Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Nohut Beslenmesi Gut, Kalbe Daha Fazla Yarar Sağlar

Portobello Mantar Tarifi Fikirleri

 1. Nohut, nohut olarak da bilinir, dünyanın en eski tüketilen mahsullerinden biridir. Aslında, 7,500 yıldan fazla süredir geleneksel diyetlerin bir parçası olmuştur ve nohut beslenmesinin yararlarını ne zaman dikkate aldığınızı görmek zor değildir.

 2. Bugün nohut, neredeyse her kıtada en popüler baklagillerden biri olmaya devam ediyor ve yine nohut beslenmesinin yararlarına baktığımızda neden şaşırtıcı değil. Soya fasulyesinin ikincisi olan nohut, dünyada en çok yetiştirilen ve yenilen fasulyedir. (1) Nohutlar hala Orta Doğu, Akdeniz bölgesi ve Afrika ülkelerinden kaynaklanan geleneksel mutfakları yiyenler de dahil olmak üzere, dünyanın dört bir yanında yaşayan en sağlıklı popülasyonların diyetlerine dahil edilir. nohut unu.

 3. Her şeyden önce nohut nedir? Nohut, çeşitli sağlık yararları sunan bir baklagil türüdür. Baklagiller bezelye ailesinin bir üyesidir ve teknik olarak bir tohum kabuğudur. Diğer yaygın yenilebilir baklagiller mercimek, bezelye, çeşitli fasulye, soya fasulyesi ve yerfıstığını içerir.

 4. Nohut sizin için neden iyidir? Doygunluğu artırmaya, sindirimi arttırmaya, kan şekeri seviyesini sabit tutmaya, metabolik sendrom ve kalp hastalıklarına karşı korumayı arttırmaya yardımcı olur ve daha fazlasını sağlarlar. Nohut beslenmesi güçlü bir protein, vitamin ve mineral paketidir, bu yüzden Ayurvedik diyet ve Akdeniz diyeti de dahil olmak üzere pek çok şifalı diyet içinde bulunurlar. Neredeyse her gün İsrail, Suriye, Türkiye, Filistin, Ürdün ve Mısır gibi yerlerde tüketilen humusun ana maddesi olarak kullanılması da dahil olmak üzere, dünyanın dört bir yanındaki popüler tariflere dahildir.

Nohut Besin Değerleri

 1. Nohut beslenmesine bir bakış ve bu baklagillerin gerçekte ne kadar muhteşem bir süper gıda olduğunu kanıtlıyor. Nohut ya da nohut, lif, demir, çinko, fosfor, B vitaminleri ve daha pek çok şeyle birlikte bitki bazlı protein kaynağıdır.

 2. Nohutlar nişasta mı yoksa protein mi? Aslında her ikisini de sunuyorlar. Fasulye, bakliyat ve bakliyat, besin yoğunluğu yüksek gıdalardır ve protein, nişasta, lif ve minerallerin bir kombinasyonunu sağlamaları bakımından benzersizdir. Ayrıca, kalorileri ve dolumları da düşüktür. Bu, nohutların “iyi bir karbonhidrat” olduğu anlamına mı geliyor? Evet, çünkü nohutta bulunan nişasta yavaşça sindirilir ve daha dengeli kan şekeri seviyelerini destekler (aşağıda daha fazla).

