Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Patlıcanın sağlık yararları ve lezzetli püf noktaları

Patlıcanın sağlık yararları ve lezzetli püf noktaları

 1. Elyaf bakımından zengin, kalorisi düşük, bir dizi besin sağlıyor ve Akdeniz diyeti içeriyor.

 2. Patlıcanların koyu mor versiyonu en iyi bilinmesine rağmen, şekli, boyutu ve rengi küçük ve dikdörtgenden uzun ve ince, mor tonlarından beyaz ve yeşil tonlarına kadar değişebilir.

 3. Bu makale geleneksel mor patlıcanın besinsel faydalarına odaklanacak.

Faydaları

 1. Her tür meyve ve sebzenin tüketilmesinin, yaşam tarzıyla ilgili birçok sağlık koşul riskini azalttığı gösterilmiştir.

 2. Çalışmalar uzun süredir patlıcan gibi bitki gıdalarının genel sağlığı ve refahı artırabileceğini göstermiştir.

 3. Patlıcandaki fenolik bileşiklerin laboratuar analizleri, antosiyaninler, bir flavonoid türü ve güçlü bir radikal temizleyici olan klorojenik asit içerdiğini gösteriyor.

 4. Antosiyaninler ve klorojenik asit, antioksidanlar ve antienflamatuar bileşikler olarak işlev görür.

 5. Çalışmalar, az miktarda flavonoid bakımından zengin gıdaların tüketilmesinin insan sağlığına çeşitli şekillerde fayda sağlayabileceğini göstermektedir.

1) Kalp sağlığı

 1. Patlıcanlardaki lif, potasyum, C vitamini, B6 vitamini ve bitki besin içeriği kalp sağlığını destekler.

 2. Buna ek olarak, Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde (AJCN) yayınlanan bir incelemeye göre, antosiyaninler de dahil olmak üzere bazı flavonoidler içeren yiyecekleri yemek, kalp hastalığından daha düşük ölüm riskiyle ilişkilendirilebilir. 2008 yılında.

 3. Bir çalışmada, haftada üç porsiyondan fazla meyve ve sebze tüketen, antosiyaninler içerenler, daha az tüketenlere göre yüzde 34 daha düşük kalp hastalığı riskine sahipti.

 4. Bir başkasında, artan antosiyanin alımı, önemli ölçüde düşük kan basıncı ile ilişkiliydi.

2) Kan kolesterolü

 1. Araştırmalar, yüksek kolesterolü olan tavşanların patlıcan suyu tükettikleri zaman, bunun önemli ölçüde daha düşük ağırlık ve kan kolesterol seviyelerine yol açtığını göstermiştir.

 2. Klorojenik asidin düşük yoğunluklu lipit (LDL) seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir. Aynı zamanda bir antimikrobiyal, antiviral ve antikarsinojenik ajan görevi görür.

3) Kanser

 1. Patlıcandaki polifenollerin kanser önleyici etkilere sahip olduğu gösterilmiştir.

 2. Antosiyaninler ve klorojenik asit hücreleri serbest radikallerin neden olduğu zararlardan korur ve sırayla tümör büyümesini ve kanser hücrelerinin yayılmasını ve yayılmasını önler.

 3. Antosiyaninlerin antikanser etkisinin, tümörde yeni kan damarlarının oluşmasını önleme, enflamasyonu azaltma ve kanser hücrelerinin yayılmasına yardımcı olan enzimleri bloke etmesi gibi görünüyor.

4) Bilişsel işlev

 1. Hayvan çalışmalarından elde edilen bulgular, patlıcan derisindeki antosiyanin olan nasuninin, beyin hücre zarlarını serbest radikal hasarlarından koruyan güçlü bir antioksidan olduğunu göstermektedir.

 2. Ayrıca, besinlerin hücreye taşınmasına ve atıkların taşınmasına yardımcı oluyor.

 3. Araştırma, antosiyaninlerin nöroinflamasyonun önlenmesine ve beyine kan akışını kolaylaştırmaya yardımcı olduğunu da göstermiştir.

