Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Nane: Sağlık açısından faydalar ve önlemler

Nane: Sağlık açısından faydalar ve önlemler

 1. Yiyeceklere, kozmetiklere, sabunlara, diş macunlarına, gargaralara ve diğer ürünlere lezzet veya koku eklemek için kullanılır ve bazı tıbbi kullanımları olabilir.

 2. Nane (Mentha piperita) yaprakları kuru veya taze çaylarda kullanılabilir.

 3. Aslen Avrupa'dan, bugün nane, tüm dünyada yetiştiriliyor.

 4. Bu makale, popüler yiyeceklerin sağlığa faydaları ile ilgili makaleler koleksiyonunun bir parçasıdır.

Nane şekilleri

 1. Nane yiyecek veya çay olarak kullanmak için taze veya kuru yapraklardan oluşabilir. Nane esansiyel yağı tentürlerde, göğüs ovmalarında ve kremlerde kullanılır.

 2. Yutma için enterik kaplı kapsüllerde de alınabilir. Bu, nanenin bağırsağa geçmesine izin verir.

 3. Nane esansiyel yağı, nane bitkisinden buhar damıtması ile elde edilen konsantre bir yağdır. Tamamen taze veya kısmen kurutulmuş bitki çiçeklenmeden önce kullanılır.

 4. Nane yağının kimyasal bileşenleri:

 5. Diğer esans yağları gibi, nane esansiyel yağları da ağızdan alınmamalı ve cilde uygulanmadan önce taşıyıcı yağ ile seyreltilmelidir.

Olası sağlık yararları

 1. Nane birkaç koşul için popüler bir geleneksel çözümdür.

 2. Sakinleştirici etkilere sahip olduğuna inanılıyor.

 3. Bu şişkinlik, adet ağrıları, ishal, bulantı, depresyonla ilişkili anksiyete, kas ve sinir ağrısı, soğuk algınlığı, hazımsızlık ve IBS tedavisinde kullanılır.

Hazımsızlık

 1. Nane kasları yatıştırır ve Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi'ne (UMM) göre safra akışını iyileştirir. Bu hazımsızlığı olan insanlar için uygun kılar.

 2. Bununla birlikte, farklı nedenleri olan gastroözofageal refleks hastalığı (GERD) olan insanlar tarafından kullanılmamalıdır.

İrritabl barsak sendromu

 1. Bilimsel çalışmalar, nane şeklinin çeşitli biçimlerde irritabl barsak sendromu (IBS) semptomlarının tedavisinde yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 2. Bunlar:

 3. British Medical Journal’da (BMJ) yayınlanan 2008’de yapılan bir araştırma, nanenin IBS tedavisinde antispazmodik olarak yardımcı olduğu sonucuna varmıştı.

 4. Antispazmodik özellikler, spazmların veya istemsiz hareketlerin yoğunluğunu ve sıklığını azaltan özelliklerdir.

 5. Bazı araştırmalar, nanenin IBS ile ilişkili ağrıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 6. 2013 yılında yayınlanan bir araştırma, nane ucunun, IBS nedeniyle ishalli hastalarda karın ağrısının tedavisinde yararlı olduğunu buldu.

 7. Avustralya'daki Adelaide Üniversitesi'nden bir ekip, nanenin kolonda bir anti-ağrı kanalını aktive ettiği ve bağırsakta iltihabi ağrının azaldığı sonucuna vardı.

Cilt koşulları

 1. Nane yağı, cilt tahrişini ve kaşıntıyı yatıştırmak ve ayrıca kızarıklığı azaltmak için yaygın olarak kullanılır. Nane esansiyel yağı her zaman topikal kullanımdan veya cilde uygulanmadan önce seyreltilmelidir.

 2. İyi bir tarif, 3 ila 5 damla uçucu yağ ile karıştırılan mineral veya zeytin yağı gibi bir onsluk bir taşıyıcı yağdır. Kullanmadan önce, alerjik reaksiyonu ekarte etmek için önkol üzerinde küçük bir miktar test edin.

 3. Bununla birlikte, bu kullanımı destekleyecek veya sorgulayacak bilimsel kanıtlar yoktur.

Baş ağrısı ve migren

 1. Alnın üzerine seyreltik nane yağı uygulanmasının, gerilim tipi bir baş ağrısının tedavisinde etkili olduğu bulundu.

 2. Amerikan Aile Hekimliği’ndeki bir makale, pürüzsüz kas üzerinde rahatlatıcı etkileri olduğunu ve baryum lavmanında kolon spazmı yaşayan insanlara biraz rahatlama sağladığını anlatıyor.

