Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


MCT yağının olası yararları nelerdir?

MCT yağının olası faydaları nelerdir?

 1. Dolaşımdaki birçok ürün MCT yağı kullanılmasını tavsiye ediyor. İnsanların kilo vermelerine yardımcı olabileceğini ve bunun başka birçok yararı olduğunu iddia ediyorlar.

 2. Bu makale, bilimsel kanıtlarla desteklendiği gibi, MCT yağının sağlığa yararlarını incelemektedir. Ayrıca, MCT yağının kullanımı, bunun nereden kaynaklanabileceği ve nasıl kullanılabileceği konusundaki riskleri de dikkate almaktadır.

 1. MCT yağı, hindistancevizi yağı, hurma çekirdeği yağı ve süt ürünlerinde bulunabilen yağlardan oluşan MCT yağlarından oluşan bir diyet takviyesidir.

 2. MCT yağı temel olarak kilo vermek ya da egzersiz sırasında dayanıklılığını artırmak isteyen insanlar tarafından kullanılır.

 3. Bazı MCT yağ destekçileri, farklı demans biçimlerine yardım etmenin yanı sıra düşünme yeteneğini de artırabileceğini iddia ediyorlar.

 4. MCT nedir ve neden diğer yağlardan farklıdırlar?

 5. Yağlar, karbon atomlarının zincirlerinden ve bir insanın diyetindeki yağların çoğu, bu atomların 13 ila 21'ini oluşturur. Bunlara uzun zincirli yağ asitleri denir.

 6. Buna karşılık, kısa zincirli yağ asitleri 6 veya daha az karbon atomundan oluşur.

 7. MCT'ler diğer iki tipin ortasına oturan orta zincirli trigliseritleri belirtir. Bunlar orta uzunlukta ve 6 ila 12 karbon atomundan oluşuyor.

 8. MCT'ler hindistancevizi yağında bulunur ve vücut tarafından uzun zincirli yağ asitlerine göre farklı şekilde işlenir. Diğer yağların aksine, doğrudan bağırsaktan karaciğere giderler. Buradan itibaren bir enerji kaynağı olarak kullanılıyorlar veya ketonlara dönüşüyorlar.

 9. Ketonlar, karaciğer çok miktarda yağ parçalandığında üretilen maddelerdir ve beyin tarafından glikoz veya şeker yerine enerji için kullanılabilirler.

 10. MCT'lerdeki kaloriler hemen kullanıldığından, yağ olarak depolanma olasılığı daha düşüktür. Bu ilke, birçok insanın kilo vermenin etkili bir yolu olduğuna inandığı ketojenik diyetin temelidir.

MCT yağının potansiyel sağlık yararları

 1. MCT yağının bazı potansiyel sağlık yararları vardır. Bunlardan bazıları bilimsel kanıtlarla desteklenirken, bazıları henüz kanıtlanmamıştır. Her potansiyel fayda ve mevcut kanıtları aşağıda incelenmiştir:

1. Daha iyi beyin ve hafıza fonksiyonu

 1. Alzheimer Uyuşturucu Keşif Vakfı, MCT'lerin beyin ve hafıza işlevi ve Alzheimer hastalığına sahip olanlar için potansiyel yararları açısından artılarını ve eksilerini bildirmiştir.

 2. Fakat MCT'leri çevreleyen iddialar bilimsel kanıtlarla ne ölçüde destekleniyor?

 3. Bir 2016 gözden geçirmesi, üç çalışmada, Alzheimer'lı insanlarda beynin keton alımının sağlıklı insanlarla aynı olduğunu belirtti. Buna karşılık, beynin glikoz alması, Alzheimer hastalarında sağlıklı insanlardan daha zayıftı.

 4. Hakemler ayrıca ketozisin Alzheimer hastaları için düşünme yeteneği üzerinde hafif bir olumlu etkiye sahip olduğunu da not etmişlerdir. Ketozis, beynin glikoz yerine enerji için keton kullandığı zamandır.

 5. MCT'lerin veya MCT yağının beyin ve hafıza işlevini iyileştirebileceğini kesin olarak söylemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Bu, ilk araştırmaların umut verici olduğunu ve bu alanda MCT kullanımına artan ilgi olduğunu söyledi.

