Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


PB2 Toz Fıstık Ezmesi: İyi mi Kötü mü?

Alt satırda

 1. PB2 tozlu fıstık ezmesi klasik fıstık ezmesi için yeni bir sıkma.

 2. Doğal yağların çoğu kavrulmuş yer fıstığından bastırılarak ve daha sonra fındıkların ince bir toz halinde öğütülmesiyle elde edilir.

 3. Sonuç, lezzetle dolu ancak yağdan% 85 daha az kalori içeren toz halinde bir fıstık ürünü. Bir macun oluşturmak için toz olarak kullanılabilir veya suyla yeniden rehidre edilebilir.

 4. Bazıları fıstık ezmesi sevenler için düşük kalorili bir çözelti olarak PB2'yi yağdırırken, diğerleri fıstıktan yağ çıkarmanın besinsel sonuçları hakkında endişe duyuyorlar.

 5. Bu makale PB2 tozlu fıstık ezmesinin artılarını ve eksilerini gözden geçirecek ve sizin için iyi bir seçim olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacaktır.

Daha Az Kalori İçerir

 1. PB2 tozlu fıstık ezmesi, kalori bakımından zengin yağların çoğu çıkarıldığından, geleneksel fıstık ezmesinden önemli ölçüde daha az kalori içerir.

 2. İki çorba kaşığı doğal fıstık ezmesi yaklaşık 190 kalori sağlarken, iki çorba kaşığı PB2 yalnızca 45 kalori sağlar (1, 2).

 3. PB2 aynı zamanda iyi bir lif ve protein kaynağıdır, bu da çalışmaların iştah düzenlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir (3, 4).

 4. Toz fıstık ezmesi, kalori alımını azaltmak veya sınırlı kalorili diyetler için olanlar için kolay yollar arayanlar için uygun olabilir.

 5. Ancak araştırmalar, fıstıkların zengin bir kalori ve yağ kaynağı olmasına rağmen düzenli olarak yerfıstığı tüketmenin kilo alımına katkıda bulunmadığını göstermiştir (5). [! 3018 => 1140 = 2!

 6. Yer fıstığında bulunan doymamış yağlar, vücudun dinlenirken daha fazla kalori yakmasına da yardımcı olabilir, ancak bu etki tüm çalışmalarda çoğaltılmamıştır. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var (7, 8).

 7. Ancak, ticari fıstık ezmesinin sıklıkla bitkisel yağlar içerdiğini unutmayın. Bu nedenle, pudralanmış fıstık ezmesi muhtemelen beliniz için daha iyidir.

Normal Fıstık Ezmesinden Daha Az Yağlıdır

 1. Geleneksel fıstık ezmesi, iki çorba kaşığı başına 16 gram içeren zengin bir yağ kaynağıdır; PB2, aynı porsiyonda sadece 1.5 gram yağ içerir (1, 2).

 2. Araştırmalar, yer fıstığında bulunan ana yağ türü olan oleik asidin kan basıncını düşürmeye, iltihaplanmayı azaltmaya ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir (10, 11, 12, 13).

 3. Tam yağlı fıstık ezmesi yerine PB2 kullanmak, diyetinize daha fazla tekli doymamış yağ eklemek için kaçırılmış bir fırsat olabilir.

Daha Az Yağda Çözünen Vitaminler İçebilir

 1. Yağın çoğu toz fıstık ezmesinden alındığından, yağda çözünen vitaminlerin de kaybolmasından endişe duyulur.

 2. Fıstık ezmesi yağda çözünen A, D veya K vitaminlerinin önemli bir kaynağı değildir, ancak iyi bir E vitamini kaynağıdır. İki yemek kaşığı RDI'nin% 14'ünü sağlar (1) .

 3. E vitamini, vücutta bir antioksidan görevi gören yağda çözünen bir vitamindir. Antioksidanlar, serbest radikallerin iltihaplanma ve hücresel hasarı azaltmak için zararlı etkileriyle savaşmaya yardımcı olur (15, 16). [! 3018 => 1140 = 4!

 4. Yemiş fıstık öğütülerek yapılan yemiş fıstık unu, sıfır gram yağ içerir ve E vitamini içermez (17).

 5. Yağların çoğu PB2'den alındığından, toz fıstık ezmesi artık iyi bir E vitamini kaynağı değildir

 6. Maalesef, gençlerin ve yetişkinlerin% 80'inden fazlası önerilen günlük E vitamini alımını karşılamakta başarısız oluyor (18, 19).

