Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Mantarların besin değeri nedir?

Mantarların besin değeri nedir?

 1. Diyette yeteri kadar vitamin ve mineral elde etmenin anahtarı renkli bir çeşit meyve ve sebze yemektir. Birçok durumda, renkten yoksun olan bir yiyecek de gerekli besinlerden yoksundur, ancak genellikle beyaz olan yenilebilir mantarlar bunun tam tersini kanıtlar.

 2. Bu özellik, popüler yiyeceklerin sağlığa yararları üzerine yayınlanan Medical News Today makalelerinin bir parçasıdır. Mantarların besinsel olarak parçalanmasını ve olası sağlık yararlarına, diyetinize daha fazla mantarın nasıl dahil edileceğini ve tüketimleriyle ilgili potansiyel sağlık risklerini derinlemesine inceleyen bir görünüm sunar.

Mantarların sağlığa yararları

 1. Her tür meyve ve sebzenin tüketilmesi uzun zamandır yaşam tarzıyla ilgili sağlık koşullarının azaltılmış riski ile ilişkilendirilmiştir.

 2. Mantar gibi işlenmemiş gıdaların tüketilmesinin artması obezite ve genel ölüm, diyabet ve kalp hastalığı riskini azaltıyor gibi görünüyor.

 3. Ayrıca sağlıklı bir cilt ve saç, daha fazla enerji ve genel olarak daha düşük ağırlık sağlar. [! 211 => 1130 = 3!

 1. Mantarlar aynı havuç, domates, yeşil ve kırmızı biber, balkabağı, yeşil fasulye, kabak ve diğer bütün yiyecekler gibi antioksidanlar bakımından yüksektir.4 Antioksidanlar serbest radikallerden kurtulmuş kimyasal maddelerdir. Bir kişinin vücut hücrelerine zarar verebilecek ve potansiyel olarak kansere yol açabilecek bir kimyasal madde.8

 2. Selenyum, meyve ve sebzelerin çoğunda bulunmayan fakat mantarlarda bulunan bir mineraldir. Karaciğer enzim fonksiyonunda rol oynar ve vücutta kansere neden olan bazı bileşiklerin detoksifikasyonuna yardımcı olur. Ek olarak, selenyum iltihaplanmayı önler ve ayrıca tümör büyüme oranlarını azaltır. [! 211 => 1140 = 3!

2) Diyabet

 1. Çalışmalar, yüksek lifli diyetler tüketen tip 1 diyabetli kişilerin kan glukoz seviyelerinin düşük olduğunu ve tip 2 diyabetli kişilerin kan şekeri, lipidler ve insülin seviyelerinin iyileşebileceğini göstermiştir.

 2. Bir bardak ızgara portabella mantarı ve bir bardak tavada kızartılmış shiitake mantarı, her ikisi de yaklaşık 3 gram lif sağlar. Lif ayrıca sindirim sistemine de yarar sağlar ve kalp hastalığı ve metabolik sendrom riskini azaltır.

 3. Amerikalılar için Diyet Kılavuzunda kadınlar için günde 21 ila 25 gram lif, erkekler için günde 30 ila 38 gram lif tavsiye edilir.

3) Kalp sağlığı

 1. Mantarlardaki lif, potasyum ve C vitamini içeriği kalp damar sağlığına katkıda bulunur. Potasyum ve sodyum vücutta kan basıncını düzenlemeye yardımcı olmak için birlikte çalışır. Potasyum ve sodyum bakımından düşük olan mantar tüketmek, kan basıncını düşürmeye ve yüksek tansiyon ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur.

 2. Ek olarak, günde 3 gram beta-glukan alımı, kan kolesterolü seviyelerini yüzde 5 azaltabilir.3. Shiitake mantarlarının gövdesi özellikle iyi bir beta-glukan kaynağıdır.

4) Bağışıklık

 1. Selenyumun ayrıca, öldürücü T-hücrelerinin üretimini uyararak enfeksiyona karşı immün tepkisini geliştirdiği bulunmuştur. Mantarların hücre duvarlarında bulunan beta-glukan lifleri bağışıklık sistemini kanser hücrelerine karşı savaşmak ve tümörlerin oluşumunu engellemek için uyarır.3

5) Kilo yönetimi ve tokluk

 1. Diyet lifi, sindirim sisteminde bir "şişirme maddesi" olarak işlev görerek kilo yönetiminde önemli bir rol oynar. Mantarlar hücre duvarlarında iki çeşit diyet lifi içerir, beta-glukanlar ve kitin. Bunlar tokluğu arttırır ve iştahı azaltır. Daha uzun süre kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayarak genel kalori alımını azaltabilirler.3

Mantarların beslenme profili

 1. Mantarlar sodyum, yağ, kolesterol ve kaloriler bakımından doğal olarak düşüktür ve sıklıkla "fonksiyonel gıdalar" olarak adlandırılırlar.

