bakterilerini arttırmaya yardımcı olabilir. 2015 yılında yayınlanan küçük bir çalışmaya göre, bunun kan kolesterol düzeyleri üzerinde olumlu bir etkisi olabilir.

6. Sağlıklı bir kilo

 1. Çalışmalar, yüksek vücut kitle indeksine (BKİ) sahip bir kişinin düşük kalsiyum seviyesine sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Peynir iyi bir kalsiyum kaynağı olduğu için kilo kaybı diyetinde insanlara faydası olabilir.

7. Omega-3 yağlı asitler

 1. Bunlar bazı peynir türlerinde ve özellikle de Alpin otlarını yiyen ineklerin ürettiği sütün ürettiği sütlerde bulundu. Omega-3 yağ asitlerinin kardiyovasküler sisteme ve beyine faydası olduğuna inanılıyor.

8. Sağlıklı hücreler [! 14 => 1140 = 12!

  Riskler

  1. Sodyum ve doymuş yağ oranı yüksek bir diyetin yüksek tansiyon, kardiyovasküler hastalık ve tip 2 diyabet riskini arttırması muhtemeldir.

  2. Doymuş yağ: 2015 Diyet Yönergeleri Danışma Kurulu Raporu (DGAC), yağ alımını günlük kalorilerin yüzde 20 ila 35'ine ve doymuş yağın toplam kalorinin yüzde 10'undan azına sınırlandırılmasını tavsiye ediyor. Bu, 1800 kalorili bir diyeti izleyen birinin günde 18 gramdan az doymuş yağ tüketmesi gerektiği anlamına gelir.

  3. Bir ons çedar peyniri yaklaşık 120 kalori ve 6 g doymuş yağ içeriyor.

  4. Yüksek miktarda doymuş yağ alımı, diyabet, obezite ve kardiyovasküler problem riskini artırabilir.

  5. Bazı çalışmalar, süt ürünlerinden doymuş yağın, diğer kaynaklardan doymuş yağdan daha az zararlı olabileceğini göstermektedir. [! 14 => 1140 = 13!

  6. Hormonlar: Süt ürünlerinde östrojen ve diğer steroid hormonların varlığıyla ilgili endişeler doğdu. Bunlar endokrin sistemi bozabilir ve bazı kanser türlerinin riskini potansiyel olarak artırabilir.

  Alerjiler, intoleransları, duyarlılık ve etkileşimler

  1. Laktoz intoleransı: Laktoz intoleransı olan bir kişi sütte bulunan şekeri parçalamak ve sindirmek için gereken enzimden yoksundur. Süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi şişkinlik, şişkinlik veya ishal ile sonuçlanabilir.

  2. Tolerans seviyeleri bireye bağlıdır. Bir kişi, yoğurt ve sert peynir gibi düşük laktoz seviyelerine sahip yaşlı süt ürünlerini tolere edebilirken, diğerleri az miktarda süt ürününe bile reaksiyon gösterebilir.

  3. Mozzarella gibi yumuşak, taze peynirler, laktoz intoleransı olan bir kişide reaksiyonu tetikleyebilir. Bununla birlikte, kaşar ve parmesan gibi sert peynirlerin laktoz seviyeleri düşüktür. Laktoz intoleransı olan kişiler, bu peynirlerin küçük bir miktarının güvenle tüketilebileceğini görebilir. [! 14 => 1140 = 14!

  4. Allerji semptomları burun sonrası damlama, hışıltı, ishal ve kusmayı içerir. Daha ciddi vakalarda, bir kişi astım, egzama, kanama, zatürree ve anafilaksi veya şok gelişebilir. Bu ciddi ve hatta hayatı tehdit edici olabilir.

  5. Süt alerjisi olan herkes peynir dahil tüm süt ürünlerinden uzak durmalıdır.

  6. Sütte bulunan bir protein olan kazein duyarlılığı, vücutta iltihaplanmayı tetikleyerek sinüs tıkanıklığı, akne patlamaları, deri döküntüsü ve migren gibi semptomlara neden olabilir.

  7. Bu tür semptomları yaşayan herhangi bir kişi, bir süt diyetinin işe yarayıp yaramadığını bulmak için bir diyetisyenden bir eliminasyon diyeti ile rehberlik etmesini veya gıda hassasiyeti testi yapmasını isteyebilir.

  8. Fosfor bazı peynirlerde yüksek miktarlarda bulunur. Bu, böbrek bozukluğu olanlara zarar verebilir. Eğer böbrekler aşırı fosforu kandan çıkaramazsa, bu ölümcül olabilir.

  9. Bazı çalışmalarda yüksek kalsiyum alımı prostat kanseri riskinin artmasına neden olmuş, ancak diğer araştırmalar ikisi arasında bir ilişki bulamamıştır.

  10. Düşük lifli, işlenmiş bir diyet yerken çok fazla süt ürünü tüketen küçük çocuklarda sık sık kabızlık görülür.

  11. Monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI'ler), depresyon ve Parkinson hastalığını tedavi etmek için kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçları kullanan kişilerin, doğal olarak yaşlı peynirlerde, kurutulmuş etlerde, turşu yiyeceklerinde, bira ve şarapta bulunan yüksek düzeyde amino asit tiraminli yiyeceklerden kaçınmaları gerekebilir. Yiyecekler ne kadar uzun yaşlanırsa, tiramin içeriği o kadar yüksek olur. [! 14 => 1140 = 14!

  İpuçları

  1. Peynir sağlığa faydalı olabilir, ancak kardiyovasküler hastalık veya kilo alma riski olanların düşük sodyumlu, düşük yağlı peynirleri seçmeleri gerekir.

  2. İşlenmiş peynirler ve "peynirli yiyecekler" ilave yağ ve tuz içerme eğilimindedir, bu nedenle doğal fakat az yağlı süt ürünleri seçin.

  3. Parlak kısımda, mavi peynir gibi yüksek yağlı peynirler bile lezzet eklemek için kullanılabilir. Bir sosa veya salataya biraz ezmek, çok fazla kalori içermeyen tat verir.

  4. Organik sütten yapılan peynir alımı, antibiyotik ve büyüme hormonu yüklü süte maruz kalmanın azaltılmasına yardımcı olabilir.  Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407