Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Miso Neden İnanılmaz Sağlıklı?

Soya sosu ötesindeki yaşam

 1. Miso, Batı dünyasına da yol açmış olmasına rağmen, özellikle Asya'nın bazı bölgelerinde popüler olan mayalanmış bir çeşnidir.

 2. Her ne kadar miso hala bilinmese de, onu tanıyan kişiler büyük olasılıkla Japon miso çorbası biçiminde tüketmişlerdir.

 3. İnanılmaz derecede besleyici ve daha iyi sindirim ve daha güçlü bir bağışıklık sistemi dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları ile bağlantılı.

Miso Nedir?

 1. Bu geleneksel Japon çeşnisi, tuzla fermente edilmiş soya fasulyesi ve bir koji başlangıç ​​maddesinden yapılmış kalın bir hamurdan oluşuyor.

 2. Başlatıcı genellikle Aspergillus oryzae mantarını içerir.

 3. Miso pastası sos yapmak, yaymak ve çorba yapmak veya sebze ve et turşusu yapmak için kullanılabilir.

 4. İnsanlar lezzetini genellikle tuzlu ve umami (tuzlu) karışımı olarak tanımlıyor ve rengi çeşide bağlı olarak beyaz, sarı, kırmızı veya kahverengi arasında değişebilir.

 5. Miso geleneksel olarak soya fasulyesinden yapılsa da, bazı çeşitlerde başka tür fasulye veya bezelye kullanılıyor.

 6. Pirinç, arpa, çavdar, karabuğday ve kenevir tohumu da dahil olmak üzere, bunların tümü son ürünün rengini ve tadını etkileyen diğer terkip maddeleri de kullanılabilir.

Çeşitli Besinlerde Zengindir

 1. Miso iyi miktarda vitamin, mineral ve faydalı bitki bileşikleri içerir. Bir ons (28 gram) genellikle size (1):

 2. Ayrıca daha az miktarda B vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, selenyum ve fosfor içerir ve kolin kaynağıdır (1, 2).

 3. İlginç bir şekilde, soya fasulyesinden yapılan çeşitlerin tam protein kaynağı olduğu düşünülüyor çünkü insan sağlığı için gerekli tüm gerekli amino asitleri içeriyorlar (1).

 4. Ayrıca, miso üretmek için kullanılan fermantasyon işlemi, vücudun içerdiği besinleri emmesini kolaylaştırır (3, 4).

 5. Fermantasyon işlemi, çok çeşitli sağlık yararları sağlayan probiyotiklerin, faydalı bakterilerin büyümesini de destekler. A. oryzae misoda bulunan ana probiyotik suştur (5, 6, 7).

 6. Dedi ki, miso da çok tuzlu. Bu nedenle, tuz alımınızı izliyorsanız, diyetinize büyük miktarlar eklemeden önce sağlık uzmanınıza sormak isteyebilirsiniz.

Miso Sindiriminizi Geliştiriyor

 1. Bağırsaklarınız trilyonlarca bakteri barındırıyor.

 2. Bazıları faydalı, bazıları zararlıdır. Bağırsaklarınızda doğru bakteri türüne sahip olmanız sağlıklı bir bağırsak florasını korumanıza yardımcı olur.

 3. Sağlıklı bir bağırsak florasına sahip olmak çok önemlidir, çünkü vücudunuzu toksinlere ve zararlı bakterilere karşı korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda sindirimi artırır ve gaz, kabızlık ve antibiyotikle ilişkili ishal veya şişkinliği azaltır (6, 8, 9).

 4. İçin uygun değildir. oryzae, misoda bulunan ana probiyotik türdür. Araştırmalar, bu baharat çeşidindeki probiyotiklerin, enflamatuar barsak hastalıkları (IBD) (10) dahil olmak üzere, sindirim sorunlarına bağlı semptomları azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. [! 856 => 1140 = 4!

 5. Anti besin maddeleri, doğal olarak soya fasulyesi ve miso üretmek için kullanılan tahıllar da dahil olmak üzere gıdalarda bulunan bileşiklerdir. Eğer antinutrient tüketirseniz, vücudunuzdaki besinlere bağlanabilir ve vücudunuzun onları emme yeteneğini azaltır.

 6. Fermantasyon miso ve diğer fermente ürünlerdeki antinutrient seviyelerini azaltır, bu da sindirimi iyileştirir (3).

Bazı Kanser Riskini Düşürebilir

 1. Miso belirli kanser türlerinden korunma sağlayabilir.

 2. İlki mide kanseri olabilir. Gözlemsel çalışmalar art arda yüksek tuzlu diyetler ve mide kanseri arasında bir bağlantı bulmuşlardır (11, 12).

 3. Ancak, yüksek tuz içeriğine rağmen miso, mide kanseri riskini diğer yüksek tuzlu gıdaların yaptığı gibi arttırmıyor gibi görünüyor.

 4. Örneğin, bir çalışmada miso, tuzlu balık, işlenmiş et ve turşu yiyecekleri gibi tuz içeren yiyeceklerle karşılaştırılmıştır.

