Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Mısır Sizin için Uygun mu? Beslenme Değerleri ve Daha Fazlası

Alt satırda

 1. Mısır, yüzyıllar boyunca dünyanın her yerinde yenmiş nişastalı bir sebze ve tahıl gevreği.

 2. Elyaf, vitamin ve mineral bakımından zengin.

 3. Bununla birlikte, mısırın sağlık açısından faydaları tartışmalıdır - faydalı besin maddeleri içermesine rağmen, kan şekeri seviyelerini de arttırabilir. Ek olarak, mahsul genellikle genetik olarak değiştirilir.

 4. Bu makale mısır yemenin olası yarar ve dezavantajlarına bakıyor.

Mısır Nedir?

 1. Mısır hem sebze hem de tahıl tanesi olarak kabul edilir.

 2. Koçanı yediğiniz tatlı mısır, mutfak dünyasında genellikle bir sebze olarak kabul edilirken, patlamış mısır için kullanılan kuru tohumlar tam tahıllar olarak sınıflandırılır.

 3. Mısır, 9.000 yıldan uzun bir süre önce Meksika'da ortaya çıktı ve dünyanın birçok yerinde orijinal adı "mısır" olarak biliniyor. Yerli Amerikalılar bu ekinleri ana besin kaynağı olarak yetiştirdiler ve topladılar (1, 2).

 4. Bugün, dünya çapında en yaygın tüketilen tahıl tanelerinden biri (3).

 5. Mısır genellikle beyaz veya sarıdır, fakat aynı zamanda kırmızı, mor ve mavi renkte gelir.

 6. Tatlı mısır, patlamış mısır, ekmeği, polenta, cips, mısır unu, irmik, yağ ve şurup olarak yenir ve sayısız yiyecek ve yemeğe eklenir.

 7. Dahası, yakıt ve hayvan yemi için yaygın olarak kullanılır. Aslında, ABD'de yetiştirilen mısırın% 40'ı yakıt olarak kullanılıyor ve dünyadaki mısırın% 60-70'i hayvanları beslemek için üretiliyor (2, 4).

Çok Besleyici

 1. Mısır karbonhidrat bakımından yüksek ve lif, vitamin ve minerallerle dolu. Aynı zamanda protein ve yağ bakımından nispeten düşüktür.

 2. Bir bardak (164 gram) tatlı sarı mısır (5):

 3. Mısırdaki karbonhidratların çoğu nişastadan geliyor - ne kadar yediğinize bağlı olarak kan şekerinizi hızla artırabilir. Ancak, kan şekeri seviyelerinizi dengelemenize yardımcı olabilecek lif oranı da yüksektir (3, 6). [! 1822 => 1140 = 3!

 4. Öte yandan, işlenmiş mısır ürünleri, rafine yağ, şurup ve cipslerin üretim sırasında yararlı lif ve diğer besin maddelerini kaybettikleri için çok besleyici olmayabilir. Ayrıca, işlenmiş ürünlerin birçoğunun ilave tuz, şeker veya yağ oranı yüksektir (7, 8).

Sağlığa Faydalı Bitki Bileşikleri ve Elyaf İçeriyor

 1. Mısır, pek çok sağlık yararı sağlayabilecek antioksidanlar ve bitkisel bileşikler içeriyor.

 2. Mısır, lutein ve zeaksantin, kataraktları ve yaşa bağlı makula dejenerasyonunu (AMD) önleyebilecek iki karotenoidde özellikle yüksektir.

 3. Bu muhtemelen, lutein ve zeaksantinin, gözlerinizin maküler bölgesinin büyük bir kısmını oluşturduğu için olasıdır (9, 10, 11).

 4. 365 erişkinde yapılan bir çalışmada karotenoid alımı en fazla olanların - özellikle de lutein ve zeaksantinin - en fazla alımı olanlara oranla% 43 daha düşük AMD geliştirme şansı olduğu tespit edildi. 11).

 5. Bu nedenle düzenli olarak mısır yemek, göz sağlığını artırabilir - özellikle AMD riski altında olanlar için.

 6. Mısırdaki lif sağlık açısından da yarar sağlayabilir.

 7. Diyet lifi alımı kalp hastalığı ve bazı kanserler de dahil olmak üzere daha az sayıda hastalık riski ile ilişkilendirildi. Dahası, yeterince lif yemek, sağlıklı sindirim sağlar ve sizi bağırsak sorunlarına karşı koruyabilir (12, 13, 14).

 8. Özellikle mısır, sindirim sisteminin iltihaplanması ile karakterize divertiküler hastalıklar da dahil olmak üzere spesifik sindirim sorunlarına karşı koruyabilir (15). [! 1822 => 1140 = 4!

