Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Mikrodalga Fırınlar ve Sağlık: Nükleer mi, Nuke Değil mi?

Alt satırda

 1. Mikrodalga fırınla ​​yemek pişirmek son derece kullanışlıdır, çünkü basit ve inanılmaz hızlı.

 2. Ancak, birçok kişi mikrodalgaların zararlı radyasyon ürettiğine ve sağlıklı besinlere zarar verdiğine inanıyor.

 3. Bu nedenle, bu cihazları kullanmanın güvenli olup olmadığını merak edebilirsiniz.

 4. Bu makale, mikrodalga fırınların yemek kalitesini ve sağlığını etkileyip etkilemediğini açıklıyor.

Mikrodalga Fırın Nedir?

 1. Mikrodalga fırınlar elektriği mikrodalga denilen elektromanyetik dalgalara dönüştüren mutfak aletleridir.

 2. Bu dalgalar yiyeceklerdeki molekülleri uyarabilir, titreşmelerini, etraflarında dönmelerini ve birbirleriyle çarpışmalarını sağlar - bu da enerjiyi ısıya dönüştürür. [! 4086 => 1140 = 2!

 3. Mikrodalgalar temel olarak su moleküllerini etkiler, aynı zamanda yağları ve şekerleri de sudan daha az miktarda ısıtabilir.

Radyasyon Size Zarar Verebilir mi?

 1. Mikrodalga fırınlar elektromanyetik radyasyon üretir.

 2. Bunu radyasyonun olumsuz çağrışımlarından dolayı bulabilirsiniz. Ancak bu, atom bombası ve nükleer felaketlerle ilişkili radyasyon türü değil.

 3. Mikrodalga fırınlar iyonlaştırıcı olmayan radyasyon üretir; bu, cep telefonunuzdan gelen radyasyona benzer - çok daha güçlü olmasına rağmen

 4. Mikrodalga fırınlarda radyasyonun fırından çıkmasını önleyen cam üzerinde metal kalkanlar ve metal ekranlar var, bu nedenle herhangi bir zarar riski olmamalıdır.

 5. Sadece güvenli tarafta olmak için, yüzünüzü pencereye doğru bastırmayın ve başınızı fırından en az 30 cm uzakta tutun. Radyasyon mesafe ile hızla azalır.

 6. Ayrıca, mikrodalga fırınınızın iyi durumda olduğundan emin olun. Eski veya kırılmışsa - veya kapı düzgün kapanmıyorsa - yenisini almayı düşünün.

Besin İçeriği Üzerindeki Etkileri

 1. Her pişirme şekli yemeğin besin değerini azaltır.

 2. Katkıda bulunan ana faktörler sıcaklık, pişirme süresi ve yöntemdir. Kaynatma sırasında, suda çözünür besin maddeleri yiyecekten sızıntı yapabilir.

 3. Mikrodalgalar gittiği sürece, pişirme süreleri genel olarak kısa ve sıcaklık düşüktür. Ayrıca, yemek genellikle kaynatılmaz.

 4. Bu nedenle, mikrodalga fırınlarının kızartma ve kaynatma gibi yöntemlerden daha fazla besin maddesi tutmasını beklersiniz.

 5. İki incelemeye göre, mikro dalga fırın değeri besin değerini diğer pişirme yöntemlerinden daha fazla azaltmamaktadır (1, 2).

 6. 20 farklı sebze üzerinde yapılan bir araştırma, mikrodalgada pişirmenin ve pişirmenin en iyi korunmuş antioksidanları oluşturduğunu, basınçlı pişirme ve kaynatma işlemlerinin ise en kötü sonucu verdiğini belirtti (3). [! 4086 => 1140 = 4!

 7. Yiyecek veya besin türünün bazen önemli olduğunu unutmayın.

 8. İnsan sütünün mikrodalgada ısıtılması önerilmez çünkü sütteki antibakteriyel maddelere zarar verebilir (6).

