Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Mısır Sağlıklı mı? Beslenmesiyle İlgili Şaşırtıcı Gerçekler, Yararları Yan Etkiler

 1. Bugün ortalama Amerikan diyetini yiyen insanlar bilmeden her gün muhtemelen bir şekilde düşündüklerinden daha fazla mısır tüketiyorlar. Mısırın besin değeri ve sizin için kötü olup olmadığı konusunda karıştı mı? O zaman yalnız değilsin.

 2. Fasulye, sebzeler ve avokadolar gibi diğer bitkisel gıdalarla birlikte kullanıldığında, mısırın besin değeri, özellikle fakir bölgelerde yaşayan, artan popülasyonları desteklemeye yardımcı olmuştur. “Temel bir ürün” olarak, her yıl milyonlarca insana yüksek miktarda önemli vitamin, mineral, lif, karbonhidrat ve önemli kalori sağlar.

 3. İşlenmemiş olmasına rağmen, organik, GDO olmayan mısırın kendisi için mutlaka fena değil - binlerce yıldır yemiş olduğu ve aslında bazı sağlık yararları olduğu düşünülür - bugün yaygın olarak tüketilen tür başka bir hikaye. Günümüzde hem çocuklarda hem de yetişkinlerin diyetlerinde yaygın olarak bulunan mısır türleri, aşırı miktarda değiştirilmiş çeşitlerdir - kızarmış mısır tortilla cipslerinde, tereyağlı patlamış mısırda, yüksek fruktozlu mısır şurubunda, mısır yağı, mısır unu ve diğer paketlenmiş gıda ürünlerinde bulunur.

Mısır Nedir?

 1. İspanyolca’da mısır olarak adlandırılan Mısır (bilimsel adı Zea mays), Güney, Orta ve Kuzey Amerika’da binlerce yıldır temel bir bileşen oldu. İlk olarak 8.000 yıldan fazla bir süre önce evcilleştirilmiş olan Yerli Amerikalılar için geleneksel bir yemek olmuştur ve şimdi Hindistan, Meksika, İtalya ve Orta Amerika'daki hemen hemen her millet dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki insanların diyetlerine dahil edilmiştir.

 2. Gerçek, geleneksel mısır ılık yaz aylarında, standart parlak sarıdan çok daha fazla renkte gelen “kulakların” sapları üzerinde yetiştirilir. Kırmızı, pembe, siyah, mor, renkli ve mavi gibi farklı çeşitlerde bulunur.

 3. Ekmeği, tacos veya burrito yapımında kullanılan temel içerik maddesi olarak en popüler olmasına rağmen, aynı zamanda polenta, un, börek, çorba ve sos yapımında da kullanılır.

Mısır Besin Değerleri

 1. Bir büyük kulak (yaklaşık 118 gram) haşlanmış tatlı sarı mısır yaklaşık olarak içerir:

 2. Ek olarak, büyük bir kulakta E vitamini, K vitamini, kolin, kalsiyum, selenyum, omega-3 ve omega-6 da var.

 3. Çoğu uzman, daha çok tam tahıllı gibi muamele edilmesine rağmen, bunun bir sebze olduğunu düşünüyor. İşlenmemiş bir şekilde yenildiğinde ve uygun şekilde hazırlandığında, GDO olmayan bütün mısır taneleri aslında sunacak etkileyici besinlere sahiptir. Örneğin, organik mısır C vitamini, magnezyum bakımından zengin bir besindir ve bazı B vitaminleri ve potasyum içerir. Aynı zamanda göz ve cilt sağlığına bağlı iki antioksidan dozu iyi bir şekilde sağlar: Zeaksantin ve lutein. Ayrıca mısır koçanı üzerinde taze mısır yemek, ihtiyacınız olan günlük diyet lifi miktarını ve iyi bir enerji kaynağı olan bazı kompleks karbonhidratları verir.