Kan Şekeri Açabilir ve Kilo Kaybını Önleyebilir

 1. Mısır nişastada yüksek olduğu için kan şekerinizi artırabilir ve bazı popülasyonlar için uygun olmayabilir.

 2. Diyabet hastalarının mısır dahil nişastalı karbonhidrat alımını sınırlamaları gerekebilir.

 3. Özellikle mısır alımı ve diyabete odaklanan araştırmalar sınırlıdır, ancak çalışmalar düşük karbonhidratlı diyetlerin diyabetin tedavisinde daha etkili olduğunu göstermektedir (16). [! 1822 => 1140 = 5!

 4. Diğer mısır ürünlerinden daha az yemek, özellikle de yüksek fruktozlu mısır şurubu diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir.

 5. Bir çalışma, yüksek fruktozlu mısır şurubuna kolay erişime sahip olan ülkelerde, şurubun hazır olmadığı alanlara kıyasla, diyabet prevalansının% 20 daha yüksek olduğunu göstermiştir (17).

 6. Son olarak, kilo vermeye çalışan insanlar mısırdaki nişastalı karbonhidrat alımlarını sınırlamak isteyebilirler.

 7. 133.468 erişkinde yapılan 24 yıllık bir Harvard çalışması, mısırın günlük ek porsiyonlarının her birinin 4 yıllık aralıklarla 2 kiloluk (0.9 kg) kilo alımı ile ilişkili olduğunu buldu. Patates, bezelye ve diğer nişastalı sebzeler kilo alımına katkıda bulunmadı (18). [! 1822 => 1130 = 6!

 1. Mısır, dünyadaki en genetiği değiştirilmiş ürünlerden biri. Aslında, ABD'de 2016 yılında yetiştirilen mahsulün% 92'si genetiği değiştirilmiş (GDO) (19).

 2. Mısır bitkileri, verimi artırmak ve böcekleri öldürmek için kullanılan böceklere, hastalığa veya kimyasallara karşı direnci arttırmak için modifiye edildi (19).

 3. Değiştirilmiş mısır ve diğer mahsullerin insan sağlığı ve çevre güvenliği üzerindeki etkisi beslenme alanında en çok tartışılan konulardan biri.

 4. Genetiği değiştirilmiş mısırın insanlar için güvenliği konusundaki mevcut araştırma sınırlı ve çelişkili.

 5. Birincisi, çalışmalar genetik olarak değiştirilmiş mısır tüketimini, karaciğerdeki karaciğer, böbrekler ve diğer organlar üzerinde toksik etkilerle ilişkilendirmiştir (20, 21).

 6. Öte yandan, bazı araştırmalar değiştirilmiş ürünlerin insan sağlığına zararlı olmadığını ve değiştirilmemiş ürünlerle aynı besinleri sağladığını gösteriyor.

 7. Bir çalışmada, genetiği değiştirilmiş mısırdaki C vitamini içeriği, modifiye edilmemiş mısır mahsullerine kıyasla, genetiği değiştirilmiş mısırdaki C vitamini içeriği ve diğer faydalı besin maddeleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır (22).

 8. Tüketicilerin genetiği değiştirilmiş mısır yeme konusunda bilinçli bir karar vermelerine yardımcı olmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Genetiği değiştirilmiş mahsulleri yeme konusunda endişeleriniz varsa, "GDO olmayan" etiketi olan ürünleri arayın.

Mısır Nasıl Pişirilir ve Kullanılır

 1. Mısır, diyetinize birçok yönden eklenebilecek çok yönlü bir yemektir.

 2. Mısır koçanındaki mısır ve mısır bakkallarda ve hem taze hem donmuş hem de konserve çeşitlerinde çiftçi pazarlarında yaygın olarak bulunuyor.

 3. Taze koçanlar bir ızgarada ısıtılarak veya kaynar suda pişirilerek hazırlanabilir. Genellikle eritilmiş tereyağı ve tuzla servis edilir.

 4. Çorbalara, salatalara, sebze yemeklerine çekirdek eklenebilir veya tereyağı veya zeytinyağı ve baharatlarla kendi başlarına servis edilebilir.

 5. Un ve kurutulmuş çekirdekler gibi diğer mısır türleri de kullanılabilir. İnce öğütülmüş mısır unu, su ve tuz ile ekmeği yapabilirsiniz. Bunlar dilimlenmiş parçaları yağ ve baharatlarla pişirerek ev yapımı cipslere dönüştürülebilir.

 6. Son olarak, kuru çekirdekler ocakta veya bir hava popperinde patlamış mısır yapmak için lezzetli ve doyurucu bir atıştırmalık olarak kullanılabilir.

Alt satırda

 1. Mısır, sindirim ve göz sağlığına yardımcı olabilecek lif ve bitki bileşikleri bakımından zengindir.

 2. Yine de nişasta içeriği yüksek, kan şekeri artırabilir ve aşırı tüketildiğinde kilo kaybını önleyebilir. Genetiği değiştirilmiş mısırın güvenliği de endişe verici olabilir.

 3. Yine de ölçülü olarak, mısır sağlıklı bir diyetin parçası olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407