Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Neden herkes fesleğen yemeli

Neden herkes fesleğen yemeli

 1. Fesleğenin önerdiği yararlar arasında iltihabı azaltma ve yaşlanma karşıtı ve antibakteriyel özelliklere sahip olduğu söyleniyor.

 2. Bu makale, popüler yiyeceklerin sağlığa yararları ile ilgili makaleler koleksiyonunun bir parçasıdır. Fesleğen tüketmenin potansiyel sağlık yararlarını vurgular ve bitki için bir beslenme profili sağlar.

 3. İşte fesleğenle ilgili bazı önemli noktalar. Ana makalede daha fazla ayrıntı var.

]

 1. Fesleğen (Ocimum basilicum), İtalyan mutfağında kullanımıyla tanınır. Pesto sosunun en önemli bileşenlerinden biridir. Fesleğen ayrıca Endonezya, Tayland ve Vietnam mutfağında da bulunur.

 2. Fesleğen, Hindistan Yarımadası'nda popüler olan geleneksel bir tıbbın bir şekli olan geleneksel Tamil ve Ayurveda tıbbında kullanılıyor.

 3. Tadı ve kokusu farklı olan çeşitli fesleğen türleri vardır. Tatlı fesleğen (İtalyan gıdalarında kullanılan en ticari fesleğen) yüksek konsantrasyonlu kimyasal madde öjenol konsantrasyonu nedeniyle güçlü bir karanfil kokusuna sahiptir.

 4. Alternatif olarak, limon ve fesleğen, yüksek limonen konsantrasyonları nedeniyle güçlü bir narenciye kokusuna sahiptir.

Faydaları

 1. Araştırmalar, fesleğenle ilgili birkaç sağlık yararı olabileceğini gösteriyor. [! 4292 => 1140 = 3!

Kanserle mücadele

 1. 2013 yılında yayınlanan bir incelemede, kutsal fesleğenin kanseri önleme potansiyelini araştırdı. Öjenol, rosmarinik asit, apigenin, myretenal, luteolin, b-sitosterol ve karnosik asit gibi içerdiği fitokimyasallar sayesinde bazı cilt, karaciğer, oral ve akciğer kanserlerinin önlenmesine yardımcı olabileceği sonucuna varmışlardır.

 2. Bunu antioksidan aktiviteyi artırarak, gen ekspresyonunu değiştirerek, hücre ölümünü tetikleyerek ve hücre bölünmesini yavaşlatarak yapıyor gibi görünüyor.

 3. Daha fazla araştırma yapılması gerekli olsa da, fesleğen ekstraktının mevcut kanser tedavileriyle birlikte kullanılması potansiyeli var.

Oksidatif stresin etkilerini azaltmak

 1. Bir adaptojen vücudun strese uyum sağlamasına yardımcı olan bitkisel bir ilaçtır; Ginseng belki de en bilinenleridir. Fesleğen de bu kategoriye girebilir.

 2. Bir çalışmada, tavşanlar oksidatif strese maruz kaldı (serbest radikallere zarar veren bir artış). Tavşanlara 30 gün boyunca her gün 2 gram taze fesleğen yaprağı verildi ve kardiyovasküler ve solunumsal adaptasyon izlendi.

 3. Araştırmacılar kan şekeri seviyelerinde önemli bir düşüş ve antioksidan aktivitesinde bir artış ölçtüler. Fesleğen, tavşanların oksidatif stresle daha iyi başa çıkmalarına yardımcı oldu.

Yaşlanma karşıtı özellikler

 1. Manchester’daki İngiliz İlaç Konferansı’ndaki (BPC) sunulan araştırmaya göre, fesleğen, yaşlanmanın bazı zararlı etkilerini önlemeye yardımcı olabilecek özelliklere de sahip.

 2. Kutsal fesleğen ekstresi zararlı molekülleri öldürmede ve karaciğer, beyin ve kalpte serbest radikallerin neden olduğu hasarı önlemede etkili oldu.

 3. Hindistan, Maharashtra, Poona Eczacılık Koleji'nden Dr. Vaibhav Shinde liderliğindeki araştırmacılar, antioksidan ve yaşlanma karşıtı özellikler için bitki üzerinde çalıştılar.

 4. Dr. Shinde, “Çalışma, Ayurveda tıp sisteminde gençlerin teşvik edici bir madde olarak otun geleneksel kullanımını doğrular. Ayrıca, otun hücresel düzeyde nasıl davrandığını da tarif eder.”

Enflamasyonu ve şişliği azaltın

 1. Kraliyet Eczacılık Derneği yıllık etkinliğinde sunulan bir çalışma bulundu:

 2. "O. tenuiflorum'un (Kutsal fesleğen) özütlerinin, tedaviden 24 saat sonra şişmeyi yüzde 73 oranında azalttığı gösterilmiştir."

 3. Şişlik üzerindeki bu etkiler, artrit tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir anti-enflamatuar ilaç olan diklofenak ilacı ile görülenlere benzerdi. [! 4292 => 1140 = 7!

 4. "Sonuçlarımız, bu geleneksel tedavilerin, artrit gibi iltihaplı koşullarda kullanımını destekledi."

 5. Kemik Raporları Dergisi Dergisi'nde yayınlanan bir araştırma, BCP'nin iltihaplanma içeren bazı hastalıkların tedavisinde faydalı olabileceğini kabul etti.