 3. Bir fincan (yaklaşık 164 gram) haşlanmış nohut yaklaşık olarak: (2)

 4. Nohut beslenmesi de bazı A, C, E vitaminleri ve niasin sağlar.

8 Nohut Beslemenin Faydaları

 1. Kardiyologların nohut beslenmesinde en sevdikleri yarar kalp sağlığını çeşitli şekillerde desteklemesidir. Nohutun sağlıksız kolesterol seviyelerini dengelemesine, hipertansiyonu azaltmasına ve kalp hastalıklarına karşı çeşitli şekillerde korunmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 2. Bu, kısmen, nohut beslemesinde bulunan ve liflerin aşırı yemekten kaçınmasına ve özellikle hayati organların çevresinde aşırı kilo almasına yardımcı olan yüksek miktarda lif nedeniyle olabilir. (6) Lif, sindirim sisteminde yağ asitleriyle bağlanan ve kolesterol seviyelerini dengelemeye yardımcı olan jel benzeri bir madde oluşturmak için çalışır. Hem çözünür lif hem de çözünmez lif, hipertansiyonun kontrol altına alınmasında ve yönetilmesinde önemli olduğu gösterilmiştir. (7)

 3. Fasulye, arterlerin plak oluşumundan uzak tutulmasına, sağlıklı kan basıncı seviyelerinin korunmasına ve kalp durması ve felç olasılığını azaltmasına yardımcı olur. Aslında, araştırmalar her gün sadece bir günlük porsiyonun (yaklaşık 3/4 su bardağı pişmiş) fasulyenin kalp krizi geçirme ihtimalini azaltmaya yardımcı olabileceğini ve “kötü” LDL kolesterolü dengelemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. [! 10676 => 1140 = 3!

 4. Nohut beslenmesinde, hayvansal ürünlerden kaçınılması nedeniyle bu temel besin maddelerinde bulunamayan vejetaryenler ve özellikle organlar için özellikle önemli olan yüksek düzeyde demir, çinko, folat, fosfor ve B vitaminleri bulunur. . Nohut da harika bir folat kaynağıdır. Folat, vücuda DNA'nın kopyalanmasında ve sentezlenmesinde rol oynadığından etkili bir şekilde yeni hücreler üretmesine yardımcı olmak için önemlidir. Aynı zamanda vücudun proteine ​​ek olarak diğer amino asitleri (amino asitler şeklinde) kullanmasına da yardımcı olur.

 5. Folattaki bir eksiklik anemiye, zayıf bağışıklık fonksiyonuna ve zayıf sindirime katkıda bulunabilir ve hamile kadınlar için bir eksiklik, spina bifida gibi nöral tüp defektlerine neden olabilir. Nohut beslenmesinde çinko da bulunur. Çinko, vücutta 100'den fazla önemli enzimatik reaksiyonda rol oynayan önemli bir eser mineraldir.

 6. Baklagiller vücut üzerinde alkalileştirici bir etkiye sahiptir, bu da çoğu batı batı diyetinde yaygın olan yüksek asit seviyesine karşı savaşarak pH seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. Nohutlar sağlıklı bir yağ kaynağı ile birleştirildiğinde, zeytin yağı gibi - yani humus ile - besin emilimi daha da artar. Ek olarak, nohut, PMS ile ilişkili yaygın semptomları azaltmaya yardımcı olan iyi bir üç besin kaynağıdır: magnezyum, manganez ve B6 vitamini.

 7. Protein, vücuttaki hemen hemen her fonksiyonda, hayati organlarımız, kaslarımız, dokular ve hatta hormon seviyelerimiz dahil, önemli bir rol oynayan temel bir makro besindir. Yeterince sağlıklı protein tüketmek, yaşlanmayı doğal olarak yavaşlatmanıza yardımcı olur. Diyetlerimizden elde ettiğimiz proteinler hemoglobin ve önemli antikorlar oluşturmaya, kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye, kas geliştirmeye ve bakımına yardımcı olur, kalıcı enerji verir, bakterilerle savaşır, bizi tam hissettirir ve yara ve yaraları iyileştirmeye yardımcı olur.

 8. Nohut beslenmesinde sadece önemli proteinler değil, her bir fincan pişmiş fasulye başına yaklaşık 15 gram, aynı zamanda diğer birçok besin ve lif de var. Yeterince protein tüketmeme riski taşıyanlar çocuklar, veganlar ve vejetaryenlerdir. Düzenli olarak yeterli miktarda protein tüketmemek kas zayıflığı, yorgunluk, düşük enerji, katarakt gibi göz problemleri, kalp problemleri, zayıf cilt sağlığı, dengesiz hormon seviyeleri ve daha fazlası ile sonuçlanabilir.