 2. Temel beslenmenin yanı sıra, antioksidanların ve kitin ve beta-glukanlar gibi faydalı diyet liflerinin varlığından dolayı kronik hastalıkları önlemeye yardımcı oluyorlar.

 3. Bir fincan doğranmış veya dilimlenmiş çiğ beyaz mantar içerir:

 4. Çok çeşitli mantarlar mevcut, ancak bunların çoğu şekilleri veya büyüklüklerinden bağımsız olarak porsiyon başına aynı miktarda besin sağlıyorlar.

Vitaminler ve mineraller

 1. Mantarlar riboflavin (B2), folat (B9), tiamin (B1), pantotenik asit (B5) ve niasin B3) gibi B vitaminleri bakımından zengindir. B vitaminleri vücudun besinlerden enerji almasına yardımcı olur ve kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur.

 2. Sağlıklı bir beyin için bazı B vitaminleri de önemli görünüyor. Gebelerin fetal sağlığı artırmak için hamilelik sırasında folik asit veya folat almaları önerilir.

 3. Mantarlar ayrıca tek vegan, takviye edilmemiş D vitamini kaynağıdır. Süt ürünleri normalde D vitamini için iyi bir besin kaynağıdır, ancak veganlar herhangi bir hayvansal ürün tüketmez, bu nedenle mantarlar Bu önemli vitamin için alternatif bir kaynak önerin.

 4. Selenyum, potasyum, bakır, demir ve fosfor gibi bir vegan diyetinde elde edilmesi zor olabilecek bazı diğer mineraller mantarlarda mevcuttur. [! 211 => 1140 = 9!

 5. Mantarlar ayrıca uyku, kas hareketi, öğrenme ve hafızaya yardımcı olan önemli bir besin olan kolin içerir. Kolin, hücresel membranların yapısını korumaya yardımcı olur, sinir uyarılarının iletilmesine yardımcı olur, uygun yağ emilimini destekler ve kronik iltihabı azaltır.7

Diyete daha fazla mantar eklenmesi

 1. Marketten mantar alırken, sert, kuru ve çürük olanları seçtiniz. Sümüksü veya solmuş görünen mantarlardan kaçının. Mantarları buzdolabında saklayın ve kullanıma hazır olana kadar yıkamayın veya süslemeyin.

 2. Mantar hazırlamak için hızlı ipuçları:

 3. Birçoğumuz beyaz veya düğme mantarlara aşina olsak da, diğer türler de mevcut.

 4. Japon mutfağında popüler olan 19 gramlık bir adet shiitake mantarı: [! 211 => 1140 = 10!

 5. Bir bütün 84 gram portabella mantarının içeriği:

 6. Portabella mantarının tadını çıkarmak için temizleyin, sapı çıkarın ve bir saat zeytinyağı, soğan, sarımsak ve sirke karışımını marine edin. Sonra 10 dakika boyunca sıcak bir ızgara altına yerleştirin.

Mantar tüketmenin potansiyel sağlık riskleri

 1. Yabani mantarlar, en az birkaç yüzyıldır insan beslenmesinin bir parçası olmuştur, ancak ekilmemiş yabani mantarlar, yemesi güvenli olanlarla tüketim için tehlikeli olanlar arasında ayırım yapamayanlar için risk oluşturabilir .

 2. İnsanlara toksik olan yabani mantarları yemek ağır hastalığa ve hatta bazen ölüme neden olabilir. Çalışmalar ayrıca bazı yabani mantarların yüksek seviyelerde ağır metaller ve diğer zararlı kimyasallar içerdiğini göstermiştir [!5

 3. Bu tehlikelerden kaçınmak için uygun koşullar altında ekili mantarları tüketmek en iyisidir.

 4. Beta glukan tüketmenin çoğu insan için güvenli olduğuna inanılıyor. Bununla birlikte, beta-glukanlar bağışıklık fonksiyonunu uyarabildiğinden, bu, romatoid artrit, lupus, astım ve multipl skleroz gibi otoimmün hastalıkları olanlar için bir risk olabilir.

 5. Araştırmacılar henüz çok miktarda beta-glukan alımının bu şartlara sahip olanlar üzerinde olumsuz bir etkisi olup olmadığı sonucuna varmadılar. [! 211 => 1140 = 11!

Daha fazla okuma

 1. Mantarların potansiyel sağlık yararları hakkında okumaktan zevk aldınız mı? Diğer yiyeceklerle ilgili makalelerimize bakınız.

 2. Alternatif olarak, günlük diyetiniz için en iyi 10 sağlıklı yiyecek hakkındaki makalemizi okuyun.

 3. En son Yvette Brazier tarafından 23 Şubat 2017, Perşembe tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 4. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 5. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407