Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Mutlu Olmak Sizce Nasıl Daha Sağlıklı?

Uzman tavsiyesi

 1. "Mutluluk, yaşamın anlamı ve amacı, insanın varlığının amacı ve sonu."

 2. Eski Yunan filozofu Aristoteles bu sözleri 2000 yıldan daha uzun bir süre önce söyledi ve bugün hala doğru çalıyorlar.

 3. Mutluluk, neşe, memnuniyet ve memnuniyet gibi olumlu duyguların deneyimini tanımlayan geniş bir terimdir.

 4. Ortaya çıkan araştırmalar, daha mutlu olmanın sadece seni daha iyi hissetmediğini gösteriyor - aslında bir dizi potansiyel sağlık yararı da getiriyor.

 5. Bu makale, mutlu olmanın sizi daha sağlıklı hale getirme yollarını araştırıyor.

Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı Sunar

 1. Mutlu olmak, genel sağlık için önemli olan çeşitli yaşam tarzı alışkanlıklarını teşvik eder. Mutlu insanlar, daha sağlıklı meyve, sebze ve kepekli tahıl alımı ile daha sağlıklı beslenme eğilimindedir (1, 2).

 2. 7.000'den fazla yetişkinin katıldığı bir çalışmada, refahı iyi olanların, taze meyve ve sebzeleri tüketme olasılıklarının daha az pozitif olanlara göre% 47 daha fazla olduğu bulundu (3). [! 5033 => 1140 = 2!

 3. Araştırmacılar, 7,000 yetişkin ile aynı çalışmada, pozitif refahı olan bireylerin haftada 10 veya daha fazla saat fiziksel aktivite ile fiziksel olarak aktif olma ihtimalinin% 33 daha fazla olduğunu bulmuşlardır (3). ).

 4. Düzenli fiziksel aktivite güçlü kemikler oluşturmaya, enerji seviyelerini yükseltmeye, vücut yağını azaltmaya ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur (7, 8, 9). [! 5033 => 1140 = 2!

 5. Bununla birlikte, 44 çalışmanın 2016 tarihli bir gözden geçirmesi, olumlu refah ile uyku sonuçları arasında bir bağlantı olduğu görülmekle birlikte, doğrulamak için iyi tasarlanmış çalışmalardan daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu sonucuna varmıştır. dernek (14).

Bağışıklık Sistemini Güçlendirdi Görünüyor

 1. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi genel sağlık için önemlidir. Araştırmalar, daha mutlu olmanın bağışıklık sisteminizi güçlü tutmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir (15). [! 5033 => 1140 = 3!

 2. 300'den fazla sağlıklı insanın bir çalışmasında, bireylere burun damlası yoluyla soğuk algınlığı virüsü aldıktan sonra soğuk algınlığı riski vardı.

 3. En az mutlu insanlar, mutlu soğuk benzerlerine kıyasla, soğuk algınlığı gelişme ihtimalinin neredeyse üç katıydı (17).

 4. Başka bir çalışmada araştırmacılar, 81 üniversite öğrencisine karaciğere saldıran bir virüs olan hepatit B'ye karşı bir aşı verdi. Daha mutlu öğrenciler, güçlü bir bağışıklık sisteminin bir işareti olarak, yüksek bir antikor yanıtına sahip olma ihtimalinin yaklaşık iki katı idiler. [! 5033 => 1140 = 3!

 5. Mutluluğun bağışıklık sisteminizi, hormonlarınızı, sindiriminizi ve stres seviyenizi düzenleyen hipotalamik-hipofiz-adrenal (HPA) ekseninin aktivitesi üzerindeki etkisinden dolayı olabilir (18, 19 ).

 6. Dahası, mutlu insanların bağışıklık sistemini güçlendirmede rol oynayan sağlığı teşvik edici davranışlarda yer alma olasılıkları daha yüksektir. Bunlara sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve düzenli fiziksel aktivite dahildir (17). [! 5033 => 1130 = 4!

 1. Mutlu olmak stres düzeyini azaltmaya yardımcı olabilir (20, 21).

 2. Normalde aşırı stres, rahatsız uyku, kilo alma, tip 2 diyabet ve yüksek tansiyon gibi stresin birçok zararlı etkisine katkıda bulunan bir hormon olan kortizol seviyelerinde artışa neden olur.

 3. Bazı çalışmalar kortizol seviyelerinin insanlar mutlu olduğunda daha düşük olduğunu göstermektedir (22, 23, 24).

 4. Aslında, 200'den fazla yetişkin üzerinde yapılan bir çalışma katılımcılara bir dizi stresli laboratuar tabanlı görev verdi ve en mutlu bireylerde kortizol seviyelerinin mutsuz katılımcılardan% 32 daha düşük olduğunu buldu (25 ).

Kalbinizi Koruyabilir

 1. Mutluluk, kalp hastalığı için önemli bir risk faktörü olan kan basıncını düşürerek kalbi koruyabilir (27, 28).

 2. Mutluluk, dünyadaki en büyük ölüm nedeni olan kalp hastalığı riskini de azaltabilir (30).

 3. Birçok çalışma, mutlu olmanın% 13-26 oranında daha düşük kalp hastalığı riski ile ilişkili olduğunu göstermiştir (31, 32, 33).

