Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Orkinos Balıklarının İnanılmaz Faydaları

Orkinos Balıklarının İnanılmaz Faydaları

 1. John Staughton (BASc, BFA) tarafından en son güncelleme - Ağustos 07, 2019 Emily Borth tarafından tıbbi olarak incelendi

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Ton Balıklı Nedir?

 1. Ton balığı, genellikle uskumru grubu olarak adlandırılan Scombridae familyasına ait çok çeşitli bir tuzlu su balığıdır. Bu aile içinde ton balığı Thunnini adında bir kabileye aittir. Bu kabile, birçoğu mutfak geleneklerinde dünyanın dört bir yanında tadını çıkaran 15 çeşit ton balığı içeriyor.

 2. Bu çeşitlilikte balık, tam olarak büyümüş, uzun ömürlü bir örnek için tipik olarak 1 metre uzunluğa 15 metredir. Bu balıkların çoğunun 3-5 yıl yaşadığı, bazılarının yirmi yıldan uzun süre yaşadığı bilinmektedir. Düzenli olarak değişen ve mevsime bağlı olarak okyanuslar boyunca, bazen binlerce mil uzunluğunda uzun göçler yaparlar.

 3. Tüm dünya okyanuslarında farklı türlerdeki ton balıkları bulunur ve farklı kültürler farklı çeşitlerde bulunurken, sağlık yararları büyük ölçüde aynıdır. Lezzetli tadı, global mevcudiyeti ve sağlıklı bileşenleri, onları kırmızı et için veya diyetlerine sağlıklı balık çeşitliliği eklemek isteyenler için ideal bir alternatif haline getirir. Ancak, nesli tükenmekte olan ve kaçınılması gereken ton balığı türleri vardır. Sürdürülebilirlik sizin için önemliyse, Deniz İdaresi Konseyi'nden mavi MSC etiketini taşıyan orkinosları arayın. MSC'ye göre, "Mavi MSC etiketini taşıyan orkinosun sürdürülebilir olduğu onaylandı. MSC etiketli orkinos, MSC Su Ürünleri Standartına göre bağımsız olarak değerlendirilen bir balıkçılıktan geliyor. Konserve, taze ve dondurulmuş MSC etiketli orkinos ürünleri Dünya."

Ton Balığının Besin Değeri

 1. Ton balıklarının sağlığa faydaları, bu lezzetli balıkta bulunan vitaminlerin, minerallerin ve organik bileşiklerin etkileyici içeriğine bağlanabilir. Bunlar, çok fazla doymuş yağ veya sodyum içermeyen antioksidanları ve proteini içerir. USDA Ulusal Besin Veritabanına göre etkileyici selenyum, fosfor, demir, magnezyum ve potasyum seviyelerine sahiptir. Vitaminler açısından, bol miktarda B12 vitamini ve niasin, ayrıca iyi miktarda B6 ve riboflavin bulunur.

Ton Balıklı Balıkların Sağlığa Faydaları

 1. ;

Kalp Sağlığı

 1. Orkinos balıklarına atfedilebilecek en yaygın sağlık yararı kalp sağlığı üzerindeki önemli etkisidir. Koroner kalp hastalıklarının azaltılması açısından, bu balık, yüksek seviyelerde omega-3 yağ asitleri içerir; Ayrıca, genellikle yüksek doymuş yağ içeren yiyeceklerin yerine geçerek kalp hastalığı riskini azaltır. Amerikan Tabipler Birliği Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmaya göre, ton balığı ve omega-3 yağ asitleri dahil daha fazla balık tüketen kadınların koroner kalp hastalığı riski daha düşüktür.

Kan Basıncı

 1. Anti-enflamatuar omega-3 yağ asitleri kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Ton balıklarında bulunan potasyum, bir vazodilatördür ve kan basıncını düşürmek için çok iyidir. Hipertansiyonu azaltmak, kardiyovasküler sisteminizdeki baskıyı azaltarak sağlığınızı önemli ölçüde artırabilir. Bu, kalp krizi ve felç gibi ateroskleroz gibi durumların önlenmesine yardımcı olacaktır.

Göz Bakımı

 1. Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan ton balığı, yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi göz bozukluklarını önlemek için mükemmel bir seçenektir. Paul A. Sieving, MD, Ulusal Göz Enstitüsü (NEI) direktörü Ph.D. ve John Paul SanGiovanni, Sc.D., diyet omega-3 yağ asitlerinin korunmasına karşı kapsamlı bir araştırma çalışmasına katıldı. retina hastalığının gelişimi ve ilerlemesi. Bu hastalık yaşlılarda körlük oluşmasının ardındaki asıl sebep. Körlüğe diyabetik komplikasyonlar neden olur ve bu balık diyabetik retinopati riskini azaltmada yardımcı olabilir.