 9. Nohutlar tamamen bitki bazlı hayati bir protein kaynağı olduğu için, bu makro besinleri yeterince tüketmeleri gerektiğinden emin olması gereken et olmayan yiyiciler için mükemmel bir seçimdir. Nohut, genellikle güveçte veya pide ekmeği ile yenen humusta tahıl veya sebze ile birlikte yenir; Bu yiyecekler neyse ki "tam bir protein" oluşturmak için birlikte çalışırlar. Bu, vücudun işlevini ve enerjisini kullanmak için gıdalardan edinmeleri için gerekli olan temel amino asitler adı verilen protein yapı bloklarını içerdikleri anlamına gelir.

 10. Nohutların sağlığa faydaları nelerdir? Pek çok vitamin ve besin maddesi ile nohut vücuda çok çeşitli şekillerde fayda sağlar. İşte nohutun ilk sekiz faydası:

 11. Nohut, bütün baklagiller gibi, vücudun yavaşça sindirebileceği ve enerji için kullanabileceği karmaşık bir karbonhidrat şeklidir. Bu, tüm karbonhidratlar eşit yaratılmadığından esastır; bazıları hızlıca kan şekeri seviyesini yükseltir ve enerjide "ani yükselmelere ve düşüşlere" yol açar (buna basit veya hızlı karbonhidrat denir), diğerleri ise bunun tersini yapar ve bize sürekli yakıt verir (buna karmaşık karbonhidratlar denir).

 12. Çok düşük karbonhidratlı diyetler bile günde en az 25 gram karbonhidrat almanızı gerektirir ve küçük bir nohut porsiyonu bu karbonhidratların bir kısmını sağlamanıza yardımcı olabilir.

 13. Nohut düşük karbonhidrat diyeti için iyi mi? Çoğu durumda, evet, çünkü "yavaş karbonhidrat" olarak kabul edilirler. Nohut beslenmesinde, vücudun aniden kandaki glikoza girerek tepki vermediği yavaş yanan bir karbonhidrat olan nişasta bulunur. Rafine un, beyaz ekmek, makarna, soda, şeker ve diğer paketlenmiş gıdalar gibi işlenmiş ürünlerde bulunan basit şekerlerin aksine - nohutta bulunan nişastaların tüketildikten sonra parçalanması uzun zaman alır.

 14. Nohut şeker hastaları için iyi mi? Evet, düşük karbonhidrat diyeti olan kişiler için bile güvenli bir karbonhidrat kaynağıdır. Nişastalar, vücudun birçok temel fonksiyon için kolaylıkla kullandığı, glikoz adı verilen doğal şekerler içerir, ancak glikoz, prediyabetik veya diyabeti olan insanlar için zahmetli olabilir. Tüm fasulye ve nişastalarda bulunan glikozun sindirilmesi ve kullanılması işlemi, insüline dirençli şekerler içerdikten sonra şekerler ihtiva ettikten sonra sabit bir kan şekeri seviyesine ulaşmakta güçlük çeken şeker hastaları için son derece önemlidir. (3)

 15. Nohut, hem protein hem de lif bakımından yüksektir; bu da sizi tam hissetmenize, besin isteklerini azaltmanıza ve umarım sağlıksız atıştırmaları azaltmanıza yardımcı olur. Çalışmalar, lif tüketen kişinin vücut ağırlığının düşük olması ile ilişkili olduğunu göstermiştir. (4) Fasulye, lifleri, kompleks karbonhidratları ve proteinleri nedeniyle herhangi bir tarife dolgu maddesi ekler.

