Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Passion Fruit: Beslenme, Yararları ve Nasıl Yenir

Alt satır

 1. Tutku meyvesi, özellikle sağlık bilinçli insanlar arasında popülerlik kazanan besleyici bir tropik meyvedir.

 2. Küçük boyutuna rağmen, sağlığınıza fayda sağlayabilecek antioksidanlar, vitaminler ve bitkisel bileşikler bakımından zengin.

 3. Tutku meyvesi hakkında bilmeniz gereken her şey.

Tutku meyvesi nedir?

 1. Tutku meyvesi, bir tür tutku çiçeği olan Passiflora asmasının meyvesidir. Sert bir dış kabuğu ve sulu, tohum dolgulu bir merkezi vardır.

 2. Boyut ve renge göre değişkenlik gösteren birkaç tip var. Mor ve sarı çeşitleri de dahil olmak üzere en yaygın kullanılanlardır:

 3. Tropikal bir meyve olmalarına rağmen, bazı türler tropikal alt iklimlerde hayatta kalabilir.

 4. Bu nedenle, dünyanın her yerinde yetişiyorlar ve ürünler Asya, Avrupa, Avustralya ve Güney ve Kuzey Amerika'da bulunabilir.

Tutku meyvesi oldukça besleyicidir

 1. Tutku meyvesi, özellikle lif, C vitamini ve A provitamin A için iyi bir besin kaynağıdır.

 2. Tek bir mor tutku meyvesi içerir (1):

 3. Bu çok fazla gözükmese de, bunların yalnızca 17 kaloriye sahip olan tek, küçük bir meyvenin değerleri olduğunu unutmayın. Kalori için kalori, iyi bir lif kaynağıdır, C vitamini ve A vitamini

 4. Karotenoidler ve polifenoller dahil faydalı bitki bileşikleri bakımından da zengin.

 5. Aslında, bir çalışmada tutku meyvelerinin polifenollerde muz, lychee, mango, papaya ve ananas gibi diğer birçok tropik meyvelerden daha zengin olduğu bulundu (2).

 6. Ayrıca, tutku meyvesi az miktarda demir sunar.

 7. Vücudunuz genellikle bitkilerden elde edilen demiri çok iyi emmez. Bununla birlikte, tutku meyvesindeki demir, demir emilimini arttırdığı bilinen birçok C vitamini ile birlikte gelir (3). [! 665 => 1130 = 4!

 1. Yıldız besin profili nedeniyle, tutku meyvesi çeşitli sağlık yararları sağlayabilir.

 2. Antioksidanlar, vücudunuzu serbest radikallere karşı korur, bunlar çok sayıda bulunduğunda hücrelerine zarar verebilecek kararsız moleküllerdir (4). [! 665 => 1140 = 4!

 3. Polifenoller, çeşitli antioksidan ve antienflamatuar etkileri olan bitki bileşikleridir. Bu, kronik inflamasyon riskinizi ve kalp hastalığı gibi durumları azaltabilecekleri anlamına gelir (2, 5, 6).

 4. C vitamini, diyetinizden almanız gereken önemli bir antioksidandır. Bağışıklık sisteminizi ve sağlıklı yaşlanmayı destekler (7, 8, 9, 10, 11). [! 665 => 1140 = 4!

 5. Bitki bazlı beta karoten bakımından zengin diyetler, prostat, kolon, mide ve meme de dahil olmak üzere bazı kanser risklerinin daha düşük olmasıyla ilişkilendirilmiştir (12, 13, 14, 15, 16 , 17).

 6. Tutku meyvesi tohumları, fazla kilolu erkeklerde insülin duyarlılığını artırabilen ve ek olarak alındığında tip 2 diyabet riskini potansiyel olarak azaltabilen polifenol olan piceatannol bakımından zengindir (18).

 7. Tek meyveli bir tutku meyvesi porsiyonu yaklaşık 2 gram lif sağlar - böylesine küçük bir meyve için oldukça fazladır.

 8. Bağırsaklarınızı sağlıklı tutmak ve kabızlığı önlemek için lif önemlidir, ancak çoğu insan yeterince yemez (19).

 9. Çözünebilir lif, yiyeceğinizin sindirimini yavaşlatmaya yardımcı olur, bu da kan şekeri sıçramalarını önleyebilir (20).

 10. Elyafı yüksek diyetler ayrıca kalp hastalığı, diyabet ve obezite gibi daha düşük hastalık riski ile de ilişkilidir (21). [! 665 => 1130 = 5!

 1. Tutku meyvesi kabuğunun yüksek antioksidan içeriği, ek olarak alındığında onlara güçlü bir anti-enflamatuar etki verebilir.

 2. Küçük bir çalışma, mor bir tutku meyvesi kabuğu takviyesinin astım semptomları üzerindeki etkilerini dört hafta boyunca araştırdı (22).

 3. Takviye alan grup hırıltılı, öksürüklü ve nefes darlığında bir azalma yaşadı.

 4. Diz osteoartriti olan kişilerde yapılan bir başka çalışmada, mor bir tutku meyvesi kabuğu özü çekenler eklemlerinde ek takviye almayanlara göre daha az ağrı ve sertlik rapor ettiler (23).

 5. Genel olarak, antioksidanların osteoartrit hastalarında iltihap ve ağrı üzerindeki etkileri hala belirsizdir ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Tutku meyvesinin potansiyel olumsuz yönleri

 1. Tutku meyvesi çoğu insan için tamamen güvenlidir, ancak az sayıda insanda alerjiler meydana gelir.

 2. Lateks alerjisi olanlarda en çok tutku meyvesi alerjisi riski vardır (24, 25).

 3. Bunun nedeni meyvelerdeki bitki proteinlerinin bir kısmının bazı insanlarda alerjik reaksiyonu tetikleyebilen lateks proteinlerine benzer bir yapıya sahip olmasıdır.

 4. Mor tutkulu meyve derisi siyanojenik glikozitler adı verilen kimyasalları da içerebilir. Bunlar zehir siyanürünü oluşturmak için enzimlerle birleşebilir ve büyük miktarlarda potansiyel olarak zehirlidir (26, 27).

 5. Bununla birlikte, meyvenin sert dış derisi genellikle yenmez ve genellikle yenmez olarak kabul edilir.

Tutku meyvesi nasıl yenilir

 1. Bu tropikal meyveyi yemek için renkli, sulu eti ve tohumları açığa çıkarmak için kabuğunu dilimlemelisiniz ya da sökmelisiniz.

 2. Tohumlar yenilebilir, böylece onları et ve meyve suyu ile birlikte yiyebilirsiniz.

 3. Kabuğunu etten ayıran beyaz film de yenilebilir ama çoğu insan onu çok acı olduğu için yemiyor.

 4. Tutku meyvesi çok yönlüdür ve birçok şekilde kullanılabilir. Pek çok insan çiğ meyvelerin tadını çıkarır ve doğruca kabuğundan çıkarır.

 5. Tutku meyvesini kullanmanın daha popüler yollarından bazıları şunlardır:

En alt satırda

 1. Besleyici ve lezzetli bir atıştırmalık arıyorsanız, tutku meyvesi harika bir seçimdir.

 2. Kalorisi düşük, besinleri, lifi ve antioksidanları yüksek - hepsi tutku meyvesini sağlıklı, dengeli bir diyete mükemmel bir katkı yapıyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407