Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Petek yiyebilir misin? Yararları, Kullanımları ve Tehlikeleri

Alt satırda

 1. İnsanlar binlerce yıldır arıları tutuyor ve ballarını yiyorlar.

 2. Bal peteği yemek, arıların emeğinin meyvesinin tadını çıkarmanın bir yoludur. Bunu yapmak, düşük bir enfeksiyon riskinden sağlıklı bir kalp ve karaciğere kadar, sağlık açısından faydalar sağlayabilir.

 3. Ancak, doğrudan taraktan bal yemek de bazı riskler doğurabilir.

 4. Bu makale peteklerin kullanımlarını, yararlarını ve tehlikelerini inceliyor.

Petek Nedir?

 1. Bal peteği bal arıları tarafından bal ve polen depolamak veya larvalarını barındırmak için yapılan doğal bir üründür.

 2. Bal mumundan yapılmış, genellikle çiğ bal içeren bir seri altıgen hücreden oluşur.

 3. Ham bal, ticari baldan farklıdır çünkü pastörize edilmemiş veya süzülmemiştir.

 4. Petek bazı arı poleni, propolis ve arı sütü de içerebilir - kendi kendine sağlık yararları olan ilave arı ürünleri. Ancak, bunların yalnızca küçük miktarlarda bulunma olasılığı yüksektir (1, 2).

 5. Etrafını saran bal ve balmumu hücreleri de dahil olmak üzere tüm petekleri yiyebilirsiniz.

 6. Ham bal, filtrelenmiş baldan daha dokulu bir kıvamdadır. Ek olarak, balmumu hücreleri bir sakız olarak çiğnenebilir.

Bazı Besin Maddeleri Zenginleri

 1. Petek karbonhidratlar ve antioksidanlar bakımından zengindir. Aynı zamanda, diğer bazı besinlerin az miktarda içerir.

 2. Başlıca bileşeni az miktarda protein, vitamin ve mineral sunan ham baldır - ancak% 95-99 şeker ve sudan oluşur (3, 4). [! 2239 => 1140 = 3!

 3. Ayrıca, çiğ balın yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi tatlandırıcılar ile kirlenme olasılığı daha düşüktür ve ayrıca işlenmiş baldan daha fazla antioksidan içerme eğilimindedir (6, 7, 8).

 4. Antioksidanlar, sağlığı teşvik eden, enflamasyonu azaltan ve vücudunuzu hastalıklara karşı koruyan faydalı bitki bileşikleridir. Hammaddelerde işlenmiş baldan 4,3 kat daha yüksek olabilir (8, 9, 10, 11). [! 2239 => 1140 = 3!

 5. Petek ayrıca, kalp sağlığına dayanıklı uzun zincirli yağ asitleri ve alkoller sağlayan balmumu içerir. Bu bileşikler kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir (13, 14).

Kalp Sağlığını Artırabilir

 1. Petek kalp sağlığını artırabilir.

 2. Araştırmalar balmumu içinde bulunan uzun zincirli yağ asitlerinin ve alkollerin kalp hastalığı için bir risk faktörü olan yüksek kan kolesterol seviyelerini azaltabileceğini göstermektedir.

 3. Örneğin, bir incelemede balmumu alkollerinin “kötü” LDL kolesterolü% 29'a kadar düşürdüğü, “iyi” HDL kolesterolü% 8-15 artırdığı (14).

 4. Bununla birlikte, bu derleme çalışmalarında bal mumu kabuğundan elde edilen yüksek seviyelerde izole edilmiş alkoller kullanılmıştır, bu da bal peteğinde az miktarda bal mumu miktarının aynı etkileri üretip üretmeyeceğini bilmek zorlaştırmaktadır.

 5. Demek ki, balın kendisi de aynı kolesterol düşürme yeteneğine sahip olabilir (15, 16, 17, 18).

 6. Küçük bir çalışma katılımcılara günde 70 gram şeker veya bal verdi. 30 gün sonra, bal grubundakiler "iyi" HDL kolesterollerini% 3,3 artırdılar ve "kötü" LDL kolesterollerini% 5,8 düşürdüler (19). [! 2239 => 1140 = 4!

 7. Ayrıca, balın antioksidanları kalbe giden arterleri genişletmeye yardımcı olabilir. Bu da, kan akışını artırabilir ve kan basıncını düşürebilir, bu da kan pıhtılaşması, kalp krizi ve felç riskini azaltır (9, 20). [! 2239 => 1130 = 5!

 1. Petek, vücudunuzun bazı bakteri ve mantarlarla savaşma yeteneğini artırabilir.

 2. Örneğin, test tüpü çalışmaları balmumu ekstraktlarının Staphylococcus aureus, Candida albicans, Salmonella enterica ve E. coli (21, 22 dahil) gibi mantar ve hastalığa neden olan bakterilere karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir. , 23).

 3. Bal, antimikrobiyal özellikleriyle de bilinir. Araştırmalar bağırsaklarınızı bağırsak paraziti Giardia lamblia'ya (24) karşı korumaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 4. Bununla birlikte, bu etkileri doğrulamak için insan çalışmaları gereklidir.

