Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Meyve Suyuna Karşı Karışım: Kilo Vermede Hangisi Daha İyi?

 1. Meyve suyu ve güler yüzlü endüstrisi ABD’yi fırtınaya soktu. Pazar araştırmasına göre, meyve suyu ve güler yüzlü çubuklar yılda toplam 2 milyar dolar getiriyor. Ancak popüler bir meyve suyu barında sağlıklı bir miktar nakit para istemek veya meyveli içeceklerinizi evde yapmak olsun, içtiğiniz şeylerin sağlığa faydalarını ve sonuçlarını anlamak önemlidir.

 2. Meyve ve sebzeler sizin için iyidir - kimse bununla tartışamaz. 2015-2020 Amerikalılar için Beslenme Kuralları, her gün 2 bardak meyve ve 2 1/2 bardak sebze yediğimizi gösteriyor. Bu seviyelerde tüketildiğinde, taze ürünler kalp hastalığı, felç ve kanser riskini azaltırken kilonuzu da yönetmenize yardımcı olabilir.

 3. Fakat Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, Amerikalılar ikisinden de yeterince alamıyorlar. Bu meyve suyu hazırlama ve harmanlamanın bir parçası: Her ikisi de diyetinize daha fazla meyve ve sebze almayı kolaylaştırıyor.

Meyve suyu sıkma ve harmanlama arasında?

 1. Meyve suyu sıkma ve harmanlama arasındaki fark, işlemden kalan şeydir.

 2. Meyve suyu sıkma işleminde, esasen bütün lifli maddeleri çıkararak, meyve ve sebzelerin sadece sıvısını bırakırsınız. Karıştırma ile hepsini elde edersiniz - ürünü artıran posa ve lif. İki seçeneğin faydalarını ayırmaya başladığımız yer burası.

Besin konsantrasyonu

 1. Meyvelerinizi ve sebzelerinizi sulandırdığınızda, daha konsantre, daha kolay emilen besin maddeleri alabilirsiniz. Bunun nedeni, bir meyvede bulunan vitaminlerin ve minerallerin büyük kısmının genellikle meyve suyunda olmasıdır - aynı zamanda bir güler yüzlü elde edeceğiniz kağıt hamuru ve lifli malzeme değildir. Ama bu bütün hikaye değil.

Elyaf içeriği

 1. Meyve suları çok az veya hiç lif içermiyor. Lif, uygun sindirim ve sağlık için inanılmaz derecede önemlidir.

 2. Elma, havuç, bezelye, yeşil fasulye ve turunçgil meyvelerinde bulunanlar gibi çözünen lifler suda çözülür ve sindirimi yavaşlatır, bu da kan şekeri seviyenizi yönetmenize yardımcı olur. Karnabahar, patates ve koyu yapraklı sebzeler gibi sebzelerde bulunan çözünmez lif dışkıya bol miktarda eklenir ve bağırsaklarınızı harekete geçirir.

Antioksidanlar

 1. Meyve ve sebze hamurunda mevcut olan tek lif değildir. Bir 2012 çalışmasında, greyfurt suyuna karşı harmanlanmış greyfurtlara karşı fitokimyasalların - antioksidan bileşiklerin potansiyel anti-kanser özelliklerine sahip - varlığını karşılaştırmıştır. Araştırmacılar, harmanlanmış meyvenin yararlı bileşiğin daha yüksek bir konsantrasyonuna sahip olduğunu buldular, çünkü o bileşik öncelikle meyvenin lifli zarlarında bulunur.

Sindirim kolaylığı

 1. Meyve suyu savunucuları, lifsiz meyve ve sebze yemenin vücudunuza sindirim zor işlerinden bir mola verdiğini gösteriyor. Ayrıca, besin maddelerinin emilimini arttırdığını öne sürüyorlar.

 2. Bir analiz, tüm gıda formlarından ziyade meyve suyundan elde edilen faydalı bir karotenoid olan beta-karoten'in, daha yüksek kan beta-karoten seviyeleriyle sonuçlandığını doğruladı. Birçok çalışma, yüksek plazma veya kan seviyelerinin beta-karoten seviyelerinin düşük kanser riskini öngördüğünü ortaya koymaktadır. Araştırmacılar, çözünür lifin beta-karoten emilimini yüzde 30 ila 50 oranında azalttığını belirtti. [! 5766 => 1140 = 6!

 3. Bazı hastalıklarda ve emilim koşullarında, düşük lifli ve düşük kalıntı diyetleri tavsiye edilir. Bu gibi durumlarda, meyve suyu sıkma uygun olacaktır.

 4. Araştırma sınırlı olmakla birlikte, meyve suyu döküntülerini ve temizlemelerini tamamlayan ve çeşitli sağlık yararları bildiren kişilerin anekdot kanıtları var. Bununla birlikte, elyafın çoğu zaman yetersiz tüketilmesi, sağlığın zararlı etkilerine neden olmasıdır. Bu nedenle, harmanlanmış gıdaları meyve suyundan daha sık tüketmek, hem tüm yiyeceklerin hem de meyve suyunun yararlarını sağlayabilir.

Şeker

 1. Şeker tüketimi hem meyve suyunun hem de karışımın önemli bir dezavantajı, diyor diyetisyen Kimberly Gomer, MS, RD, LDN. Gomer, hem meyve sularının hem de smoothie'lerin kan şekerini artırabileceğini söylüyor - ancak etkiler meyve suyuyla daha hızlı ve çarpıcı. [! 5766 => 1140 = 7!

 2. Bazı ticari taze meyve suları, gazlı içeceklerden daha fazla, hatta daha fazla şeker içerir. 2014 yılında yayınlanan araştırmalar, meyve sularının ortalama olarak, sodada ortalama 50 gramdan uzakta olmayan litre başına 45,5 gram fruktoz içerdiğini ortaya koydu.

 3. Dakika Hizmetçi elma suyunun litre başına 66 gram fruktoz içerdiği bulundu, hem Coca-Cola hem de Dr. Pepper! Smoothies az olsa da, şeker ne olursa olsun bir endişe olmalıdır.

Paket servis

 1. Meyve suyu sıkma, ons başına daha fazla besin konsantrasyonu, meyve ve sebze tüketiminin artması ve besinlerin daha fazla emilmesi gibi çeşitli avantajlara sahiptir. Aynı zamanda tadı almak için sebzelerini yemekte güçlük çeken insanlara yardımcı olabilir.

 2. Öte yandan, meyve suyuyla önemli liflerde eksiksiniz. Ürünün hamuru ve zarlarında bulunan diğer önemli bileşiklerde de eksik olabilir.

 3. Karıştırma ile, meyve ve sebzelerin sunabileceği her şeyi alıyorsunuz, ancak hamur dokusu bazılarına iştah açıcı olmayabilir.

 4. Her iki durumda da, tüm faydalara bir uyarı var: şeker. Şeker nedeniyle, Gomer, özellikle kilo kaybı hedefiniz ise, dikkatli olun.

 5. Bazı uzmanlar, avokado, chia tohumu, protein tozu veya şekersiz Yunan yoğurdu gibi lif, protein veya yağ kaynakları ekleyerek kan şekerindeki sıvıdaki kalori miktarını asgariye indireceğinize inanıyor. Ama diğerleri aynı fikirde değil.

 6. “Sıvı kaloriler önermiyoruz” diyor Gomer. “Kilo vermek için, daima meyveleri ve sebzeleri yiyin - içmeyin. Kilo kaybı bir sorun değilse, güler yüzlü meyve suyu için ödülü kazanır.”Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407