 9. Birkaç istisna dışında, mikrodalgalar besinleri çok iyi korur.

Zararlı Bileşiklerin Oluşumunu Azaltır

 1. Mikrodalga, bazı gıdalarda zararlı bileşiklerin oluşumunu azaltabilir.

 2. Mikrodalga fırınlamanın bir avantajı, yiyeceğin kızartma gibi diğer pişirme yöntemlerinde olduğu gibi ısınmamasıdır.

 3. Genellikle, sıcaklık 212 ° C (100 ° C) - suyun kaynama noktasını geçmez.

 4. Ancak pastırma gibi yağlı yiyecekler daha sıcak olabilir.

 5. Pastırma, pişirildiğinde nitrozaminler adı verilen zararlı bileşikler oluşturduğuna inanılan bir besindir. Bu bileşikler, gıdalardaki nitritler aşırı derecede ısıtıldığında oluşur.

 6. Bir çalışmaya göre, mikrodalga fırında pastırma, test edilen tüm pişirme yöntemlerinde en az nitrozamin oluşumuna neden oldu (7).

 7. Başka bir çalışma, mikrodalga fırında tavuğun kızartmadan daha az zararlı bileşik oluşturduğunu göstermiştir (8).

Plastik Kaplardan Kaçının

 1. Çoğu plastik, zarar verebilecek hormon bozucu bileşikler içerir.

 2. Dikkate değer bir örnek, kanser, tiroid bozuklukları ve obezite gibi durumlarla bağlantılı olan bisfenol-A (BPA) 'dır (8, 9, 10).

 3. Isıtıldığında, bu kaplar bileşiğinizi yiyeceğinize bulaştırabilir.

 4. Bu nedenle, yiyeceklerinizi mikrodalga güvenli olarak etiketlenmemişse, plastik bir kapta mikrodalgada tutmayın.

 5. Bu önlem mikrodalgalara özgü değildir. Yiyeceklerinizi plastik bir kap içinde ısıtmak kötü bir fikir - hangi pişirme yöntemini kullanırsanız kullanın

 1. Mikrodalga fırınların bazı olumsuz tarafları var.

 2. Örneğin, bakteri ve gıda zehirlenmesine yol açabilecek diğer patojenlerin öldürülmesinde diğer pişirme yöntemleri kadar etkili olmayabilirler.

 3. Bunun nedeni, ısının daha düşük olma eğiliminde olması ve pişirme süresinin daha kısa olmasıdır. Bazen yiyecekler düzensiz ısınır.

 4. Dönebilen döner tablalı bir mikrodalga kullanmak, ısıyı daha eşit bir şekilde yayabilir ve yemeğinizin yeterince ısıtıldığından emin olmak tüm mikroorganizmaları öldürmenize yardımcı olabilir.

 5. Sıvıları ısıtırken dikkatli olmak da önemlidir. Aşırı ısınmış sıvıların konteynerlerinden patlaması ve sizi yakması olasılığı çok düşüktür.

 6. Haşlanma tehlikesi nedeniyle hiçbir zaman bebek mamasını veya küçük çocuklar için tasarlanan yiyecek veya içecekleri mikrodalga fırında ısıtmayın. Genel olarak yanma riskini azaltmak için, mikrodalga fırında ne yaptığınızı karıştırın ve / veya bir süre soğumaya bırakın (11).

Alt satırda

 1. Mikrodalga fırınlar güvenli, etkili ve son derece kullanışlı bir pişirme yöntemidir.

 2. Zarar verdiğine dair hiçbir kanıt yok - ve bazı besinleri korumak ve zararlı bileşiklerin oluşumunu engellemek için diğer pişirme yöntemlerinden daha iyi olduklarına dair kanıtlar yok.

 3. Yine de, yemeğinizi aşırı ısıtmamalı veya az ısıtmamalısınız, mikrodalganın yakınında durmamalısınız veya plastik bir kapta kullanım için güvenli olarak etiketlenmediği sürece herhangi bir şeyi ısıtmamalısınız.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407