Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Patates Kabuğu Yenmenin Yararları

 1. Patates çılgınca popüler bir kök sebzesidir, ancak patates cildini yemenin sadece et yemekten daha fazla lif, vitamin, mineral ve fitokimyasallar sağlayacağını biliyor muydunuz? Patates derisi iştah açıcı yağ, ekşi krema, peynir veya domuz pastırması ile doldurmadığınız sürece patates kabukları kalorisi düşüktür ve sindirime yardımcı olmak, kan basıncınızı yönetmek, kemiklerinizi güçlü tutmak ve uzaklaşmak gibi sağlık yararları sağlar. hastalığı.

Makro Beslenme Faydaları

 1. Patates kabukları kolesterol veya kayda değer miktarda yağ içermez. Fırında patatesinizin sadece derisini yerseniz, bütün patatesten daha fazla protein ve lif elde edersiniz. Her 100 gram için bir kaç kaloriye mal olacak, ancak genel besinsel kar farkı olabilir.

 2. USDA’ya göre, bir fırınlanmış patates cildinin makro besin içeriği:

 3. Karşılaştırma için, et ve deri de dahil olmak üzere orta derecede fırınlanmış patates (173 gram) yerseniz, 161 kalori tüketirsiniz. Karbonhidrat ve protein içeriği sırasıyla 37 gram ve 4.3 gram olacaktır. En önemlisi, faydalı diyet lifi 3,8 grama düşer.

Patates Beslemenin Cildi

 1. Bütün patates yerine patates derisini yiyerek, patateslerdeki mineral ve vitamin zenginliğinden yararlanabilirsiniz. USDA'ya göre her bir patates cildinin besin içeriği:

B Vitamini'nin Yararları

 1. B grubu vitamin vücudunuza sinirlerinizi, kaslarınızı, cildinizi, kalbinizi ve beyninizi içeren birçok fonksiyon için gereken enerjiyi sağlar. Patates derisini yiyerek, aşağıdakiler dahil birçok önemli B vitaminini elde edersiniz:

 2. Patates kabuğundaki B vitamini stresi azaltmaya ve ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Aralık 2014'te Beslenme Dergisi'nde yayınlanan Avustralya'daki bir çalışmada araştırmacılar, B vitaminleri ve antioksidanları altı ay boyunca 200 tam zamanlı çalışan grubuna verdi. Sonuç bilişsel yetenek ve ruh halindeki bir iyileşme idi.

 3. Bu bulgular, diyetsel B vitaminlerinin mesleki stresi azaltmada, iş verimliliğini arttırmada ve devamsızlığı azaltmada yararlı olabileceğini gösterdi.

İyi Sindirime Faydaları

 1. Sağlıklı bir sindirim sisteminin bakımı için lif çok önemlidir. 100 gramda patates cipsi yemek, cildinizi fırınlanmış bir patatesten neredeyse dört kat daha fazla elyafla ödüllendirir. Bu, patates cildinde yüzde 32 DV, 100 gramda tamamen pişmiş patateste yüzde 9 DV'ye kıyasla.

 2. Patates cildindeki lif sizi düzenli tutmanıza yardımcı olabilir. Lif, yiyeceğin vücudunuz tarafından sindirilemeyen selüloz kısmıdır. Dışkıyı yumuşatmak için kütle ekler ve suyu emer, böylece sindirim sisteminizden kolayca geçebilir ve kabızlığı önlemeye yardımcı olur _._

 3. Fiber ayrıca divertiküliti, irritabl barsak sendromunu, hemoroidleri ve diğer bağırsak koşullarını hafifletmeye de yardımcı olabilir. Diyet lifinin ayrıca Ekim 2015'te yayınlanan Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'ne göre, kolon kanseri riskini azaltma potansiyeline sahip olduğu bulunmuştur.

Kemiklerinize Faydaları

 1. Bir başka patates kabuğu sağlık yararı, kemik yapınızın ve gücünüzün korunmasında önemli olan bazı minerallerin içeriğinden geliyor. Bu besinler arasında magnezyum, potasyum, fosfor, kalsiyum, bakır, demir ve çinko bulunur.

 2. Vücudunuzdaki magnezyumun yaklaşık yüzde 50 ila 60'ı kemiklerinizde duruyor. Ulusal Sağlık Enstitüleri'nin (NIH) uzmanları, patates cildini yemek yemeklerinin kemik yoğunluğunu korumaya yardımcı olabileceğini ve menopoz sonrası kadınlarda osteoporoz riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini söylüyor. Diyetteki potasyumun kemikten kalsiyum kaybını azaltarak, kemik mineral yoğunluğunda bir artışa yol açmasıyla iskelet sisteminizde yararlı bir etkisi vardır.