 4. Maalesef GDO'lu gıdalar daha az besin içeren tükenmiş topraklarda yetişebilmek için Monsanto gibi şirketler tarafından üretiliyor. Bu nedenle, kesinlikle organik olmak ve mısır ya da içeren herhangi bir ürünü satın alırken GDO etiketini kontrol etmek istiyorsunuz. Diğer problemlerin yanı sıra, GDO versiyonu organik çeşitliliğin sahip olduğu aynı düzeyde faydalı vitamin, mineral ve antioksidan içermez.

 5. ABD'de ve çoğu batıda, gelişmiş milletlerde, koçanda taze, organik mısır yemek, çoğu insanın karşılaştığı sorun değildir. Daha ziyade, fazladan tüketilen, yüksek oranda işlenmiş gıdaların, bu üründen elde edilen kimyasal olarak tasarlanmış çoklu içeriklere sahip olmasıdır. Buradaki sorun, bugün standart Amerikan süpermarketlerindeki mısırın hemen hemen hepsinin genetik olarak değiştirilmiş olmasıdır - artı ne kadar işlemden geçtiği de göz önüne alındığında genellikle tanınmaz bir durumdur.

Mısırın Sağlığa Faydaları

 1. Bugün, Kuzey Amerika'da yaşayan ve geleneksel diyetlerinden uzaklaşmış ve standart bir “batı diyeti” benimsemiş yerli topluluklar arasında obezite, hipertansiyon ve insülin direnci seviyeleri yüksektir. Tıbbi Gıdalar Dergisi'nde yayınlanan 2007 tarihli bir rapora göre, bu popülasyonların diyet düzenlerinde daha yüksek kalorili yiyecekler, şeker, rafine tahıl unu ve şekerli içecekler tüketmeye yönelik değişiklikler, temel olarak önceki diyetlerden çok daha fazla sağlık riskine yol açmıştır. mısır, baklagiller, pirinç ve sebzeler.

 2. Araştırmacılar, geleneksel diyet düzenlerine geri dönmenin, kalori ve yararlı besin dengesinin daha iyi dengesi nedeniyle bu hastalık sorunlarını azaltmaya yardımcı olabileceğine inanıyor. Mısır ve baklagiller gibi temel mahsullerin antidiyabetik, antioksidan ve anti-hipertansiyon potansiyeli olduğunu not ederler. Bu besinler aynı zamanda kalp sağlığına yararlı olan, yüksek tansiyon için doğal bir ilaç olarak hipertansiyonu tersine çeviren ve kan şekeri seviyelerini kontrol eden bazı koruyucu fenolik fitokimyasallar sağlar.

 3. Mısır şaşırtıcı bir şekilde yüksek antioksidan bir besindir. Çekirdeğin farklı renk çeşitleri, çeşitli türlerdeki bitkisel besin kombinasyonlarını ve mısırın besin değerlerini belirtir. En popüler tür olan sarı mısır, özellikle iyi bir karotenoid antioksidan kaynağıdır, özellikle de lutein ve zeaksantin (kabak, havuç ve diğer derin renkli meyvelerde veya sebzelerde bulunur). Diğer türler antosiyaninler, protokatejik asit ve hidroksibenzoik asit, beta-karoten, kafeik asit ve ferulik asit gibi antioksidanlar sağlar.

 4. Mısır çekirdeğinde en çok bulunan tür olan karotenoid antioksidanların, bağışıklık sistemini desteklediği ve gözleri ve cildi oksidatif strese karşı koruduğu bilinmektedir. Birçok antioksidan, ısıya duyarlı olmasına ve pişirme sırasında azaltılabilse de, bazı araştırmalar mısırın düşük sıcaklıklarda yavaşça kurutulmasının - geleneksel popülasyonlar gibi, daha soğuk aylarda çekirdeği korumak için yapıldığı gibi - mısırın besin değerinin yüksek bir yüzdesini koruduğunu göstermektedir , özellikle faydalı antioksidanlar.

