Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Mor Havuçlar Daha Sağlıklı mı? Beslenme, Yararları ve Kullanımları

Paket

 1. Havuç, çeşitli renklerde gelen lezzetli sebzelerdir.

 2. Mor havuç özellikle dikkat çekicidir ve mor meyve ve sebzelere özgü benzersiz sağlık yararları sağlar.

 3. Her çeşit havuç oldukça besleyicidir, ancak mor havuç özellikle iltihapla mücadele ettiği ve bazı sağlık koşullarından faydalandığı bilinen güçlü antioksidanlar bakımından zengindir.

 4. Bu makale mor havuçların faydalarını gözden geçirerek, canlı sebzeleri diyetinize nasıl ekleyeceğinize dair ipuçları veriyor.

Tarih ve Beslenme

 1. Çoğu insan havuç çekerken turuncu bir sebze düşünmesine rağmen, havuçlar başlangıçta mor veya beyazdı.

 2. Aslında, havuçların gıda ürünü olarak kullanılan ilk kanıtlar, MS 10. yüzyılda İran Platosu ve Pers İmparatorluğu'ndaydı - bu eski havuçlar mor ve beyazdı (1). .

 3. Modern, turuncu renkli bir havuç muhtemelen genetik bir mutasyon sonucu geliştirilen yeni bir sarı havuç türünden kaynaklanıyor.

 4. Kırmızı ve mor havuç Doğu çeşitleri olarak kabul edilirken, sarı, turuncu veya beyaz havuç Batı tipi havuç olarak bilinir.

 5. Doğu tipi havuçlar, günümüzde marketlerde yaygın olarak kullanılan turuncu Batı tipleri ile değiştirildi.

 6. Bütün havuçlar - renklerinden bağımsız olarak - lif, potasyum, C vitamini, manganez, A vitamini ve bazı B vitaminleri gibi çeşitli besinlerle doludur (2).

 7. Ek olarak, sadece 52 kalori veren 1 fincan (128 gram) çiğ havuçla kaloriler nispeten düşüktür.

 8. Mor havuçlarını besleyici olarak eşsiz yapan şey, antioksidanların antosiyaninlerin içerikleri.

 9. Antosiyaninler, polifenol antioksidan ailesine aittir ve böğürtlen, üzüm, mor patates, mor lahana ve mor havuç gibi mor meyve ve sebzelerde bulunur (3).

 10. Antosiyaninler gibi antioksidanlar, vücudunuzu oksidatif strese karşı korur, bu da serbest radikal denilen reaktif moleküller ve vücudunuzdaki antioksidanlar arasındaki dengesizlik anlamına gelir.

 11. Oksidatif stres, kanser, zihinsel düşüş, kalp hastalığı ve yaşlanma gibi sağlık koşulları ile ilişkilendirilmiştir (4).

Güçlü Antioksidanlar İçeriyor

 1. Antosiyaninler, birçok etkileyici sağlık yararına sahip polifenol antioksidanlarıdır.

 2. Antosiyanin bakımından zengin gıdalarda - mor havuç gibi - yüksek diyetler bazı sağlık koşullarına, özellikle de iltihaplanma ile ilgili olanlara karşı koruma sağlayabilir.

 3. Antosiyaninler, anti-enflamatuar sitokinler gibi potansiyel olarak zararlı bileşikler azaltılarak, anti-enflamatuar ajanlar olarak görev yapar. Bu bileşiklerin azaltılması kalp hastalığı gibi belirli durumlar riskinizi azaltabilir (5).

 4. Örneğin, 24 çalışmanın gözden geçirilmesi, antosiyanin yönünden zengin diyetler yiyenlerin kan akışını ve kan damarlarının işlevini, yapmayanlara göre daha iyi hale getirdiğini gösterdi (6). [! 3634 => 1140 = 3!

 5. 34.000'den fazla kadın üzerinde, günde 0.2 mg antosiyanin tüketen ve kalp hastalığı riski önemli derecede azalmış olan bir başka büyük çalışma (7).

 6. Antosiyaninlerin zihinsel düşüşe karşı korudukları da gösterilmiştir.

 7. Yedi çalışmanın gözden geçirilmesi, antosiyanin yönünden zengin gıdalar yedikten sonra çocuklarda, yetişkinlerde ve yaşlılarda belirli zihinsel sonuçların (sözel öğrenme ve hafıza dahil) düzeldiğini gösterdi (8).

 8. Ek olarak, popülasyon çalışmaları, antosiyanin yönünden zengin gıdaların alımının, tip 2 diyabet riskinizi azalttığını göstermektedir (9, 10). [! 3634 => 1140 = 3!

 9. Polifenollerin sağlığı arttırdığı ve kalp hastalığı, zihinsel düşüş ve bazı kanser türlerinin riskini azalttığı gösterilmiştir (12).

Antikanser Etkileri Olabilir

 1. Çalışmalar, mor havuçlarda bulunan güçlü antioksidanların kanserle mücadele özelliklerine sahip olduğunu göstermektedir.

 2. Sıçanların kansere neden olan bir bileşiğe maruz bırakıldığı 12 haftalık bir çalışma, mor havuç özü ile takviye edilmiş bir diyetle beslenen sıçanların normal diyetten daha az kanserli gelişme gösterdiğini tespit etti (13). .

