Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Papaya'nın sağlığa yararları nelerdir?

Papaya'nın sağlığa faydaları nelerdir?

 1. Daha önce egzotik ve nadir bulunan bir meyve olan papaya, yılın çoğu zamanlarında kullanıma sunuldu.

 2. Papaya tüketiminin olası sağlık yararları arasında kalp hastalığı, diyabet, kanser, sindirimde yardımcı olmak, diyabetli kişilerde kan şekeri kontrolünü iyileştirmek, kan basıncını düşürmek ve yara iyileşmesini iyileştirmek için azaltılmış bir risk bulunmaktadır. .

 3. Papayas, çok çeşitli mutfak yöntemlerinde kullanılabilecek yumuşak, etli bir meyvedir. Burada sağlık yararları, kullanım alanları, bunların çoğunu diyetinize nasıl dahil edeceğiniz ve papaya'ların besin değeri hakkında daha fazla araştırma yapacağız.

Faydaları

 1. Papaya’da bulunan besinlerin sağlığa çeşitli yararları olduğu düşünülüyor. Bazı sağlık koşullarına karşı korunmaya yardımcı olabilirler.

Yaşa bağlı makula dejenerasyonu

 1. Papaya'da bulunan bir antioksidan olan zeaksantin, zararlı mavi ışık ışınlarını filtreler.

 2. Göz sağlığında koruyucu bir rol oynadığı düşünülüyor ve maküler dejenerasyonu önleyebilir.

 3. Bununla birlikte, yaşla ilgili maküler dejenerasyon riskini ve ilerlemesini azalttığı, tüm meyvelerin daha fazla alındığı gösterilmiştir. [! 3646 => 1130 = 4!

 1. Yüksek miktarda belirli besinleri tüketen kişilerde astım gelişme riski daha düşüktür. Bu besinlerden biri, papaya, kayısı, brokoli, kavun, kabak ve havuç gibi yiyeceklerde bulunan beta karotendir.

Kanser

 1. Papayalarda bulunan antioksidan beta-karoten kullanımı, kanser riskini azaltabilir. Kanser Epidemiyoloji ve Önleme Biyobelirteçleri dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, genç erkekler arasında beta-karoten bakımından zengin diyetler prostat kanserine karşı koruyucu bir rol oynayabilir. [! 3646 => 1130 = 6!

 1. Düşük K vitamini alımı daha yüksek kemik kırığı riski ile ilişkilendirilmiştir. Kalsiyum emilimini arttırdığı ve idrarla kalsiyum atılımını azaltabildiği için yeterli K vitamini tüketimi sağlık için önemlidir, yani vücutta kemikleri güçlendirmek ve yeniden inşa etmek için daha fazla kalsiyum vardır.

Diyabet

 1. Çalışmalar, yüksek lifli diyetleri tüketen tip 1 diyabetli kişilerin daha düşük kan glukoz seviyelerine sahip olduğunu ve tip 2 diyabetli kişilerin kan şekeri, lipid ve insülin seviyelerinin daha iyi olabileceğini göstermiştir. Bir küçük papaya, sadece 17 gram karbonhidrata eşdeğer yaklaşık 3 gram lif sağlar.

Sindirim

 1. Papayas, sindirime yardımcı olan papain denilen bir enzim içerir; Aslında, bir et tenderizer olarak kullanılabilir. Papaya, her ikisi de kabızlığı önlemeye ve düzenliliği ve sağlıklı bir sindirim sistemini desteklemeye yardımcı olan lif ve su içeriği bakımından da yüksektir.

Kalp hastalığı

 1. Papayadaki lif, potasyum ve vitamin içeriği kalp hastalıklarından korunmaya yardımcı oluyor. Potasyum alımındaki bir artış ile birlikte sodyum alımındaki bir düşüş, bir kişinin kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için yapabileceği en önemli diyet değişikliğidir.

 1. Kolin, bedenlerimizde uyku, kas hareketi, öğrenme ve hafızaya yardımcı olan papayalarda bulunan çok önemli ve çok yönlü bir besindir. Kolin ayrıca hücresel membranların yapısını korumaya yardımcı olur, sinir uyarılarının iletilmesine yardımcı olur, yağ emilimine yardımcı olur ve kronik iltihabı azaltır.

