Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Pancar diyabet için iyi midir?

Pancar şeker hastalığı için iyi mi?

 1. Pancarlar, yenilebilir kökleri ve yaprakları için yetişen çeşitli Beta vulgaris çeşitlerinden biridir. Ekili diğer çeşitler arasında beyaz eti olan şeker pancarı ve pazı adı verilen yapraklı bir sebze bulunur.

 2. Sebze en çok koyu kırmızı renktedir. Sebzelerin altın, beyaz ve şeritli versiyonlarını bulmak da mümkündür.

 3. İnsanlar, kaydedilen tarihin başlangıcından beri pancar yetiştirdiler ve sık sık tıbbi amaçlar için de gıdalar için kullandılar. Romalılar ayrıca sebzeyi bir afrodizyak olarak da kullanırlardı.

Diyabet için pancar

 1. Çalışmalar pancarların diyabetin etkisini azaltmaya yardımcı olabilecek bir dizi güçlü etki gösterdiğini göstermiştir.

Kan basıncını düşürme

 1. Araştırmalar, pancar yemenin veya pancar suyunun içilmesinin, tansiyonu yüksek insanlara fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Yüksek tansiyon diyabetli kişilerde, özellikle tip 2 diyabetlilerde yaygındır.

 2. Pancar suyunda bulunan nitratların varlığının, basınç azaltma etkisinden sorumlu olduğu bildiriliyor. Bu nitratlar kan damarlarının genişlemesini ve kan akışını arttırmasını sağlar.

 3. Hipertansiyon dergisinde yayınlanan son bir çalışmada, her gün bir bardak pancar suyu içmenin hipertansiyonu olan insanlar arasında kan basıncında önemli bir düşüşe neden olduğu görülüyordu.

 4. Çalışmaya 18-85 yaşları arasında yüksek kan basıncı olan 64 hasta alındı. Katılımcıların yarısı durumları için ilaç kullanıyordu ancak hedef tansiyonlarını sağlayamadı. Diğer yarısı henüz tedavi görmemişti.

 5. 4 hafta sonra, araştırmacılar her gün bir bardak pancar suyu içen 34 hastanın kanlarında önemli miktarda 8/4-milimetre cıva (mmHg) azalma yaşadığını tespit etti. basınç seviyeleri Nitrat içermeyen meyve suyu içenlere bu azalmalar yaşanmadı.

 6. Pancar suyu tüketen hastalar da kan damarlarının esnekliğinde yüzde 20'lik bir iyileşme gösterdiler.

 7. Dr. Çalışmayı finanse eden İngiliz Kalp Vakfı'ndan Shannon Amoils aşağıdakileri tavsiye etti:

 8. "Kan basıncını düşürmek için başka bir hap yerine doğal bir ürün kullanma olasılığı çok çekici. Bir sonraki adım bu sonucun çok tekrarlanıp tekrarlanmayacağını görmek olacak. yüksek tansiyon ve daha uzun bir süre boyunca daha büyük bir grup insan. [! 16524 => 1140 = 3!

 9. Bununla birlikte, bu Beslenme Dergisi çalışmasında yazarlar, herhangi bir öneride bulunulmadan önce bulguların uzun vadeli çalışmalarda test edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Sinir hasarını azaltmak

 1. Yayınlanan çalışmalara ilişkin 2012 tarihli bir inceleme, pancarlarda bulunan bir antioksidan olan alfa-lipoik asidin, diyabet hastalarında sinir hasarını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 2. Sinir hasarı diyabet belirtisidir.

 3. Bununla birlikte, faydalar alfa-lipoik asit enjeksiyonları ile sınırlı olabilir.

 4. “Uluslararası Endokrinoloji Dergisi'nde yazan araştırmacılar, alfa-lipoik asidin oral uygulamasında görülen önemli gelişmelerin klinik olarak uygun olup olmadığı belli değil” dedi. [! 16524 => 1130 = 5!

 1. Araştırma, pancar suyunun içilmesinin, kasların fiziksel aktivite sırasında oksijen alma kabiliyetini artırabileceğini ve egzersiz toleransını iyileştirebileceğini ileri sürdü. [! 16524 => 1140 = 5!

Beslenme

 1. Pancarlar son derece besleyici ve kalorileri düşük, bir bardak porsiyon başına sadece 58 kalori içeriyor.

 2. Kan damarlarına zarar verebilecek serbest radikal denilen zararlı molekülleri temizleyen antioksidanlar bakımından zenginler. Ayrıca, iltihabı azaltmaya yardımcı olan betalain adı verilen yüksek düzeyde bir fito-besin veya bitki bazlı besin içerirler.

 3. Ayrıca, pancarlar bol miktarda bir folat, önemli bir B vitamini kaynağıdır. Her bir fincanlık porsiyon, önerilen günlük alımın (RDI) yüzde 37'sini sağlar. Bardak başına mineralin RDI'sinin yüzde 22'sini sağlayan iyi bir mangan kaynağıdır.

 4. Pancarlarda ayrıca kolesterol ve çok az miktarda yağ bulunur.

 5. Bir fincan çiğ pancar:

 6. Pancarda bulunan diğer vitamin ve mineraller şunlardır:

 7. Pancarlar, kan damarı sağlığını destekleyen pancarlarda ana madde olduğu düşünülen mükemmel bir diyet nitrat kaynağıdır.