 4. Bu, hafızanın geliştirilmesine ve yaşa bağlı zihinsel bozuklukların önlenmesine yardımcı olabilir.

5) Kilo yönetimi ve tokluk

 1. Diyet lifleri genel olarak kilo vermede ve kilo vermede önemli faktörler olarak kabul edilir, çünkü sindirim sisteminde "şişirme maddesi" görevi görürler.

 2. Bu bileşikler tokluğu arttırır ve iştahı azaltır. Bir insanı daha uzun süre daha dolgun hissettirerek kalori alımını azaltmaya yardımcı olurlar.

 3. Patlıcan kalorisi zaten düşük olduğundan, sağlıklı, düşük kalorili bir diyete katkıda bulunabilir.

6) Karaciğer sağlığı

 1. Araştırma patlıcandaki antioksidanların karaciğeri belirli toksinlerden korumaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Besin içeriği

Beslenme

 1. Yaklaşık 99 gram (g) ağırlığında bir bardak pişmiş patlıcan:

 2. Patlıcanlar ayrıca antosiyaninler gibi flavonoidler de içerir. Antosiyaninler, birçok sağlık yararına sahip olan suda çözünür pigmentlerdir. Ayrıca patlıcanın iyi bilinen koyu mor rengini vermeye de yardımcı oluyorlar.

 3. Patlıcanın derisi antioksidanlar, lif, potasyum ve magnezyum bakımından zengin.

 4. Patlıcanın fenolik içeriği o kadar güçlü bir serbest radikal temizleyici yapar ki bu sebzenin oksijen radikal emme kapasitesi bakımından ilk 10 sebze arasında yer aldığını gösterir.

 1. Patlıcanlar pürüzsüz ve parlak bir cilde ve yoğun bir mor renk tonuna sahip, boyutları için sağlam ve biraz ağır olmalıdır. Solmuş, morlaşmış veya renksiz görünenlerden kaçının.

 2. Kullanıma hazır oluncaya kadar buzdolabında saklanmaları gerekir. Saklarken cildi sağlam bırakmak, daha uzun süre daha taze kalmasını sağlar.

Patlıcan hazırlanması

 1. Maddenin patlıcanın siyaha dönmesine neden olacak şekilde bitkideki fitokimyasal maddelerle tepkimeye girmesini önlediğinden, karbon çelik yerine paslanmaz çelik bıçak kullanın.

 2. Patlıcanın acı tadına katkıda bulunan bileşiklerden bazılarını çıkarmak ve eti daha yumuşak hale getirmek için patlıcanın parçalarını keserek ve ardından tuz serperek "patlıcan" terletebilirsiniz. .

 3. Tuzlu parçaların yaklaşık 30 dakika oturmasını sağlayın. Patlıcanın daha yumuşak, daha az acı ve daha lezzetli olması için nem çekilir. Bu aynı zamanda parçaları pişirme sırasında kullanılan yağı emmeye daha az eğilimli hale getirecektir. Son olarak, tuzun çoğunu çıkarmak için patlıcanı durulayın.

 4. Tamamen hazırlanmış, küp şeklinde veya dilimlenmiş olarak hazırlanabilir, kızartılabilir, ızgarada pişirilebilir, pişirilebilir, kızartılabilir veya buharda pişirilebilir.

 5. Çalışmalar fırınlama, kaynatma ve buharlama dışında buharlamanın antioksidan seviyelerini korumanın en iyi yolu olduğunu ortaya koyuyor.

Tarifler

 1. Patlıcanın biraz acı tadı ve süngerimsi dokusu, onu birçok yemeğe eşsiz ve ilginç bir katkı yapabilir.

 2. Aşağıdaki tarifler bir diyetisyen tarafından önerilmiştir:

 3. Bir dizi sağlıklı fikir içeren patlıcan tarifi kitabı için burayı tıklayın.

 1. İşte biraz daha lezzetli püf noktaları:

 2. Patlıcanlı pizza kabuğu: Dilimlenmiş patlıcanlı pizza kabuğunu değiştirin ve glütensiz, düşük kalorili bir muamele için domates sosu, peynir ve diğer malzemeler ekleyin