Cilt ve iyileşme

 1. Topikal olarak kullanıldığında, püresi papaya yaranın iyileşmesini teşvik etmek ve yanık alanların enfeksiyonunu önlemek için faydalı gibi görünüyor. Araştırmacılar, proteolitik enzimlerin papayadaki chymopapain ve papain'in faydalı etkilerinden sorumlu olduğuna inanıyorlar. Papain enzimini içeren merhemler de dekübitus ülserlerini (bedores) tedavi etmek için kullanılmıştır.

Saç sağlığı

 1. Papaya da saçlar için harika, çünkü sebum üretimi için gerekli olan ve saçları nemlendiren bir besin olan A vitamini içeriyor. A vitamini ayrıca cilt ve saç dahil olmak üzere tüm vücut dokularının büyümesi için gereklidir. Papaya sağlayabilecek yeterli miktarda C vitamini alımı, cilde yapı sağlayan kollajenin yapılışı ve bakımı için gereklidir.

 1. Papayas, mükemmel bir C vitamini kaynağıdır ve tek bir orta boy meyve, önerilen günlük alımın yüzde 224'ünü sağlar.

 2. Bir orta papayada yaklaşık olarak var:

 3. Babalar da iyi bir kaynaktır:

 4. Aynı zamanda B vitaminleri, alfa ve beta-karoten, lutein ve zeaksantin, E vitamini, kalsiyum, potasyum, K vitamini ve likopen, domateslerle en sık ilişkili antioksidanları var.

Tarifler

 1. Diyete papaya eklemenin birçok basit yolu var. Meyve, çok sulu olduğu için yemesi oldukça zordur, ancak aşağıdaki yemek ve tarif yöntemlerini göz önünde bulundurun:

Papaya nasıl yenir

 1. Papaya seçerken veya yemek yerken, dokunması yumuşak olan kırmızımsı turuncu tenli taze papaya arayın. Sadece bir kavun gibi kesin, tohumları çıkarın ve tadını çıkarın. Papaya tohumları yenilebilir ancak acı ve biberli bir tada sahiptir. Bir kaşık kullanarak meyvenin yumuşak etini çıkarmak mümkündür.

 2. Papaya yumuşak, çok yönlü bir meyvedir. Bu, birçok tarife dahil edilebileceği anlamına gelir. Aşağıdaki basit hazırlık yöntemlerini göz önünde bulundurun:

Riskler

 1. Lateks alerjisi olan kişilerde papaya alerjisi olabilir, çünkü papayalarda kitanaz adı verilen enzimler bulunur. Lateks ve onları içeren yiyecekler arasında çapraz reaksiyona neden olabilirler. Bazılarına göre, olgun papaya bir erteleme kokusu olabilir. Kesilmiş meyveleri limon suyuyla karıştırarak bu kokuyu en aza indirebilirsiniz. Papaya tohumları, bazılarına tatmak hoş olmasa da, tüketmek tamamen güvenlidir.

 2. En son Yvette Brazier tarafından 21 Aralık 2017, Perşembe tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberleri almak için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 3. Chia, C.L., Manshardt, R.M. (2001). Neden bazı papaya bitkileri meyve verememektedir. Https://scholarspace.manoa.hawaii.edu/handle/10125/12186

 4. Okuyama, Y., Ozasa, K., Oki, K., Nishino, H., Fujimoto, S., Watanabe, Y. (2014, Şubat). Japonlarda zeaksantin ve diğer karotenoidlerin serum konsantrasyonları ile kolorektal neoplazm arasındaki ters ilişki [!Özet

 5. Starley, I.F., Mohammed, P., Schneider, G., Bickler, S.W. (1999, Kasım). Pediatrik yanıkların topikal papaya ile tedavisi. Burns, 25 (7), 636-639. Http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S030541799900056X

 6. Wu, K., Erdman, J.W., Schwartz, S.J., Platz, E.A., Leitzmann, M., Clinton, S.K., ... Giovannucci, E. (2004). Plazma ve diyet karotenoidleri ve prostat kanseri riski [!Özet

 7. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 8. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407