Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Pancar suyunun sağlığa faydaları nelerdir?

Pancar suyunun sağlığa faydaları nelerdir?

 1. Pancar veya pancar popülaritesi artmış, araştırmacılar pancar suyu içmek ve kan basıncını düşürmek, iltihaplanmayı azaltmak ve atletik performansı arttırmak arasında bağlantı kurmuşlar. [! 4088 => 1140 = 1!

 2. İnsanlar bu avantajları pancar veya meyve suyunun tamamını tüketmekten alabilirler.

 3. Bu makalede, pancar suyunun önerilen altı sağlık yararının arkasındaki araştırmaya bakıyoruz. Ayrıca dozu ve evde meyve suyunun nasıl hazırlanacağını da kapsarız.

1. İyi beslenme profili

 1. Pancar suyu, çok çeşitli temel vitamin ve mineralleri içerir. Bu sebze suyunun düzenli olarak içilmesi, bu besinlerdeki eksiklikleri önlemeye yardımcı olabilir.

 2. Küçük bir bardağa denk gelen 100 mililitre (ml) organik pancar suyu porsiyonu 29 kalori, yağsız ve aşağıdaki besinleri içerir:

 3. Pancar suyu ayrıca antioksidanlar içerir. Antioksidanlar, araştırmanın kanser gelişimi, enflamatuar durumlar ve kalp hastalığına bağlı oksidatif stresi azaltır.

 4. Pancarlar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere zengin bir temel vitamin ve mineral kaynağıdır:

 5. Pancarlar ayrıca başka faydalı bileşikler de içerir:

2. Kan basıncını iyileştirme

 1. Artan bir araştırma grubu pancarların kişinin kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Araştırmacılar bunun nitrat içeriği nedeniyle olduğuna inanıyorlar.

 2. Pancar doğal olarak vücudun nitrik okside dönüştürdüğü büyük miktarlarda nitrat içerir. Bu bileşik, kan akışını iyileştiren ve genel kan basıncını düşüren kan damarlarını genişletir.

 3. Son bir çalışmada araştırmacılar katılımcılara 70 ml nitrat bakımından zengin pancar suyunu veya nitratla tüketilmiş plasebo suyunu verdi. Test grubundakilerin kan basıncı sadece 30 dakika sonra plasebo grubundakilerinkinden 5,2 milimetre cıva (mm Hg) azaldı. Bununla birlikte, konsantre pancar suyunun etkisi 24 saat içinde azalmıştır.

 4. Başka bir küçük ölçekli çalışma, 4 hafta boyunca her gün 250 ml pancar suyu içmenin hipertansiyonu olan insanlar arasında kan basıncını düşürdüğünü gösterdi.

 5. Ancak, zaten kan basıncını düşürmek için ilaç alan insanlar aynı yararları fark etmeyebilir. Tansiyon ilaçları kullanan insanları içeren 2015 çalışmasının bulguları, nitrat bakımından zengin pancar suyunun, nitrat tüketen pancar suyuna kıyasla 1 hafta sonra kan basıncını düşürmediğini ortaya koydu.

3. İltihabı azaltmak

 1. Pancar suyu, betalainler adı verilen anti-enflamatuar bileşikler içerir.

 2. 2015 değerlendirmesine göre, betalainler enflamatuar hastalıklarda rol oynayan spesifik sinyal yollarını inhibe eder.

4. Aneminin önlenmesi

 1. Pancarlar, kırmızı kan hücrelerinin temel bir bileşeni olan demir bakımından zengindir. Demir olmadan kırmızı kan hücreleri vücuda oksijen taşıyamaz.

 2. Düşük demir seviyesine sahip kişiler bazen demir eksikliği anemisi denilen bir durum geliştirebilirler. Diyete demir kaynakları eklemek bu durumun riskini azaltabilir.

 3. Demir eksikliği anemisinin belirtileri şunları içerir:

5. Karaciğeri korumak

 1. Pancar suyu antioksidanlar, A vitamini, B-6 vitamini ve demir içerir. Bu bileşikler karaciğerin iltihaplanma ve oksidatif strese karşı korunmasına yardımcı olurken toksinleri vücuttan uzaklaştırma kabiliyetini arttırır.