 3. Patlıcanlı garnitür: Zeytinyağında patlıcan parçalarını kızartın veya karıştırın ve bir taraf olarak servis edin

 4. Burger garnitürü: Patlıcanı boyuna kalın dilimler halinde kesin ve ızgaralayın. Kendi başlarına veya bir burgerde servis yapılabilir

 5. Fırında pişmiş patlıcan kızartması: Patlıcanı şeritler halinde ya da takozlara dilimleyin ve fırında sağlıklı patlıcan kızartması için fırında pişirin

 6. Patlıcanlı makarna tepesi: Patlıcanı kalın dilimler halinde kesin, sonra pişirin ve pişirin veya sote edin ve bir makarna tabağına ekleyin. Patlıcan parmesan oluşturmak için parmesan peyniri ile üst

 7. Ratatouille: Bir ratatouille yapmak için biraz zeytinyağıyla sotelenmiş patlıcan, soğan, sarımsak, kabak, biber ve domatesi birleştirin

 8. Sebzeli lazanya: lazanyadaki et tabakasını değiştirmek için yukarıdaki ratatouille sosunu kullanın

 9. Patlıcan yahnisi: Güzel kokulu ve ılık bir tabak için domates, soğan, mantar ve baharatlarla birleştirin

 10. Baba ghanoush: Popüler bir Orta Doğu daldırma yapmak için patlıcanı 30 ila 40 dakika boyunca yarıya kızartın, eti alın ve yoğurt, tahin, limon suyu, sarımsak ve baharatlarla karıştırın . Kavrulmuş çam fıstığı ile doldurun ve pide ile servis yapın.

 11. Maghlouba: Bir tavuk ve patlıcan "baş aşağı" pirinç çanağı

Riskler

 1. Bazı insanlar çok fazla patlıcan tüketmemelidir.

 2. Nasunin ve demir emilimi: Patlıcanlarda bulunan bir fitokimyasal olan Nasunin, demirle bağlanır ve onu hücrelerden uzaklaştırır.

 3. Bu, vücutlarında çok fazla demir olan insanlar için faydalı olabilir. Bununla birlikte, düşük düzeyde demir içerenler, nasunin içeren çok miktarda yiyecek tüketmemelidir.

 4. Solanin ve inflamasyon: Patlıcanlar, gece kılışı ailesinin bir parçasıdır. Nightshades, artrit veya iltihaplanmayı şiddetlendirebilecek solanin dahil alkaloitler içerir.

 5. Bunu doğrulamak için yeterli araştırma yok, ancak bu koşullara sahip birçok kişi patlıcan, domates ve diğer gece gölgeli yiyecekleri diyetlerinden dışladıklarında rahatlama bildirdi.

 6. Bir diyetisyen semptomları iyileştirip iyileştirmediğini görmek için bir gece gölgesi yok etme diyeti hazırlamaya yardımcı olabilir.

 7. Oksalatlar ve böbrek taşları: Patlıcanlar oksalatlar içeriyor. Oksalatlar böbrek taşı oluşumuna katkıda bulunabilir. Böbrek taşları akut oksalat nefropatisine ve hatta böbrek ölümüne neden olabilir.

 8. Patlıcan gibi oksalat içeren yiyecekler, böbrek taşı oluşumuna yatkın olanlar için önerilmez. Böbrek taşı olan insanlar, oksalat içeren gıdaların alımını sınırlamalıdır.

Paket servis

 1. Webb, D. (2014, Mart). Antosiyaninler. Bugünün diyetisyeni. Http://www.todaysdietitian.com/newarchives/030314p20.shtml

 2. Zambrano-Moreno, E.L., Chavez-Jauregui, R.N., Plaza, M.L., Wessel-Beaver, L. (2015, 25 Ağustos). Isıl işlemden sonra organik ve geleneksel olarak yetiştirilen patlıcan (Solanum melongena) meyvelerinde fenolik içerik ve antioksidan kapasite. Gıda Bilimi ve Teknolojisi. Http://www.scielo.br/scielo.php?script=sci_arttext pid = S0101-20612015000300414 # B001

 3. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 4. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.