 7. Bu sebepten dolayı, geleneksel fıstık ezmesi, fındık, fındık yağı, balık, avokado, buğday tohumu veya buğday tohumu yağı gibi E vitamini bakımından yüksek gıda tüketmeyenler için daha iyi bir seçim olabilir (20). ).

PB2 Eklenen Şeker ve Tuz İçeriyor

 1. Yağın büyük kısmı toz fıstık ezmesinden alındığından, kremalı ağızlık ve geleneksel fıstık ezmesinin zengin lezzetinden yoksundur.

 2. Ürünün tadını iyileştirmeye yardımcı olmak için az miktarda şeker ve tuz eklenir.

 3. Bununla birlikte, PB2 porsiyon başına sadece bir gram toplam şeker içerdiğinden, çok fazla miktarda yemezseniz önemli miktarda ilave şeker kaynağı olması pek mümkün değildir (2).

 4. PB2 ayrıca geleneksel tuzlu yerfıstığı yağı türlerinin çoğunda bulunan miktardan daha az olsa da ilave tuz içerir - 94 mg - porsiyon başına 147 mg (21).

 5. Kakao tozu, şeker ve tuzun yer fıstığı tozu (22) ile karıştırılmasıyla elde edilen PB2 çikolata tadında da mevcuttur. [! 3018 => 1140 = 5!

Toz Fıstık Ezmesi ile pişirmek kolaydır

 1. PB2, yemeklere yer fıstığı lezzetini eklemek için hızlı ve kolay bir yol sunar.

 2. Doğrudan toz halinde kullanılabilir veya bir macun yapmak için su ile rehidre edilebilir.

 3. Toz az miktarda yağ içerdiğinden, sıvılarla geleneksel fındık ezmesinden daha kolay karışır. Ayrıca, normal fıstık ezmesinden farklı olarak kuru baharat olarak da kullanılabilir.

 4. Toz olarak kullanıldığında, PB2 şöyle olabilir:

 5. Bir macuna yeniden hidrasyon yapıldığında, PB2 bir dalış olarak kullanılabilir veya ev yapımı yiyecekler için dolgu olarak kullanılabilir.

 6. Bununla birlikte, PB2 pastası, fıstık ezmesinin kremsi dokusundan ve zengin ağız hissinden yoksundur ve bazen grenli veya biraz acı olarak tanımlanabilir.

Boğulma Tehlikesinden Daha Az Olabilir

 1. Yaşlılar veya dört yaşın altındaki çocuklar gibi boğulma riski yüksek olan insanlara geleneksel fıstık ezmesi önerilmez.

 2. Bunun nedeni, yapışkan yapısının nefes borularını kolayca tıkatabilmesi ve boğulma tehlikesi oluşturabilmesidir (23, 24, 25).

 3. Bu popülasyonlara güvenle servis yapmak için, geleneksel fıstık ezmesi suyla inceltilmeli, eşyalara hafifçe yayılmalı veya yiyeceklerle karıştırılmalıdır.

 4. Toz fıstık ezmesi, boğulma riskini arttırmadan yiyeceklere fıstık aroması eklemek için alternatif bir yol sunar.

 5. Hafif bir fıstık ezmesi sosu oluşturmak için atıştırmalıklar üzerine hafifçe serpilebilir, yoğurt gibi kremsi yiyeceklere karıştırılabilir veya suyla karıştırılabilir.

 6. Bununla birlikte, bu formda boğulma tehlikesi oluşturabileceğinden, tekrar sustalı bir macun olarak kullanılmamalıdır.

Alt Çizgi

 1. PB2 tozlu fıstık ezmesi, düşük kalorili, geleneksel fıstık ezmesine kıyasla düşük yağlı bir alternatiftir.

 2. Yağdan% 85 daha az kaloriye sahip ve kısıtlı kalorili diyetleri olan insanlar için iyi bir seçenek olabilir.

 3. Az miktarda tüketmek akıllıca olabilir, az miktarda ilave şeker ve tuz içerir.

 4. PB2 kolayca inceltilebildiğinden veya sıvı halinde karıştırılabildiğinden, boğulma riski yüksek olanlar için fındık ezmesine iyi bir alternatif olabilir.

 5. Bununla birlikte, PB2 oldukça işlenmiş bir gıda ürünüdür ve yer fıstığındaki besinlerin bir kısmı uzaklaştırılmıştır. Normal fıstık ezmesinden daha az tekli doymamış yağ ve daha az E vitamini içerir.

 6. PB2 normal fıstık ezmesinden daha az besleyici olduğundan ve fındık yemek birçok sağlık yararına bağlı olduğundan, geleneksel fıstık ezmesi çoğu insan için daha iyi bir seçim olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407