 6. Araştırma artritik sıçanlar üzerinde yapıldı; Araştırmacılar ekibi şu sonuca varmıştır: "Bu çalışma, fesleğen içindeki beta-caryophyllene'nin anti-enflamatuar aktivitesine atfedilebilecek belirgin anti-artritik aktiviteye sahip olduğunu göstermektedir."

Enflamasyonu ve şişliği azaltın

 1. Kraliyet Eczacılık Derneği yıllık etkinliğinde sunulan bir çalışma bulundu:

 2. "O. tenuiflorum'un (Kutsal fesleğen) özütlerinin, tedaviden 24 saat sonra şişmeyi yüzde 73'e kadar azalttığı gösterilmiştir."

 3. Şişlik üzerindeki bu etkiler, artrit tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir anti-enflamatuar ilaç olan diklofenak ilacı ile görülenlere benzerdi. [! 4292 => 1140 = 8!

 4. "Sonuçlarımız, bu geleneksel tedavilerin, artrit gibi iltihaplı koşullarda kullanımını destekledi."

 5. Kemik Raporları Dergisi Dergisi'nde yayınlanan bir araştırma, BCP'nin iltihaplanma içeren bazı hastalıkların tedavisinde faydalı olabileceğini kabul etti.

 6. Araştırma artritik sıçanlar üzerinde gerçekleştirildi; Araştırmacılar ekibi şu sonuca varmıştır: "Bu çalışma, fesleğen içindeki beta-caryophyllene'nin anti-enflamatuar aktivitesine atfedilebilecek belirgin anti-artritik aktiviteye sahip olduğunu göstermektedir."

Antioksidanlar açısından zengin

 1. İleri Eczacılık Eğitimi Araştırmaları Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmanın sonuçları, etanol ekstraktının - Ocimum basilicum - standart antioksidanlardan daha fazla antioksidan aktiviteye sahip olduğunu gösterdi.

Antibakteriyel özellikler

 1. Laboratuar çalışmaları, fesleğenin antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu göstermiştir; bunun nedeni, östragol, linalol, sineol, öjenol, sabinen, myren ve limonen içeren uçucu yağlar olabilir.

 2. Fesleğen, Listeria monocytogenes, Staphylococcus aureus, Escherichia coli O157: H7, Yersinia enterocolitica ve Pseudomonas aeruginosa gibi birçok bakteri üremesini kısıtlar.

 3. Bu, salataya taze fesleğen eklenmesi sadece lezzet katmakla kalmıyor, aynı zamanda tabaktaki zararlı bakteri sayısını azaltmaya yardımcı oluyor.

 1. Fesleğen A vitamini, K vitamini, C vitamini, magnezyum, demir, potasyum ve kalsiyum bakımından zengin.

 2. Fesleğenin besin değeri 100 gram (3.5 ons)

 3. Kaynak: USDA Besin Veri Tabanı

 4. Herhangi bir gıda maddesinde olduğu gibi, fesleğen sağlıklı bir diyet oluşturan tüm bileşenlerin yanında yenilmelidir.

 5. Fesleğen ürünleri çevrimiçi olarak satın alınabilir.

 6. Baliga, M.S., Jimmy, R., Thilakchand, K.R., Sunitha, V., Bhat, N.R., Saldanha, E., ... Palatty, P.L. (2013). Ocimum sanctum L (Kutsal Fesleğen veya Tulsi) ve bunun kanser önlenmesi ve tedavisinde fitokimyasalları. Beslenme ve kanser, 65 (sup1), 26-35. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23682780

 7. Gertsch, J., Leonti, M., Raduner, S., Racz, I., Chen, JZ, Xie, XQ, ... Zimmer, A. (2008, 14 Nisan ). Beta-karyofilen bir diyet kannabinoiddir. PNAS, 105 (26). Http://www.pnas.org/content/105/26/9099.abstract

 8. Juliani, H.R, Simon, J.E. (2002) Fesleğenin antioksidan aktivitesi. Https://hort.purdue.edu/newcrop/ncnu02/v5-575.html

 9. Jyoti, S., Satendra, S., Sushma, S., Anjana, T., Shashi, S. (2007, Temmuz-Ağustos). Ocimum sanctum'un (Tulsi) tavşanlarda deneysel olarak oksidatif strese karşı antistresör aktivitesi. Deneysel ve Klinik Farmakolojide Yöntem ve Bulgular, 29 (6), 411-416. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17922070

 10. Patil, D.P., Mhaske, D.K., Wadhawa, G.C. (2011). Ocimum basilicum Labiatae'nın (tatlı fesleğen) antibakteriyel ve antioksidan çalışması. İleri Eczacılık Eğitimi Araştırmaları Dergisi. 2: 104-112 (2011). Https://pdfs.semanticscholar.org/7e74/f1b1b62e9316140c699e64d762775d249e3d.pdf

 11. Vijayalaxmi A., Bakshi, V., Begüm, N. (n.d.). Wistar sıçanlarında Freund'un tamamlayıcı adjuvan kaynaklı artritine karşı beta kardiyofilenin anti-artritik ve anti-enflamatuar aktivitesi. Kemik Raporları ve Öneriler Dergisi. Http://bone.imedpub.com/antiarthritic-and-anti-inflammatory-activity- of-beta-caryophyllene-against-freunds-complete-adjuvant-induced-arthritis-in-wistar-rats.php?aid= adresinden alındı. 7220

 12. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 13. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407