Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Muzların yararları ve sağlık riskleri

Muzların yararları ve sağlık riskleri

 1. Bugün muzlar en az 107 ülkede yetişiyor ve dünyanın gıda mahsulleri arasında parasal değerde dördüncü sırada yer alıyor. Amerikalılar, elmaları ve portakalları birleştirmekten daha çok muz tüketiyorlar.

 2. Çok fazla muz tüketen dünya ile, insanların şu soruyu sorması şaşırtıcı değil: muz sizin için iyi mi?

 3. Bu makale, kalp sağlığının iyileştirilmesi ve düzenliliğin arttırılması gibi muzların olası sağlık yararlarına bir göz atacak. Ayrıca, bunlarla ilgili olası sağlık risklerini de inceler.

Sağlık yararları

 1. Aşağıda, muzlarla ilgili olası sağlık yararları listelenmiştir. Bu sağlık yararları bağlantılarının kesinliği kanıtlanmadan önce daha kaliteli çalışmaların gerekli olduğunu belirtmek önemlidir.

Sağlık yararları

 1. Düşük sodyum alımını sağlamak, kan basıncını düşürmek için esastır, ancak potasyum alımının arttırılması, vazodilasyon etkilerinden dolayı aynı derecede önemli olabilir. Ulusal Sağlık ve Beslenme Muayene Anketi'ne göre, ABD yetişkinlerinin% 2'sinden azı günlük 4700 mg öneriyi karşılamaktadır. 3

 2. Ayrıca, yüksek bir potasyum alımı, tüm nedenlerden dolayı% 20 oranında azalan ölüm riskiyle ilişkilidir.3

Sağlık yardımı

 1. Londra İmparatorluk Koleji tarafından yapılan bir çalışmada, günde sadece bir muz yiyen çocukların astım gelişim şansı% 34 daha azdı.

Sağlık yardımı

 1. Yaşamın ilk iki yılında muz, portakal ve portakal suyu tüketmek çocukluk çağı lösemi gelişme riskini azaltabilir. İyi bir C vitamini kaynağı olarak, muzlar kansere neden olduğu bilinen serbest radikallerin oluşumuyla mücadeleye yardımcı olabilir. Meyve gibi meyvelerden ve muz gibi sebzelerden alınan yüksek lif alımları kolorektal kanser riskini azaltır.

Sağlık yardımı

 1. Muzdaki lif, potasyum, C vitamini ve B6 içeriği kalp sağlığını destekler. Vanderbilt Tıp Fakültesi'nde doçent bir klinik profesörü olan Dr. ve Tennessee'deki St Thomas Hastanesinde Hipertansiyon Enstitüsü müdürü.3

 2. Bir çalışmada, günde 4069 mg potasyum tüketenler, iskemik kalp hastalığından ölüm riskini% 49 daha az potasyum tüketenlere kıyasla (günde yaklaşık 1000 mg) daha düşüktü. 3

 3. Yüksek potasyum alımları ayrıca inme riski, kas kütlesi kaybına karşı koruma, kemik mineral yoğunluğunun korunması ve böbrek taşlarının oluşumunda azalma ile ilişkilidir.3

Sağlık yardımı

 1. Çalışmalar, yüksek lifli diyetleri tüketen tip 1 diyabet hastalarının daha düşük kan glukoz seviyelerine sahip olduğunu ve tip 2 diyabet hastalarının kan şekeri, lipitler ve insülin seviyelerinin düzeldiğini göstermiştir. Bir orta boy muz yaklaşık 3 gram lif sağlar.

 2. Amerikalılar için Beslenme Kuralları, kadınlar için 21-25 g / gün, erkekler için 30-38 g / gün önerir.

Sağlık yardımı

 1. İshal tedavisi için elma sosu ve muz gibi yumuşak yiyecekler önerilir. Bunlar BRAT diyeti olarak bilinen bir yaklaşımın parçasıdır; bu muz, pirinç, elma püresi ve tost anlamına gelir.

 2. Potasyum gibi elektrolitler, diyare nöbetleri sırasında büyük miktarlarda kayboluyor ve etkilenenlerin kendilerini zayıf hissetmelerini sağlayabilir. Muz bu kaybolan besinlerin yerini alabilir. [! 68 => 1140 = 8!

Sağlık yararları

 1. Muzlar ayrıca, araştırmaların hafızayı korumada ve ruh halinizi artırmada rol oynadığını öne süren bir amino asit olan triptofan içerir.

 1. Muzlar potasyum adı verilen mineral bakımından zengindir. Bu mineral vücuttaki sıvı seviyelerinin korunmasına yardımcı olduğundan ve besinlerin ve atık ürünlerin hücrelerin içinde ve dışında hareketini düzenlediği için önemlidir.