 5. Bütün sebzeler ve bütün bitkisel yiyecekler gibi, güzel bir doygun lif dolgusu sağlayan bir besindir. Yüksek oranda çözünmeyen - çözünen lif oranına sahiptir. Bu, sindirim sistemi üzerinde çeşitli faydalı etkileri olduğu anlamına gelir. Çözünmeyen lif, emilmeyen ve metabolize edilen sindirim sistemi boyunca hareket eden türdür. Banyoya gitmemize yardımcı oluyor. Bazı lif türleri, özellikle çözünür lifler, bağırsak bakterileri tarafından metabolize edilip kısa zincirli yağ asitlerine (SCFA'lar) dönüşen kalın bağırsaklarımızın alt kısmına ulaşır. Bu, bağırsaklarınızdaki "iyi bakterileri" desteklemek ve sağlıklı bir mikrobiyom oluşturmak için faydalıdır.

 6. Yüksek lifli gıdalardan elde edilen SCFA'lar ayrıca kalın bağırsaklarımızı kaplayan ve sindirim sistemini iyi durumda tutan hücrelere enerji sağlar. Düzenli barsak hareketleri üretmemize ve atık ve toksin vücudumuzu temizlememize yardımcı olurlar. Bu nedenle SCFA'lar daha iyi bağırsak hücresel işleviyle bağlantılıdır ve bu nedenle, kolon kanseri de dahil olmak üzere sindirim organlarının kanserinin önlenmesinde faydalı olabilir.

 7. Mısır, nişasta içerisinde yüksektir; bu, sabit enerji seviyelerini destekleyen bir tür kompleks karbonhidrattır. Bizi enerjiden kesen ve uzun süre dolmayan rafine karbonhidratların aksine, nişasta ve lif bakımından yüksek gıdalar kan şekeri seviyelerini kontrol etmek için faydalıdır çünkü lif kan şekeri (şekerin) kan dolaşımına bırakılma hızını yavaşlatır. Lif tedarik etmenin yanı sıra, aynı zamanda bir sebze için uygun miktarda proteine ​​sahiptir. Elyaf ve protein birlikte tek başımıza karbonhidratlardan daha iyi doldurmamıza yardımcı olur, çünkü yiyeceklerin sindirim sistemi boyunca geçişini dengeler ve kandaki kan dalgalanmalarının sertleşmesini önler. Ayrıca, proteinli yiyeceklerin kendi yararları vardır. Ek olarak, mısır, bir 2019 çalışmasına göre antihipertansif, hepatoprotektif, anti-obezite, antimikrobiyal, antioksidan ve mineral bağlama etkileri gösterdiği bulunan peptidler içerir.

 8. Çok fazla işlenmemiş mısır yiyen popülasyonlardan gördüklerimize dayanarak yapmamalı. Nispeten konuşursak, hala besin sağlarken kalorisi düşüktür. Büyük bir kulak sadece yaklaşık 127 kaloriye sahiptir, bu da sağlıklı bir yemeğe makul bir katkı sağlar. Aslında, bu tahılların çoğundan daha azdır ve kabaca, aslında mısırın çok daha az şekeri ve daha fazla protein ve lif içermesi haricinde, besleyici bir muz yemeye eşdeğerdir. Organik veya GDO'lu olmayan mısırları, özellikle makarna veya ekmek gibi rafine karbonhidratlarla, şekerli unlu mamullerle ve glüten içeren tahıllarla karşılaştırıldığında, genellikle yanlış bir şey yoktur.

 9. Bu sebze genellikle diğer tahıllarla birlikte gruplandırılmış ve benzer şekillerde kullanılmasına rağmen, aslında bir "tahıl" değildir ve herhangi bir glüten içermez. Gluten ile anlaşma nedir? Tüketmek glüten şişkinlik, kramp, ishal, kabızlık, yorgunluk ve cilt sorunları gibi sindirim sorunları da dahil olmak üzere birçok farklı negatif semptomlarla bağlantılıdır. Glüten birçok insan için sorunlu olduğu için - çölyak hastalığı veya onaylanmış glüten alerjisi olmayanlar bile - mısır ve mısır unu, buğday veya diğer glüten içeren yiyecekler için iyi bir stand-up yapar!

