Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Petrol reçelinin faydaları nelerdir?

Petrol reçelinin faydaları nelerdir?

 1. İnsanlar bez döküntülerinde, nemlendirici olarak, egzama gibi cilt koşullarını ve yağlayıcı olarak petrol jölesi kullanıyorlar.

 2. Bu makalede, petrol jölesinin kullanımları ve faydalarının yanı sıra olası riskler ve yan etkileri hakkında bilgi edinin.

Petrol jeli nedir?

 1. Kimyagerler petrol jölelerini petrolden alıyorlar. Petrol sondajı sırasında tesadüfen keşfedilmesinden sonra, 100 yıldan fazla bir süredir var.

 2. Rafine petrol jölesi, birçok şirketin genel amaçlı cilt bakımı olarak pazarladığı bir mineral yağdır.

 3. Petrol reçelinin saflığı üretim sürecine bağlıdır. Rafine edilmemiş petrol jölesi zararlı bileşenler içerebilir, ancak rafine petrol jölesi genellikle güvenlidir.

 4. İçerik etiketini okumak ve rafinaj ve saflaştırma işlemi ile ilgili sorularınız için üreticiyle iletişim kurmak önemlidir.

Kullanımlar ve faydalar

 1. Şirketler bir zamanlar petrol jölelerini kırışıklıklardan yanıklara kadar her şey için mucize bir tedavi olarak pazarladılar. Her cilt durumunu iyileştiremediği halde, çok yönlü ve uygun fiyatlı bir cilt bakım seçeneğidir.

 2. Petrol reçelinin faydaları:

1. Bir cilt bariyeri olarak hareket etmek

 1. Cilt, petrol jölesini kolayca emmez. Bu, gerçekten nemlendirici değil, kiri uzak tutabilecek ve nem kaybını önleyebilecek bir engel olduğu anlamına gelir.

 2. İnsanlar soğuk, kuru ve rüzgarlı havada zaman geçirmeden önce tahriş olmuş cilde uygulamayı deneyebilirler. Soğuk algınlığı olan kişiler burun akıntısı veya sık burun silmesinden kaynaklanan tahrişi önlemek için burunlarının altına uygulayabilirler.

2. Sürtünmeyi önleme

 1. Cilt, başka bir vücut kısmına veya giysiye sürtündüğünde meydana gelen sürtünme çok tahriş edici olabilir. Bu özellikle egzama veya kuru cilde sahip kişiler için geçerlidir.

 2. Bazı insanlar sürtünme nedeniyle döküntü veya kırılmış cilt geliştirir. Petrol jölesinin sürtünmeye yatkın bölgelere uygulanması bunu önlemeye yardımcı olabilir.

3. Bebek bezi döküntülerini tedavi etmek

 1. Birçok bebek ıslak bezlerle oturduktan sonra bebek bezi döküntüsü geliştirir. Petrol jeli, bebek bezinin döküntü riskini azaltabilecek bir nem bariyeri oluşturur.

 2. Ayrıca cildi yatıştırır ve mevcut bebek bezinin döküntülerinden rahatlama sağlar.

4. Şifa destek

 1. Amerikan Dermatoloji Akademisi cildin iyileşmesini desteklemek için petrol jölesi kullanılmasını önerir. Petrol jeli doğal bir bariyer oluşturduğundan enfeksiyonu önleyebilir ve skar riskini azaltabilir.

 2. Ancak, bir 2018 çalışmasından biri bu iddiaya itiraz ediyor. Araştırmacılar, petrol jölesinin cildin doğal koruyucu filmini yapmasını engelleyerek, iyileşmeyi yavaşlatarak enfeksiyon riskini artırabileceğini buldu.

5. Soyulmanın Önlenmesi

 1. Cilt soyulması tahriş edici olabilir. Cilt o kadar kuruysa soyulursa, petrol jeli tahrişi yatıştırır ve cildin iyileşmesine yardımcı olur.

 2. İnsanlar soğuk havalarda kuru, çatlamış dudaklara veya tahriş olmuş göz kapaklarına uygulamayı deneyebilir.

6. Egzama yönetimi

 1. Egzama, tahrişe, kaşıntıya ve pullu lekelere neden olan kronik bir cilt rahatsızlığıdır.

 2. Bir 2017 çalışması petrol jölesinin egzama salgınlarını önleyebileceğini öne sürdü. Bu çalışma, egzama riski yüksek yenidoğan cildini sık sık nemlendirmenin salgınları önleyebileceğini buldu.

 3. Araştırmaya göre petrol jölesi, diğer seçeneklerden daha etkili ve daha ekonomikti.

Riskler ve düşünceler

 1. Petrol jeli saflaştırılmış formları tehlikeli maddeler içermez. Vazelin, petrol reçelinin en popüler ticari formlarından biridir ve Çevresel Çalışma Grubu'na (EWG) göre kullanıcıları kanserojen ve diğer tehlikeli bileşenlere maruz bırakma riski düşüktür.