 16. Nohut beslenmesinde, bize yedikten sonra dolu olma duygusu verirken, aynı zamanda kan şekeri seviyelerimizi kontrol etmemize ve dolayısıyla enerjimizi korumamıza yardımcı olmak için birlikte çalışan makro besinler de var. Yağ yakan nohut gibi yiyecekleri sıklıkla tüketmek, sağlıklı ve sürdürülebilir kilo kaybına yardımcı olmak için mükemmel bir yoldur. Doygunluk hissi, öğünler arasında boş kalorili, işlenmiş abur cuburlara atıştırma olasılığını azaltıyor, bu da kilo kaybınızı azaltabilir.

 17. Nohutlar, sebzeler veya organik keçi peyniri gibi diğer besleyici tam gıdalarla eşleştirilirse daha da doldurulur. Kalorileri çok düşük, fakat esansiyel lif ve proteinleri yüksek olduğu için, kilo vermesi gereken fakat kalori alımını izleyenler için mükemmel bir besindir.

 18. Nohut, yarım bardak porsiyon başına yaklaşık altı ila yedi gram olan en yüksek lifli yiyecekler arasındadır. Ne yazık ki, çoğu Amerikalıların tükettiği modern batı diyeti, onları diyet lifi açısından yetersiz bırakıyor.

 19. Nohut beslemesinin en büyük yararı kabızlığın azaltılmasına yardımcı olmaktır. Lif, yiyecekleri sindirim sistemi boyunca hızlı bir şekilde hareket ettirerek IBS ve kabızlık semptomlarını azaltmaya yardımcı olarak sağlıklı sindirimi kolaylaştırır. (5) Lif, vücuttan akışkanlar çekerek ve bunları vücuttan uzaklaştırılması gereken toksinler ve atıklar içeren şekillendirici dışkı kütlesine bağlayarak çalışır. Lif ayrıca, bağırsak içindeki pH seviyelerini ve bakterileri dengelemeye yardımcı olur, aynı zamanda sağlıksız bakterileri azaltırken sağlıklı bakterileri arttırır. Bağırsak florası bakterilerindeki bir dengesizlik çoğu zaman birçok farklı sindirim sorunuyla bağlantılıdır.

 20. Nohut içindeki yüksek miktarda lif doldurma etkisinden sorumludur ve hazmı iyileştirmeye yardım eder, fakat bundan daha fazlasını yapar. Elyaf kalp sağlığına yardımcı olur, kan şekeri seviyelerinin kontrolüne yardımcı olur ve kansere, kalp hastalığına, divertiküloza, böbrek taşlarına, PMS'ye, obeziteye ve daha fazlasına karşı koruma sağlar.

 21. Nohutlar alkalize olduklarından alkali diyetlere sağlıklı bir katkı sağlarlar. (10)

 22. Nohut iyi bir protein kaynağı mıdır? Evet, özellikle vejetaryen veya vegan diyet uygularsanız

 1. Nohut Ayurveda diyetinin ilk çıktığı Hindistan mutfağında ve ayrıca geleneksel Çin Tıbbının (TCM) bugün halen uygulandığı bazı Asya ülkelerinde yaygın olarak kullanılıyor.

Nohut ve Garbanzo

 1. Nohut ve nohut fasulyesi aynı şeylerdir (aynı bitki ailesinden) - aynı baklagilleri tanımlamanın sadece iki farklı yolu. ABD'de genellikle nohut denir, Avrupa'da ise nohut fasulye denir.

 2. Nohut / nohut ağaçları ağaçta yetişiyor ve bir nabız şeklindedir, bunun anlamı, yeşil bezelye kabuklarının kabuklarından ayrılmadan önce baktıklarına benzer şekilde, iki veya üç bezelye içeren bir tohumluktan gelirler. Aslında 17'den fazla farklı nohut çeşidi var, ancak çoğunlukla üç ana nohut veya nohut çekirdeği tüketiyoruz: (14)

 3. Hindistan'da yetişen ve daha küçük, koyu renkli tohumlara ve sert bir kabuğa sahip olan desi nohut; Hindistan'da normal olarak hasat edilen, ancak daha büyük bir boyuta sahip olan Bombday nohutları; Avrupa ya da Afrika'dan gelen ve büyük ve pürüzsüz bir ceketi olan Kabuli nohutları. Her üç tip de aynı sağlık yararlarını sunar ve birbirlerinin yerine kullanılabilir.