2. Enerji artışı ve artan dayanıklılık

 1. MCT yağının destekçileri, bir kişinin enerjisini artırmaya ve çalıştıklarında dayanıklılıklarını arttırmaya yardımcı olabileceğini iddia ediyor.

 2. Bir 2009 araştırması, uzun zincirli yağlardan ziyade MCT'ler açısından zengin gıda tüketmenin, rekreasyonel sporcuların yüksek yoğunluklu egzersizlere dayanabileceği süreyi geliştirdiğini ortaya koydu.

 3. Bu kanıt, 2010 yılındaki bir çalışmanın not ettiği gibi, MCT'lerin veya MCT yağının egzersiz dayanıklılığını artırabileceğinden emin olmak için cesaret verici ancak sınırlı.

3. Kilo kaybı ve gelişmiş kilo yönetimi

 1. MCT petrol taraftarlarının yaptığı popüler bir iddia, kilo vermeye yardımcı olduğu yönünde. Bu alan en çok bilim adamları tarafından incelenmiştir.

 2. 2003 yılında yapılan bir araştırma, MCT'lerin fazla kilolu erkeklerin yaktığı kalorileri ve yağları artırdığını buldu. MCT'lerin obezitenin önlenmesinde ve kilo kaybının uyarılmasında yardımcı olabileceği sonucuna varmıştır.

 3. 2014 yılında yapılan bir araştırma, MCT'lerin iştahı azaltan ve insanı dolu hissetmesini sağlayan hormonlarda daha fazla artışa yol açtığını ortaya koydu. Bu daha uzun zincirli yağlarla karşılaştırıldı.

 4. Kanıtlar, MCT'lerin kilo verme ve yönetimde önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir.

 5. Bununla birlikte, çalışmaların, MCT’lere MCT yağı takviyeleri yerine bir tür diyet yağı olarak baktığını not etmek önemlidir.

4. Düşük kolesterol

 1. MCT'lerin ayrıca kolesterolü düşürerek kalp sağlığını korumaya yardımcı olacak bir rolü olabilir.

 2. 40 kadına bakan 2009 yılında yapılan bir araştırma, hindistan cevizi yağı tüketmenin kötü kolesterol türlerini azalttığını ve iyi olanları iyileştirdiğini buldu. Karşılaştırma soya fasulyesi yağı ile yapıldı ve kalori kontrollü bir diyetle birlikte alındı.

 3. Hindistan cevizi yağında bulunan MCT'lerde MCT yağı yüksek olduğu için, kolesterol seviyelerini de arttırması muhtemeldir. Ancak, çalışma özellikle MCT yağına bakmadığından, kesin olarak söylenemez.

 1. MCT'ler ayrıca kan şekeri seviyelerinin iyileştirilmesine ve diyabet yönetiminde potansiyel bir rol oynamasına yardımcı olabilir.

 2. Bir 2007 çalışması, tip 2 diyabetli küçük bir grup katılımcıda, MCT'nin insülin direnci de dahil olmak üzere diyabet risk faktörlerini iyileştirdiğini tespit etti.

Riskler ve düşünceler

 1. Diyet kaynaklarından gelen MCT'ler ve MCT yağının bazı sağlık yararları olabilir. Bununla birlikte, bir kişi bunları tükettiğinde yağ tükettiğini hatırlamak önemlidir.

 2. MCT yağı alınması, bir kişinin diyetine fazladan yağ ve kalori ekler. Bu nedenle, MCT yağının aşırı kullanımı faydalı olmayabilir ve bir insanın kilo almasına neden olabilir.

 3. MCT yağ takviyeleri, gıda yağlarının versiyonlarından üretilmiştir ve bu nedenle doğal bir ürün olarak kabul edilmez.

 4. MCT yağının düşük bir duman noktasına sahip olduğunu hatırlamak önemlidir, bu nedenle yemek pişirmek için uygun değildir.

 5. Bununla birlikte, MCT'lerde yüksek olan katı hindistancevizi yağı yemeklerde kullanılabilir ve zeytinyağının ya da diğer yemeklik yağların yerine kullanılabilir.