 5. Patlıcan bol miktarda meyve ve sebze içeren zengin bir diyete sağlıklı bir katkı olabilir.

 6. Bazı insanlar, içerdikleri polifenoller veya antioksidanlar nedeniyle olabilecek acı lezzetlerini beğenmezler.

 7. Gelecekte, bilim adamları patlıcanları genetik olarak iyileştirebilir, böylece yüksek düzeyde faydalı besin içerirler ve yine de lezzetli kalırlar.

 8. En son 20 Haziran 2017, Yvette Brazier tarafından en son güncellenen makale. Bu konuyla ilgili en son haberleri almak için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 9. Akanitapichat, P., Phraibung, K., Nuchklang, K., Prompitakkul, S. (2010). Beş patlıcan çeşidinin antioksidan ve hepatoprotektif aktiviteleri. Gıda ve Kimyasal Toksikoloji, 48 (10), 3017-3021. Http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S027869151000503X?via%3Dihub

 10. Temel rapor: 11210, Patlıcan, pişmiş, haşlanmış, süzülmüş, tuzsuz. (2016, Mayıs). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/2963?fgcd= manu = lfacet = format = count = max = 50 ofset = sort = default order = asc qlookup = pişmiş + patlıcan ds = 'den alındı qt = qp = qa = qn = q = ing =

 11. Hooper, L., Croon, PA, Rimm, EB, Cohn, JS, Harvey, I., le Cornu, K., A, ... Cassidy, A. (2008) . Flavonoidler, flavonoid bakımından zengin gıdalar ve kardiyovasküler risk: randomize kontrollü çalışmaların meta analizi. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi, 88 (1), 38-50. Http://ajcn.nutrition.org/content/88/1/38

 12. Jennings, A., Welch, AA, Fairweather Tait, SJ, Kay, C., Minihane, A.-M., Chowienczyk, P., ... Cassidy, A. (2012, 22 Ağustos). Yüksek antosiyanin alımı, kadınlarda düşük arteriyel sertlik ve merkezi kan basıncı ile ilişkilidir. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi, 96 (4), 781-788. Http://ajcn.nutrition.org/content/96/4/781.full

 13. Jorge, P.A., Neyra, L.C., Osaki, R.M., Almeida, E., Bragagnolo, N. (2008, Şubat). Deneysel hiperkolesterolemide patlıcanın plazma lipid düzeyleri, lipidik peroksidasyon ve endotel disfonksiyonunun ters çevrilmesi üzerine etkisi [!Özet

 14. Noda, Y., Kneyuki, T., Igarashi, K., Mori, A., Packer, L. (2000, Ağustos). Patlıcan kabuğundaki bir antosiyanin olan nasuninin antioksidan aktivitesi. Toksikoloji. 7 (2-3) 148: 119-23. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10962130

 15. Çatı, B. (2013, Haziran). Patlıcan - çeşitli şekil, boyut ve renklerde mevcut çok yönlü bir yiyecek. Bugünün diyetisyeni. Http://www.todaysdietitian.com/newarchives/060113p66.shtml

 16. Saxena, A., Sharma, A. K. (2010, Ekim-Aralık). Nefrolitiyazisin beslenme yönü. Hint Üroloji Dergisi. 26 (4): 523-530 sayılı belge. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3034061/

 17. Bilim adamları patlıcanın derisine giriyor. (2004, Ocak). Https://agresearchmag.ars.usda.gov/2004/jan/skin

 18. Stommel, J.R. Whitaker, B.D. (2003, Eylül). Bir germplazm çekirdeği alt kümesinde patlıcan meyvesi ve fenolik asit içeriği [!Özet

 19. Fırtına, M. (2012, Nisan). CVD riskini azaltmak - fonksiyonel gıdalar kardiyovasküler sağlığı iyileştirmek için iyi olanı arttırırken kötü kolesterolü düşürebilir. Bugünün diyetisyeni. Http://www.todaysdietitian.com/newarchives/040212p32.shtmlDonate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407