 2. Rafine edilmemiş petrol jölesi bazı potansiyel olarak tehlikeli kirletici maddeler içeriyor. EWG, polisiklik aromatik hidrokarbonlar adı verilen bir grup karsinojenin kansere neden olabileceğini ve üreme organlarına zarar verebileceğini öne sürüyor. [! 5605 => 1140 = 10!

 3. Petrol jölesinin bazı cilt hastalıklarını daha da kötüleştirebileceğini de belirtmekte fayda var. Deri doğal olarak bir yaralanmadan sonra koruyucu bir film oluşturur ve bu da daha fazla hasar ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur. Petrol jeli bu filmin oluşumuna müdahale ediyor.

 4. Eğer daha iyi seçenekler yoksa vazelin yağlayıcı olarak kullanılabilirken, tavsiye edilmez. Yağ bazlı bir kayganlaştırıcı olarak, prezervatiflerde lateksle etkileşime girerek, kırılma veya daha az etkili olmalarını daha muhtemel kılar. Bu, bakteriyel enfeksiyon geliştirme olasılığını artırır.

 5. Petrol jeli de gözenekleri tıkayabilir. Bazı formlar gözenekleri tıkamayacağına söz verirken, özellikle sık kullanımda, ciltte kopmalara neden olabilecek bir bariyer oluşturur. Akne veya hassas cilde sahip kişiler, yüz gibi akne eğilimli alanlarda petrol jölesi kullanmaktan kaçınmalıdır.

 6. Yanıcıdır, bu yüzden insanlar onu sigaraların yanında, sigara içerken veya diğer açık alevlerin yakınında kullanmaktan kaçınmalıdır. Serin ve kuru bir ortamda saklayın.

 7. Petrol jeli de akciğerleri, özellikle de büyük miktarlarda tahriş edebilir. Çok nadiren, bu tahriş zatürree olabilir.

 8. Bazı insanlar çatlamış, kuru burun deliklerini rahatlatmak için petrol jölesi kullanırken, bunu yapmak solunum problemlerine neden olabilir. Vücudun içinde değil, cilt üzerinde kullanın. Astım gibi solunum rahatsızlığı olan herkes, burun veya ağzın yakınında petrol jölesi kullanmadan önce bir doktorla konuşmalıdır.

Özet

 1. Petrol jeli uygun fiyatlı, çok amaçlı bir cilt bakım ürünüdür. Bir kişi bu mumsu maddenin güvenli ve rafine bir formunu seçtiği sürece, cilt sorunlarına yol açma olasılığı yoktur.

 2. Bununla birlikte, petrol jölesi, kaliteli bir nemlendirici de dahil olmak üzere diğer cilt bakım seçeneklerinin yerine geçmez. İyileşme süresini yavaşlatarak bazı cilt hastalıklarını daha da kötüleştirebilir.

 3. Cilt sorunlarından endişe duyan veya petrol reçelinin yararlarını ve risklerini tartmakla ilgilenen kişiler dermatolog ile konuşmalıdır. [! 5605 => 1140 = 11!

 4. Phil Riches tarafından en son 20 Aralık 2018 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Dermatoloji kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Dermatoloji ile ilgili en son haberleri almak için haber bültenimize kaydolun. referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 5. Cilt bakımında petrol jölesi kullanmanın 5 yolu. (N.d.). Https://www.aad.org/public/skin-hair-nails/skin-care/petroleum-jelly

 6. Macrae, F.L., Duval, C., Papareddy, P., Baker, S.R., Yuldasheva, N., Kearney, K.J., ... Ariens, R.A.S. (2018, Ağustos). Bir fibrin biyofilmi kan pıhtılarını kaplar ve mikrobiyal istiladan korur. Klinik Araştırmalar Dergisi, 128 (8), 3356-3368. Https://dm5migu4zj3pb.cloudfront.net/manuscripts/98000/98734/JCI98734.v3.pdf

 7. PAH. (N.d.). Http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/726345/PAHS/

 8. Petrolatum (beyaz). (2002, Haziran). Http://www.inchem.org/documents/icsc/icsc/eics1440.htm

 9. Uygun yara bakımı: Bir yara izi nasıl en aza indirilir? (N.d.). Https://www.aad.org/public/skin-hair-nails/injured-skin/wound-care

 10. Vazelin vazelin. (N.d.). Http://www.ewg.org/skindeep/product/515875/Vaseline_Petroleum_Jelly/

 11. Xu, S., Immaneni, S., Hazen, G.B., Silverberg, J.I., Paller, A.S., Lio, P.A. (2017, 6 Şubat). Atopik dermatit için profilaktik nemlendirmenin maliyet etkinliği. JAMA Pediatri, 171 (2). Https://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/article-abstract/2588412

 12. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 13. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407