Büyüme ve Gelişme

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400

Kilo Verme

 1. Ton balığı, kalori ve yağ bakımından düşük, ancak protein gibi faydalı besinlerle dolu. Bu balıkta bulunan omega-3 yağ asitleri, leptin adı verilen ve vücudun besin alımını, daha fazla yemek yeme arzusuyla dengeleyen bir hormonu uyarabilir. Bu, fazla yemek yemeyi azaltabilir ve vücudunuzun yalnızca gerçekten ihtiyaç duyduğu şeyi tüketdiğinden emin olabilir. Avrupa Klinik Beslenme Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmaya göre, omega-3, obezitesi olan kişilerde leptindeki artışlarla ilişkilidir. Artmış leptin, bu kişilerin kalori kısıtlamasından kaynaklanan kilo kaybının ardından kilo almasını önlemeye yardımcı olabilir.

Arttırılmış Bağışıklık Sistemi

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

Enerji Seviyeleri

 1. Ton balıklarındaki B kompleks vitaminleri çok çeşitli sağlık yönleriyle bağlandı. Doğrudan enerji metabolizmasına karışır, organların verimliliğini arttırır, cildi korur ve enerji seviyelerini arttırırlar. B grubu vitaminleri, bu metabolik reaksiyonları hızlandırmak ve enzimleri hızlandırmak için kofaktör olarak hareket eder ve ihtiyaç duyduğumuz oranda enerji üretmelerini sağlar. Bu balığı düzenli olarak tüketerek aktif, enerjik ve sağlıklı olmanızı sağlayabilirsiniz.

Kan Dolaşımı

 1. Ton balığı, kırmızı kan hücresi oluşumunda önemli rol oynayan B kompleks vitaminleri ile birlikte zengin bir demir kaynağıdır. Demir olmadan insanlar anemik hale gelir ve kanları, etkili bir şekilde çalışması için taze oksijene ihtiyaç duyan hayati organları yeterince oksijenlendiremez.

Anti-kanser özellikleri

 1. Ton balığı, selenyum ve diğer besinler sayesinde antioksidan özelliklere sahiptir ve bazı kanser türlerinin önlenmesinde etkilidir. Amerikan Kanser Araştırmaları Birliği'nde "Erkeklerde 22 Yıllık Prospektif Balık Çalışması, n-3 Yağ Asidi alımı ve Erkeklerde Kolorektal Kanser Riski" başlıklı bir çalışma, balık tüketiminin, özellikle de yağlı balık çeşitlerinin riski azaltabileceğini göstermiştir. kolorektal kanser için.

Böbrek Hastalıkları

 1. Ton balığındaki potasyum ve sodyum içeriği dengeli, bu da potasyumun yüksek ve sodyumun düşük olduğu anlamına geliyor. Bu vücuttaki sıvı dengesini yönetmenize yardımcı olur. Vücudunuz sıvı dengesini koruduğu zaman, böbrekler düzgün çalışır, böylelikle ciddi böbrek koşullarının gelişme şansını azaltır. Bununla birlikte, kronik böbrek hastalığı olan kişiler için, tonunuza eklemeden veya diyetinizde büyük değişiklikler yapmadan önce doktorunuz veya diyetisyeninizle konuşun. Tuna, böbreklere zarar veren kişilerde birikebilen ve toksik hale gelebilecek hem potasyum hem de fosfor içerir.

Azaltılmış İltihap

 1. Ton balığı, antienflamatuar vitaminler ve mineraller sayesinde vücudun genel stres seviyesini inflamasyonu azaltarak düşük tutabilir. Vücuttaki iltihaplanmadaki azalma tüm organların gelişmiş bir şekilde çalışmasını sağlar. Ayrıca, her ikisi de dünyada milyonlarca insanı etkileyen, artrit ve gut gibi enflamatuar hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

Hücre Zarı Hasarı

 1. Ton balığı pişirildiğinde, içindeki proteinler peptid adı verilen parçalara ayrılmaya başlar. Bu fragmanlar aslında, özellikle hücre zarlarını hedef alan, sağlıklı, güçlü ve düzgün çalışan, onları koruyan güçlü antioksidanlar olabilir. Serbest radikaller, beyindekiler de dahil olmak üzere vücuttaki zarlara sıklıkla saldırır, bu nedenle pişmiş ton balığı yemek ve zar korumasını geliştirmek çok iyi bir fikir!

