Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Narenciye Meyvelerinin Sağlığa Faydaları

Alt Çizgi

 1. Tatlı, parlak renkli narenciye meyveleri, kış günlerine güneş ışığı getirir. Fakat narenciye meyveleri sadece lezzetli ve hoş değil, aynı zamanda sizin için de iyidir.

 2. Bu meyve sınıfı limon, limon, portakal, greyfurt ve daha birçok melez ve çeşidi içerir.

 3. Bağışıklığı arttırmaktan kanserle savaşmaya kadar birçok sağlık yararına sahipler.

 4. Narenciye yemenin 7 nedenini öğrenmek için okumaya devam edin!

Narenciye Nedir?

 1. Turunçgiller, çiçekli ağaçlar ve çalılar üzerinde yetişir. Onlar sulu bölümleri çevreleyen kösele kabuğu ve beyaz öz ile karakterizedir.

 2. Avustralya, Yeni Gine, Yeni Kaledonya ve muhtemelen Güneydoğu Asya'ya özgüler (1).

 3. Günümüzde, tüm dünyada tropik ve subtropikal iklimlerde yetiştiriliyorlar. Başlıca üretim merkezleri İspanya, Brezilya, Çin, ABD, Meksika ve Hindistan'ı içermektedir (1). [! 2075 => 1140 = 2!

 4. Tüm turunçgil türlerini yıl boyunca bulabilirsiniz. Kuzey Yarımküre'deki portakal ve greyfurt için en yoğun mevsim Aralık ve Nisan ayları arasındadır.

 5. İşte bazı popüler turunçgil türleri:

1. Vitaminler ve Bitki Bileşiklerinden Zenginler

 1. Turunçgiller, bağışıklık sistemini güçlendiren ve cildinizi pürüzsüz ve elastik tutan (2, 3, 4, 5) mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. [! 2075 => 1140 = 3!

 2. Narenciye meyveleri ayrıca B vitaminleri, potasyum, fosfor, magnezyum ve bakır da dahil olmak üzere vücudunuzun düzgün çalışması için gerekli olan diğer vitamin ve minerallere sahiptir (7).

 3. Ayrıca, antienflamatuar ve antioksidan etkileri dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları olan bitki bileşikleri bakımından zengindirler.

 4. Bu bileşikler 60'tan fazla çeşit flavonoid, karotenoid ve uçucu yağ içerir ve narenciye sağlığının birçok yararından sorumludurlar (7, 8).

2.. Onlar İyi Bir Fiber Kaynağıdır

 1. Turunçgiller iyi bir lif kaynağıdır. Sadece bir bardak turuncu parça dört gram lif içeriyor (6).

 2. Bu perspektifi ortaya koymak için, yediğiniz her 1000 kalori için 14 gram lif tüketmeniz önerilir. ABD'de erkeklerin sadece% 4'ünün ve ABD'deki kadınların% 13'ünün bu miktarı aldığı tahmin edilmektedir (9). [! 2075 => 1140 = 4!

 3. Portakallar, özellikle kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olan lif türü olan çözünür lif bakımından oldukça yüksektir (10). [! 2075 => 1140 = 4!

 1. Kalori alımınızı izliyorsanız, narenciye iyi bir seçimdir.

 2. Kalorileri az, yine de su ve lif içerikleri sizi doyurmaya yardımcı oluyor.

 3. Ana narenciye çeşitlerinin içerdiği ne kadar kalori var (6, 12, 13, 14, 15):

4. Böbrek Taşları Riskinizi Düşürebilir

 1. Böbrek taşları ağrılı mineral kristalleridir.

 2. İdrarınız çok konsantre olduğunda veya idrarınızda normalden fazla taş oluşturucu mineral bulunduğunda oluşabilir.

 3. Bir tür böbrek taşı idrardaki düşük sitrat düzeylerinden kaynaklanıyor.

 4. Çoğu meyve ve sebzeler, özellikle de narenciye, idrarınızdaki sitrat seviyesini yükselterek böbrek taşı riskini azaltabilir (17). [! 2075 => 1140 = 6!

5. Kansere Karşı Mücadeleye veya Korunmaya Yardımcı Olabilir

 1. Birçok çalışma, turunçgil meyvelerini bazı kanser risklerini azaltma ile ilişkilendirmiştir (1).

 2. Diğer çalışmalar, turunçgillerin özofagus, mide, meme ve pankreas kanserlerine karşı da koruma sağlayabileceğini göstermiştir (20, 21, 22, 23).