Çocuklarda Öksürüğü Azaltabilir

 1. Petek de çocuklarda öksürüğün azaltılmasına yardımcı olabilir.

 2. Çocuklar öksürüğe neden olabilecek üst solunum yolu enfeksiyonlarına yatkındır. Araştırmalar, balın bu öksürüğü bastırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir (25). [! 2239 => 1140 = 6!

 3. Karabuğday balı verilen bir grup çocuk da öksürük şurubu veya hiç bir şey vermemiş olanlardan daha iyi uyudu (26).

 4. Bal peteği, bal açısından zengin olduğu için muhtemelen aynı yararları sağlar.

 5. Bu, balın, genç bebeklere zarar verebilecek C. botulinum bakterilerinin sporlarını içerdiğini söyledi. Bu nedenle, 12 ayın altındaki çocuklara bal veya bal peteği verilmemelidir (27, 28).

Şeker Hastaları İçin Potansiyel Şeker Alternatif

 1. Petek, şeker hastalığı olan insanlar için şekere iyi bir alternatif olabilir.

 2. Kısmen, balın şekerden çok daha tatlı olması nedeniyle, aynı tatlılık seviyesine ulaşmak için daha küçük miktarlara ihtiyaç duyulmaktadır. Ek olarak, balın kan şekeri seviyesini rafine şekerden daha az arttırdığı görülüyor (29). [! 2239 => 1140 = 7!

 3. Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) olan insanlarda yapılan küçük bir çalışma - karaciğerinizde yağ birikmesi, genellikle insülin direnci ile birlikte - balmumu alkolünün insülin direncinin azaldığı tespit edildi % 37 seviyelerinde (30).

 4. Bu düşük insülin seviyeleri, diyabetli insanlara da fayda sağlayabilecek düşük insülin direncini gösterebilir. [! 2239 => 1140 = 7!

Karaciğer Fonksiyonunu Geliştirebilir

 1. Petek daha sağlıklı bir karaciğere de katkıda bulunabilir.

 2. 24 haftalık bir çalışmada karaciğer hastalığı olan insanlara günlük balmumu alkolleri karışımı verildi. Özellikle balmumu grubundakilerin% 48'i, karın ağrısı, şişkinlik ve mide bulantısı gibi semptomlarda, plasebo grubunda sadece% 8'e kıyasla bir azalma bildirmiştir.

 3. Bu sonuçlar ümit verici görünse de, aynı faydaları elde etmek için ne kadar petek tüketmeniz gerektiği belli değil. Bu nedenle, güçlü sonuçlar alınmadan önce insanlarda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Nasıl Kullanılır

 1. Petek çeşitli şekillerde tüketilebilir.

 2. Olduğu gibi yiyebilirsiniz, ancak sıcak ekmek veya İngiliz çöreği için mükemmel bir yayılma sağlar. Petek aynı zamanda ev yapımı tatlılarda tatlandırıcı olarak - veya krep, yulaf ezmesi veya yoğurt üzerine de kullanılabilir.

 3. Bazı insanlar da salataların üzerinde veya meyve, şarküteri veya eski peynirlerin yanında bir parça bal peteğinin tadını çıkarabilirler.

 4. Yerel sağlık gıda mağazasında veya çiftçi pazarında petek bulabilirsin, yine de çevrimiçi de satın alabilirsin.

 5. Bal peteği seçerken, balın daha koyu, antioksidanlar gibi yararlı bileşiklerinin daha zengin olduğunu unutmayın (31, 32).

 6. Petek, oda sıcaklığında uzun süre kalacaktır. Ne kadar uzun süre saklarsanız kristalize etme olasılığı o kadar artar - ancak kristalize edilmiş şekli yenilebilir kalır.

Potansiyel Tehlikeler

 1. Petek, genellikle yemek için güvenli olarak kabul edilir.

 2. Ancak, bal içerdiği için C. botulinum sporlarından kaynaklanan kirlenme riski altında. Bunlar özellikle hamile kadınlar ve 12 aylıktan küçük çocuklar için zararlıdır (27, 28). [! 2239 => 1140 = 10!

 3. Bu oluşma riskini en aza indirmek için, günlük olarak büyük miktarlarda petek yemekten kaçınmak en iyi olabilir - ya da balmumu hücrelerini tükürün.

 4. Ayrıca, arı zehirine veya polene alerjisi olan kişiler, bal peteği yerken alerjik reaksiyona neden olabileceği için dikkatli kullanmak isteyebilirler (34).

 5. Potansiyel faydalarının çoğuna rağmen, petek yapının şeker bakımından çok yüksek kaldığına dikkat etmek önemlidir - bu yüzden ölçülü olarak yemek en iyisidir.

Alt Çizgi

 1. Petek, çiğ bal içeren balmumu, altıgen hücrelerden oluşan doğal bir arı ürünüdür.

 2. Bal ve tarağı yenilebilir ve enfeksiyonlarla savaşmak ve kalp sağlığını iyileştirmek gibi sayısız sağlık yararları sunuyor. Petek ayrıca karaciğer fonksiyonunu artırabilir ve diyabetli insanlar için bir şeker alternatifi olabilir.

 3. Dedi ki, petek şekerler bakımından zengin kalıyor, o yüzden ölçülü tüketilmeli.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407