 3. Yazarlar, topikal bir nane yağı uygulamasının, bir gerilim tipi baş ağrısının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğunu gösteren iki çalışmadan alıntı yapıyor. Bunlardan biri nane yağının Tylenol ya da ağrı kesici için parasetamol kadar etkili olduğunu buldu.

Soğuk algınlığı ve grip

 1. Nane bitkisinin ana kimyasal bileşeni olan mentol, etkili bir dekonjestandır. Dekonjestanlar burunda şişmiş zarları küçültür, böylece nefes almayı kolaylaştırır.

 2. Mentol ayrıca bir balgam söktürücüdür. Beklentiler gevşetir ve akciğerlerden mukus çıkarır. Beklentiler, öksürük hastalarına yardım eder.

 3. Amerikan Kimya Derneği tarafından 2015 yılında yayınlanan bir makalede, bilim adamları şu sonucu çıkardılar:

 4. "Geniş antimikrobiyal özelliklerine dayanarak, Olbas cilt ve solunum yolu komplikasyonsuz enfeksiyonlarının tedavisi için yararlı bir ajan olabilir."

 5. Olbas, nane yağı, okaliptüs yağı ve cajuput yağı gibi karmaşık esansiyel yağ distilatlarından oluşur. Bu uçucu yağların solunması amaçlanmıştır

Gebelikte bulantı ve kusma

 1. Hamilelik sırasında mide bulantısı yaşayan birçok hamile kadın, nane şekeri çeşitli şekillerde kullanmanın yararlarını yaşadıklarını söylüyor. Bununla birlikte, çalışmalar yetersiz ya da çelişkili olmuştur.

 2. Nane yağının çeşitli amaçlar için etkinliğini gözden geçiren Kligler ve Chaudharay, "nane yağının adet oluşumunu tetiklediğini ve hamilelik sırasında kaçınılması gerektiğini" uyardı. [! 2036 => 1140 = 9!

 3. Hamile olan bir kadın, herhangi bir sebepten nane şekeri almadan önce doktora başvurmalıdır.

Kemoterapiye bağlı kusmanın giderilmesi

 1. Bulantı ve kusma veya kusma, kemoterapi sırasında kanser hastaları için ortak yan etkilerdir. Bazı çalışmalar, nane semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olduğunu buldu.

 2. Ecancermedicalscience'da yayınlanan bir çalışmada, plaseboya kıyasla nane esansiyel yağı solunan hastalar arasında "ilk 24 saatte emetik olayların yoğunluğu ve sayısında önemli bir azalma" bulundu.

Kemoterapiye bağlı kusmanın giderilmesi

 1. ACS Nano dergisinde yayınlanan araştırma, bilim adamlarının, hem biyofilmleri öldüren hem de aktif olarak iyileşmeyi teşvik edebilen minik kapsüllerdeki nane ve tarçından elde edilen antimikrobiyal bileşikleri paketlemenin bir yolunu bulduğunu öne sürüyor.

 2. Araştırmacılar, aroma ve aromasından sorumlu tarçındaki nane yağı ve cinnamaldehit'i silika nanoparçacıklarına paketledi.

 3. Mikrokapsül tedavisi, bir antibiyotiğe dirençli tür de dahil olmak üzere dört farklı bakteri türüne karşı etkili olmuştur. Ayrıca, yara iyileşmesinde önemli olan bir hücre tipi olan fibroblastların büyümesini de teşvik etti.

Riskler ve önlemler

 1. Schmidt, E., Kefalet, S., Buchbauer, G., Stoilova, I., Atanasova, T., Stoyanova, A., ... Krastanov, A. (2009, Ağustos). Mentha x piperita'dan elde edilen uçucu yağın kimyasal bileşimi, koku değerlendirmesi ve antioksidan etkileri. Doğal Ürün İletişimi 48, 1107-1112. Http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19768994

 2. Tayarani-Najaran, Z., Talasaz-Firoozi, E., Jalali, N.N. Hassanzadeh, M.K. (2013). Kemoterapinin neden olduğu bulantı ve kusmada Mentha spicata ve Mentha x piperitadan uçucu yağın antiemetik aktivitesi. "Ecancermedicalsistics Mentha-spicata-ve-menta-piperitae-in-kemoterapi kaynaklı bulantı-ve-vomiting.php

 3. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 4. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.