 4. 1,500 erişkin uzun süreli bir mutluluğun kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olduğunu buldu.

 5. Mutluluk, yaş, kolesterol düzeyleri ve kan basıncı gibi risk faktörleri hesaba katıldıktan sonra bile, 10 yıllık çalışma süresi boyunca% 22 daha düşük riskle ilişkiliydi (34).

 6. Bu etkilerin bazılarının fiziksel aktivite, sigaradan kaçınma ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarından kaçınmak gibi kalp-sağlıklı davranışlardaki artıştan kaynaklanmış olabileceğine dikkat etmek önemlidir (1, 2, 10, 36).

 7. Bu, tüm çalışmaların mutluluk ve kalp hastalığı arasında bir ilişki bulmadığını söyledi (37).

 8. Aslında, 12 yıllık bir süre boyunca yaklaşık 1.500 kişiye bakılmış son zamanlarda yapılan bir çalışmada olumlu refah ile kalp hastalığı riski arasında bir ilişki bulunamamıştır (38). [! 5033 => 1140 = 5!

Yaşam Beklentinizi Uzatabilir

 1. Mutlu olmak daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir (31, 39).

 2. 2015 yılında yayınlanan uzun dönemli bir çalışma, mutluluğun 32.000 kişide hayatta kalma oranları üzerindeki etkisine baktı (40).

 3. 30 yıllık çalışma süresi boyunca ölüm riski, mutsuz bireylerde, mutlu meslektaşlarına kıyasla% 14 daha yüksekti.

 4. Hem sağlıklı insanlarda hem de kalp veya böbrek hastalığı gibi önceden var olan bir sağlık durumu olanlarda pozitif refah ve uzun ömürlülük arasındaki ilişkiye 70 çalışma incelendi (41). .

 5. Daha yüksek pozitif sağlığın sağkalım üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu, sağlıklılarda ölüm riskini% 18 ve önceden mevcut hastalığı olanlarda% 2 azalttığı bulundu.

 6. Mutluluğun daha yüksek yaşam beklentisine yol açabileceği nasıl anlaşılmamıştır. [! 5033 => 1140 = 6!

Acıyı Azaltmaya Yardımcı Olabilir

 1. Artrit, iltihaplanma ve eklemlerin dejenerasyonunu içeren yaygın bir durumdur. Ağrılı ve sert eklemlere neden olur ve genellikle yaşla kötüleşir.

 2. Bazı çalışmalar, daha yüksek pozitif iyiliğin durumla ilişkili ağrı ve katılığı azaltabileceğini göstermiştir (42, 43, 44).

 3. Mutlu olmak, artrit hastalarında fiziksel işleyişi de geliştirebilir.

 4. Diz ağrılı artriti olan 1.000'den fazla kişiden birinde yapılan bir araştırma, mutlu bireylerin her gün fazladan 711 adım yürüdüğünü buldu - daha az mutlu arkadaşlarından% 8,5 daha fazla (45).

 5. Araştırmacılar, mutlu insanların daha düşük ağrı oranlarına sahip olabileceğini öne sürdüler, çünkü olumlu duyguları bakış açılarını genişletmeye yardımcı olarak yeni düşünce ve fikirleri teşvik etti.

 6. Bunun, insanların ağrı algılarını azaltan etkili başa çıkma stratejileri geliştirmelerine yardımcı olabileceğine inanıyorlar (47).

Mutlu Olmanın Diğer Yolları Daha Sağlıklı Olabilir

 1. Az sayıda çalışma mutluluğu diğer sağlık yararları ile ilişkilendirmiştir.

 2. Bu erken bulgular umut verici olmakla birlikte, dernekleri doğrulamak için daha fazla araştırma ile desteklenmeleri gerekiyor.

Mutluluğunu Artırma Yolları

 1. Mutlu olmak sadece kendini daha iyi hissetmeni sağlamıyor - aynı zamanda sağlığın için de inanılmaz derecede faydalı.

 2. İşte daha mutlu olmanın bilimsel olarak kanıtlanmış altı yolu.

Alt satırda

 1. Bilimsel kanıtlar, mutlu olmanın sağlığınız için büyük yararları olabileceğini gösteriyor.

 2. Yeni başlayanlar için mutlu olmak sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik ediyor. Ayrıca, stresle mücadeleye, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize, kalbinizi korumanıza ve ağrıyı azaltmanıza yardımcı olabilir.

 3. Dahası, yaşam beklentinizi artırabilir.

 4. Bu etkilerin nasıl çalıştığını anlamak için daha fazla araştırma yapılmasına rağmen, şimdi mutluluğunuza öncelik verememeniz için hiçbir sebep yok.

 5. Seni mutlu eden şeylere odaklanmak sadece hayatını iyileştirmekle kalmayacak, aynı zamanda onu uzatmaya da yardımcı olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407