Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Peynir diyabet hastaları için güvenli midir?

Peynir diyabet hastaları için güvenli midir?

 1. Peynir yemeye dengeli bir yaklaşım izleyerek, bu tanıdık gıda maddesini seven kişiler sağlıklarına zarar vermeden tadını çıkarabilirler.

 2. Diyabet dostu yemekler veya atıştırmalıklar için, insanlar sağlıklı peynirleri seçmeli ve onlara lif içeriği yüksek ve kalorileri düşük yiyecekler sunmalıdır.

Diyabetli insanlar peynir yiyebilir mi?

 1. Diyabetli insanlar dengeli, sağlıklı bir diyetin parçası olarak güvenle peynir yiyebilirler.

 2. Diğer yiyeceklerde olduğu gibi, ılımlılık önemlidir ve bu nedenle çok fazla peynir içeren bir diyet şeker hastalığı olan veya olmayan kişilere zarar verebilir.

 3. Diyabetli bir kişi, diyabet dostu bir diyete dahil edilecek bir peynir seçerken aşağıdakileri düşünebilir.

Kalori

 1. Peynir kalori ve yağ bakımından çok yüksektir. Kalori içeriği peynir çeşitleri arasında değişmekle birlikte, şeker hastalığı olan kişilerin aşırı zorlamadan kaçınmaları gerekir.

 2. Tip 2 diyabetin obezite ile güçlü bağlantıları var ve birkaç kilo bile kaybetmek diyabet riskini azaltabilir. Diyabetli kişilerin yüzde 87'den fazlası tıbbi olarak aşırı kilolu veya obezdir.

 3. Birkaç adım, diyabet hastalarının peynir yemesine ve kilo alımını en aza indirmesine yardımcı olabilir:

Doymuş yağ

 1. Peynir, diğer birçok gıdaya kıyasla doymuş yağda yüksektir. Küçük miktarlarda, doymuş yağ zararsızdır ve vücuda faydalı olabilir. Bununla birlikte, çok fazla kilo alımı, yüksek kolesterol, safra kesesi sorunları ve kalp hastalığına neden olabilir.

 2. Amerikan Kalp Derneği, yüzde 5-6 doymuş yağ içermeyen bir diyet tavsiye ediyor, bu da günlük 2,000 kalorili diyette, 120 kaloriden veya 13 gramdan (g) fazla olmamıştır. doymuş yağlardan gelmelidir.

 3. Diğer uzmanlar, günlük kalori doymuş yağ alımının yüzde 10'undan fazlasını yapmamasını tavsiye eder, bu da bir kişinin tüketebileceği peynir miktarını yükseltir.

 4. Diyabetli insanlar günde bir porsiyondan fazla peynir içermeyen bir diyete sadık kalarak bu hedeflere ulaşabilirler.

 5. Doymuş yağ alımı ve kalp hastalığı arasındaki bağlantı, bir zamanlar göründüğü kadar açık değil. Önceki bir araştırmanın bir analizi, doymuş yağ ve kalp hastalığını bağlayan kanıtların yetersiz olduğunu buldu.

 6. Bununla birlikte, genel alım konusunda dikkatli olmak, özellikle kırmızı et, domuz pastırması, sosis, tam yağlı süt ürünleri ve diğer yüksek yağlı yiyeceklerden almak için hala makul bir pozisyondur.

 7. Diyabetli insanlar kalp krizi riskini diğerlerinden daha fazla yaşadıklarından, araştırmalar daha net yönergeler sunana kadar doymuş yağ alımlarını azaltmaya devam etmek isteyebilirler.

 8. Diyabetli insanlar için vurgu, doymamış yağlar bakımından zengin, büyük ölçüde bitki bazlı bir diyeti takip etmek olmalıdır.

Sodyum

 1. Diyabetli insanlar, tuzlarını (sodyum) alımlarını günde 2.300 miligram (mg) veya altında tutmalıdır. Tuz, kan basıncını yükselterek, diyabete bağlı kardiyovasküler endişelere neden olabilir veya daha da kötüleşebilir. [! 493 => 1140 = 5!