MCT kaynakları

 1. MCT yağ takviyeleri, birçok sağlık gıda mağazasında mevcuttur ve çevrimiçi olarak satın alınabilir.

 2. Bazı insanlar, diyetlerinde, takviye almaktan daha doğal olabilecek MCT'leri tüketmeyi tercih ediyor. MCT'ler şurada bulunur:

Paket servis

 1. MCT’lerin birçok potansiyel sağlık yararı vardır ve MCT yağ takviyesi almanın da faydası olabilir.

 2. MCT'ler dramatik kilo kaybına yol açmasa da, genel kilo yönetiminde rol oynayabilirler. Ayrıca, bu faydayı kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, enerjinin ve dayanıklılığın artırılmasına yardımcı olabilirler.

 3. Artan bir araştırma grubu, MCT'lerin bir kişinin Alzheimer gibi koşulların etkilerini düşünme ve bunlarla mücadele etme yeteneğini geliştirebileceğini öne sürüyor. Yine, bu daha fazla çalışılması gereken bir alandır.

 4. Diyet kaynaklarından MCT tüketmenin, bir kişinin MCT yağ takviyesi almaktan daha fazla besinsel fayda elde edeceği anlamına gelebileceğini belirtmekte fayda var.

 5. Çevrimiçi satın alınabilecek çeşitli MCT yağı ürünleri mevcut.

 6. Son yazılan 6 Aralık 2017 tarihli makale. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 7. Assuncao, M.L., Ferreira, H. S., dos Santos, A.F., Cabral, C.R., Florencio, T.M. (2009, Temmuz). Diyet hindistancevizi yağının abdominal obezite sunan kadınların biyokimyasal ve antropometrik profilleri üzerine etkisi [!Özet

 8. Clegg, M.E. (2010, Kasım). Orta zincirli trigliseritler, egzersiz performansına faydalı olmamakla birlikte kilo kaybını arttırmada avantajlıdır [!Özet

 9. Cunnane, SC, Courchesne-Loyer, A., St-Pierre, V., Vandenberghe, C., Pierotti, T., Fortier, M., ... Castellano, C. -A. (2016, Mart). Ketonlar yaşlanma sırasında beyin glukoz alımının bozulmasını telafi edebilir mi? Alzheimer hastalığının risk ve tedavisi için etkileri. New York Bilimler Akademisi'nin Yıllıkları, 1367, 12-20. Http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/nyas.12999/full

 10. Han, J.R., Deng, B., Güneş, J., Chen, C.G., Corkey, B.E., Kirkland, J.L., .... Guo, W. (2007, Temmuz). Diyet orta zincirli trigliseritin orta derecede aşırı kilolu serbest yaşayan tip 2 diyabetik Çinli deneklerde kilo kaybı ve insülin duyarlılığı üzerine etkileri [!Özet

 11. Orta zincirli trigliseritler. (2016, 28 Nisan). Https://www.alzdiscovery.org/cognitive-vitality/ratings/medium-chain-triglycerides

 12. Nosaka, N., Suzuki, Y., Nagatoishi, A., Kasai, M., Wu, J., Taguchi, M. (2009, Nisan). Rekreasyonel atletlerde orta zincirli triasilgliserollerin alımının orta ve yüksek yoğunluklu egzersizler üzerine etkisi [!Özet

 13. St-Onge, M.-P., Mayrsohn, B., O'Keeffe, M., Kissileff, İK, Choudhury, AR, Laferrere, B. (2014, 30 Temmuz) . Aşırı kilolu erkeklerde orta ve uzun zincirli trigliserit tüketiminin iştah ve gıda alımına etkisi. Avrupa Klinik Beslenme Dergisi, 68 (10), 1134-1140. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4192077/

 14. St-Onge, M.-P., Ross, R., Parsons, W.D., Jones, P.J. H. (2003, March). Orta zincirli trigliseritler fazla kilolu erkeklerde enerji harcamasını arttırır ve adipoziteyi azaltır. Obezite, 11 (3), 395-402. Http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1038/oby.2003.53/full

 15. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 16. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407