Merkür ve Selenyum Dengesi

 1. Balık tüketmek veya bu konuda belirli bir limitin üzerindeki herhangi bir balık, vücudumuzdaki cıva seviyesini sağlıksız bir noktaya getirebilir. Çalışmalar selenonin adı verilen benzersiz bir selenyum formu olduğunu göstermiştir. Bu aslında cıvaya bağlanır ve daha az tehlikeli hale getirmek için cıva bileşimini hafifçe değiştiren bir antioksidan görevi görür. Ancak, bu durumu tamamen doğrulamak için çalışmalar devam etmektedir. Sağlık yararları nedeniyle cıva içeriğine rağmen düzenli balık tüketimi önerilir. Cıvaya maruz kalmayı en aza indirmek için, kral uskumru, kılıçbalığı ve karo balığı da dahil olmak üzere daha fazla civa oluşumuna neden olan uzun ömürlü balıklardan kaçının. Konserve ton balığı (genellikle türler geçit olarak bilinir), diğer birçok ton balığı türünün yanı sıra tüketilmesi de güvenlidir, ancak cıva gözünde daha yüksek olma eğiliminde olduklarından sık sık gözyaşı ton balığı tüketiminden kaçınılmalıdır.

 1. Omega-3 yağ asitleri içeriğinden dolayı, orkinos balıklarının alımı depresyonu gidermek için iyidir. Bir araştırma çalışmasının bulguları balık tüketiminin kadınların ruh sağlığı için yararlı olabileceğini göstermektedir. Kadınlarda depresyon düzeylerini de azaltabilir. Klinik Psikiyatri Dergisi'nde yayınlanan bir meta-analize göre, omega-3'ün bipolar depresyon semptomlarını azalttığını gösteren güçlü kanıtlar var.

 2. Ton balığı balığının tadı, biftek, kraker veya ekmeğe mayonezle yayılan, salatada, sandviçte ve daha pek çok şey olarak, biftek olarak yemek için mükemmeldir. Çok yönlü, lezzetli, ucuz ve sağlıklı.

 3. Dikkat Kelimesi: Bu balığın çok fazla yeme tehlikesi en yaygın olanı cıva zehirlenmesi riskidir, ancak yukarıda belirtilen çalışmaların ima ettiği gibi, bu kadar olmayabilir Düşündüğümüz gibi bir sağlık problemi, civada daha yüksek olma eğiliminde olan büyük göz ton balığından kaçındığınız sürece.

 4. Bundan başka, ton balığı her hangi bir diyetin harika lezzetli ve faydalı bir parçası. Balığa gitme zamanı!

 5. John Staughton, İngilizce ve Bütünleyici Biyoloji derecelerini Champaign, Urbana'daki (ABD) Illinois Üniversitesi'nden alan gezgin bir yazar, editör ve yayıncıdır. Edebi bir derginin kurucu ortağı Şerif Nottingham ve dünyanın en güzel yerlerini ofisi olarak görüyor. Ev fikrine yönelik sürekli bir yolculukta, eğitmek, ilham vermek, gelişmek ve gelişmek için kelimeler kullanır.

Bunu Oku Sonraki:

 1. Mineraller bakımından zengin deniz tuzu iyi cilt bakımını teşvik eder, diş sağlığını iyileştirir, romatoid artrit, kas krampları, sedef hastalığı ve osteoartritten kurtulma sağlar.

 2. Sandal ağacı esansiyel yağı kötü kolesterolü düşürür, kilo kaybına yardımcı olur, bağışıklığı artırır, yara ve izleri iyileştirir, diş etlerini ve kasları güçlendirir ve hafızayı geliştirir.

 3. Greyfurtlar kansere ve kalp hastalıklarına karşı korur, metabolik hızı arttırır, ateş, sıtma, diyabet, kabızlık ve hazımsızlık gibi durumlara karşı savaşır.

 4. Isırgan otu vücudu toksinlerden arındırabilir, metabolizmayı artırabilir, bağışıklığı artırabilir, kanamaya karşı koruyabilir, kas kütlesini artırabilir, diyabeti önleyebilir ve fetusu güçlendirebilir.

 5. Kızılcık suyunun yaşa bağlı oksidatif hasarın önlenmesi, kalpte diğer kronik hastalıkların azalması, İYE tedavisi gibi birçok sağlık yararı var!Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407