Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Natto Neden Süper Sağlıklı ve Besleyici?

Alt satırda

 1. Batı dünyasındaki pek az insan nattoyu duysa da, Japonya'da çok popüler.

 2. Bu fermente edilmiş yiyeceğin kendine özgü bir tutarlılığı ve şaşırtıcı bir kokusu var. Aslında, birçok kişi bunun kazanılmış bir tat olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, bu konuda caydırılmamalısınız.

 3. Natto inanılmaz derecede besleyici ve güçlü kemiklerden daha sağlıklı bir kalbe ve bağışıklık sistemine kadar değişen çeşitli sağlık yararları ile bağlantılı.

 4. Bu makale, natto'yu bu kadar besleyici yapan şeyleri ve neden denemeyi düşünmeniz gerektiğini açıklıyor.

Natto Nedir?

 1. Natto, fermente soya fasulyesinden oluşan ve sümüksü, yapışkan ve sarkık doku ile karakterize geleneksel bir Japon yemeğidir.

 2. Tadı belirgin, biraz keskin kokusuyla kolayca tanınır, tadı genellikle fındık gibi tanımlanır.

 3. Japonya'da natto tipik olarak soya sosu, hardal, frenk soğanı veya diğer baharatlarla süslenir ve pişmiş pilav ile servis edilir.

 4. Geleneksel olarak, natto, yüzeyinde doğal olarak Bacillus subtilis bakteri içeren pirinç samanına haşlanmış soya fasulyesi sarılarak yapıldı.

 5. Bunu yapmak, bakterilerin fasulyelerde bulunan şekerleri mayalandırmasına ve sonunda natto üretmesine izin verdi.

 6. Ancak, 20. yüzyılın başında, B. subtilis bakterileri bu hazırlama yöntemini modernize eden bilim adamları tarafından tanımlandı ve izole edildi.

 7. Günümüzde, pirinç samanı, fermentasyon işlemini başlatmak için haşlanmış soya fasulyelerine doğrudan B. subtilis'in eklenebildiği strafor kutuları ile değiştirildi.

Çeşitli Besinlerde Zengindir

 1. Natto süper besleyici. Optimal sağlık için önemli olan pek çok besin maddesi içerir. Bir 3.5 ons (100 gram) kısım aşağıdakileri sağlar (1):

 2. Natto ayrıca daha az miktarda B6 vitamini, folat ve pantotenik asit, ayrıca antioksidanlar ve diğer faydalı bitki bileşiklerini içerir (2). [! 4987 => 1140 = 3!

 3. Probiyotikler, çok çeşitli sağlık yararları sağlayan faydalı bakterilerdir. Bu avantajlardan biri gıdaları daha sindirilebilir hale getirmeyi içerir, bu da bağırsaklarınızın besinlerini emmesini kolaylaştırır (3, 4, 5).

 4. Bu, natto'nun haşlanmış soya fasulyesinden daha besleyici sayılmasının bir nedeni.

 5. Natto ayrıca fermente edilmemiş soya fasulyesinden daha az sayıda antinutrient ve daha faydalı bitki bileşikleri ve enzimleri içerir (2, 6, 7, 8).

Natto Sindiriminizi Geliştiriyor

 1. Bağırsaklarınız trilyonlarca mikroorganizma içeriyor - vücudunuzda bulunan toplam hücre sayısının 10 katından fazla.

 2. Bağırsaklarınızda doğru bakteri türüne sahip olmak, sindirim sisteminizin iyileştirilmesi gibi sayısız sağlık yararına bağlı, sağlıklı bir bağırsak florası yaratır (9, 10, 11). [! 4987 => 1140 = 4!

 3. Araştırmacılar, probiyotiklerin, enflamatuar barsak hastalığı (IBD), Crohn hastalığı ve ülseratif kolit semptomlarına ek olarak gaz, kabızlık, antibiyotikle ilişkili ishal ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olabileceğini bildirmiştir (12, 13, 14).

 4. Probiyotik açıdan zengin yiyecek ve takviyelerin çoğu servis başına 5-10 milyar koloni oluşturan ünite (CFU) içerir. Nispeten, natto gram başına bir milyon ile bir milyar koloni oluşturan bakteri (CFU) içerebilir (15).

 5. Böylece, her bir natto gramı, bir çok probiyotik yönünden zengin yiyecek veya takviye servisinden alabileceğiniz hemen hemen aynı miktarda probiyotik içerir.

 6. Ek olarak, soya fasulyesi doğal olarak antinutrientler içerir ve bu da vücudunuzun onları sindirmesini zorlaştırabilir. Antinutrientler ayrıca vücudunuzun gıdalardan emdiği besin miktarını azaltabilir ve bazı kişilerde şişkinlik veya bulantıya neden olabilir.

 7. İlginç bir şekilde, natto fermantasyonu, soya fasulyesinde doğal olarak bulunan antinutrientlerin seviyesini azaltmaya yardımcı olur, sindirimlerini kolaylaştırır (6, 16).

Daha Güçlü Kemiklere Katkılar

 1. Natto, sağlıklı kemiklere katkıda bulunan birçok besin maddesi bakımından zengindir.

 2. Başlamak için, 3.5 onsluk (100 gram) bir natto kısmı natto, kemiklerinizde bulunan ana mineral olan günlük önerilen kalsiyum alımının (RDI)% 22'sini (1) sağlar. Ek olarak, natto, K2 vitamininin nadir bitki kaynaklarından biridir.

