Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Mısır sağlıklı mı?

Mısır sağlıklı mı?

 1. İnternet, mısır konusunda çelişkili tavsiyelerle dolu. Bazı alternatif sağlık alanları, genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) mısırının algılanan zararlarına odaklanır veya mısırları potansiyel olarak tehlikeli bir tahıl olarak görevden alır. Ancak mısır destekçileri, mısırın sağlıklı bir diyetin çekirdek bir parçasını oluşturması konusunda ısrar ediyorlar.

 2. Mısır sodadan tahıllara kadar her şeyde. Tufts Üniversitesi Sağlık Beslenme Mektubuna göre, Amerikalılar her yıl kişi başına yaklaşık 160 kilo mısır tüketiyorlar. Bu tüketim, mısırın daha sağlıklı gıdaların yerini alıp almadığı konusunda endişelere yol açtı.

 3. Çoğu yiyeceğe benzer şekilde, mısır ne iyileştirici ne de zehirdir. Moderasyonda, çoğu insanın diyetlerinin sağlıklı bir bölümünü oluşturabilir.

 4. Bu makalede, mısırın besin içeriği ve potansiyel sağlık yararlarını araştırıyoruz. Ayrıca mısırları yemek ve hazırlamak için riskleri, sağlık mitlerini ve bazı ipuçlarını da tartışıyoruz.

Beslenme

 1. Bugünün mısırı, Kuzey Amerika’nın yerli halklarının bir zamanlar yetiştirdiği mısırlardan çok farklı. Seçici ıslah sayesinde çiftçiler, istikrarlı bir şekilde evcilleştirilmiş mısırlara sahiptir ve bu süreçte büyüklüğünü, rengini ve lezzetini değiştirmektedir. [! 1824 => 1140 = 2!

 2. Diğer birçok meyve ve sebzeye kıyasla mısır, vitamin ve mineral bakımından düşüktür. 90 gram (g) kulakta taze mısır bulunur:

 3. Birçok beslenme savunucusu, düşük vitamin ve mineral konsantrasyonlarına kıyasla, mısırın yüksek oranda karbonhidrat oranıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Karbonhidratlar doluyor, bu yüzden mısırın daha besleyici yoğun gıdaların yerini alabileceğini iddia ediyorlar.

 4. Paleo ve ketojenik diyetler gibi mısırı dışlayan diyet çalışmaları, mısırdan uzak durmanın yararlarını izole etmek için çok fazla değişken içeriyor. Ancak, mısır yemenin özellikle organik, eski formunda zararlı olduğunu gösteren çok az kanıt vardır. Moderasyonda, mısır hala sağlıklı bir diyetin bir parçası olabilir.

Sağlık yararları

 1. Mısır, bazı potansiyel sağlık yararları sunuyor. Bunlar:

Ödenebilirlik

 1. Üreticiler, dünyanın birçok farklı bölgesinde kolayca ve hızlıca mısır yetiştirebilir. Hibridizasyon ve evcilleştirme, mısırın yetişmesini kolaylaştırarak mısırı uygun bir mal haline getirdi.

 2. Çok düşük gelirli insanlar için, özellikle gelişmekte olan ülkelerde yaşayanlar için, mısır ucuz ve hazır bir kalori, karbonhidrat ve protein kaynağıdır.

Antioksidanlar

 1. Bazı mısır çeşitleri antioksidanlar, özellikle karotenoidler adı verilen bir grup antioksidanlar bakımından zengindir.

 2. Antioksidanlar, vücuttaki zararlı serbest radikallerin etkileriyle mücadele eder. Araştırmalar serbest radikallerin yaşlanma sürecinde ve bazı kronik hastalıkların gelişiminde rol oynayabileceğini göstermektedir.

 3. Koyu yapraklı yeşillikler, havuçlar ve tatlı patatesler de dahil olmak üzere birçok meyve ve sebze karotenoidler açısından da zengindir.

Diyet lifi

 1. Mısır, birçok tahıl, baklagil ve sebzeye benzer şekilde diyet lifi içerir.

 2. Bununla birlikte, mısırdaki lif miktarı genellikle diğer kaynaklardan daha düşüktür. Örneğin, yarım fincan pişmiş lacivert fasulye 9.6 g lif sağlarken, yarım fincan pişmiş mısır sadece 2.1 g sağlar

 3. Lif sindirime yardımcı olabilir ve kabızlık riskini azaltabilir. Bazı araştırmalar, lifin insanların daha uzun yaşamalarına yardımcı olabileceğini de öne sürüyor. Büyük bir 2011 çalışmasında diyet lifi alımı ile erken kardiyovasküler risk riski arasında bir ilişki bulundu, özellikle kardiyovasküler, enfeksiyöz ve solunum yolu hastalıklarından.

Glutensiz

 1. Mısır teknik olarak tahıl olmasına rağmen aynı zamanda glutensizdir. Bu mısırları, diyetlerine tahıl eklemek isteyen çölyak hastalığı veya glüten intoleransı olan insanlar için güvenli bir seçenek haline getiriyor.