 3. Benzer şekilde, test tüpü çalışmaları antosiyaninlerin meme, karaciğer, cilt, kan ve kolon kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engelleyebileceğini gözlemliyor (14). [! 3634 => 1140 = 4!

 4. Diğer araştırmalar hem kadınlarda hem de erkeklerde benzer sonuçları göstermektedir (16).

 5. Ek olarak, araştırmalar tüm havuç türlerinde yüksek diyetlerin meme kanserine karşı koruyabileceğini öne sürüyor.

 6. 141,187 kadından oluşan 10 çalışmanın gözden geçirilmesi,% 21 oranında meme kanseri riskinin azalmasıyla her türlü havuç alımının yüksek olduğunu göstermiştir (17). [! 3634 => 1140 = 4!

Kilo kaybını artırabilir

 1. Nüfus çalışmaları sebze bakımından zengin diyetleri yiyen insanların daha az sebze yiyen insanlardan daha az ağırlığa sahip olduğunu göstermektedir (19). [! 3634 => 1140 = 5!

 2. Mor havuçlar iyi bir çözünür lif kaynağıdır, bu da peptit YY (20) gibi dolgunluk hisleri üreten hormonları artırarak iştahınızı ve yiyecek alımınızı azaltmanıza yardımcı olur

 3. 100 kadında yapılan bir araştırmada, öğle yemeğinde 1,6 bardak (200 gram) bütün havuç yiyenlerin, öğleden sonraları, diğerlerine göre daha az hissettiğini ve günün geri kalanında önemli ölçüde daha az yediklerini gördük Bütün havuç yiyin (21). [! 3634 => 1140 = 5!

Bazı Tıbbi Koşullardan Yararlanabilir

 1. Araştırmalar mor havuçların metabolik sendrom ve enflamatuar bağırsak koşulları da dahil olmak üzere bazı tıbbi koşullara fayda sağlayabileceğini göstermektedir.

 2. Metabolik sendrom, fazla miktarda göbek yağı ve yüksek kolesterol, kan basıncı ve kan şekeri gibi belirtilerle karakterize bir durumdur.

 3. Metabolik sendrom kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve sonuçta ortaya çıkan ölüm riskinizi arttırır (23). [! 3634 => 1140 = 6!

 4. Hayvan çalışmaları mor havuçların metabolik sendromla ilişkili diğer semptomları da iyileştirebileceğini gösteriyor.

 5. Metabolik sendromlu sıçanlarda yapılan bir araştırma, mor havuç suyu bakımından yüksek bir diyetin, karaciğer yağlanması, yüksek kan şekeri, yüksek kan basıncı ve yüksek kan basıncı dahil olmak üzere tüm metabolik hastalıklarla ilgili semptomları iyileştirdiğini veya tersine çevirdiğini buldu. kalp kası sertliği (25).

 6. 8 haftalık bir başka çalışma, mor havuçla desteklenmiş yüksek yağ içeren bir diyetteki metabolik sendromlu farelerin, kan grubundaki ve insülin direncindeki kontrol grubundaki farelere göre daha fazla gelişme gösterdiğini kaydetti (26).

 7. Bu sonuçlar ümit verici olsa da, mor havuçların metabolik sendrom üzerindeki etkileri konusunda daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç var.

 8. İnflamatuar barsak hastalığı (İBH), sindirim sisteminin tamamı veya bir kısmında kronik inflamasyon olarak tanımlanır.

 9. Tüp ve hayvan çalışmaları mor havuçların ülseratif kolit gibi bazı enflamatuar barsak koşullarına fayda sağlayabileceğini göstermektedir.

 10. Bir çalışma, mor havuç tozu ile beslenen kolit içeren farelerin, diğer nekroz faktörü-a ve interlökin-6 gibi pro-enflamatuar proteinlerin kan seviyelerini diğer tedavilere kıyasla azalttığını göstermiştir (27). .

 11. Mor havuç ekstraktının bağırsak hücresi iltihabını azaltma üzerindeki etkilerini araştıran bir test tüpü çalışmasında benzer sonuçlar vardı (28).

 12. Bu çalışmalardaki araştırmacılar, mor havuçların antienflamatuar özelliklerinin, güçlü antosiyanin antioksidan içeriğinden kaynaklandığı sonucuna varmıştır.

 1. Mor havuçlar sadece besleyici değil, aynı zamanda çeşitli yemeklerde kullanılabilecek çok yönlü ve lezzetli sebzelerdir.

 2. Diğer havuç çeşitlerinin tadına benziyorlar ve aynı şekilde kullanılabilirler.

 3. Diyetinize mor havuç eklemenin bazı yolları:

Alt satırda

 1. Mor havuç, sağlığınıza birçok yönden fayda sağlayabilecek etkileyici bir dizi vitamin, mineral ve güçlü bitki bileşikleri içerir.

 2. Her türlü havuç besleyici ve sağlıklı olmasına rağmen, mor havuç, sağlığınıza etkileyici etkisi olan antosiyaninler adı verilen güçlü antioksidanlar içerir.

 3. Mor havuç yemek kalp sağlığını iyileştirebilir, kilo vermeyi teşvik edebilir ve inflamasyonu ve bazı kanser riskini azaltabilir.

 4. Bu parlak renkli sebzeler sadece güçlü sağlık yararları sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda en sevdiğiniz yemeklerin çoğuna renk ve lezzet katabiliyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407