 4. Çoğu zaman bakkallarda beyaz / bej nohut buluyoruz, ancak başka nohut tonları da var. Örneğin, bazı sağlık mağazalarında pembe, yeşil veya siyah nohut bulabilirsin. Siyah nohut Hindistan'da popülerdir ve bazen Kala Chana'dır. Beyaz nohut ve siyah nohut beslenmesi arasında bir fark var mı? Genel olarak, beyaz ve siyah nohutların benzer beslenme profilleri ve faydaları vardır. Bazı nohut çeşitlerinin siyah rengi, belirli antioksidanlar, özellikle polifenoller ve flavonoidler sağladıklarının bir göstergesidir, ancak seçtiğiniz renge rağmen nohutun yararlarından aynı çıkacaksınız.

Nohut Nerede Bulunur ve Kullanılır

 1. Hatırlayabiliyorsanız, nohutları ve diğer fasulyeleri pişirmek için bir gece önceden ıslatın. Bu, onları en az çabayla ve daha kısa sürede pişirmenizi sağlar. Kuru fasulyeleri, her bir kuru fasulyeye yaklaşık üç bardak suyu birleştirerek pişirin, düşük ısıda yaklaşık 1.5 ila iki saat kaynamalarını sağlayın. Fasulyeler yumuşak olduğunda, yemeye hazırlar. Bunları büyük partiler halinde hazırlayabilir ve bunları kolayca dondurabilirsiniz; [! 10676 => 1140 = 6!

 2. Nohutların tadı nasıl? Tadı bakımından baklagiller / baklagillerden en iyilerinden biri olup, diğer baklagillerden daha acı ve daha az "yeryüzüne" sahip değildir. Sert bir dokuya ve bazen hafif ve somun benzeri olarak tanımlanan bir tada sahiptirler. Püre haline geldiklerinde kremsidir ve yayılmaya, meyilli ve daldırmaya çok iyi bir katkı sağlar.

 3. Nohutların nasıl satın alınacağına ve hazırlanacağına ilişkin bazı genel sorular:

 4. Nohut kurutulmuş, önceden pişirilmiş / konserve veya önceden pişirilmiş / dondurulmuş çeşitlerde bulunabilir. Birçok insan, kurutulmuş formdan sıfırdan yapılan fasulyelerin, en iyi tadı aldığını ve dokusunu önceden pişirilmiş çeşitlerden daha fazla tuttuğunu düşünür.

 5. Konserve, önceden pişirilmiş fasulye, fasulyeleri sıfırdan hazırlamak için zamanınız olmadığında harika bir seçenektir, ancak birçok konserve fasulye markası kutularının astarında kimyasal BPA kullanmaktadır. Yemeğinize bulaşmasını önlemek istediğiniz bir toksin.

 6. Fasulyelerinizde bu kimyasal sargıyı önlemek için "BPA içermeyen" sertifikalı organik konserve fasulye çeşitlerini arayın. İyi haber şu ki, önceden pişirilmiş fasulyelerin konserve veya dondurulmuş halde olması, sık sık taze yapılmış fasulyelerle aynı besin seviyesine sahip olmasıdır, bu nedenle, yüksek kaliteli bir tür satın aldığınız sürece, fasulyenin içindeyken bile fasulyenin tadını rahatça çıkarabilirsiniz. çimdik.

 7. En sevdiğiniz sağlık gıda mağazasının "dökme kutusu" bölümünde kurutulmuş nohutları arayın, bu sayede organik kuru fasulyeleri çok ucuza bulabileceksiniz. Kuru fasulye uzun süre taze kalır, bu yüzden çok fazla satın almak ve onları yağmalamak için endişelenmenize gerek yoktur.