 3. Bu meyveler, kansere karşı korunmaya yardımcı olabilecek flavonoidler de dahil olmak üzere bir dizi bitki bileşiği içerir (8). [! 2075 => 1140 = 7!

 1. Narenciye yemek yüreğin için iyi olabilir.

 2. Aslında, bir Japon çalışması, bu meyvelerden daha yüksek miktarda yiyenlerin kalp hastalığı ve felç oranlarının daha düşük olduğunu tespit etmiştir (24). [! 2075 => 1140 = 8!

 3. Narenciye meyvelerindeki birkaç bileşik, kalp sağlığı belirteçlerini iyileştirebilir.

 4. Örneğin, çözünür lifleri ve flavonoidleri "iyi" HDL kolesterolü yükselterek ve "kötü" LDL kolesterolü ve trigliseritleri düşürerek (7) kolesterol seviyelerini artırabilir (7).

 5. Narenciye meyvelerindeki flavonoidlerin çoğu, biri naringin de dahil olmak üzere, kalpte birçok yönden yarar sağlayan güçlü antioksidanlardır (26). [! 2075 => 1130 = 9!

 1. Turunçgillerdeki flavonoidler, sinir sistemindeki hücrelerin parçalanmasından kaynaklanan Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir.

 2. Kısmen, bu hastalıklara iltihaplanma neden olur.

 3. Narenciye meyvelerinde bulunan flavonoidler, sinir sisteminin bozulmasına neden olan olaylar zincirine karşı korumaya yardımcı olduğu düşünülen antiinflamatuar özelliklere sahiptir (27, 28).

 4. Yaşlı erişkinlerde yapılan birçok çalışma, narenciye sularının beyin fonksiyonlarını artırabileceğini göstermiştir (29, 30, 31).

Turunçgil Meyvelerinin Dezavantajı

 1. Turunçgillerin genel durumu oldukça pembe olsa da, birkaç potansiyel olumsuz taraf var.

 2. Bu, bütün gün limon suyunu yudumlarken dişlerinizi asitle yıkadığınızda özel bir risktir.

 3. İlginç bir şekilde, narenciye kabuğundaki bazı bileşikler diş boşluğuna neden olan bakterilerle savaşabilir, ancak bu bilginin nasıl kullanılabileceğini görmek için daha fazla araştırma yapılması gerekir (34).

 4. Bunun sebebi, meyve suyunun bir porsiyon meyve suyundan çok daha fazla şeker ve daha az elyaf vermesidir (6, 35). [! 2075 => 1140 = 10!

 5. İlk olarak, porsiyon başına daha fazla şeker daha fazla kaloriye karşılık gelir. Meyve suyu ve diğer yüksek kalorili içecekler içmek, kilo almanıza neden olabilir (36).

 6. İkincisi, vücudunuz büyük miktarda fruktoz (meyve suyunda şeker türü) aldığında, hızlı bir şekilde kan dolaşımınıza emilir ve karaciğerinize iletilir (37).

 7. Tüm meyvelerden fruktoz almak, bir seferde daha az miktarda aldığınızdan dolayı sorun değil. Ayrıca, meyvede bulunan lif fruktozu tamponlar ve kan dolaşımınıza daha yavaş emilmesine neden olur.

 8. Bağırsaklarında bazı ilaçların emilimini azaltan bir enzim var. Greyfurt içindeki bir kimyasal olan Furanocoumarin bu enzime bağlanır ve düzgün çalışmasını engeller.

 9. Sonuç olarak, vücudunuz beklenenden daha fazla ilaç emer (39).

 10. Furanocoumarin tangelos ve Seville portakallarında da bulunur (marmelat için kullanılan tür).

 11. Greyfurttan etkilenen reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar var (40):

Alt Çizgi

 1. Narenciye yemek için birçok neden var.

 2. Besleyicidirler ve kanser, kalp hastalığı, beyin fonksiyon bozukluğu ve böbrek taşları gibi çeşitli hastalıklara karşı koruma sağlayabilen bitki bileşikleri içerirler.

 3. Ancak, yüksek şeker içeriği sorunlara yol açabileceğinden çok fazla meyve suyu yerine bütün meyveleri tüketmeyi hedefleyin.

 4. Genel olarak, turunçgiller sağlıklı, kalorileri düşük ve yemeleri uygun. Çoğu insan diyetlerine daha fazla narenciye eklemekten faydalanabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407