 2. Karaciğer hasarı olan sıçanlarda yapılan küçük çaplı bir hayvan çalışmasında, pancar ekstresi alan kemirgenlerin kontrol sıçanlarına kıyasla minimal karaciğer hasarı olduğu tespit edildi.

6. Atletik performansı artırmak

 1. Pancar suyunda nitratlar ve betalainler gibi bazı bileşikler atletik performansı artırabilir.

 2. 2017 sistematik bir incelemeye göre, nitratlar bir kişinin atletik verimliliğini kaslara giden kan akışını ve oksijeni artırarak artırabilir.

 3. Bir 2018 çalışması betalainenin 28 eğitimli erkek bisikletçi üzerindeki etkilerine baktı. Bisikletçiler, bir hafta boyunca her gün 100 mg pancar konsantresi veya plasebo aldı. Plasebo grubuyla karşılaştırıldığında, pancar konsantresi grubunun egzersiz etkinliği daha yüksek ve kan dolaşımında artış vardı. [! 4088 => 1130 = 8!

 1. Şu anda, pancar suyu için resmi bir doz önerisi yok.

 2. 2014 çalışmasına göre, günde 250 ml bir bardak kırmızı pancar suyu içmek tansiyonu düşürebilir. Meyve suyu ciddi yan etkilere neden olmadı, ancak katılımcılar idrarlarının renginde bir değişiklik rapor ettiler.

 3. Yazarlar, pancar suyunun kan basıncını düşürme yeteneğinin, farklı pancar suları arasında geniş ölçüde değişebilen nitrat konsantrasyonuna bağlı olduğunu belirtti. Yazarlar, sağlıklı erişkinlerde kan basıncını düşürmek için litre başına 4 milimol (mmol) nitrat konsantrasyonunu önermektedir.

Yan etkiler

 1. Çoğu durumda, insanlar herhangi bir olumsuz yan etki yaşamadan güvenli bir şekilde pancar yiyebilir veya pancar suyu içebilirler.

 2. Pancar suyunun düzenli olarak içilmesi, pancardaki doğal pigmentler nedeniyle idrar ve dışkı rengini etkileyebilir. İnsanlar, pembe veya mor idrar, böceği beetüri ve pembe veya mor dışkı görebilirler. Bu renk değişiklikleri geçicidir ve endişe nedeni değildir.

 3. Pancar suyundaki nitratlar kan basıncını etkiler. Tansiyonu düşük olan veya şu anda tansiyon ilaçları kullanan herkes, diyetlerine pancar veya pancar suyu eklemeden önce bir sağlık uzmanıyla konuşmalıdır.

 4. Pancarlar, yüksek seviyede oksalat içerir, bu da bu durum riski yüksek olan insanlarda böbrek taşlarına neden olabilir.

Pancar suyu nasıl yapılır

 1. İnsanlar evde meyve sıkacağı, blender veya mutfak robotu kullanarak pancar suyu yapabilir.

 2. Pancar nasıl hazırlanır:

 3. Pancarların suyu nasıl:

 4. Pancar nasıl karıştırılır:

 5. İnsanlar pancar suyunu kendi başlarına ya da diğer meyve ve sebzelerin suyuyla harmanlayabilirler.

 6. Aşağıdaki sağlıklı içerikler, lezzetli bir dokunuş katabilir:

 7. İnsanlar pancar suyunu yerel marketlerinden satın alabilir veya çevrimiçi markalar arasında seçim yapabilir.

 8. Ürünlerdeki beslenme etiketini kontrol etmek ve ilave şeker ve koruyucu içeren meyve sularından kaçınmak önemlidir.

Özet

 1. Pancarlar çoğu diyet için sağlıklı bir ektir. İnsanlar pancarların sağlığa faydalarını çiğ ya da pişmiş olarak yiyerek ya da pancar suyu içerek deneyimleyebilirler. Sulu pancar, pişirme işleminin kaldırabileceği birçok faydalı besin içerir.

 2. Mumford, P. W., vd. (2018). 1 haftalık betalain bakımından zengin pancar konsantresi desteğinin bisiklet performansı ve seçilmiş fizyolojik parametrelere etkisi [!Özet

 3. Vidal, P.J., ve ark. (2014). Lipoksijenaz ve siklooksijenazın doğal betainler ve yarı sentetik analoglarla etkisizleştirilmesi [!Özet

 4. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 5. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407