 8. Tüm kuru fasulyeleri pişirmeden önce gece boyunca bekletmek daha iyi olur; bu, daha sindirilebilir olmalarını sağlar, besin maddelerinin emilimine yardımcı olur ve pişirme süresini azaltır. Ne zaman yemek pişirmek için zamanınız varsa, kuru fasulyeleri mutfağınızda tutun. Pişirmeden önce 12-24 saat kadar bekletin, bu da pişirme süresini yaklaşık iki saatten 30 dakikaya düşürür.

 9. Nohut çekirdeğinde doğal olarak bulunan fitat ve tanenlerle - ve diğer bütün baklagillerle ve baklagillerle ilgili - bazı endişeler var. Bu yüzden ıslatma tavsiye edilir. Bu bileşiklere genellikle "besin blokerleri" denir, çünkü bazı durumlarda besin kullanılabilirliğini azaltabilirler. Fasulyelerin ıslatılması ve filizlenmesi, fitik asidin yok edilmesine yardımcı olur ve fasulyelerin daha sindirilebilir ve daha az gaz oluşturmasını sağlamanın yanı sıra mineral emilimini de büyük ölçüde artırabilir.

 10. Fitik asidin günümüzde sağlık sorunu haline gelmesinin nedenlerinden birinin, artık fazla miktarda fıtik öldüren filizlenme veya ekşi mayalanma fermantasyonu gibi gıda hazırlama teknikleri uygulamamamız olduğuna inanılıyor. asit. Bu nedenle insanlar her zamankinden daha fazla tüketiyorlar.

 11. Fitik asit bakımından yüksek bir diyet potansiyel olarak mineral eksiklikleri yaratabilir ve hatta sızdıran bağırsak sendromu, diş çürümesi, kemik kaybı, osteoporoz ve daha fazlasına neden olabilir. Fasulyede doğal olarak bulunan vitaminlerin ve minerallerin çoğu aslında bitkisel asitlere bağlanır, bu yüzden onları absorbe etmek zordur. Fitik asit sadece yiyeceğinizdeki mevcut mineralleri azaltmakla kalmaz, aynı zamanda mineralleri kemikleriniz ve depolandıkları dişlerden de süzebilir.

 12. Çok yüksek miktarda bitkisel asit tüketmekten kaçınmak için en iyisi GDO içermeyen etiketli organik fasulye satın almak en iyisidir, çünkü bitkisel asit modern yüksek fosfat kullanılarak yetiştirilen gıdalarda çok daha yüksektir doğal kompostta yetişenlere göre gübreler. Ayrıca fıskiyenin yaklaşık yüzde 50-100 oranında azaltılmasına yardımcı olabileceğinden, fasulyenizi (ve tahılları da) ıslatmayı ve çimlenmeyi deneyin.

 13. Sodyum içeriğini azaltmak ve tadı tazelemek için konserve fasulyeleri durulamanızı öneririm. Konserve ve durulanan fasulyeleri bir miktar sebze suyunda haşlamak ve lezzetini arttırmak için de deneyebilirsiniz.

 14. Bu iyi bir fikir değil. Nohut tüketilmeden önce olgunlaştırılmalı ve pişirilmelidir. Aksi halde, sindirilmeleri çok zordur ve besinlerinin çoğu emilemez.

 15. Bir kutudaki nohut zaten pişirildi, bu yüzden tekrar pişirmenize gerek yok. Onları ısıtmak için bir tencerede tekrar ısıtabilirsiniz. Onlara daha fazla lezzet vermek için et suyunda (kemik et suyu gibi) tekrar ısıtılmasını tavsiye ederim.

Nohut Tarifler

 1. Nohut, dünyanın hemen her yerinden zevk alıyor ve çok yönlülüğü, lezzetli tadları ve sayısız nohut beslenme yararları göz önüne alındığında hiç şaşırtıcı değil. Nohutları evde ne için kullanabilirsiniz?

