Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Ne kadar protein çok fazla?

Ne kadar protein çok fazla?

 1. Protein için önerilen diyet yardımı veya BKİ aşağıdaki faktörlere bağlıdır:

 2. Yetişkinlere genellikle günlük kilogram kilo (kg) vücut ağırlığı başına 0,8 gr. Yemeleri önerilir.

Tavsiye edilen protein alımı

 1. Tıp Enstitüsüne (IOM) göre, protein için günlük BKİ aşağıdaki gibidir:

 2. Fiziksel olarak aktif olmak, insanların yemesi gereken protein RDA'sını artırabilir. Bir 2016 çalışması yemeyi önerir:

 3. Hamile veya emziren herkesin diğer insanlardan çok daha fazla protein yemesi gerekir.

 4. Bazı araştırmalar insanların yaşlandıkça protein alımını arttırmaları gerekebileceğini de ortaya koydu.

 5. 2016 tarihli bir çalışma, yaşlı yetişkinlerin sağlıklı yaşlanmayı teşvik etmek için şu anda önerilenden daha fazla protein yemesi gerektiği sonucuna vardı.

 6. Araştırmacılar, yetişkinlerin yaşlarına bağlı kas kaybını veya sarkopeni önlemek için ideal olarak günlük vücut ağırlığının kg'ı başına 1,2-1,6 g arasında protein tüketmelerini önerdiler.

 7. Çalışma, bu miktarların aynı zamanda iştah kontrolü, doygunluk ve kilo yönetimini de iyileştireceği sonucuna vardı.

Çok fazla proteinin yan etkileri

 1. İnsanlar genellikle vücut ağırlığının kg'ı başına 2 g protein tüketebilirler, uzun süreli, önemli bir yan etkisi yoktur.

 2. Seçkin sporcular gibi bazı insanlar, herhangi bir yan etkisi olmadan günlük vücut ağırlığının kg'ı başına 3,5 g kadar yiyebilirler.

 3. Çoğu araştırma, günlük vücut ağırlığının kilosu başına 2 g'dan fazla yemek yemenin uzun süre sağlık sorunlarına neden olabileceğini göstermektedir.

 4. Çok fazla proteinle ilişkili semptomlar şunları içerir:

 5. Kronik protein aşırı tüketimi ile ilgili ciddi riskler var:

 6. Doktorlar bazı koşulları kronik protein fazla tüketimine de bağladı:

Yüksek proteinli diyetler güvenli midir?

 1. IOM, insanların günlük enerji alımlarının yüzde 10 ila 35'ini protein almasını tavsiye ediyor.

 2. Çoğu insan günde vücut ağırlığının kilosu başına 2 ila 3,5 g, özellikle de diğerlerinden daha fazla proteine ​​ihtiyaç duyanlar için güvenle yiyebilir:

 3. Araştırmacılar, özellikle de birisi de karbonhidrat alımını azaltıyorsa, çok yüksek proteinli diyetlerin güvenli olup olmadığından emin değiller.

Kilo kaybına etkisi nedir?

 1. Protein diyeti kilo kaybına yardımcı olabilir gibi görünüyor.

 2. Yüksek proteinli diyetlerin kilo vermeyi arttırması muhtemeldir, çünkü yüksek proteinli yiyecekler, açlık istemesi ve aşırı yemeyi azaltmaya yardımcı olan bir dolgunluk hissi yaratma eğilimindedir.

 3. Ergen kilolu ya da obez kızlarla ilgili küçük bir çalışma, özellikle protein bakımından yüksek olan bir kahvaltının, yiyecek isteklerini ve ödül odaklı yiyecek davranışlarını düzenleyen sinirsel sinyalleri kontrol etmeye yardımcı olabileceğine dair kanıt buldu.

 4. Yüksek proteinli diyetlerle kilo verme arasındaki ilişkinin tam olarak anlaşılması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Yüksek proteinli diyetleri nasıl sağlıklı tüketirsiniz?

 1. Çok çeşitli bitki ve hayvansal gıdalar protein dahil, bunlardan bazıları:

 2. Protein bakımından zengin yiyeceklerin tümü kilo vermek ya da sağlıklı bir diyet sürdürmek isteyenler için ideal değildir.

 3. Protein bakımından zengin, düşük kalorili yiyeceklere örnekler:

Kim çok fazla protein yemekten kaçınmalı?

 1. Bazı insanlar sindirime müdahale eden koşullar nedeniyle diğerleri kadar protein tüketemezler.

 2. Protein aşırı tüketiminden kaynaklanan yan etkilerin ortaya çıkması ile ilişkili risk faktörleri aşağıdakileri içerir:

Paket servis

 1. Yüksek proteinli diyetler popülerdir ve yapılan çalışmalar yüksek proteinli yiyeceklerin şunları yapabileceğini göstermektedir:

 2. 2011-2014 yılları arasında toplanan ulusal istatistiklere göre, 20 yaş ve üstü Amerikalı yetişkinlerin çoğu yalnızca günlük enerji tüketiminin yüzde 15,6 ila 16,1'i arasında protein tüketiyor.

 3. Bu nedenle çoğu insan, karbonhidratları daraltmadıkları veya karaciğer veya böbrek koşullarını azalttığı sürece, protein alımını güvenli bir şekilde arttırabilirler.

 4. Uzun süreli çok yüksek protein diyetine başlamadan önce insanlar bir doktor veya beslenme uzmanıyla konuşmalı.

 5. En son Pzt 20 Ağustos 2018 tarihinde incelendi. Bu konudaki son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 6. Diyet referans alımları (DRA'lar): Önerilen diyet ödenekleri ve yeterli giriş, toplam su ve makro besin. (2011). Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK56068/table/summarytables.t4/?report=objectonly

 7. Diyet / Beslenme. (2017, 3 Mayıs). Https://www.cdc.gov/nchs/fastats/diet.htm

 8. Hernandez-Alonso, P., Salas-Salvado, J., Ruiz-Canela, M., Corella, D., Estruch, R., Fito, M., ... , M. (2016, Nisan). Yüksek diyet protein alımı, artan vücut ağırlığı ve toplam ölüm riski ile ilişkilidir. Klinik Beslenme, 35 (2), 496-506. Https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0261561415000916

 9. Leidy, H.J., Ortinau, L.C., Douglas, S.M., Hoertel, H.A. (2013, 27 Şubat). Yüksek proteinli bir kahvaltının, fazla kilolu / obez, "kahvaltıdan atlama" geç ergen kızlarda enerji alım düzenlemesini kontrol eden iştah açıcı, hormonal ve sinir sinyalleri üzerindeki faydalı etkileri. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi, <97 (4), 677-688. Https://academic.oup.com/ajcn/article/97/4/677/4576985

 10. Phillips, S.M., Chevalier, S., Leidy, H.J. (2016, 2 Şubat). Protein BKİ'nin ötesinde "gereksinimler": Sağlığın iyileştirilmesi için çıkarımlar. Uygulamalı Fizyoloji, Beslenme ve Metabolizma, 41 (5), 565-572. Http://www.nrcresearchpress.com/doi/10.1139/apnm-2015-0550#.W3V2ATNKhEJ

 11. Wu, G. (2016, Mart). Diyette protein alımı ve insan sağlığı. Yiyecek fonksiyonu, 7 (3), 1251-1265. Http://pubs.rsc.org/en/content/articlehtml/2016/fo/c5fo01530h

 12. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 13. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407