Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Nori'nin iyileştirici gücü, bitkisel B12 kaynağı

 1. İnternette dolaşan ve insanlara B12'nin bitki kaynaklarında da bulunduğuna inanmadıklarını bildirmekten hoşlanan birçok şüpheci var. İnanç bu bakımdan yetersiz bir araçtır. B12'nin bitkilerde oluştuğuna ve insanlar için mevcut olduğuna dair pek çok bilimsel kanıt vardır. Veganların ve vejeteryanların, genellikle tıp ve diyet çevrelerinden duyulabilen yapay B12 almaları gerektiği tavsiyesi, bilimsel araştırmalarla kolayca çürütülebilir.

İçindekiler:

 1. Nori, Japonya'dan Nori'deki vitaminler Nori'deki mineraller Nori biyolojik olarak kullanılabilir B12 içerir Nori ve Konbu arasında karşılaştırma Veganlar sebze B12 alabilir Nori'de bol miktarda demir

Nori Japonya'dan

 1. Nori, aslen bir Japon ürünüdür. İlk olarak sekizinci yüzyıl Japon kitabında anlatılmıştır. Japon adı nori bu deniz yosunu için tüm dünyada kullanılmaktadır. Nori çok besleyicidir ve geleneksel yemeklerde çeşitli şekillerde kullanılır. Diğer şeylerin yanı sıra suşi ve keklerde kullanılan bir malzemedir. Nori, suşinin dışı olmasıyla ünlüdür. Bir yaprak nori kağıdını pirinç, tercihen kahverengi pirinç, avokado ve domates ve kişnişle kaplayabilir ve ardından sararak suşi olarak yiyebilirsiniz. Tadı çok güzel.

Nori cinsinden vitaminler

 1. Nori birçok vitamin ve mineral içerir. 100 gram nori, C vitamininin Önerilen Günlük Ödeneği'nin (RDA)% 47'sini ve A vitamini RDA'sının% 33'ünü içerir. Ayrıca, hem folik asit (B11) hem de B2'nin RDA'sının% 37'sini içerir. Ayrıca, B1 için RDA'nın% 9'unu ve E vitamini için RDA'nın% 7'sini içerir. Ne kadar B12 vitamini içerdiğini tam olarak ölçmek henüz mümkün değildir, sadece kişi nori yediğinde B12 vitamini deposu iyileşir. Bilim adamları nori'de beş farklı B12 vitamini türü olduğunu görebilirler.

Mineraller nori

 1. BKA ile ilgili mineral yüzdeleri, vitaminlerinkinden önemli ölçüde daha düşüktür. Demir, RDI'nin% 14'ünde nori'de bulunur. Çinko, RDI'nin% 11'ini içerir. Fosfor ve potasyum için hem RDA yüzdesi% 8'dir. Kalsiyum, RDI'nin% 7'si ile nori halindedir. Diğer mineral yüzdeleri% 5'in altındadır.

Nori, biyolojik olarak kullanılabilir B12'yi içerir

 1. 2001'de yapılan bir Japon araştırması, B12'nin nori'de biyolojik olarak kullanılabilir olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar, nori'de beş farklı B12 türü saydılar. Nori, kasıtlı olarak B12 eksikliği olan sıçanlara verildi. Dokuz hafta sonra, sıçanların karaciğerindeki B12 seviyesi ölçüldü ve sıçanların artık B12 eksikliği olmadığı gözlemlendi. B12, çok az ihtiyacınız olan bir vitamindir. B12'nin fazlası normalde karaciğerde depolanır. Karaciğer bol miktarda B12 içerebilir; bazen bir yıl yeter. Araştırmacılar, adenosilkobalaminin en iyi karaciğer tarafından emildiğini gördüler. Sıçanlar insanlara çok benzer bir sindirim sistemine sahip oldukları için, bu hayvanlar genellikle sindirim araştırmaları için kullanılır. Nori'den B12 sıçanlar için mevcutsa, insanlar için de mevcut olduğunu varsayabilirsiniz. 1999 yılında yapılan bir araştırma, kurutulmuş nori yapraklarının mükemmel bir vejeteryan B12 kaynağı olduğunu bulmuştu.

Nori ve konbu karşılaştırması

 1. 2003'teki İspanyol araştırması, alg nori ve konbu'nun sıçanlar üzerindeki etkilerini inceledi. Bunun nedeni, insanların giderek daha fazla nori ve konbu yemeye başlamasıydı. Araştırmacılar, bu alglerin her ikisini de besleyen sıçanların sağlıklı bir mineral dengesine sahip olduğunu gördüler. Araştırmacılar ayrıca konbu'nun prensipte nori'den biraz daha sağlıklı olduğunu gördüler. Bu araştırmaya dayalı olarak aşağıdaki beslenme önerileri verilebilir. Nori sağlıksız değildir, hatta uzak değildir, ancak bu alglerin tüketimini haftada en fazla iki veya üç kez sınırlamak daha iyidir.

Veganlar sebze B12 alabilir

 1. Uluslararası araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmaya göre vejeteryanların ve veganların B12 vitamini takviyesi almaları gerektiği fikri doğru değil. Bu 2014 çalışması, diyetlerine nori ve yabani mantar ekleyen vejeteryanların ve veganların B12 eksikliği olmadığını göstermektedir. Nori gibi algler ve her türlü mantar, bitkisel ve biyolojik olarak kullanılabilir bir B12 formunu içerir. Vejetaryenler de folik asit, B6 vitamini, demir ve D vitamini açısından eksik değildir. İkincisi muhtemelen D vitamininin güneşte kurutulmuş mantarlarda bulunmasıdır. Normalde D vitamini gıdalarda değil, güneşte kurutulmuş gıdalarda bulunur. Bu nedenle güneşte kurutulmuş kuru üzümler de D vitamini içerir.

Nori'de bol miktarda demir

 1. 2015'teki Japon araştırması, nori'de çok fazla demir olduğunu gösteriyor. Ferritin proteini, bu alglerin mutfakta hazırlanmasından sonra da muhafaza edilen nori'de gelişmiş bir demir depolanmasını sağlar.Taze, kurutulmuş ve kavrulmuş nori insanlarla ilgili miktarlarda demir içerir. Bu nedenle, nori yemek anemi veya anemiyi önlemenin mükemmel bir yoludur.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407