Protein oranı yüksek

 1. Mısır, protein bakımından diğer sebzelerden daha yüksektir, vejetaryenler ve veganlar için veya normal olmayan kaynaklardan daha fazla protein yemeyi ümit edenler için iyi bir seçimdir.

Riskler

 1. Beslenme savunucularının mısırla olan temel sağlık kaygısı, insanların çok fazla karbonhidrat ve çok az miktarda besin içeren yiyecek yemelerine neden olabilecek bir dolgu maddesi görevi görmesidir.

 2. Tufts Üniversitesi Sağlık Beslenme Mektubuna göre, ABD'de yemek yiyen mısırların üçte birinden fazlası, yüksek fruktozlu mısır şurubu veya HFCS şeklindedir. Mısır nişastasının bir türevi olan bu şeker, sarf malzemelerine tatlandırıcı ekleyen üreticiler hakkında çok sayıda tartışmayı tetikledi.

 3. ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), HFCS'nin diğer şekerlerden daha zararlı olduğuna dair güçlü kanıt bulunmadığını belirtiyor. Bununla birlikte, FDA ayrıca HFCS ve normal şeker de dahil olmak üzere eklenen tüm şeker tüketimini herkesin sınırlandırmasını tavsiye eder.

Sağlık kaygıları

 1. Mısır ile ilgili bazı endişeler özellikle mesaj panolarında ve alternatif sağlık sitelerinde popüler hale geldi. Aşağıda bazı genel kaygıları tartışıyoruz:

GDO mısırı

 1. Bazı doğal sağlık savunucuları, GDO'lu mısırın tehlikeli olduğunu savunuyorlar. Amerika'daki çiftçiler GDO'lu mahsulleri uzun zamandır kullanıyor olsa da 2013 yılında yapılan bir inceleme, GDO'lu mahsuller ve bunların potansiyel sağlık etkileri ile ilgili verilerin az olduğunu belirtti.

 2. Gıda ve Kimyasal Toksikoloji alanında ortaya çıkan 2012 yılında yapılan bir araştırma, GDO mısırını yiyen farelerin sağlık üzerinde olumsuz etkileri olduğunu tespit etti. Bununla birlikte, dergi daha sonra dolandırıcılık ve hatalı verilerle ilgili endişelerinden dolayı kağıdı geri çekti.

 3. Dergi editörleri hiçbir zaman sahtekarlık kanıtı bulmadılar, ancak çalışmanın bulgularını temelden baltalayan verilerin yetersiz olduğunu buldular. Ayrıca, bir GDO karşıtı kuruluş çalışmanın finanse edilmesine yardımcı oldu.

 4. Harvard Üniversitesi'ndeki Haber Biliminden 2015 yılında yayınlanan makaleye göre, hem Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) hem de Amerikan Tabipleri Birliği, GDO'lu ürünlerin insan tüketimi için güvenli olduğu sonucuna varmıştır.

Mısır şekeri yüksek

 1. Bazı insanlar mısırları şeker olan HFCS ile karıştırıyor. Mısır doğal olarak oluşan şekerler içerir, ancak miktarlar diğer nişastalı sebzelerde bulunanlarla karşılaştırılabilir, ancak biraz daha yüksek.

Vücut mısırları sindiremez

 1. Mısır, selüloz içinde yüksektir; bu, vücudun sindiremediği çözünmez bir lifdir. Ancak, vücut mısırın diğer bileşenlerini parçalar.

 2. Mısırı daha uzun süre çiğnemek, sindirim sisteminin daha fazla besine erişmek için selüloz duvarlarını parçalamasına yardımcı olabilir.

 3. Bazı üreticiler hala nixtamalization olarak bilinen eski bir mısır hazırlama yöntemi kullanıyor. Bu işlem, mısırın kalsiyum hidroksit içeren bir alkali çözelti olan kireç içinde ıslatılmasını ve pişirilmesini içerir.

 4. Ardından üreticiler, mısır unu, tortilla, tamales ve diğerleri gibi gıda ürünlerinin işlenmesi için mısırları yıkayıp kabuğu alırlar.

 5. Nixtamalization mantar bulaşmasından kaynaklanan mikotoksinleri azaltırken sindirilebilirliği, aromayı ve aromayı arttırır.

Mısır yağında yüksek

 1. Doğal olarak mısırın yağ oranı yüksek değil. Bununla birlikte, birçok insan bunu yağ içeriğini artıracak şekilde hazırlar. Mısır'a tereyağı ve diğer katı veya sıvı yağlar eklenmesi onu yüksek yağlı, yüksek kalorili bir yiyeceğe dönüştürebilir.

Mısır yeme ve hazırlama önerileri

 1. Çoğu insan, yemek pişirdikten sonra, genellikle tereyağı, yağlar ve baharatlarla mısır yemeyi tercih ediyor.