 2. Çalışma, taze peynirin 100 g başına ortalama 498 mg tuz içeriğine sahip olduğunu buldu. Sodyum içeriğini en aza indirmek için, insanlar işlenmiş ürünler üzerinden taze peynir seçebilirler.

Peynir kan şekeri seviyesini etkiler mi?

 1. Peynirin düşük glisemik indeksi (GI) var, bu da yavaş yavaş glikoz salgıladığı ve önemli kan şekeri artışlarını tetiklemeyeceği anlamına geliyor. Ancak insanlar sıklıkla başka yiyeceklerin yanı sıra peynir de tüketir ve bunlardan bazıları kan şekeri verebilir.

 2. İnsanlar genellikle peynir tabağında kraker, meyve veya bal gibi karbonhidrat kaynaklarını içerir. Bunlar doğrudan kan şekerini etkiler, ancak onları uygun bir peynir parçası ile eşleştirmek, dolgunluk ve doyum hissini uzatabilir.

 3. Diyabetli insanlar doymuş yağ ve şeker alımlarını yönetmek için peynirle birlikte yedikleri yiyeceklerin porsiyon boyutlarına da dikkat etmelidir.

En iyi ve en kötü peynirler

 1. Diyabetli kişiler, tek dilimli paketlenmiş peynirler ve peynir spreyleri dahil, işlenmiş peynirlerden kaçınmalıdır. Bu peynirler tuz bakımından çok yüksektir ve ayrıca diyabetli insanlar için potansiyel olarak riskli diğer maddeler içerebilir. [! 493 => 1140 = 7!

 2. Düşük sodyumlu peynir çeşitleri şunları içerir:

 3. Peynirlerin çoğu benzer miktarlarda doymuş yağ içerir, ancak bazıları daha fazla içerir. American ve Monterey Jack, diğerlerinden biraz daha fazla doymuş yağa sahipken, provolon ve mozzarella biraz daha düşüktür.

 4. Tuz ve doymuş yağ içeriğine bakmanın yanı sıra, diyabetli insanlar genel besin değerini kontrol etmek isteyebilirler. Protein, kalsiyum veya diğer mineraller yüksek peynirler özellikle sağlıklıdır.

 5. Diyabetli insanlar aşağıdakileri düşünmek isteyebilir:

 6. Probiyotikler, refahı iyileştirme bağlantıları olan ve kalp-damar hastalıkları riskini azaltabilecek, diyabet hastalarının yatkın olduğu maya enfeksiyonlarıyla savaşabilecek ve bağırsak sağlığını iyileştirebilecek sağlıklı bakterilerdir.

 7. Düşük tuzlu peynir çeşitleri, insanların yapabileceği en sağlıklı seçimdir.

 8. Burada, hangi dondurmanın diyabet hastaları için en iyisi olduğunu öğrenin.

Yararları

 1. Bazı araştırmalar diyabetli kişilerin gerçekte peynirden yararlanabileceğini gösteriyor.

 2. Bir 2019 çalışması, sıçanlar üzerinde yapılmasına rağmen, düşük ve düzenli yağ peynirlerinin etkisine baktı ve bir ölçüme göre insülin duyarlılığını geliştirdiklerini buldu. Bu gelişme insülin üretimini veya vücut ağırlığını etkilemeden diyabet riskini azaltmıştır.

 3. Kanadalı Süt Çiftçilerinin bu çalışmayı finanse ettiğini belirtmekte fayda var. Buradaki çalışmanın kısıtlamaları hakkında daha fazla bilgi edinin.

 4. Peynir de protein bakımından yüksek. Tek bir dilim veya 1 oz Cheddar peyniri yaklaşık 7 g protein içerir. Protein, insanların daha uzun süre daha kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olabilir, sağlıksız yiyeceklerde tıkanma eğilimini azaltır veya çok fazla şekerli karbonhidrat tüketir.

 5. Peynir, vejeteryan diyeti olan ve diyabeti olan insanlar için mükemmel bir protein kaynağıdır.

Hususlar

 1. Tek bir peynir porsiyonu genellikle oldukça küçük, yaklaşık 1 oz ağırlık veya iki zar büyüklüğünde.

 2. İnsanlar paketi servis boyutuna göre kontrol etmek ve sadece bir porsiyona yapıştırmak isteyebilir. Tek bir sunumu daha tatmin edici hissettirmek için insanlar, diğer yüksek lifli gıdalarla birlikte yemeyi deneyebilir. [! 493 => 1140 = 9!