 5. Nane, diğer birçok bitki gibi, diğer bitkilerle, takviyelerle veya ilaçlarla etkileşime girebilir. Nane de bazı hassas bireylerde yan etkileri tetikleyebilir. Nane alerjisi olması mümkündür.

 6. Zaten ilaç alan herkes naneli kullanmadan önce doktoru ile konuşmalıdır.

 7. Nane küçük çocuklar tarafından kullanılmamalıdır. Yüze uygulandığında yaşamı tehdit edici solunum sorunlarına neden olabilir.

 8. Kimseler için tavsiye edilmez:

 9. Nane de dahil olmak üzere bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir:

 10. Antasitler ile kullanılmamalıdır. Bunun nedeni, bazı nane takviyelerinin kapsül şeklinde olmasıdır. Hasta ayrıca bir antasit alıyorsa kaplama mide yanması riskini artırarak çok hızlı bir şekilde parçalanabilir.

 11. Nane ayrıca diş plağı, zona, idrar yolu enfeksiyonu ve ağız iltihabı dahil diğer durumların tedavisi için hazırlıkta kullanılır.

 12. Dr. Amerikan Aile Hekimi'nde yazan Kligler ve meslektaşları, nanenin IBS'nin bazı semptomlarını tedavi etmede güvenli ve etkili göründüğü ve gerginlik baş ağrısının giderilmesine yardımcı olabileceği sonucuna varmıştır. Bununla birlikte, aşırı kullanımlara karşı tavsiyede bulunurlar, çünkü yüksek dozlar zehirlenmeye neden olabilir.

 13. Etkinliğini veya güvenliğini doğrulayan bilimsel bir kanıt yok, ancak Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi (UMM), nanenin bazı virüs, mantar ve bakteri türlerini öldürebileceğini belirtti.

 14. En son 27 Haziran 2017, Yvette Brazier tarafından en son güncellenen makale. Bu konuyla ilgili en son haberler için Tamamlayıcı Tıp / Alternatif Tıp kategori sayfamızı ziyaret edin veya en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun Tamamlayıcı Tıp / Alternatif Tıp hakkında.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 15. Alam, M.S., Roy, P.K., Miah, A.R., Mollick, S.H., Khan, M.R., Mahmud M.C., Khatun S. (2013, Ocak). Mymensingh Tıp Dergisi 221, 27-30. Http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23416804

 16. Amerikan Kimya Derneği. (2015, 8 Temmuz). Nane yağı ve tarçın kronik yaraların tedavisi ve iyileşmesine yardımcı olabilir [!Basın açıklaması

 17. Ford, A.C., Talley, N.J., Spiegel, B.M.R., Foxx-Orenstein, A.E., Schiller, L., Quigley, E.M., W., Moayyedi, P. (2008, 14 Kasım). İrritabl barsak sendromunun tedavisinde lif, antispazmodikler ve nane yağının etkisi: sistematik derleme ve meta-analiz. BMJ 2008337, a2313. Http://www.bmj.com/content/337/bmj.a2313

 18. Hamoud, R., Sporer, F., Reichling, J., Wink, M. (2012, 15 Ağustos). Geleneksel olarak kullanılan karmaşık esansiyel bir yağ distilatının (Olbas Tropfen) antimikrobiyal aktivitesi, bireysel esansiyel yağ bileşenlerine kıyasla. Fitomedik 1911, 969-976. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22739414

 19. Harrington, A. (2011, 13 Nisan). Viseral afferent fonksiyonda TRPM8 için yeni bir rol. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/articles/21489690/

 20. Kligler, B., Chaudharay, S. (). Nane Yağı. (2007, 1 Nisan). Amerikan Aile Hekimliği 757, 1027-1030. Http://www.aafp.org/afp/2007/0401/p1027.html

 21. Paşa, H., Behmanesh, F., Mohsenzadeh, F., Hacımaradi, M., Moghadamnia, A.A. (2012 15 Kasım). Nane yağının gebelikte bulantı ve kusmaya etkisinin incelenmesi. İran Kızılay Tıp Dergisi 1411, 727-730. Http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23396673

 22. Nane. (2014, 6 Temmuz). Http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/peppermint

 23. Roussos, M.S., Hirsch, A.R. (2013, April). Alliaceous Migrenleri [!Özet

 24. Adelaide Üniversitesi. (2011, 20 Nisan). Nane, irritabl barsak sendromunu hafifletmeye nasıl yardımcı olur? Https://www.sciencedaily.com/releases/2011/04/110419101234.htmDonate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407