 2. Nohut da sık sık Hint körilerine; Portekiz'de Rancho'nun bir parçası olarak bir et, fasulye ve makarna tabağı olarak tüketilen; İtalya ve Fransa'da yahni, makarna çeşitleri ve deniz ürünleri ile servis edilenler; Orta Doğu'da ekmek ve pide yapmak için kullanılan nohut unu; Filipinler'deki tatlılara ve tatlılara eklendi; ve popüler olarak Kuzey Amerika ve Avrupa'daki salata ve çorbalara eklendi.

 3. Nohutları (bazı tariflerde nohut denilen) bu yaratıcı yollarla kullanmayı deneyin:

Nohut Geçmişi

 1. Nohut, Fabaceae bitki ailesinin bir baklagildir. Binlerce yıl öncesine kadar uzanan geçmişe ait kayıtlarla Türkiye ve Yunanistan bölgelerinde evcil nohutlar bulunmuştur. Çörek otunun ilk 7500-10.000 yıl önce Eski Akdeniz popülasyonları tarafından tüketildiği ve kısa bir süre sonra Güney Fransa ve Almanya'ya yayıldığı düşünülmektedir.

 2. Klasik Yunanistan’da, fasulye genellikle tatlı tatlılara dahil edildi ve hatta çiğ tüketildi. Antik Roma popülasyonları fasulyeleri et suyu, kızartma ve yahnide hazırladı ya da atıştırmalık olarak kullandı. Asırlar önce popülasyonların nohutları felsefi tanrı Venus ile ilişkilendirdiğine inanılıyordu, çünkü fasulyelerin üremeyle ilgili güçlü sağlık yararları sunduğuna inanılıyordu.

 3. Nohutların kullanımı takip eden yıllarda Orta Doğu'ya yayıldı, hemen hemen her ülkenin geleneksel diyetinde bugün olduğu gibi temel bir unsur haline geldi. Nohut asırlar boyunca dünya çapında popüler olmasına rağmen, kısa süre önce Kuzey Amerika'da, Humus ve falafel gibi Orta Doğu tariflerinin popülaritesinin yükselişinin, nohutların tadına bakmaları için birçok yeni insanı tanıttığı spotta ilerliyorlar. ABD genelindeki insanlar, artık birçok mutfak kullanımı ve belirtilen sağlık yararları nedeniyle, artık nohut tüketmektedirler.

 4. Nohut size gaz verebilir mi? Evet, yapacakları kesinlikle mümkün. Fasulye / baklagiller, yüksek lif içeriği ve ayrıca içerdikleri karbonhidrat türleri nedeniyle gaz ve şişkinliği artırabilir. Küçük porsiyon yemeyi ve ayrıca sindirimi arttırmaya yardımcı olmak için pişirmeden önce fasulyeleri ıslatmayı tavsiye ederim.

 5. Fasulyeyi sıfırdan (kurutulmuş formda) hazırlamayı ve önce bir gece bekletmeyi deneyin. Bu, sindirim sorunlarına neden olan ve mineral emilimini engelleyen bazı bileşiklerin azaltılmasına yardımcı olur. Yüksek miktarda lif yemeye alışık değilseniz, aynı anda çok miktarda lif bakımından zengin fasulye tüketmek yerine, diyetinize daha fazla zaman verin. Bu, sindirimi kolaylaştırmaya ve istenmeyen belirtilerden kaçınmaya yardımcı olur.

 6. Sesinden sızan bağırsakların sadece sindirim sistemini etkilediğini düşünebilirsiniz, ama gerçekte daha fazla etkileyebilir. Çünkü Leaky Gut çok yaygın ve böyle bir bilmecedir. Sızdıran bağırsaklarla ilgili ücretsiz bir web semineri veriyorum. Web semineri hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407