Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Pesetyalı diyet nedir?

Pesetyalı diyet nedir?

 1. Esas olarak bitki bazlı yiyeceklerden oluşan bir diyet yemek, balık ve balık ürünlerinin ilavesinin geliştirebileceği çeşitli sağlık yararlarına sahiptir.

 2. Bununla birlikte, bazı balık türleri civaları çevrelerinden emebilir, bu nedenle bazı kişilerin alımlarını sınırlaması gerekebilir.

 3. Bu makalede, bir pesteryan diyetinin potansiyel sağlık yararlarına ve insanların bu tür diyetlerde ne yiyebileceklerine baktık.

Pesterya diyetinin sağlığa yararları

 1. Peskataryan diyetinin birçok sağlık yararı var. Aşağıda, bu faydaların bazılarını ele alıyoruz.

Kalp sağlığı

 1. Balık yemek, özellikle de yağlı balık, uzun zincirli omega-3 yağ asidi alımını arttırıyor. Bir omega-3 yağ asidi, insanlara faydalı olabilecek doymamış bir yağdır ve bazı omega-3'ler sağlıklı yaşam için bir bütündür.

 2. Balık yiyen insanlar kan basıncını düşürür, anormal kalp ritmi riskini düşürür ve diyetlerine balık içermeyenlere göre daha az ölümcül kalp krizi geçirir.

 3. Balık dışında, peskataryan diyeti temelde bitki besinlerinden oluşuyor. 2017'deki bir analize göre, sebzelerde ve diğer bitkisel gıdalarda yüksek bir diyete sahip kişilerin koroner kalp hastalığı riskini azalttığı görülüyor.

 4. Araştırma yazarları, bitki bazlı bir diyetin kalp sağlığı yararlarının iyileştirilmiş kan lipitleri ve daha düşük kan basıncını içerdiğini söylüyor. [! 1020 => 1140 = 3!

 5. Ateroskleroz, arterlerde plak biriktiğinde meydana gelir. Bu, arterlerin sertleşmesine, daralmasına ve kan akışını kısıtlamasına neden olur.

Kanser

 1. Bir peskataryan diyeti aynı zamanda insanları kolorektal kanserlere veya kolonu ve rektumu etkileyen kanserlere karşı koruyabilir.

 2. 2015 çalışmasına göre, kolorektal kanserler, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kanser ölümlerinin ikinci önde gelen nedenidir.

 3. Çalışma 77.650'den fazla kişiden oluşan bir gruptan elde edilen verileri kullandı ve peskataryan diyetin kolorektal kanserlere karşı güçlü bir koruyucu etkiye sahip olduğunu buldu. [! 1020 => 1130 = 5!

 1. Bitki bazlı bir diyeti takip etmek tip 2 diyabet ve metabolik sendrom riskini azaltabilir.

 2. Metabolik sendrom insülin direnci, yüksek tansiyon ve obezite gibi koşulları içerir.

 3. Yağlı balıklarda bulunan omega-3'lerin iltihabı azaltabildiğine dair kanıtlar da var, ancak bu kanıtlar takviye denemelerinden geliyor.

 4. Bitki bazlı diyetler flavonoidler gibi antienflamatuar ve antioksidan ajanlarda yüksektir. Bunlar bitkilerde bulunan doğal bileşiklerdir. Flavonoidler bir dizi antienflamatuar ve antidiyabetik özelliğe sahiptir.

 5. ABD’deki 77.000’den fazla insan arasında farklı diyet modellerine bakıldığında, 2016 yılında yapılan bir çalışma, peskataryan diyeti izleyen kişilerin, katılanların hepsinde en yüksek flavonoid alımına sahip olduğunu tespit etti.

Çevresel ve hayvan refahı yararları

 1. Bazı insanlar vejeteryan diyetleri seçiyorlar çünkü fabrika tarımı uygulamalarına katılmıyorlar ya da yemek için hayvanları öldürüyorlar.

 2. Hayvan refahı konusunda endişe duyan insanlar için, peskataryan diyet biraz daha uygun olabilir. Bunun nedeni bazı bilim adamlarının balığın acı hissetmediğini iddia etmesidir. 2015 yılında yapılan bir çalışma, balıkların psikolojik stres yaşayabilmesine rağmen, acı çekmek için gerekli sinir ağlarının bulunmadığı sonucuna vardı. [! 1020 => 1140 = 6!

Pesteryalı bir diyet sürdürülebilir mi?