 3. K2 vitamini, kalsiyumun kemiklerinize alınmasına ve orada kalmasına yardımcı olan kemik yapıcı proteinleri aktive ederek kemik sağlığında temel bir rol oynar (17, 18, 19).

 4. Çalışmalar, K2 vitamini takviyelerinin kemik mineral yoğunluğunda yaşa bağlı kayıpları yavaşladığını ve bazı kırık türlerinin riskini% 60-81 oranında azaltabildiğini gösteriyor (21, 22, 23).

 5. Bununla birlikte, K2 vitamini ve kemik sağlığı ile ilgili çalışmaların bazıları çok yüksek takviye dozajları kullandı. Natto yemek K2 vitamini seviyenizi yükseltebilirken, natto yemek yemenin aynı faydaları sağlayıp sağlayamayacağı henüz bilinmiyor (24). [! 4987 => 1130 = 6!

 1. Natto, daha sağlıklı bir kalbe de katkıda bulunabilir.

 2. Kısmen, her ikisi de kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olabilecek lif ve probiyotik içerdiğinden (25, 26, 27). [! 4987 => 1140 = 6!

 3. Ayrıca, Japon araştırmacılar, natto'nun, kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olan anjiyotensin dönüştürücü enzimi (ACE) etkisiz hale getirerek, kan basıncının düşmesine yardımcı olabileceğini bildirdi.

 4. Aslında, birçok çalışma nattokinazın ilk kan basıncı değerleri 130/90 mmHg veya daha yüksek olan katılımcılarda (31, 32) nattokinazın kan basıncını yaklaşık 3-5.5 mmHg düşürdüğünü göstermektedir.

 5. Son olarak, kemiklerinizi güçlendirmeye ek olarak, natto içindeki K2 vitamini, kalsiyum birikimlerinin atardamarlarınızda birikmesini önler (33).

 6. Bir çalışmada K2 vitamini bakımından zengin gıdaların düzenli alımı, kalp hastalığından ölüm riskini% 57 oranında düşürmüştü (34). [! 4987 => 1140 = 6!

Natto Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirebilir

 1. Natto, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabilecek birkaç besin maddesi içeriyor.

 2. Başlangıç ​​olarak, natto gibi probiyotik yönünden zengin besinler sağlıklı bir bağırsak florasına katkıda bulunur. Buna karşılık, sağlıklı bir bağırsak florası zararlı bakteri üremesini önlemeye yardımcı olur ve hatta doğal antikor üretiminizi artırabilir (37, 38, 39, 40).

 3. Üstelik, probiyotikler enfeksiyon riskini daha da azaltır ve hastalanırsanız daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilir (41, 42).

 4. Bir çalışmada, yaşlılara 2 milyar CFU B. subtilis - natto'da bulunan probiyotik suş - veya plasebo verildi. Probiyotik suşu verilenlerin dört aylık çalışma periyodu boyunca solunum yolu enfeksiyonu geçirme olasılığı% 55 daha azdı (43). [! 4987 => 1140 = 7!

 5. Yüksek probiyotik içeriğine ek olarak, natto, C vitamini, demir, çinko, selenyum ve bakır bakımından zengindir ve bunların tümü bağışıklık fonksiyonunda önemli rol oynar (45, 46).

Diğer Potansiyel Yararları

 1. Düzenli olarak natto yemenin başka faydaları da olabilir:

 2. Bununla birlikte, natto'yu doğrudan bu faydalara bağlayan çalışmaların az kaldığını not etmek önemlidir.

 3. Genel olarak, güçlü sonuçlar çıkarılmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Natto mu yemelisiniz?

 1. Natto tüketimi çoğu insan için genellikle güvenlidir.

 2. Bununla birlikte, natto, kan inceltici özelliklere sahip olan K1 vitaminini içerir. Bu nedenle, zaten kan inceltici ilaçlar alan kişiler diyetlerine natto eklemeden önce doktorlarından tavsiye almalıdırlar.

 3. Ayrıca, natto, bir goitrojen olarak kabul edilen soya fasulyesinden yapılır.

 4. Bu, tiroid bezinin normal çalışmasını engelleyebileceği, özellikle de zaten zayıf işleyen bir tiroid hastası olduğu anlamına gelir.

 5. Bunun sağlıklı bireyler için bir sorun yaratması muhtemel değildir. Ancak, tiroid fonksiyon bozukluğu olanlar, alımlarını sınırlamak isteyebilirler.

Ev Yapımı Natto Nasıl Yapılır

 1. Natto çoğu Asya süpermarkette bulunabilir, ancak evde de yapılabilir.

 2. İhtiyacınız olan içerikler:

 3. İşte izlenecek adımlar:

 4. Natto, genellikle 24-96 saat boyunca buzdolabında yaşlanır, ancak natto'yu denemek için endişeli olanlar, yaklaşık üç saatlik yaşlanma sonrasında bunu yapabilir.

 5. Artıklar daha sonra kullanmak üzere dondurucuda saklanabilir.

Alt satırda

 1. Natto, tadı almaya değer, inanılmaz derecede besleyici bir gıda. [! 4987 => 1140 = 11!

 2. Natto'yu ilk kez tatmayı planlıyorsanız, küçük bir porsiyonla başlayın, bol çeşniler ekleyin ve kademeli olarak çalışın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407