 2. Mısır çiğ yemek de güvenlidir. Pek çok insan, genç, yumuşak mısır tadının çiğ olduğu zaman en iyisidir.

 3. Cevizler salatalara, çorbalara ve güveçlere doku ekleyebilir. USDA mısır hazırlamak ve saklamak için aşağıdaki ipuçlarını sunmaktadır:

Sonuç

 1. Westerterp-Plantenga, M.S., Lemmens, S.G., Westerterp, K.R. (2012, Ağustos). Diyet proteini - doygunluk, enerji, kilo kaybı ve sağlıktaki rolü. İngiliz Beslenme Dergisi, 108 (s2), s105-s112. Https://www.cambridge.org/core/journals/british-journal-of-nutrition/article/dietary-protein-its-role-in-satiety-energetics-weight-loss-and-health/CCA49F7254E34FF25FD08A78A05DECD7 çekirdek-okuyucu

 2. Mısır zararlı bir besin değildir, ancak bazı besinsel yararları olmasına rağmen, belirli bir besin maddesi bakımından özellikle zengin değildir ve diğer karmaşık karbonhidratlardan daha az lif içerir.

 3. Bazı insanlar mısırları yemek için kötü bir seçenek haline getirebilecek diyet kısıtlamalarına sahip olabilir. Örneğin, karbonhidrat alımını azaltmaya çalışan insanlar, karbonhidratları yüksek olduğu için mısırdan uzak durmalılar.

 4. Yüksek proteinli diyet isteyen insanlar, protein bakımından mısırdan daha yüksek oldukları için fındık, yağsız et, balık ve süt ürünleri seçmek isteyebilirler.

 5. Mısırı diyetten çıkarmanın bir zararı yok, bu yüzden insanların kaçınması tamamen güvenli. Bununla birlikte, birçok ürün mısır ve mısır yan ürünleri içerir, bu nedenle bileşen etiketlerini kontrol etmek gerekir. Mısırın sağlığı konusunda endişeli kişiler bir doktora veya diyetisyene konuşmalıdır.

 6. Son yazılan Çarşamba 16 Ocak 2019.Bu konu hakkındaki en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 7. Antioksidanlar: Derinlemesine. (2013, Kasım). Https://nccih.nih.gov/health/antioxidants/introduction.htm

 8. Temel rapor: 11902, mısır, tatlı, beyaz, pişmiş, haşlanmış, süzülmüş, tuzlu. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/11902?

 9. Temel Rapor: 16038, Fasulye, donanma, olgun tohumlar, pişirilmiş, haşlanmış, tuzsuz. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/16038?

 10. Bawa, A.S., Anilakumar, K.R. (2013, Aralık). Genetiği değiştirilmiş gıdalar: Güvenlik, riskler ve halkın endişeleri - bir inceleme. Gıda Bilimi ve Teknolojisi Dergisi, 50 (6), 1035-46. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3791249/

 11. Bendtsen, L. Q., Lorenzen, J.K., Bendsen, N.T., Rasmussen, C., Astrup, A. (2013, 8 Temmuz). Süt proteinlerinin iştah, enerji harcaması, vücut ağırlığı ve bileşimi üzerine etkisi: Kontrollü klinik çalışmalardan elde edilen kanıtların gözden geçirilmesi. Beslenmedeki Gelişmeler, 4 (40), 418-438. Https://academic.oup.com/advances/article/4/4/418/4259630

 12. Mısırdan sağlık yararlarının toplanması. (2013, Eylül). Sağlık Beslenme Mektubu. Https://www.nutritionletter.tufts.edu/issues/9_9/current-articles/Harvesting-the-Health-Benefits-from-Corn_1029-1.html

 13. Yüksek fruktozlu mısır şurubu soruları ve cevapları. (2018, 4 Ocak). Https://www.fda.gov/food/ingredientspackaginglabeling/foodadditivesingredients/ucm324856.htm

 14. Ev USDA gıdaları bilgi notu: Mısır, taze. (2012, Aralık). Https://whatscooking.fns.usda.gov/sites/default/files/factsheets/HHFS_CORN_FRESH_900210Dec2012.pdf

 15. Kljak, K., Grbesa, D. (2015, 15 Ocak). Seçili Hırvat mısır hibritlerinden heksan özütlerinin karotenoid içeriği ve antioksidan aktivitesi [!Özet

 16. Nixtamalization. (N.d.). Https://www.sciencedirect.com/topics/food-science/nixtamalization

 17. Norris, M.L. (2015, 10 Ağustos). GDO'lar vücuduma zarar verecek mi? Halkın kaygıları ve bilim adamlarının bunları nasıl ele aldıkları. Http://sitn.hms.harvard.edu/flash/2015/will-gmos-hurt-my-body

 18. Park, Y., Subar, A.F., Hollenbeck, A., Schatzkin, A. (2012, 3 Aralık). NIH-AARP Diyet ve Sağlık Çalışmalarında diyet lifi alımı ve mortalite. Dahiliye Arşivi, 171 (12), 1061-1068. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3513325/

 19. Seralini, G.-E., Clair, E., Mesnage, R., Gress, S., Defarge, N., Malatesta, M., ... de Vendomois, JS (2012, Kasım). GERİ DÖNÜŞ: Bir Roundup herbisitinin ve bir Roundup'a toleranslı genetiği değiştirilmiş mısırın uzun vadeli toksisitesi. Gıda ve Kimyasal Toksikoloji, 50 (11), 4221-4231. Https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0278691512005637

 20. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 21. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407