 1. Peskataryan diyeti, memelilerin veya kuşların fabrika tarımından daha sürdürülebilir, ancak bazı çevresel sorunları var.

 2. Bazı insanlar, sığır, koyun ve keçi gibi domuz ve ruminantların yetiştirilmesinin çevreye zarar verebileceğine inanıyor. Her iki grup da sera gazı yayar, ruminantlarla metan gazı ve domuz amonyak üretir. [! 1020 => 1140 = 7!

 3. Balıklar sera gazı üretmese de, balıkçılık ve balıkçılık su ekosistemleri için bir zorluk teşkil ediyor. [! 1020 => 1140 = 7!

 4. Bazı insanlar balık yetiştiriciliğini aşırı avlanma ve tükenmiş balık stoklarına bir çözüm olarak görüyor ve son birkaç yıl içinde uygulama hızla büyüdü.

 5. Ancak, bazı durumlarda balık yetiştiriciliği şunları yapabilir:

 6. Pescatarian diyeti, insanlar sahil şeridinden veya taze su yollarından belli bir mesafede yaşadıklarında bakımı pahalı veya zor olabilir. Bazı insanlar sürdürülebilir kaynaklı konserve balıklara ulaşmakta zorlanabilirler.

Pesterya diyetini izleyen birisi ne yiyebilir?

 1. Aşağıda listelenen, bir peskataryan diyetindeki bir insanın yiyebileceği balık kaynakları için bazı önerilerdir:

 2. Dahil edilecek diğer yiyecekler:

 3. Eğer bir insan sıkı bir peskataryan diyet uygular ve yumurta ve süt tüketmekten kaçınırsa, kalsiyum alımlarını kontrol etmeleri ve takviye almayı düşünmeleri gerekebilir.

1 günlük yemek planı

 1. Burada, bir peskataryan diyeti seçerken bir kişinin düşünebileceği yemek tarifleri için örnekler verdik:

 2. Crostini üzerinde sardalya

 3. Sardalye mükemmel bir omega-3 kaynağıdır. Crostini üzerine yayılmış bir pesto yapmak için ıspanağı kullanmak, C vitamini ve A vitamini kaynağı sağlar. C vitamini, bir kişinin emdiği demir miktarını artırmaya yardımcı olur.

 4. Bu tarifte konserve sardalya kullanılıyor, ancak taze sardalye veya hamsi kullanmak da mümkün. Güne proteinle başlamak, tokluk hissini arttırır ve pesto, demir kaynağı olan sağlıklı yeşiller ekler.

 5. Klasik pişmiş falafel

 6. Tahin iyi bir bitki proteini ve omega-3 kaynağıdır. Nohut ayrıca bitkisel protein ve lif için iyi bir kaynaktır. Doldurucu bir öğle yemeği hazırlamak için bu tarife sağlıklı bir Akdeniz salatası ekleyin.

 7. Arpacık soğanı greyfurt soslu kızarmış somon

 8. Somon, omega-3'lerin esansiyel yağ asitlerini sağlar.

 9. Güçlü aromalı balıklar greyfurt gibi turunçgillerden çok iyi gelir. Bu tarife greyfurt ilavesi aynı zamanda C vitamini ve lifi de ekler ve bir insanın günde yemesi gereken 2 porsiyon meyve miktarını hesaba katar.

Pesteryalı bir diyetin dezavantajları

 1. Deniz balıklarında ağır metal ve kirleticiler küresel bir konudur. İnsanların tükettiği balığın yüzde 92'si deniz balığından, çoğunlukla kıyı balıkçılığından, bulaşma riski vardır.

 2. Merkür atmosferde ve su kütlelerinde var ve bu nedenle, neredeyse tüm balıklar bir cıva kaynağı olabilir.

 3. Çoğu insan için, balıklarda bulunan cıva bir risk değildir, ABD Gıda ve İlaç İdaresi'ni (FDA) açıklayın.

 4. Ancak, hamile kalmayı düşünen kadınlara, hamile kadınlar, emziren anneler ve küçük çocukların belirli balık yememelerini tavsiye ediyorlar.

 5. Kaçınılması gereken balıklar:

 6. Cıvadaki balık düşüktür:

Özet

 1. Balık ve kabuklu deniz hayvanlarında cıva hakkında bilmeniz gerekenler. (2018, 25 Ocak). Https://www.fda.gov/Food/FoodborneIllnessContaminants/Metals/ucm351781.htm

 2. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 3. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.