Olumsuz Etkiler ve Kaygılar

 1. Her ne kadar glütensiz ve teknik olarak tahıl olmasa da, bu sebzenin sindirim sisteminizi hala şiddetlendirmesi ve özellikle diğer genel gıda alerjilerinden muzdarip olursanız, mide ağrısına neden olması mümkündür FODMAP gıdaları, IBS veya sızdıran bağırsak sendromu.

 2. Bunun bir nedeni, elyaf içeriği ve bağırsakta fermente etme kabiliyeti olabilir. Bu lif bakımından zengin yiyecekler sizin için iyi olabilir, fakat aynı zamanda insanların kolayca parçalayamayacağı bir tür lif olan selülozu da içerir. Bu olur çünkü onu tamamen sindirmek için gerekli bir enzim yok. Bu nedenle, bazı insanlar bazı lifli yiyecekleri yerken gaz ve başka rahatsızlıklar yaşarlar. Muhtemel bir çözüm, bu sebzeyi daha uzun süre harmanlamak, püre yapmak veya çiğnemek olabilir; bu, sindirim kanalından daha kolay geçmesine yardımcı olabilir.

 3. Mısır alerjileri aslında oldukça nadirdir, ancak yemek yerken herhangi bir sorun yaşarsanız (şişkinlik, dışkı, ishal veya gaz gibi değişiklikler), o zaman tek gerçek tedavi seçeneği ondan ve tüm türevlerinden mümkün olduğunca kaçının. Diyetinizden mısır ürünlerini tamamen kesmek için püresi meyve veya saf meyve suyu, çiğ bal, hindistancevizi hurma şekeri, saf akçaağaç şurubu, patates nişastası, pirinç nişastası, hindistancevizi unu, badem unu veya tapyoka kullanmayı deneyebilirsiniz.

 4. Raporlar, standart Amerikan diyetindeki yiyeceklerin yaklaşık yüzde 80’inin kendilerinde bir çeşit GDO mısır türevli bileşene sahip olduğunu ve ABD’de her yıl yetiştirilen tüm mısırın yaklaşık yüzde 88’inin genetik olarak değiştirilmiş.

 5. Eğer GDO'lar hakkındaki gerçeklere aşina değilseniz, tam olarak adlarının ima ettiği şeydir: genetik olarak değiştirilmiş organizmalar. GDO'lu mısır durumunda, gerçek mısır tohumları, yabani otlar, böcekler ve kemirgenler gibi avcılara karşı dayanıklı hale getirilmek amacıyla ekilmeden önce bir laboratuarda değiştirilir. Temel olarak, GDO'ların amacı, normalde kendilerini tehdit eden şeylere karşı yerleşik savunma mekanizmalarına sahip mahsuller yaratmaktır.

 6. GDO'lu gıdalar ile ilgili sağlık sorunları:

 7. Uluslararası Biyolojik Bilimler Dergisi'nde yayınlanan bir 2009 analizinde, farelere üç farklı GDO mısır suşu beslendiklerinde böbreklerinde, karaciğerlerinde ve detoksifiye organlarında negatif reaksiyonlar yaşandığı ortaya çıktı. Araştırmacılara göre, GDO tüketiminin kalp fonksiyonlarında, adrenal bezlerde, dalaklarda ve hematopoetik sistemlerde de belirgin etkileri oldu; bunların tümü, GDO tohum alımına bağlı metabolik değişikliklerin doğrudan bir sonucu olarak kabul edildi ve araştırmacılara göre "hepatorenal toksisite" nin işaretleri.