 5. Uzmanlar bunun, soyada bulunan ve tuzun kansere neden olan etkilerini potansiyel olarak karşılayan yararlı bileşikler nedeniyle olabileceğine inanmaktadır (12, 13, 14). [! 856 => 1140 = 5!

 6. Miso fermantasyonu birkaç haftadan üç yıla kadar sürebilir. Genel olarak konuşursak, daha uzun fermantasyon süreleri daha koyu, daha güçlü tatlandırıcı miso üretir.

 7. İnsanlarda yapılan araştırmalar, düzenli miso tüketiminin karaciğer ve meme kanseri riskini% 50-54 azaltabildiğini bildirmektedir. Meme kanseri koruması özellikle menopoz sonrası kadınlar için faydalı görünüyor (19, 20, 21). [! 856 => 1140 = 5!

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirebilir

 1. Miso, bağışıklık sisteminizin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olabilecek besinleri içerir.

 2. Örneğin, misodaki probiyotikler bağırsak floranızı güçlendirmeye yardımcı olabilir, bu da bağışıklık sistemini arttırır ve zararlı bakteri üremesini azaltır (6, 7).

 3. Üstelik, probiyotik yönünden zengin bir diyet, hasta olma riskini azaltmaya yardımcı olabilir ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlardan daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilir (23, 24).

 4. Bu, farklı probiyotik suşlarının sağlığınız üzerinde farklı etkilere sahip olabileceğini söyledi. Miso'ya özgü suşları kullanarak, güçlü sonuçlar çıkarılmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Diğer Potansiyel Yararları

 1. Bu Japon çeşni başka sağlık yararları sunabilir:

 2. Bu eklenen faydalar cesaret verici olsa da, az sayıda çalışmanın düzenli misoları doğrudan yukarıdaki faydalarla ilişkilendirdiğini not etmek iyidir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Miso Güvenli mi?

 1. Miso tüketimi çoğu insan için genellikle güvenlidir.

 2. Bununla birlikte, çok miktarda tuz içeriyor. Bu nedenle, tıbbi bir durum nedeniyle tuz alımını sınırlaması gereken kişiler için iyi bir seçim olmayabilir.

 3. Ek olarak, miso, kan inceltici gibi davranabilen K1 vitamini açısından oldukça yüksektir. Kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız, diyetinize eklemeden önce sağlık uzmanınıza danışın.

 4. Son olarak, çeşitlerin çoğu, bir guitrojen olarak kabul edilebilecek soya fasulyesinden yapılır.

 5. Guatrojenler, tiroid bezinin normal çalışmasını engelleyebilen, özellikle de zaten zayıf tiroid fonksiyonuna sahip olanlarda bulunan bileşiklerdir.

 6. Guatrojen içeren gıdalar ılımlı bir şekilde pişirildiğinde ve tüketildiğinde, tüm bireyler için muhtemelen güvenlidir - tiroid problemi olanlar (35).

Miso için Nasıl Alışveriş Yapılır ve Nasıl Kullanılır

 1. Avrupa veya Kuzey Amerika'da, çoğu Asya marketinde ve bazı geleneksel marketlerde miso bulabilirsiniz.

 2. Miso için alışveriş yaparken, rengin iyi bir tat göstergesi olabileceğini düşünün. Yani, koyu renkler genellikle daha güçlü, daha tuzlu bir tatla bağlantılıdır.

 3. Dahası, ev yapımı zor değil. Sadece birkaç bileşen ve biraz sabır gerektirir. Denemek istiyorsanız, bu basit tarifle başlayabilirsiniz (video).

 4. Miso son derece çok yönlü ve çeşitli şekillerde kullanılabilir. Örneğin, bir suyu, marine etmeyi veya güveç lezzetini tatmak için kullanabilirsiniz.

 5. Daldırma sosları veya yaymaları yapmak için fıstık ezmesi, soya peyniri, limon veya elma suyu gibi malzemelerle de harmanlayabilirsiniz. Yağ ve sirke ile birleştiğinde, sade ve lezzetli bir salata sosu verir.

 6. Miso en iyi ihtimalle sıcak yemeklerden ziyade soğuk yemeklerde kullanılabilir, çünkü probiyotikleri yüksek sıcaklıklarda öldürülebilir. Bununla birlikte, bazı sıcakta öldürülmüş probiyotik suşları hala bazı yararlar sağlayabilir, bu yüzden bu konu tartışmalıdır (36, 37).

 7. Açılmamış miso pastası oda sıcaklığında uzun süre saklanabilir.

 8. Ancak, bir kez açtığınızda, buzdolabında kapalı bir kapta sakladığınızdan ve bir yıl içerisinde ideal bir şekilde tükettiğinizden emin olun.

Alt satırda

 1. Miso kesinlikle el üstünde tutmaya değer, besin bakımından zengin, çok yönlü bir sos. [! 856 => 1140 = 10!Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407