Riskler ve etkileşimler

 1. Yüksek seviyede diyet nitrat, insanların anjin tedavisi için aldığı organik nitrat ve nitrit ilaçlarının etkinliğini azaltabilir.

 2. Bu diyet aynı zamanda erektil disfonksiyona yardımcı olan PDE-5 inhibitör ilaçların etkisini de kesebilir.

 3. Yetersiz depolanmış pancar suyundaki nitratlar, pancarın belirli tür bakterilere maruz kalması nedeniyle potansiyel olarak zararlı madde nitritine dönüşebilir.

 4. Pancarları doğru sakladığınızdan emin olun. Mutfağa gelir gelmez kökünden yaklaşık 2 santim uzakta bırakır. Ampulleri 10 güne kadar buzdolabında saklayın. Yaprakları ayrı bir torbada saklayın ve 2 gün içinde yiyin.

 5. Küçük bir insan yüzdesi, idrarının pancar yedikten sonra kırmızıya döndüğü beetüri yaşar. Beeturya bilinen herhangi bir zararlı etkiye neden olmaz.

Diyet

 1. Pancardaki besinlerin bir kısmı faydalı etkileriyle beraber daha uzun pişirme süreleri ile azalır.

 2. Sonuç olarak, pancarlardan maksimum faydayı sağlamanın en etkili yolu, suyu meyve suyu olarak ya da basitçe bir salataya rendeleyin. [! 16524 => 1140 = 8!

 3. Pancarlar da buğulanabilir, kaynatılabilir, kavrulabilir veya turşu haline getirilebilir. Doğu Avrupa ülkelerinde popüler olan bir tür çorba türü olan pancar çorbası gibi birçok tarifin temelini oluşturur.

 4. Pancar ayrıca risottolara lezzetli bir ektir ve uskumruya geleneksel bir eşlik eder.

 5. Bir başlangıç ​​veya hafif atıştırma için kimyon ve nar, pancar ve arpacık soğanı ile doldurulmuş avokado veya daha ağır bir ana öğün için pancar ve ekşi krema soslu makarnaları yeniden düzenleyin.

 6. Ancak, çok çeşitli besleyici gıdalar içeren dengeli bir diyetin sağlık için önemli olduğunu not etmek önemlidir. Dengeli bir diyet her zaman sınırlı bir çeşit süper ürüne odaklanan birine tercih edilir.

:

 1. Pancarlar gerçekten kan basıncını düşürür mü?

:

 1. Pancarlar çok besleyicidir ve dengeli beslenmeleri durumunda sağlığın iyileştirilmesinde etkili olabilirler.

 2. Pancarların kan basıncı üzerinde olumlu etkisi olduğunu gösteren bazı çalışmalar var, çünkü nitrik içeriğe nitrik okside dönüşebilir. Nitrik oksit, kan damarlarının gevşemesi ve genişlemesi üzerinde olumlu etkiler göstermiştir.

 3. En son Adam Felman tarafından 23 Ağustos 2018 Perşembe tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Diyabet Tip 2 kategori sayfamızı ziyaret edin veya Diyabet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun Tip 2.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 4. Bailey, S.J., Winyard, P., Vanhatalo, A., Blackwell, J.R., DiMenna, F.J., Wilkerson, D.P., ... Jones, A.M. (2009, 1 Ekim). Diyet nitrat takviyesi düşük yoğunluklu egzersiz O2 maliyetini azaltır ve insanlarda yüksek yoğunluklu egzersiz toleransını artırır. Uygulamalı Fizyoloji Dergisi, 107 (4), 1144-1155. Http://jap.physiology.org/content/107/4/1144

 5. Temel rapor: 11080, pancar, çiğ. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/11080?fgcd= manu = format = count = max = 25 den ofset = sort = default order = asc qlookup = Pancar% 2C + raw ds = SR qt = qp = qa = qn = q = ing =

 6. Pancar, çiğ, beslenmeyle ilgili gerçekler ve kaloriler. (N.d.). Http://nutritiondata.self.com/facts/vegetables-and-vegetable-products/2348/2

 7. İngiliz Kalp Vakfı. (2015, 19 Ocak). Pancar suyu kan basıncını düşürür, araştırmayı önerir [!Basın açıklaması

 8. Diyabetik nöropati. (2018, 14 Mart). Https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/preventing-problems/nerve-damage-diabetic-neuropathies

 9. Kapil, V., Khambata, R.S., Robertson, A., Caulfield, M.J., Ahluwalia, A. (2014, 24 Kasım). Diyet nitrat hipertansif hastalarda sürekli tansiyon düşürücü sağlar: Randomize, faz 2, çift kör, plasebo kontrollü bir çalışma. Hipertansiyon, 65, 320-327. Http://hyper.ahajournals.org/content/65/2/320.full

 10. Siervo, M., Lara, J., Ogbonmwan, I., Mathers, J.C. (2013, 17 Nisan). İnorganik nitrat ve kırmızı pancar suyu takviyesi yetişkinlerde kan basıncını azaltır: Sistematik bir gözden geçirme ve meta-analiz. Beslenme Dergisi, 143 (6), 818-26. Http://jn.nutrition.org/content/143/6/818.full

 11. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 12. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407