 2. Potasyum ayrıca kasların kasılmasına ve sinir hücrelerinin tepki vermesine yardımcı olur. Kalbin düzenli olarak atmasını sağlar ve sodyumun kan basıncı üzerindeki etkisini azaltabilir.

 3. Potasyum insanlar yaşlandıkça böbrek taşlarının oluşma riskini azaltabilir. Buna karşılık, sağlıklı böbrekler vücutta doğru miktarda potasyum bulunduğundan emin olun.

 4. Bir orta boy muz, 422 miligram potasyum içerir. Potasyum muz gibi diyet kaynaklarından almaya çalışmak en iyisidir. Aksi takdirde, çevrimiçi olarak satın almak için potasyum takviyeleri mevcuttur.

Beslenme profili

 1. Bir porsiyon muz, yaklaşık 126 gram olarak kabul edilir. Bir porsiyon muz, 110 kalori, 30 gram karbonhidrat ve 1 gram protein içerir. Muzlar doğal olarak yağ, kolesterol ve sodyum içermezler.2

 2. Muzlar çeşitli vitaminler ve mineraller sağlar:

 3. Yetişkinler için önerilen potasyum alımı günde 4.700 miligramdır.

 1. Yıl boyunca taze muzlar mevcut. Diğer meyvelerden farklı olarak, muzların olgunlaşma süreci toplandıktan sonra yavaşlamaz. Muzlar oda sıcaklığında saklanmalıdır.

 2. Sıcaklık ne kadar yüksek olursa, muzlar o kadar hızlı olgunlaşır. Ancak, olgunlaşmayı yavaşlatmak için muzlar soğutulmalıdır. Muzun dış kabuğu koyulaşır, ancak muzun kendisi daha uzun süre bozulmadan kalır.

 3. Daha hızlı olgunlaşmayı teşvik etmek için, muzu oda sıcaklığında kahverengi bir kağıt torbaya koyun.1

 4. 2008'de, Sabah Muz Diyeti olarak bilinen popüler bir diyet, sabahları su ile birlikte bir muz yemeyi, normal bir öğle yemeği yemeyi ve akşam 8'den önce akşam yemeği yemeyi önerdi.

 5. Daha besleyici bir kahvaltı için sabah mısır gevreğine veya yulaf ezmesine dilimlenmiş bir muz ekleyin.

 6. Elma sosunda olduğu gibi, fırınlanmış ürünlerde yağ veya tereyağı yerine olgun püresi muzlar kullanılabilir. Püresi muz, keklere, kurabiyelere ve keklere nemli, doğal olarak tatlı bir tat verir.

 7. Herhangi bir yüzlü meyveye mükemmel bir katkı sağlamak için muzları soyun ve dondurun.

 8. Sabah mısır gevreğine veya yulaf ezmesine dilimlenmiş muz ekleyin veya sağlıklı, taşınabilir bir atıştırma için işe ya da okula giderken yanınıza bir muz alın.

Riskler

 1. Kalp hastalığı için en çok reçete edilen bir ilaç türü olan beta blokerler, kanda potasyum seviyelerinin yükselmesine neden olabilir. Muz gibi yüksek potasyumlu yiyecekler beta blokerler alınırken ölçülü olarak tüketilmelidir.

 2. Çok fazla potasyum tüketmek, böbrekler tamamen işlevsel olmayanlar için zararlı olabilir. Eğer böbrekleriniz aşırı potasyumdan kanı çıkaramazsa ölümcül olabilir.

 3. Dr. Long Beach NY'da Dahili Tıp uygulayan Peter S. Gelfand şöyle diyor:

 4. "Kalp hastalığı ve hipertansiyon için kullanılan bazı ilaçlar, potasyum seviyelerini arttırma potansiyeline sahiptir. Örnekler, Labetalol gibi bazı beta blokerleri, aldosteron gibi hormonun etkilerini bloke ederek çalışan ilaçları içerir. Lisinopril ve Losartan ve Spironolakton ve Eplerenon gibi bazı diüretikler. Bu sadece kısmi bir listedir ve potasyum seviyeleri endişe ederse doktorunuza danışmalısınız. "

 5. Bazı insanların muzlara alerjisi olabilir. Muz alerjisi olan herhangi biri muz yerse, ağız ve boğazda kaşıntı, kurdeşen, şişme ve hışıltı gibi semptomlar görülebilir.

 6. Muz bazı insanlarda migren tetikleyebilir. Genellikle migren baş ağrıları yaşayan insanlara günde en fazla yarım muz yemeleri tavsiye edilir.

 7. Muz da çok miktarda lif içerir. Çok fazla lif yemek şişkinliğe, gaz ve mide kramplarına neden olabilir.

 8. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 9. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407