Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Mavi Peynir Sizin için Uygun mu?

İpuçları

 1. Mavi peynir sağlık yararları içindeki vitamin ve minerallerden gelir - ve çoğu peynirde - ama aynı zamanda yağ ve tuz içeriğini de hesaba katmalısınız. Mavi Stilton ve Roquefort gibi peynirler kilit vitaminler içerebilir, ama bu resmin tamamı değil.

İpuçları

 1. Mavi peynir, pek çok süt ürününde olduğu gibi sağlıklı vitamin ve minerallere (B12 vitamini ve kalsiyum gibi) sahiptir, fakat aynı zamanda yağ, tuz ve kolesterol açısından da yüksektir. Eğer peynir severseniz, sağlıklı kalmak için ölçülü olarak tüketin.

Mavi Peynir: Gerçekler

 1. Mavi peynir grubunu oluşturan farklı çeşitler var. İnek, keçi ve koyun sütünden yaratılan peynirleri tanımlamak için kullanılan mavi, gri ya da yeşil küf damarlarını tanımlayan genel bir terimdir.

 2. Bu damarlar, kendi zevkinize bağlı olarak, mavi peyniri bu kadar çekici ya da o kadar çekici kılan eşsiz tat ve kokuyu yaratan şeydir. Bu damarlar, Penisilin çeşidinin bakteri kültürlerinin peynirlere eklenmesi işlemi ile, lorlar oluşmadan önce enjeksiyonla veya lor gelişiminin ardından karıştırılmasıyla yaratılır.

 3. En sık mavi peynirlerdeki bakteri kültürü Penicillium roqueforti'dir. Cheese Science Toolkit tarafından "ayırt edici lezzet, aroma ve mavi peynirlerin görünümünü yaratan küçük enzim fabrikaları" olarak tanımlanmıştır. [! 4727 => 1140 = 3!

 4. Neyse ki, mavi peynirdeki küf damarları mikotoksin üretmiyor, peynir yapılırken dikkatle işlendiği için, mavi peynir tüketim için tamamen güvenlidir.

Mavi Peynir Türleri

 1. Muhtemelen en iyi bilinen mavi peynir, mavi Stilton'dur. Yumuşak bir peynirin aksine sert mavi bir peynirdir, bu yüzden salatalarda ve ekstra, belirgin bir lezzet katmak için ufalanabileceği diğer yemeklerde daha sık kullanılır.

 2. Ana tipler:

 3. Danimarka mavisi: Aslen Danimarkalı bir peynir üreticisi tarafından (adından da anlaşılacağı gibi) 1900'lerde yaratılmıştır, o zamandan beri uluslararası alanda popülerlik kazanmıştır. Yağda Stilton'tan daha düşük olmasına rağmen, tuz içeriğinde oluşturur. -

 4. Bu yüzden ölçülü olarak tüketilmelidir.

 5. Rokfor: Fransa'dan Rokfor, aşırı yüksek tuz içeriği sayesinde özellikle lezzet bakımından (mavi peynir standartlarında bile) güçlü. Aslında bazı Roquefort türleri tuzlu sudan daha yüksek bir tuz içeriğine sahiptir. -

 6. Bu nedenle, çoğu mavi peynirde olduğu gibi, az miktarda ve az miktarda yenilmelidir.

Mavi Peynir Sağlığının Yararları

 1. Mavi peynirin ve genel olarak peynir ve süt ürünlerinin sağlığa faydaları hakkında çok fazla tartışma var, ancak bazı çalışmalar vücuda henüz sağlanmayan yararlar sağlayabileceğini gösteren kanıtlar ortaya koydu. tamamen anlaşıldı.

 2. Örneğin, "Fransız paradoksu", insanların çok miktarda şarap ve peynir tükettiği bir ülke olan Fransa'nın, aynı zamanda en düşük küresel kardiyovasküler hastalık oranlarına sahip olduğunu da sorguluyor. Bazı uzmanlar, peynirin, kalp krizi geçirme olasılığını azaltmaya, bunun neden olacağı gibi azaltmaya yardımcı olduğuna inanmaya yöneltir.

