Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Mandalina - Portakal: Nasıl Farklılar?

Alt Çizgi

 1. Mandalina ve portakal, genellikle birbirine karıştığı narenciye meyveleridir.

 2. Her ikisi de bir dizi besin içerir, lezzet bakımından nispeten tatlıdır ve genellikle kalorileri düşüktür.

 3. Ama mandalina ve portakallar birbirleriyle yakından ilişkiliyken, aslında önemli farkları olan iki ayrı meyve.

 4. Bu makale, mandalina ve portakal arasındaki temel benzerlikleri ve farklılıkları açıklar.

Aynı Aileden Onlar

 1. Mandalina ve portakallar aynı niteliklere sahip çünkü aynı ailenin üyeleri.

 2. Birbirlerine benzeyebilirler, ancak aslında farklı kökenleri ve çeşitleri olan iki farklı meyve türüdür.

 3. Mandalina ilk kez Florida Palatka'da yetiştirildi. 1800'lerde Fas'taki Tangier kentinden ithal edildiklerinden "mandalina" adını aldılar.

 4. Portakal gibi, mandalina narenciye ailesinin üyeleridir, ancak C. tangerina türünün meyvesidir.

 5. Mandalina, genellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde mandalina veya tam tersi olarak etiketlenir (1).

 6. Ancak, bir botanik açıdan bakıldığında, mandalina mandalina alt grubuna işaret eder. En yaygın olarak, kırmızımsı-turuncu ve parlak renkli olan mandalina mandalina olarak etiketlenme eğilimindedir.

 7. Mandalina tipik olarak en geç Ekim ayından Ocak ayına kadar.

 8. Portakallar yıllar önce Asya’da, büyük olasılıkla Güney Çin ve Endonezya’da ortaya çıktı. Bugün, portakalların büyük çoğunluğu Florida ve Sao Paulo, Brezilya'da üretilmektedir (2). [! 2080 => 1140 = 2!

 9. Pek çok farklı türde portakal var. Her biri tanımlayıcı özelliklere sahip dört sınıfa ayrılabilir:

 10. Tepe portakal mevsimi çeşide göre değişir. Ancak, pek çok portakal Kasım-Mart ayları arasındadır.

Farklı Görünüşleri Var

 1. Mandalina ve portakal arasındaki temel ayrım büyüklüktür.

 2. Portakallar çeşide bağlı olarak farklı boyutlarda ve biraz farklı şekillerde gelir. Ancak, bir kural olarak, portakal mandalinalardan daha büyük bir boyuta büyür.

 3. Bazen "bebek portakalları" olarak adlandırılan mandalinalar daha küçük, biraz düzleştirilmiş ve genellikle daha az yuvarlaktır, bu da onları mükemmel bir cep boyutunda aperatif haline getirir.

 4. Mandalina da olgunlaştığında dokunmaya daha yumuşak, portakallar genellikle olgunlaştığında sert ve ağırdır.

 5. Hem mandalina hem de portakallar, çeşide bağlı olarak, birçok tohumun tohumlanmasından çekirdeksizdir. Örneğin, göbek portakalları çekirdeksiz, Valencia portakalları da tohumlara sahip.

 6. Son olarak, mandalina ve portakallar renk olarak değişebilir.

 7. Portakallar koyu kırmızı bir renge sahip olan kan portakal hariç, genellikle daha sarı-turuncu renktedir.

 8. Mandalina portakal renginin çoğunda renkli olmasına rağmen, genellikle daha kırmızımsı portakaldır.

Lezzetleri Biraz Değişiyor

 1. Mandalina ve portakal lezzetleri değişkenlik gösterir, ancak büyük ölçüde her meyvenin çeşidine bağlıdır.

 2. Hem mandalina hem de portakal tatlı veya turta olabilir.

 3. Bununla birlikte, çoğu mandalina portakaldan daha az tart ve tatlıdır. Mandalina ayrıca portakallardan daha güçlü bir lezzet profiline ve daha kısa bir tat alma eğilimine sahiptir.

 4. Bunun bir istisnası kan portakalı. Kan portakalları, birçok mandalina ve portakal çeşidinden farklı bir lezzet profiline sahiptir.

 5. Kan portakalları, meyveye benzer bir lezzet ile aşırı tatlı olmayan çok zengin bir tada sahip olma eğilimindedir.

Mandalina Kabukları Soymak İçin Genellikle Kolaydır

 1. Mandalina ve portakalların kabukları, ikisi arasındaki temel farklardan biri.

 2. Hem mandalina hem de portakallar ince bir cilde sahiptir. Bununla birlikte, portakallar daha sert bir cilde sahiptir ve bu nedenle mandalinalardan daha soymak genellikle daha zordur.

 3. Çoğu mandalina çeşidi çok ince, gevşek bir cilde sahiptir, bu da soyulmasını kolaylaştırır. Kabuğu ayrıca çakıl taşlıdır ve derin oyuklardan yoksundur.

 4. Spesifik olarak, "fermuar-derisi" ile bilinen birçok mandalina türü, cilt yırtıldıktan sonra kolayca kayar.

Çok Benzer Bir Besin İçeriğine Sahipler

 1. Bir mandalinin tamamı yüksek su içeriğine sahiptir (% 85), çoğunlukla karbonhidrattan oluşur (günlük değerin% 4'ü) ve neredeyse hiç yağ içermez (4).