 8. Bu yaygın mahsul aynı zamanda, genetik olarak değiştirilmiş bir yağı, güçlü bir enflamatuar olan ve pişirme sırasında kullanıldığında sert (veya "toksik") olma ihtimali yüksek olan genetik olarak değiştirilmiş bir yağ yapmak için de kullanılır. Aslında, mısır yağı, sıcağa ve ışığa karşı oldukça hassas olan hassas yağ asitleri içerdiğinden, bakkal raflarında oturan şişelenmiş mısır yağının çoğunun kötüleşmesi iyi bir ihtimal.

 9. Üreticilerin neye benzeyebileceğine rağmen, yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS) doğal değildir ve sağlıklı olan en uzak şeydir. HFCS sakaroz alternatif bir fruktoz-glikoz sıvı tatlandırıcı (ortak sofra şekeri) 'dir. Tamamen insan yapımı, yüksek oranda işlenmiş ve ilk kez 1970'lerde işlenmiş gıdaları tatlandırmanın ucuz bir yolu olarak yiyecek ve içecek endüstrisi ile tanıştı.

 10. Kalorili kaloriler için HFCS, normalden fazla organik şeker sağlayamıyor olsa da, fruktoz adı verilen şeker türünden daha fazla şekle sahiptir - ve bu vücut üzerinde farklı etkiler anlamına gelir. ve metabolik fonksiyonları değiştirme yolları. Fruktoz, HFCS veya sukroz arasında bir bağlantı olup olmadığı ve artmış kalp hastalığı riski, metabolik sendrom veya karaciğer ya da kasın yağ sızması tartışmalıdır. Her çeşit yüksek şekerli diyetlerin sağlıksızlık, şişmanlık ve çeşitli hastalıklar için risk oluşturduğunu biliyoruz, ancak HFCS'nin normal beyaz şekerden daha fazla kilo almasına neden olup olmadığına dair çeşitli sonuçlara varıldı. Çalışmalar şimdi de HFCS'nin tümör büyümesini ve boyutunu hızlandırarak kanser riski konusunda endişelere yol açabileceğini gösteriyor.

 11. İster inanın ister inanmayın, bugün ortalama bir Amerikan'ın kalorik alımının yaklaşık yüzde 25'inin şekerlerden geldiği ve en büyük kısmının genellikle paketlenmiş tatlı ürünlerde bulunan fruktoz şeklinde olduğu tahmin edilmektedir. şekerli içecekler. Çok daha iyi seçenekler, çiğ bal, karabiber pekmezi veya saf akçaağaç şurubu gibi işlenmemiş doğal tatlandırıcılar. Bununla birlikte, bu doğal tatlandırıcılar bile ölçülü olarak kullanılmalı ve her gün diyetinize önemli miktarda kalori sağlamamalıdır.

 12. Paketlenmiş, işlenmiş gıdalara eklenen onlarca farklı malzemeyi yapmak için GDO mısır kullanılır. Herhangi bir gıda ürünü satın almadan önce, ürünün güvenli ve genellikle telaffuz edemediğiniz herhangi bir şeyden arınmış olduğundan emin olmak için her zaman tüm gıda etiketini okuyun. Ayrıca, gıda üreticilerinin her zaman paketlenmiş gıdalardaki malzemeleri ve hazırlama yöntemlerini değiştirdiğini, bu nedenle şüpheli olamayacağınız şeylerin bile içinde GDO'lu malzemelerin bulunduğunu unutmayın.

 13. Live Corn Free web sitesine göre, paket içerik etiketlerinde dikkat edilmesi gerekenlerden bazıları sitrik asit, şekerleme şekeri, mısır unu, karamel aroması, mısır fruktoz, mısır unu, mısır yağıdır. mısır şurubu, dekstrin ve dekstroz, fruktoz, laktik asit, malt, malodekstrin, mono ve digliseritler, monosodyum glutamat ve sorbitol. Bu, kutulu ürünlerin bulunduğu bakkalın "orta koridorlarını" atlamak ve gerçek, bütün yiyeceklerin bulunduğu yer olan "çevreyi satmak" için başka bir neden.

