Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Muzlu Milkshake'nin Faydaları Var mı?

Protein Sarsıntısı Gerçekten Gerekli mi?

 1. Milkshake'ler genellikle "sağlıklı" listede değildir, ancak kaliteli malzemelerle kendi yemeklerinizi kendiniz yaparsanız, muzlu milkshake'nin bazı sağlık yararları vardır. Dondurmayı bırakmak zorunda kalacaksınız, ancak besin değerini yükseltirken tutarlılığı taklit etmek için süt, dondurulmuş muz ve Yunan yoğurtunu kullanabilirsiniz.

 2. Nihai sonuç, probiyotikler, sağlıklı yağlar, potasyum, antioksidanlar ve diğer birçok vitamin ve mineral ile de dolu, protein bakımından zengin bir muzlu milkshake olacaktır. Besin gereksinimlerinizi karşılamada size yardımcı olmasının yanı sıra, ev yapımı muzlu milkshake de egzersiz performansını ve iyileşmesini artırmak için mükemmel olabilir.

Protein Sarsıntısı Gerçekten Gerekli mi?

 1. Kendinizinkini yaparsanız, muz sallanmasının birçok faydası vardır. Ev yapımı muzlu milkshake'ler potasyum, magnezyum, lif ve C vitamini bakımından zengindir ve antrenman öncesi atıştırmalık bir şeyler veya bir canlandırıcı içecek için mükemmel bir seçimdir. Ayrıca, doğru malzemeleri kullanıyorsanız, sağlıklı yağlar ve yüksek kaliteli protein içerirler.

Muzlu Milkshake Yapma

 1. Geleneksel olarak, dondurma, süt ve az miktarda vanilya özü kombinasyonu ile bir milkshake yapılır. Temel bir vanilyalı milkshake istiyorsanız, vanilyalı dondurma kullanın. Çikolata tercih ederseniz, vanilyalı dondurmayı çikolatalı dondurma için değiştirebilir veya karışıma biraz çikolata şurubu ekleyebilirsiniz. Ancak, tadı tomurcuklarınız bu kombinasyonları sevse de, vücudunuz değil.

 2. Düzenli milkshake'ler, kilo alımına, kalp hastalığına, metabolik sendroma ve Tip 2 diyabetine katkıda bulunabilecek şeker dolgulu. Ayrıca, muhtemelen diğer sağlık sorunlarına katkıda bulunabilecek (hangi dondurmayı kullandığınıza bağlı olarak) birçok yapay bileşen de içerebilir. Süt bazı sağlık yararları sağlarken, diğer maddeler tarafından gölgede bırakılır.

 3. Çözüm, donmuş muz, süt, biraz yoğurt ve biraz vanilya özü kullanarak kendi milkshake versiyonunuzu yapmaktır. Protein içeriğini yükseltmek istiyorsanız, tatlılık ekleyen ve daha pürüzsüz bir dokuya katkıda bulunacak olan küçük bir vanilya veya çikolata protein tozu da ekleyebilirsiniz.

 4. Bir kişi için muzlu milkshake yapıyorsanız, olgunlaşmış donmuş bir muz, 1 fincan tam yağlı süt, dördüncü fincan düz tam yağlı Yunan yoğurt ve yarım çay kaşığı vanilya özü. Kullanıyorsanız, bir kepçe protein tozu ekleyin ve pürüzsüz hale gelinceye kadar hepsini karıştırın.

Muzların Faydaları

 1. Muz, potasyum içeriği için değerlidir, ancak nişastalı meyve bundan çok daha fazlasını sunar. 200 miligramdan fazla potasyum sağlamanın yanı sıra, milkshake'de kullanacağınız bir muzun yarısı da önemli miktarda içerir:

 2. Harvard T. H. Chan Halk Sağlığı Okulu'na göre, muz yemek kalp sağlığı, kalp hastalığı riskini azaltma, kilo kaybı ve daha iyi sindirim sağlığı ile ilişkilendirildi. Muzlar ayrıca oksidatif stresle mücadeleye yardımcı olan ve kanser, yaşa bağlı maküler dejenerasyon, Tip 2 diyabet ve kalp problemleri gibi kronik hastalık riskini azaltan polifenol adı verilen antioksidan bileşikler bakımından da zengindir.

Muz Sallamasının Sağlığa Faydaları

 1. Önemli vitaminler ve mineraller sağlamanın yanı sıra, muzlu milkshake'ler egzersiz performansını ve iyileşmeyi iyileştirmek için mükemmel bir seçim olabilir. Mayıs 2012'de PLOS One'da yayınlanan bir çalışmada, dayanıklılık bisikletçilerinde muzları tipik bir karbonhidrat bakımından zengin spor içeceği ile karşılaştırıldı. Araştırmacılar, muzların elektrolitleri ve karbonhidratları spor içecekleri kadar etkili bir şekilde, ancak ilave şeker veya yapay bileşenlerin dezavantajı olmadan doldurabildiklerini buldular.

