Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Meyve Suyu Yapacak En İyi 12 Sebze

Alt satırda

 1. Son yıllarda meyve suyu sıkma, besin alımını artırmak için hızlı ve kolay bir yol arayan sağlık bilinçli kişiler arasında yaygın bir popülerlik kazanmıştır.

 2. Ancak, meyve suyunda yeniyseniz, hangi sebzelerin seçileceğini belirlemek zor olabilir.

 3. İşte genel sağlığınızı iyileştirmek için meyve suyu veren en iyi 12 sebze.

1. Kale

 1. Kale, meyvelerdeki diğer meyveler ve sebzeler ile iyi eşleşen, yumuşak bir tada sahip, çok yönlü bir yaprak yeşilidir.

 2. Bu güç dolu bileşen, A, C ve K vitaminleri dahil çok sayıda önemli besin kaynağı.

 3. Ham lahana ayrıca beta-karoten de dahil olmak üzere antioksidanlarda özellikle yüksektir.

 4. Antioksidanlar, kalp hastalığı gibi durumlara karşı korunmaya yardımcı olmak için serbest radikal denilen zararlı molekülleri nötralize eder (2).

 5. Aslında, lahana suyu içmenin LDL (kötü) kolesterol de dahil olmak üzere kalp hastalığı risk faktörlerini azalttığı gösterilmiştir.

 6. Yüksek kolesterol seviyesine sahip 32 erkekte yapılan bir çalışmada, 3 ay boyunca günde 5 ons (150 ml) lahana suyu içmenin LDL (kötü) kolesterolü% 10 azalttığı ve kalp koruyucu HDL'yi artırdığı bulundu kolesterolü% 27 (3).

2. Havuçlar

 1. Hafif tatlı tadı ve etkileyici besin profili nedeniyle havuçlar meyve suyu sıkmak için mükemmel bir seçimdir.

 2. Kalorileri düşük, A vitamini, biotin ve potasyum oranı yüksek (4).

 3. Dahası, vücudunuzda güçlü antioksidanlar olarak çalışan bitki pigmentleri olan karotenoidlerle doludurlar. Bunlar arasında beta-karoten, likopen, alfa-karoten ve lutein (5).

 4. Çalışmalar, karotenoidler yönünden zengin bir diyet yemenin dejeneratif göz hastalıkları, kalp hastalığı ve prostat da dahil olmak üzere belirli kanser türlerinin riskini azalttığını gösteriyor (6, 7, 8 , 9).

 5. Havuç suyunun tatlılığı, turunçgiller, zencefil ve pancar gibi diğer sık ​​sık sulanan sebzeler ve meyvelerle iyi bir şekilde birleşiyor.

3. Pancar

 1. Canlı renklerine ve toprak lezzetlerine ek olarak, pancar günlük meyve suyunuza çok çeşitli sağlık yararları ekler.

 2. Beslenme açısından, pancar manganez, potasyum ve folat (10) ile doludur.

 3. Nitrat bakımından da yüksektirler, güçlü sağlık etkileri olan bir tür doğal bitki bileşiğidir.

 4. Aslında, çalışmalar nitrat yönünden zengin pancar suyunun kan basıncını ve ayrıca atletik ve zihinsel performansı artırabileceğini gösteriyor (11, 12, 13).

 5. Pancarlar sadece meyve sularına lezzetli bir katkı yapmazlar, aynı zamanda yeşil yapraklı üstleri de (pancar yeşillikleri adı verilen) oldukça besleyicidirler ve aynı zamanda meyve suyu da içilebilirler (14).

4. Lahana

 1. Lahana meyve suyu hazırlamada bariz bir seçim gibi görünmüyor olabilir, ancak meyve sularında iyi çalışan besleyici ve lezzetli bir bileşen.

 2. Her lahana porsiyonu, folat, manganez ve B6 vitamini gibi diğer mikro besinlerle birlikte K ve C vitaminleriyle doludur.

 3. Ayrıca bir labirent sebzesi olarak sınıflandırılmış ve brokoli, lahana, karnabahar ve Brüksel lahanası gibi diğer sebzelerle yakından ilişkili.

 4. Çalışmalar, daha fazla lahanetli sebze yemenin diyabet, kalp hastalığı ve iltihaplanma riskinin düşüklüğüyle ilişkili olduğunu göstermektedir (16, 17, 18).

5. Ispanak

 1. Ispanak smoothies ve meyve sularına hafif, taze bir lezzet getiren yapraklı yeşil bir sebzedir.

 2. A ve C vitaminleri yüksektir ve quercetin, kaempferol ve lutein gibi doyurucu bir miktarda antioksidan sunar (19, 20).

