Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Ovo-Vejeteryan Diyet: Eksiksiz Bir Rehber ve Yemek Planı

Alt satırda

 1. Dünya çapında artan sayıda insan vejetaryen diyetleri çeşitli sağlık, çevresel, finansal ve dini nedenlerle takip ediyor.

 2. Ovo-vejetaryen diyeti de dahil olmak üzere birkaç farklı vejetaryenlik türü var.

 3. Bu makale, size vejeteryan diyeti hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyor ve örnek bir menü sunuyor.

Aşırı vejetaryen diyet nedir?

 1. Bir yumurta vejetaryen diyeti yumurta hariç tüm hayvansal gıdaları dışlar.

 2. Et, kümes hayvanları, balık veya süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünleri elimine edildi, fakat bütün yumurtalar, yumurta akı ve mayonez, yumurta erişte ve bazı fırınlanmış yumurta gibi gıdalar mal izin verilir.

 3. Hayvansal vejetaryen diyetler, hayvansal kaynaklı tüm yiyecekleri ve yan ürünleri tamamen içermeyen vegan diyetlerinden, süt ürünleri ve yumurtaları içeren lakto-ovo-vejeteryan diyetlerini hariç tutanlardan daha az popülerdir. et, tavuk veya balık değil.

 4. Her türlü iyi planlanmış vejetaryen diyetler besleyici ve çok sağlıklı olma eğilimindedir. Yine de, birisinin diğer tiplere göre bir o vejeteryan diyeti seçmesinin birkaç nedeni var.

 5. Bütün yumurtalar hem uygun fiyatlı hem de besleyicidir; Mükemmel kalitede bir protein, B vitaminleri ve anti-enflamatuar bileşikler kaynağıdırlar (1).

 6. Aslında, bazı insanlar besin gereksinimlerini kesinlikle vegan bir diyetle karşılamakta güçlük çekiyorlarsa hayvansız bir diyete yumurta eklemeyi seçtiler.

 7. Bir vejeteryan diyeti, vejeteryan olmak isteyen ancak süt ürünlerinde alerjileri veya duyarlılıkları olan biri için de uygun bir seçim olacaktır.

 8. Ayrıca, diğerleri et ve süt üretmek için kullanılan hayvanların tedavisi ile ilgili dini, çevresel veya etik kaygılar nedeniyle diyeti seçebilir.

 9. Bu etik konularla motive olan kişiler genellikle yalnızca insan kaynaklı yumurta ve yumurta ürünlerini yerler. [! 2019 => 1130 = 3!

 1. Bir vejeteryan diyeti sağlığınıza çeşitli şekillerde fayda sağlayabilir.

 2. Araştırmalar, vejeteryan diyetleri takip eden kişilerin vejeteryan olmayanlara kıyasla meyveler, sebzeler, baklagiller ve tam tahıllar gibi daha besleyici gıdaları yediklerini göstermektedir (2).

 3. Birçok uzman, bunun vejeteryanların tipik olarak vejeteryan olmayanlardan daha iyi sağlık sonuçlarına sahip olmalarının nedeni olabileceğini düşünmektedir, ancak açık bir sebep-sonuç ilişkisi kurulmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır (3). ).

 4. Kalbinize yarar sağlayacak diyet değişiklikleri yapmak istiyorsanız, bir ovo-vejetaryen diyet etkili olabilir.

 5. Birçok çalışma, vejeteryanların, vejeteryan olmayanlara göre% 30-40 oranında azalmış kalp hastalığı riskine sahip olabileceğini gözlemlemektedir (4). [! 2019 => 1140 = 3!

 6. İyi planlanmış vejetaryen diyetler, kan şekeri kontrolünü ve insülin duyarlılığını artırarak tip 2 diyabet riskinizi azaltabilir.

 7. Ayrıca, halihazırda hastalığı olan kişiler vejeteryan bir diyette daha iyi insülin duyarlılığı ve daha iyi kan şekeri kontrolü yaşayabilir (5).

 8. Vejetaryen diyetlerdeki tahılların, meyvelerin ve sebzelerin tipik olarak daha yüksek alımlarının diyabetin önlenmesinde önemli bir rol oynadığı görülüyor.

 9. Daha spesifik olarak, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve lif, beta-karoten, C vitamini ve magnezyum içeriği yüksek kök sebzeler gibi besinler en güçlü önleyici etkilere sahip olabilir (5).

 10. Vejetaryen diyetleri, aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer sağlık ve yaşam tarzı yararlarıyla ilişkilidir:

 11. Vejetaryen diyetlerin birçok olumlu özelliği olmasına rağmen, kesin bir sonucun garanti edilmediğini hatırlamak önemlidir.