 3. Fosfor tüketimi Mart 2015’te Nutrition Journal’da yayınlanan bir çalışmada kemik mineral içeriği ve kemik yoğunluğunda bir iyileşme gösterdi. Bulgular ayrıca yeterli miktarda fosfor ve kalsiyum alımının% 45 oranında azalmasıyla sonuçlandığını bildirdi osteoporoz riski altında.

 4. Diş ve kemiklerin yapısını ve sertliğini desteklemek için patates derisinden kalsiyum gerekir. Kalsiyum eksikliği varsa, düşük kemik kütlesi ve kemik kırığı riski altında olabilirsiniz. Patates kabuğundaki bakır, demir ve çinko, vücudunuzun kemiklerinizi bir arada tutması gereken kollajeni sentezlemesine yardımcı olur.

Anti-Alerji ve Bağışıklık Yararları

 1. Patates derileri, vücudunuzu hastalık ve enfeksiyonlara karşı koruyan, iltihap önleyici ve antioksidan etkiler gösteren doğal bir flavonoid kaynağıdır. Patates cildinde bulunan bu tür bir flavonoid, bağışıklık sistemini uyardığı bilinen ve histamin salınımını engelleyebilecek antiviral özelliklere sahip olduğu gösterilen kersetin adı verilen bir bileşiktir.

 2. Moleküllerde yapılan 2016 tarihli bir çalışma, quercetin'in bronşiyal astım, alerjik rinit ve yer fıstığı kaynaklı anafilaktik reaksiyonların tedavisinde etkili olduğunu öne sürdü. Yazarlar, bitki ekstraktlı quercetin'in birçok potansiyel anti-alerji ilacının ana maddesi olduğunu bildirmiştir.

Kan Basıncını Yönetmede Faydaları

 1. Patates derisinin sağlığa faydaları ayrıca kalbinizin düzgün çalışmasını sağlamaya yardımcı olur. Patates cildi yemek, tansiyonunuzu doğal olarak mineralleri ile yönetmenize yardımcı olabilir: potasyum, magnezyum ve kalsiyum.

 2. Potasyum, kan damarlarının duvarlarını gevşetmek için gerekli olan kaslarınızın çalışmasına yardımcı olur. Bu, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Potasyum ayrıca düzensiz kalp atışı kontrol etmek için kalbinizde elektrik sinyalleri iletmek için kullanılır.

 3. Magnezyum ayrıca kan damarlarınızın gevşemesine yardımcı olur ve kalsiyum ve potasyum iyonlarının hücre zarları arasında taşınmasında rol oynar. Bu işlem normal kalp ritmini korumak ve tansiyonunuzu düzenlemek için önemlidir.

 4. Kalsiyumun etkisi, 16 denemeden 3.048 katılımcıyı analiz eden ve kalsiyum alımının artan kan basıncını normal kan basıncı seviyesine sahip kişilerde bile kan basıncını düşürdüğünü tespit eden bir incelemede gösterilmiştir. Kanıtlar, Hipertansiyon Grubu tarafından Haziran 2015'te yayınlandı.

Kolin'den Faydaları

 1. Patates derileri, hücre duvarlarının, plazma ve lipoproteinlerin bir parçası olan lesitinin yapı taşı olan kolin adı verilen bir bileşik içerir. Beyin ve sinir sisteminiz diğer işlevlerin yanı sıra ruh halinizi, hafızanızı ve kas kontrolünüzü düzenlemek için kolin gerektirir.

 2. Amerikan diyeti, NIH'ye göre çoğu insan için yeterli miktarda kolin sağlamaz. Bir patates cildinde, yaş ve cinsiyete bağlı olarak yetişkinler için önerilen günlük 425 ila 550 miligram miktarına katkıda bulunan 18 miligram kolin bulunur.

Organik Patatesler Alın

 1. Patates kabuğunda böcek ilacı olabileceğini unutmayın. USDA, 2019'da test edilen yiyeceğin yüzde 70'inin, olası bir insan kanserojen olan pestisit kalıntısına sahip olduğunu buldu. Patatesin “EWG'nin kirli düzinesi” olarak bilinen ilk 12 listede olduğu keşfedildi. [! 3389 => 1140 = 10!

 2. Kendiniz yetiştiremezseniz, organik patatesler almayı deneyin, böylece patateslerinizi soymak zorunda kalmadan patates cildinizin sağlık yararlarını kaybetmezsiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407