 2. Aynı şekilde, bütün bir portakalın su içeriği yüksektir (% 87), çoğunlukla karbonhidrattan oluşur (günlük değerin% 4'ü) ve neredeyse hiç yağ içermez (5).

 3. Aşağıdaki tablo, 3.5 onsluk (100 gram) bir mandalina porsiyonunun aynı porsiyon portakal ile beslenmesini karşılaştırmaktadır (4, 5).

 4. Genel olarak, mandalina ve portakallar benzer besin profillerine sahiptir. Bununla birlikte, mandalina porsiyon başına biraz daha fazla kaloriye sahip olma eğilimindedir. Ayrıca birkaç gram karbonhidrat içerirler.

 5. Mandalina ve portakal arasındaki besin maddesi profili arasındaki önemli fark, portakalların C vitamini miktarının iki katından fazla olmasıdır

 6. C Vitamini cilt, kan damarları ve kemikler dahil bağ dokularını desteklemeye yardımcı olan güçlü bir antioksidandır (6).

 7. Portakallar ayrıca mandalinalardan biraz daha fazla lif içererek onları bu faydalı karbonhidratların çok iyi bir kaynağı yapar.

 8. Dedi ki, mandalina porsiyon başına daha fazla A vitamini içeriyor. 3,5 onsluk bir mandalina porsiyonu günlük değerin% 14'ünü sağlarken, portakallar% 4'ünü sunar.

 9. Hem mandalina hem de portakal, potasyum, tiamin ve folat dahil olmak üzere çok çeşitli besinler sağlar. Her iki meyve de beslenmenize besleyici, düşük kalorili bir katkı olabilir.

Potansiyel Sağlık Faydaları

 1. Portakallar çok iyi emilebilir bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini, serbest radikallerle savaşan, suda çözünen bir antioksidandır, bu da kanserin önlenmesinde rol oynayabilir (7, 8, 9).

 2. Portakalların sağlığa faydalarının çoğunluğu muhtemelen yüksek C vitamini içeriği ile bağlantılıdır.

 3. Portakal tüketiminin, özellikle de portakal suyu tüketiminin çeşitli sağlık faktörleri üzerindeki etkilerini inceleyen bir avuç çalışma var.

 4. Bir çalışma portakal suyu içmenin DNA hasarını azalttığını buldu. Çalışma, C vitaminin, portakallarda bulunan diğer bitkisel bileşiklerle birlikte, zararın azalmasında da aktif bir rol oynadığı sonucuna varmıştır (10). [! 2080 => 1140 = 7!

 5. En yüksek serum C vitamini miktarına sahip olanlar, mide ülseri oluşumuna neden olan bir bakteri olan Helicobacter pylori (H. pylori) prevalansını anlamlı derecede düşük tutmuşlardır (12). [! 2080 => 1140 = 7!

 6. Ek olarak, çalışmalar portakal suyunun içilmesinin böbrek taşlarına katkıda bulunabilecek kalsiyum oksalat ve ürik asit oluşumunu önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir (13, 14).

 7. Bu çalışmaların çoğunun portakal suyu içmenin etkilerini gözlemlediğine dikkat edin. Ancak, portakal yiyerek, meyve suyu sıkarken kaybolan liflerden de faydalanırsınız!

 8. Hem bütün mandalina hem de portakallar lif bakımından yüksek, kalorilerde nispeten düşüktür. [! 2080 => 1140 = 7!

 9. Bu, mandalina ve portakalları dengeli, ağırlık azaltma diyeti için akıllı bir aperatif seçeneği haline getiriyor.

Nasıl Yenilir ve Onlardan Yararlanır

 1. Hem mandalina hem de portakal yemenin en iyi yolu basitçe onları soyup tüketmektir.

 2. Mandalinaların soyulması daha kolay olduğu için, özellikle hareket halindeyken hızlı ve kolay bir atıştırmalık olarak kullanılabilir. Her ikisi de salatalara da büyük katkı sağlıyor.

 3. Olgun bir mandalina seçerken, koyu renkli, yarı yumuşak ve kahverengi lekeli meyvelerden kaçınacak meyveler aramak isteyeceksiniz.

 4. Portakalların olgunlaşmak için mutlaka renkli olması gerekmez, ancak sert ve pürüzsüz dokulu bir cilde sahip olan portakalları seçmek isteyeceksiniz.

 5. Tercihinize bağlı olarak hem mandalina hem de portakal, tezgahta oda sıcaklığında veya buzdolabında saklanabilir.

Alt Çizgi

 1. Mandalina ve portakal, her ikisi de narenciye ailesinin üyeleridir, ancak farklı meyvelerdir.

 2. Mandalina daha zengin bir A vitamini kaynağı gibi gözükse de, portakallar porsiyon başına daha fazla C vitamini ve lif sunabilir.

 3. Portakallar da daha yuvarlak ve daha büyük, mandalina ise daha düz ve minyon, halindeyken harika bir atıştırmalık.

 4. Mandalina ve portakalın benzerlikleri ve farklılıkları var, ancak her ikisi de hem besleyici hem de günlük beslenmenize sağlıklı bir katkı sağlıyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407