Olası dezavantajlar

 1. Çoğu insan için, bir ovo-vejetaryen diyet çok güvenli ve sağlıklıdır. Bununla birlikte, diyetinizi iyi planlamıyorsanız, belli başlı besinleri almaktan mahrum kalabilirsiniz.

 2. Sağlıklı kemikler, kaslar, organlar, cilt ve kılları korumak için yeterince protein tüketmek şarttır.

 3. Vejetaryen olmayan birçok diyet protein için et ve süt ürünlerine dayanıyor. Bir vejeteryan diyeti bu yiyecekleri dışladığından, başka bir yerde protein aldığınızdan emin olmanız gerekir.

 4. Yumurtalar, baklagiller, kuruyemişler ve tohumlar, hepsi ova vejetaryen dostu olan harika protein seçenekleri.

 5. Vejetaryen diyetlerindeki en yaygın besin eksikliklerinden bazıları demir, kalsiyum, çinko, omega-3 yağları ve D ve B12 vitaminlerini içerir (10).

 6. Et, balık ve süt ürünleri vejetaryen olmayan diyetlerde genellikle bu besinlerin ana kaynağıdır. Bu nedenle, bunları vejetaryen alternatiflerle değiştirmeye dikkat etmezseniz, bunları kaldırmak eksikliklere neden olabilir.

 7. İşte bir yumurta-vejetaryen diyetine geçerken bu besinleri sağlayabilecek birkaç besin:

 8. Bu besleyici maddelerden herhangi birine yönelik gereksinimlerinizi yalnızca diyet yoluyla karşılayamadığınızı tespit ederseniz, sağlık uzmanınıza veya takviyeleri almak için bir diyetisyene danışın.

 9. Ovo-vejetaryen dostu yiyeceklerin hepsi sağlıklı değil.

 10. Süt içermeyen hamur işleri, kızarmış yiyecekler, işlenmiş vejetaryen et ikameleri, ayrıca şekerli tatlandırılmış içecekler, tahıllar ve şekerler, teknik olarak bir oval-vejetaryen yaşam tarzına uysa da hiç.

 11. Sağlıklı bir vejetaryen diyeti, bütün, besleyici gıda maddelerini vurgular ve rafine tahılları, ilave şekerleri, yoğun rafine yağları ve diğer aşırı işlenmiş abur cuburları sınırlar.

Yemek yiyecekler

 1. Her ne kadar bazı yiyecekler bir vejeteryan diyeti ile sınırlı olsa da, seçim yapabileceğiniz çok sayıda yoğun gıda seçeneğine sahipsiniz. [! 2019 => 1140 = 5!

 2. Sadece bir yemeğin vejeteryan olması, sağlıklı olduğu anlamına gelmediğini unutmayın. Bir vejeteryan diyetinin sağlığa faydalarından yararlanmak için, mümkün olduğunca az miktarda işlenmiş gıdalara odaklanmak önemlidir.

Kaçınılacak yiyecekler

 1. Bir vejeteryan diyetinden kaçınılması gereken başlıca gıdalar et ve süt ürünleridir, ancak bazı et bazlı gıda katkılarının da dışlanması gerekir.

 2. Eğer bir vejetaryen diyetine geçiyorsanız, aşağıdakilerden kaçının:

 3. Bu yiyeceklerin çoğu için vejetaryen alternatifler bulabilirsiniz. Yine de, bu ikame edicilerin her zaman beslenmeyle eşdeğer olamayabileceğini unutmayın.

 4. Örneğin, süt içermeyen süt alternatiflerinin çoğu normal inek sütüyle aynı miktarda protein ve mineral sağlamaz. Bu onları kendi başına kötü bir seçenek yapmaz, ancak amacınızın beslenme açısından eksiksiz vejetaryen bir diyet oluşturmak olup olmadığını düşünmeye değer.

Örnek menü

 1. Beslenme ihtiyaçları ve diyet tercihleri ​​değişebilse de, burada bir vejetaryen diyetinde beş günün nasıl görünebileceğinin bir örneği.

En alt satırda

 1. Ovo-vejeteryan diyet, yumurta hariç tüm hayvansal ürünleri dışlayan bir tür vejeteryanlıktır.

 2. İyi planlandığı sürece, bu şekilde beslenme vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri sağlayabilir ve düşük kalp hastalığı ve diyabet riski de dahil olmak üzere çeşitli faydalar sağlayabilir.

 3. Bir vejetaryen diyetine geçmeyi planlıyorsanız, en iyi şekilde aldığınızdan emin olmak için çeşitli tahıllar, baklagiller, fındık, tohumlar, sebzeler ve meyveler içerdiğinizden emin olun. Diyetinizden kurtulun.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407