 3. Medical Hypotheses dergisinde yayınlanan bir Aralık 2012 çalışmasında, özellikle mavi peynirlerin - içinden geçen farklı küf damarları ve içerdiği bakteri kültürleri nedeniyle - faydalı olduğu tespit edildi. Penicillium roqueforti'de bulunan sekonder metabolitler sayesinde kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak Rokfor, kalp sağlığı için en faydalı peynir olarak kabul edilir.

 4. Ayrıca, “Applied Microbiology” dergisinde yayınlanan bir Kasım 2014 çalışması, _Penicillium roqueforti'de bulunan katı kimyasal çeşitliliği ve insanlara fayda sağlayan yüksek değerli moleküllerin üretilmesinde rol oynadığını gösterdi. vücut. Mavi peynir Penicillium roqueforti ile damarlanır, bu nedenle onu yemek molekül üretimi sürecinde yardımcı olabilir.

Mavi Peynirli Besin Değerleri

 1. Besin Değerine göre, 100 gram mavi peynir porsiyonunda çeşitli faydalı vitamin ve mineraller bulunur.

 2. Özellikle 100 gramlık bir porsiyon B12 vitamini alımının yüzde 20'sini sağlıyor; Günlük B6 vitamini önerisinin yüzde 8'i; Önerilen kalsiyum alımının yüzde 53'ü; Önerilen protein alımının yüzde 42'si.

 3. Sadece bu bilgilere dayanarak, mavi peynir beslenmesinde fayda var gibi görünüyor. Ne yazık ki, bu mavi peynirin sağladığı şey değil.

 4. Vitamin ve minerallere ek olarak, 100 gramlık bir porsiyon ayrıca günlük yağ önerisinin yüzde 45'ini, muazzam bir doymuş yağın yüzde 95'ini, günlük kolesterolün yüzde 25'ini ve yüzde 50'sini sağlıyor Günlük sodyum Tek başına vitamin içeriğine bakmak, mavi peyniri pozitif olarak sağlıklı olarak resmetmek olacaktır ancak yağ, tuz ve kolesterol düşünüldüğünde, çok farklı bir resim gösterilmektedir.

 5. Daha spesifik mavi peynir beslenmesi:

Peynirin Potansiyel Sağlık Faydaları

 1. Peynir bazen kötü bir üne sahip, ancak doğru şekilde tüketilirse gerçekten faydalı olabilir. Yüksek oranda yağ ve tuz içeriğinden dolayı (özellikle mavi Rokfor gibi peynirlerde) peynir tüketiminin anahtarıdır. Bir kibrit kutusu büyüklüğünde bir peynir miktarı, Eufic'e göre bir yetişkinin günlük önerilen protein miktarının yaklaşık beşte birini sağlar.

 2. Peynir, yüksek kalsiyum içeriğine ek olarak, A vitamini, B2 vitamini, niasin ve D vitamini, ayrıca çinko ve fosfor gibi faydalı minerallerin yanı sıra hepsi de katkıda bulunur. Vücudun birçok işlevi ve genel sağlığı.

 3. Mavi Stilton gibi daha sert peynirler bu vitamin ve minerallerden daha fazla miktarda bulunur, ancak aynı zamanda yağ ve tuz bakımından daha yüksektir, bu yüzden moderasyon önerilmektedir.

Aşırı Peynir Yeme İle İlgili Riskler

 1. İçerdiği yüksek düzeyde yağ, tuz ve kolesterol peyniri içerdiği için göz ardı edilmemelidir çünkü aynı zamanda birçok vitamin ve mineral içerir. Maalesef, profesyoneller peynirlere gelince eksileri ağır basmıyorlar.

 2. Sorumlu Tıp Doktorlar Komitesi, peynirde bulunan yüksek yağ ve tuz içeriğinin kalp hastalığı ve prostat kanseri olasılığına katkıda bulunan bir faktör olduğunu açıklıyor. Bir birey laktoz intoleransı varsa ve peynir yemeye devam ederse, akciğer, meme ve yumurtalık kanseri gelişme olasılığını artırır.

 3. Ayrıca, süt ve süt ürünleri gibi süt ürünlerinde bulunan kalsiyumun iskelet üzerinde yararlı bir etkisi bile olmayabilir. British Medical Journal'da yayınlanan bir 2013 ve JAMA Pediatri Dergisi'nde yayınlanan bir Ocak 2014 çalışması hem diyet kalsiyumun sık sık reklamı yapılan kadar faydalı olamayacağını buldu.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407