 2. Mart 2018’de PLOS One’da yayınlanan bir başka çalışma, muzların egzersiz sonrası toparlanma üzerindeki etkilerine baktı ve dayanıklılık egzersizinden sonra muz yemenin egzersiz sonrası iltihaplanmayı azaltmaya ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu. yoğun bir antrenmanın ardından.

 3. Kullanılan sütteki karbonhidratlar ve protein aynı zamanda glikojen depolarını doldurmaya ve kastaki protein sentezini artırmaya yardımcı olabilir, bu da bir egzersiz yaptıktan sonra enerjinizi geri kazanmanıza ve yeni bir kas oluşturmanıza yardımcı olur.

Sütün Yararları

 1. Mandıra konusunda görüşler karışık olsa da, muzlu milkshake'nize biraz yağlı süt eklenmesi kendi yararları ile birlikte gelir. Süt iyi bir kalsiyum, D vitamini ve yüksek oranda sindirilebilir protein kaynağıdır. Beslenme Dergisi'nde Ocak 2016'da yayınlanan bir rapora göre, tam yağlı süt aynı zamanda metabolik sendrom gelişme riskinin azalması ile de ilişkilidir.

 2. Araştırmacılar, doymuş yağ asitlerinin kolesterol ve trigliseritleri azaltmaya, kan şekerini kontrol etmeye ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğine dikkat çekiyorlar, bu nedenle bu etki az yağlı sütlerde görülmez.

 3. Elbette, laktoz intoleransı veya vegansanız veya sadece süt sütünün kullanılmamasını tercih ediyorsanız, muzlu milkshake’nizde tam yağlı hindistan cevizi sütü gibi süt olmayan bir alternatif kullanabilirsiniz. Tam yağlı hindistancevizi sütünün özel yararları vardır, çünkü sütteki yağların çoğu vücudunuzda benzersiz şekilde çalışan orta zincirli trigliseritlerden (veya MCT'lerden) gelir. MCT'ler hızlı bir şekilde emilir ve metabolize edilir, bu nedenle vücut yağı olarak depolanmak yerine acil enerji için kullanılırlar.

 4. Ayrıca muz ve sudan yapılan muz suyunu da kullanabilirsiniz. Muz ile aynı vitaminleri, mineralleri ve antioksidanları eklemenin yanı sıra, muzlu süt de milkshake'nize biraz daha tatlılık katıyor.

Yoğurtun Faydaları

 1. Muzlu milkshake'inize yoğurt eklemeniz gerekmiyor, ancak bunu yapmak biraz daha fazla protein (özellikle Yunan yoğurt kullanıyorsanız), kalsiyum ve bir miktar faydalı probiyotik ekleyebilir veya iyi bakteri, bağırsaklarınızı sağlıklı tutabilir. Harvard T. H. Chan Halk Sağlığı Okulu, bağırsaklarınızdaki iyi bakterilerdeki dengesizliklerin aşağıdakiler gibi ciddi konulara bağlı olduğunu belirtiyor:

 2. Muzlu milkshake'nize yoğurt eklemek, iyi bakteri üremesini teşvik eden ve bağırsaklarınızı dengeleyen ve bu kronik sorunları yaşama riskinizi azaltan önemli probiyotikler sağlayabilir. Birçok yoğurt ayrıca kemiklerinizi ve kaslarınızı sağlıklı tutmaya ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olan bir besin maddesi olan D vitamini ile zenginleştirilmiştir. D vitamini, birçok gıdada doğal olarak bulunmadığından, yalnızca diyetten almak zordur.

 3. Ocak 2017'de Advances in Nutrition'da yayınlanan bir başka çalışmada, yoğurtun muz gibi meyvelerle birleştirilmesinin başka ek faydaları olup olmadığına bakıldı. [! 3518 => 1140 = 7!

Yoğurt Seçme

 1. Yine de seçtiğiniz yoğurt konusunda dikkatli olun. Mevcut birçok yoğurt, ev yapımı muzlu milkshake'nizi çok sağlıklı olmayan bir muamele haline getirebilecek miktarda ek şeker içerir. Porsiyon başına 10 gramdan az şeker içeren bir yoğurt seçin. Bu şeker miktarı, sütün içinde doğal olarak bulunan şekerden ziyade doğal olarak bulunan laktozdan geliyor.

 2. Sütte olduğu gibi, az yağlı veya yağsız olanlara tam yağ tercih etmek de faydalıdır. British Nutrition Journal'da Aralık 2013'te yayınlanan bir çalışmaya göre, tam yağlı yoğurt, oksidatif stresi ve kalp hastalıklarına katkıda bulunabilecek kronik enflamasyonu azaltmak için düşük yağlı yoğurttan daha faydalıdır.

 3. İçerik listesini de kontrol edin. Yoğurt sadece iki bileşene ihtiyaç duyar: süt ve probiyotikler. Etiketlerinize bakın ve istemediğiniz yapay tatlandırıcılar gibi herhangi bir ilave katkı maddesi almadığınızdan emin olmak için çok az miktarda içerik içeren bir yoğurt seçin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407