 3. Ispanak ayrıca kalp sağlığına yararlı olabilecek nitratlar bakımından da zengindir (21). [! 385 => 1140 = 6!

6. Brokoli

 1. Brokoli, çeşitli etkileyici sağlık yararlarına bağlı, çok önemli bir sebzedir.

 2. Özellikle, potasyum ve A, B6 ve C vitaminleri gibi mükemmel bir anahtar mikro besin kaynağıdır (24).

 3. Ayrıca, test tüpü çalışmalarında hastalığa neden olan serbest radikalleri nötralize ettiği, inflamasyonu azalttığı ve kanser hücresi büyümesini azalttığı gösterilmiş güçlü bir bileşik olan kaempferol içerir (25).

 4. Brokoli kafalarını atıp yeşil meyve suyu tarifinize besleyici bir katkı sağlamak için meyve sıkacağınıza saplayın.

7. Maydanoz

 1. Genellikle bir bitkiden biraz daha fazlasıyla kovulur ve yemek pişirmek için garnitür, maydanoz meyve suyu için kullanmak için harika bir sebzedir.

 2. Taze maydanoz, özellikle birçok sağlık yararına katkıda bulunabilecek A, K ve C vitaminleri bakımından zengindir (27). [! 385 => 1140 = 8!

 1. Salatalık su içeriği yüksektir, bu da bir sonraki meyve suyunuza mükemmel bir katkı sağlar.

 2. Potasyum, manganez ve vitamin K ve C (30) gibi yüksek ama kalorileri de düşük. [! 385 => 1140 = 9!

 1. İsviçreli pazı, önemli vitaminler ve minerallerle dolu yeşil yapraklı bir sebzedir.

 2. Aslında, her porsiyonda vücudunuzdaki hücresel hasarla savaşmaya yardımcı olmak için antioksidanlar kadar ikiye katlanan önemli besinler olan A ve C vitaminleri bol miktarda bulunur (33, 34).

 3. Bazı hayvan araştırmaları İsviçreli pazı diyabet hastaları için özellikle yararlı olabileceğini göstermektedir (35, 36, 37). [! 385 => 1140 = 10!

 4. Hemen hemen her meyve suyuna İsviçre pazı ekleyebilir veya lahana ve ıspanak gibi daha yaygın yapraklı yeşilliklerin yerine kullanabilirsiniz.

10. Buğday çimi

 1. Buğday çimi sık sık meyve suyunun en popüler sebzelerinden biri olarak kabul edilen yenilebilir bir ottur.

 2. İnanılmaz derecede besleyici bir içeriktir ve proteinlerin yapıtaşları (39) ile birlikte 17 farklı amino asitle birlikte önemli miktarda demir, fosfor, magnezyum ve bakır sağlar.

 3. Ayrıca güçlü antienflamatuar ve kanserle mücadele özellikleri olan doğal bir bitki pigmenti olan klorofil içerir (40, 41, 42). [! 385 => 1140 = 11!

 4. Buğday çimi suyunun tek başına bir atış olarak çıkarılabilir veya bir besin takviyesi için herhangi bir meyve suyuna eklenebilir.

11. Kereviz

 1. Kereviz suyu sağlık dünyasında çekiş kazanmaya başladı - ve iyi bir sebepten dolayı.

 2. Kereviz, yüksek su içeriğine ek olarak, kaempferol, kafeik asit ve ferulik asit gibi antioksidanlar kadar iyi miktarda A, K ve C vitamini de içerir (44, 45) .

 3. Hayvan ve tüp araştırmaları kereviz ekstraktının kan basıncını, trigliseritleri ve kolesterol seviyelerini azaltarak kalp sağlığını iyileştirebileceğini keşfetti (46, 47).

 4. Bir hayvan çalışması da kereviz içindeki bazı bileşiklerin kronik hastalıklara karşı korunabilecek güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğunu gösterdi (48, 49). [! 385 => 1140 = 12!

12. Domates

 1. Domatesler mutfak eldivenidir ve meyve sıkıcınızda kullanmak için harikadır.

 2. Sadece kalorileri düşük değil, aynı zamanda C vitamini, potasyum ve folat gibi temel besinlerle doluyorlar (50).

 3. Domatesler, prostat kanseri, kalp krizi ve felç riski düşük olan bir bileşik olan likopen bakımından da zengin. (51, 52, 53). [! 385 => 1140 = 13!

 4. Serinletici, sağlıklı bir meyve suyu için domatesleri kereviz, salatalık ve maydanozla eşleştirin.

Alt satırda

 1. Her biri kendine özgü besinleri ve sağlık yararlarını sağlayan çok çeşitli sebzelerin suyunu çekebilirsiniz.

 2. Diyetinize farklı vitaminleri, mineralleri ve antioksidanları sıkmak için yukarıdaki listedeki sebzeleri karıştırmayı ve eşleştirmeyi deneyin.

 3. Lezzet ve sağlık yararlarını daha da artırmak için bu sebzeleri meyvelerle de birleştirebilirsiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407