 4. Bir peskataryan diyeti sağlıklı olabilir ve insanlar yüksek cıva değerine sahip balıklardan kaçındıkları sürece sağlık yararları sağlar. Ancak, bu diyet bazılarının düşündüğü kadar sürdürülebilir olmayabilir.

 5. Bitki bazlı diyetler, kişinin sağlıklı bir kiloyu korumasına yardımcı olabilir ve gerektiğinde kilo kaybına da yardımcı olabilir. Pesteriyel bir diyet, kilo vermek için kalori eksikliğine dayanan bazı diyetlerden daha sağlıklı olabilir.

 6. İnsanlar, konserve ton balığı ve sardalye ile tütsülenmiş balıkların elde edilmesi ve yemek için en kolay yiyecek olduğunu görebilir. Bunlar tamamen aromalı seçeneklerdir, ancak dondurulmuş beyaz balık ve balık çubukları daha zarif lezzetlendirilmiş seçeneklerdir.

 7. Mümkün olduğunda insanlar taze balıkları sürdürülebilir kaynaklardan satın almak isteyebilirler. Yardımcı olabilecek faydalı bir web sitesi Seafood Watch.

 8. En son 6 Aralık 2018 tarihine kadar gözden geçirilen makale. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 9. Dünya çapında bir battaniye. (N.d.). Https://climate.nasa.gov/causes/

 10. Burkholder-Cooley, N., Rajaram, S., Haddad, E., Fraser, G.E., Jaceldo-Siegl, K. (2016, Haziran). Adventist Sağlık Çalışması-2 kohortunda polifenol alımlarının farklı diyet düzenlerine ve besin kaynaklarına göre karşılaştırılması İngiliz Beslenme Dergisi, 115 (12), 2162-2169. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6061923/

 11. Chen, C.Y., Driscoll, C.T., Lambert, K.F., Mason, R.P., Sunderland, E.M. (2016, 1 Mart). Cıva bilimini politikaya bağlamak: Kaynaklardan deniz ürünlerine. Çevresel Sağlık Üzerine İncelemeler, 31 (1), 17-20. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4832595/

 12. Dumont, E. (2018, 25 Kasım). Domuz çiftliklerinden çıkan NH3 emisyonlarının arıtılmasının sera gazı emisyonları üzerindeki etkisi. Literatür verilerinden kantitatif değerlendirme [!Özet

 13. Guyader, J., Janzen, H. H., Kroebel, R., Beauchemin, K.A (2016, 1 Ağustos). Yem üretiminin çevresel sürdürülebilirliğini geliştirmek için yem kullanımı. Zootekni Dergisi, 94 (8), 3147-3158. Https://academic.oup.com/jas/article-abstract/94/8/3147/4791516?redirectedFrom=fulltext

 14. Key, B. (2015). Balıklar, olağanüstü bilinci anlamak için acı ve bunun etkilerini hissetmezler. Biyoloji Felsefesi, 30 (2), 149-165. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4356734/

 15. Olrich, MJ, Singh, PN, Sabat, J., Fan, J., Sveen, L., Bennett, H., ... Fraser, GE (2015, 5 Mayıs) . Vejetaryen beslenme düzenleri ve kolorektal kanser riski. JAMA Dahili Tıp, 175 (5), 767-776. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4420687/

 16. Rey, S., Huntingford, F.A., Boltana, S., Vargas, R., Knowles, T.G., Mackenzie, S. (2015, 22 Kasım). Balıklar duygusal ateş gösterebilir: Zebra balığı de stres kaynaklı hipertermi. Kraliyet Topluluğu B Bildirileri: Biyolojik Bilimler, 282 (1819). Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4685827/

 17. Rimm, E.B. Appel, L.J., Chiuve, S.E., Djousse, L., Engler, M.B., Kris-Etherton, P.M., ... Lichenstein, A.H. (2018, 3 Temmuz). Su ürünleri uzun zincirli n-3 çoklu doymamış yağ asitleri ve kardiyovasküler hastalıklar: American Heart Association'dan bir bilim danışmanlığı. Dolaşım, 138 (1), e35-e47. Https://www.ahajournals.org/doi/pdf/10.1161/CIR.000000000000000574

 18. Troell, M., Naylor, RL, Metian, M., Beveridge, M., Tyedmers, PH, Folke, C., ... de Zeeuw, A. (2014, Eylül 16). Su ürünleri yetiştiriciliği küresel gıda sistemine esneklik kazandırıyor mu? Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademisi'nin Bildirileri, 111 (37), 13257-13263. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4169979/Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407