Nasıl Seçilir ve Saklanır

 1. Alışveriş yaparken, mısırın besin değerinde "tatlı mısır" ve "tarla mısır" arasında bir fark olduğunu unutmayın. Tatlı mısır çoğu insanın yediği türdür, tarla mısır genellikle genetiği değiştirilmiş türden, hayvan yemi haline getirilmiş ve çok sayıda işlenmiş kimyasal bileşen yapmak için kullanılır.

 2. ABD’de yetiştirilen tarla mısırlarının neredeyse tamamı GDO’dur, çoğu tatlı mısır değildir. Bazı raporlar, ABD'de yetiştirilen tatlı mısırın sadece yüzde 3 ila 4'ünün GDO olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, mısırın besin değerini artırmak için en iyi türü arıyorsanız, en iyisi tatlıdır.

 3. Kaliteli, GDO'lu olmayan mısırları alıp saklamak için bazı öneriler:

Yemek Yapma ve Kullanma

 1. Bu sebze, mikrodalga fırında pişirme, ızgarada kızartma, mısır koçanında kaynatma gibi birçok yolla pişirilebilir.

 2. Çiğ mısırın yemek için güvenli olduğu kabul edilir, ancak birçok insanın sindirimi zor olabilir. Ayrıca mısırın koçanı üzerinde pişirilmesi, vücudunuzun ferulik asit adı verilen sağlıklı bileşiği emilimini artırmaya yardımcı olur, bu nedenle yemek pişirmeyi teşvik ediyoruz.

 3. Pişirmeden önce ipeksi iplikleri çekerek ve lekeleri bıçakla keserek kabuklarını kesin. Ayrıca, sebzenin üst ucunu bir inç'in yaklaşık yarısını gidererek kesin.

 4. Kulakları mikrodalgaya dayanıklı bir kaba koyun ve soğutmadan önce üç ila dört dakika mikrodalga fırına koyun.

 5. Izgaralı kulakları ızgaraya yerleştirin, kapağı kapatın ve her beş dakikada bir çevirerek 15 ila 20 dakika ızgaralayın. İsterseniz ızgaradan sonra kabukları çıkarabilir veya ızgaradan önce kabuklu kulakları sarabilirsiniz.

Mısır Tarifler

 1. Artık alışveriş yaparken bu ürünün en sağlıklı versiyonlarını nasıl seçeceğinizi ve nasıl hazırlayacağınızı bildiğinize göre, tariflerde nasıl kullanılacağı hakkında konuşalım. Bu ortak sebzeyi kullanmanın birçok yolundan bazıları tavuk ve mısır güveci, baharat / otlarla kaplı mısır koçanı, patates veya balıklı mısır çorbası, tatlı veya tuzlu mısır pudingi, fasulye ve domatesli mısır salatası gibi tarifler yapmak, ev yapımı mısır cipsi, mısır ekmeği veya kek ve ev yapımı patlamış mısır / su ısıtıcısı mısır. Nişasta bakımından zengin bir diğer un olan manyok unu kullanan bir reçeteniz varsa, muhtemelen organik mısır unu da alabilirsiniz.

 2. Muhtemelen dünyadaki en popüler mısır tarifi mısır ekmeğidir. Geleneksel mısır ekmeğinin, belirli bir mısır unu olan masa harina'yı gerektirdiğini unutmayın.

 3. Biraz daha tatlı bir şeyler denemek istiyorsanız, bu glutensiz ekmek tarifini manyok unu yerine mısır unu ile yapmayı deneyin. Bu tarifi, sadece un, yumurta ve tatlandırıcı (stevia veya hindistan cevizi şekeri gibi) kullanarak buğday içermeyen pandispanya için de kontrol edebilirsiniz. Tariflere bakarken, mısır keklerinin veya mısır ekmeğinin pastörize edilmiş türlerin yerine organik mısır, çiğ süt ve tereyağı ile yapılabileceğini unutmayın.

Son Düşünceler

 1. Sonraki Oku: Fıstık Ezmesi Besin Değerleri: Sizin İçin Kötü mü?Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407