 3. Peynir ve filizlenmiş tahıl kraker veya ekmek: Filizlenmiş tahıl yiyecekleri lif ve besin bakımından zengindir. Bunların diğer karbonhidratlara kıyasla kan şekeri üzerinde olumlu bir etkisi olabilir.

 4. Salata sosu olarak peynir: Pek çok salata sosu tuz ve kalorisi yüksektir. Peynir lezzet ve ek protein sunar. Az yağlı peynir ve biraz limon suyu ve avokado eklemek, yüksek kalorili bir sos olmadan salataya lezzet yüklemek için harika bir yol olabilir.

 5. Düşük sodyum peynir ve avokado: Avokado, lif ve sağlıklı yağlar bakımından zengindir, bu nedenle bu iki besin birlikte daha az sağlıklı besinler için istek bırakabilir. Siyah veya kırmızı biber ekleyerek daha da fazla lezzet getirin.

Özet

 1. Peynir genellikle yağ ve tuzu yüksektir, ancak aşırıya kaçmadan şeker hastalığı olan biri için güvenlidir.

 2. Bazı peynirler, özellikle taze olanlar, zaten durumu olmayan insanlarda diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 3. Mozzarella, Emmental ve Wensleydale peyniri en düşük sodyum seçeneklerinden. Diyabetli insanlar, beyaz peynir ve Hellim gibi tuzlu peynirlerden kaçınmalıdır.

 4. Diyabetli insanlar için herhangi bir diyet önerisinde olduğu gibi, yüksek kan şekeri riskini ve felç ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere komplikasyon riskini en aza indirmek için denge ve ölçüt gereklidir.

:

 1. Şeker hastalığı olan insanlar için tereyağı güvenli midir?

:

 1. Aşırı derecede tereyağı yemek şeker hastalığı olanlar için güvenlidir. Margarin yerine gerçek tereyağı seçmek, trans yağ alımını azaltacak ve kalp sağlığı ve diyabet yönetimi üzerinde daha iyi bir genel etkiye sahip olacaktır. Tereyağı doymuş bir yağ olduğundan, günlük toplam alım miktarına dikkat etmek önemlidir.

 2. 2.000 kalorili bir diyette, Amerikan Kalp Birliği toplam kalorinin yüzde 5-6'sına eşit doymuş yağdan sadece 13 g gelmesini öneriyor. Bir çorba kaşığı gerçek tereyağı 7 g doymuş yağ içerir.

 3. Tuzsuz tereyağı seçilmesi, kan basıncını ve kalp sağlığını iyileştirmek için önemli olan sodyum alımını azaltabilir.

 4. Genel olarak, bir kişi, dikkatli bir şekilde ve ölçülü olarak tüketirse, diyabetli insanlar için sağlıklı bir diyete tereyağı içerebilir. Kan şekerini yönetirken belli gıdaların belirli alımı hakkında bir diyetisyene danışın.

 5. Adam Felman tarafından en son 26 Mart 2019, Salı tarihinde güncellenen makale .Bu konuda en son haberler için Diyabet Tip 2 kategori sayfamızı ziyaret edin veya Diyabet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun Tip 2.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 6. Agarwal, S., vd. (2011). Perakendede Cheddar, Mozzarella ve işlem peynirlerinde sodyum içeriği ABD'de oldukça değişkenlik göstermektedir [!Özet

 7. Hanning, A.R., ve ark. (2019). Düşük ve düzenli yağ peynirlerinin her ikisi de insüline dirençli sıçanlarda gelişmiş insülin duyarlılığına aracılık eder ve serum fosfolipid profillerini modüle eder [!Özet

 8. Siri-Tarino, P.W., ve ark. (2010). Doymuş yağın kardiyovasküler hastalıklarla ilişkisini değerlendiren prospektif kohort çalışmalarının meta-analizi [!Özet

 9. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 10. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407