Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Organ Etleri İnanılmaz Besleyici ve Sağlıklı

Kuzu daha sağlıklı bir şekilde

 1. Organ etleri bir zamanlar değerli ve değerli bir gıda kaynağıydı.

 2. Bugünlerde, organ etleri yeme geleneği bir miktar iyilik yaptı.

 3. Aslında, birçok insan hiçbir zaman bir hayvanın bu kısımlarını yememiş ve bu kadar rahatsız edici şeyler yapmayı düşünebilir.

 4. Ancak, organ etleri aslında oldukça besleyici. Bu makale, organ etlerine ve bunların sağlık etkilerine - hem iyi hem de kötü - ayrıntılı olarak bakıyor.

Organ Etleri Nedir?

 1. Bazen "sakatat" olarak adlandırılan organ etleri, insanların hazırladıkları ve yiyecek olarak tüketen hayvanların organlarıdır.

 2. En sık tüketilen organlar ineklerden, domuzlardan, kuzulardan, keçilerden, tavuklardan ve ördeklerden gelir.

 3. Bugün, çoğu hayvan kas dokuları için doğuyor ve yetiştiriliyor. Organ etleri çoğu zaman göz ardı edilir, çoğu et, tipik olarak biftek, but ya da kıyma olarak tüketilir.

 4. Bununla birlikte, avcı-toplayıcılar sadece kas etini yemediler. Beyin, bağırsak ve hatta testis gibi organları da yediler. Aslında, organlar çok değerliydi (1).

 5. Organ etleri diyetinize harika bir katkı olabilir. B12 vitamini ve folat gibi besinlerle doludurlar ve aynı zamanda mükemmel bir demir ve protein kaynağıdırlar.

Farklı Türler Nedir?

 1. En yaygın organ eti türleri şunlardır:

Organ Etleri Çok Besleyicidir

 1. Organ etinin beslenme profili, hayvan kaynağına ve organ tipine bağlı olarak biraz değişir.

 2. Fakat çoğu organ son derece besleyicidir. Aslında, çoğu kas etinden daha besleyicidir.

 3. B12 vitamini ve folat gibi B vitaminleri bakımından özellikle zenginler. Ayrıca demir, magnezyum, selenyum ve çinko gibi mineraller ve A, D, E ve K vitaminleri gibi yağda çözünen önemli vitaminler bakımından zengindirler!

 4. Ayrıca, organ etleri mükemmel bir protein kaynağıdır.

 5. Dahası, hayvansal protein vücudunuzun etkili bir şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu dokuz temel amino asidin hepsini sağlar. [! 1197 => 1140 = 4!

Diyetinize Organ Etleri Eklemenin Yararları

 1. Organ etlerinin yenmesinin birkaç faydası var:

Organ Etleri Kolesterolü Artırıyor mu?

 1. Organ etleri, hayvansal kaynağa bakılmaksızın kolesterol bakımından zengindir.

 2. 3.5 ons (100 gram) sığır beyni, kolesterol için RDI'nın% 1.033'ünü içerirken, böbrek ve karaciğer sırasıyla% 239 ve% 127'ye sahiptir (2, 13, 14).

 3. Pek çok kolesterolü tıkalı arterler, ilaçlar ve kalp hastalığı ile ilişkilendirir.

 4. Ancak karaciğeriniz tarafından kolesterol üretilir, bu da vücudunuzun kolesterol üretimini diyet kolesterol alımınıza göre düzenler (15). [! 1197 => 1140 = 6!

 5. Dahası, yiyeceklerden kaynaklanan kolesterol miktarının kalp hastalığı riskiniz üzerinde (eğer varsa) küçük bir etkisi var. [! 1197 => 1140 = 6!

Organ Et Yemenin Dezavantajları

 1. Organ etlerini diyetinize eklemenin pek dezavantajı yok.

 2. Bu, bazı insanların yüksek alımlara karşı daha savunmasız olduklarını ve tüketimlerini sınırlamaları gerekebileceğini belirtti.

 3. Gut, yaygın bir artrit türüdür.

 4. Kandaki yüksek ürik asit seviyelerinden kaynaklanıyor, bu da eklemlerin şişmesine ve hassaslaşmasına neden oluyor.

 5. Diyetteki pürinler vücutta ürik asit oluşturur. Organ etleri özellikle purinlerde yüksektir, bu nedenle gutunuz varsa, bu yiyecekleri ölçülü olarak yemek önemlidir (22).

 6. Organ etleri, özellikle karaciğer olmak üzere zengin A vitamini kaynaklarıdır. Hamilelik sırasında, A vitamini fetal büyüme ve gelişmede önemli bir rol oynar.

 7. Bu doğum kusurları arasında kalp, omurilik ve sinir borusu kusurları, göz anormallikleri, kulak ve burun ve sindirim sistemi ve böbreklerdeki kusurlar bulunur (25). [! 1197 => 1140 = 7!

 8. Bu nedenle, özellikle A vitamini içeren takviyeler alıyorsanız, hamilelikte organ et alımınızı izlemek önemlidir.

 9. Resmen sığır süngerimsi ensefalopati (BSE) olarak bilinen deli inek hastalığı, beynini ve sığırların omuriliğini etkiler.

 10. Hastalık, kontamine beyinlerde ve omuriliklerde bulunan prion denilen proteinlerle insanlara yayılabilir. Yeni varyant Creutzfeldt-Jakob hastalığı (vCJD) (26) adı verilen nadir bir beyin hastalığına neden olur.

 11. Neyse ki, 1996 yılında bir beslenme yasağı getirildiğinden bu yana çılgın inek hastalığı vakalarının sayısında çarpıcı bir azalma oldu. Bu yasak, hayvan yemlerine herhangi bir et ve hayvan eklemeyi yasa dışı kıldı. (27).

 12. ABD'de, yüksek riskli sığırlardan ve BSE belirtileri olan sığırlardan elde edilen beyin etlerinin yiyecek tedarikine girmesine izin verilmiyor. Diğer ülkeler de benzer önlemler aldı (28).

 13. Çoğu ülkede, enfekte olmuş sığırlarda vCJD gelişme riski çok düşüktür. Ancak, endişeleniyorsanız, sığırların beyinlerini ve omuriliklerini yemekten kaçınabilirsiniz.

Organ Etleri İçin Bir Lezzet Geliştirme

 1. Organ etleri, kaliteli ve eşsiz lezzetleri nedeniyle kaliteli restoranlarda giderek daha popüler hale geliyor.

 2. Organ etleri için bir tat geliştirmek biraz zaman alabildiğinden, dil ve kalp gibi daha hafif aromalı organlarla başlamak en iyisi olabilir.

 3. Karaciğer ve böbrekleri öğütmeyi ve onları Bolonez gibi yemeklerde sığır eti veya domuz kıyması ile birleştirmeyi deneyebilirsiniz.

 4. Alternatif olarak, kuzu incik gibi diğer etlerle birlikte yavaş pişirilmiş bir güveçte ekleyin. Bu, bu daha güçlü tatlar için yavaş yavaş bir tat geliştirmenize yardımcı olabilir.

Alt satırda

 1. Organ etleri, diğer yiyeceklerden elde edilmesi zor olabilecek birçok vitamin ve mineral kaynağıdır.

 2. Et yemekten hoşlanıyorsanız, kas etini organ etiyle ikame etmek faydalı olabilir.

 3. Sadece size ek bir besin sağlamayacak, aynı zamanda cüzdanda da kullanması kolay ve çevreye faydası olacak.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407