Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Makao yağının sağlığa faydaları

Macadamia yağının sağlığa faydaları

 1. Macadamia fıstığı Avustralya'ya özgü macadamia ağaçlarında yetişir. Zeytinyağına benzer şekilde macadamia yağı oda sıcaklığında bir sıvıdır. İnsanlar bu yağı yemek pişirme, sağlık ve güzellik uygulamalarında kullanıyorlar.

 2. Macadamia yağı, sağlıklı yağ asitleri ve potasyum dahil olmak üzere besinler açısından zengindir. Bu nedenle, birçok insan macadamia yağının bir dizi sağlık yararına sahip olduğuna inanmaktadır.

 3. Bu makalede, macadamia yağının üç kullanımını ve potansiyel sağlık yararlarını tartışıyoruz.

1. Yemek ve yemek

 1. Bir insan macadamia yağını birçok yemeklerde diğer yağların yerine kullanabilir.

 2. Zeytinyağı gibi diğer bazı yağlardan daha yüksek bir duman noktasıyla, sote yapmak, kızartmak ve ızgara yapmak için idealdir.

 3. Hafif lezzeti, macadamia yağını fırınlanmış ürünler için veya salata sosları ve soslar için uygun bir üs haline getirir.

Faydaları

 1. Macadamia yağı, bir insan yemek pişirirken ve dengeli ve sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak kullanıldığında bazı potansiyel sağlık yararları sunar. Bunlar:

 2. Kalp sağlığı

 3. Makarna yağı tüketmek kalp sağlığını destekleyebilir. Tekli doymamış yağ seviyelerine sahiptir. Amerikan Kalp Birliği'ne (AHA) göre, tekli doymamış yağlar kötü kolesterol seviyelerini düşürebilir ve bu da bir kişinin kalp krizi ve felç riskini azaltabilir.

 4. Antioksidanlar

 5. Macadamia yağı bir antioksidan kaynağıdır. Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi'ne göre, vücuttaki serbest radikaller oksidatif strese neden olabilir.

 6. Bu, yaşlanma ve kanser de dahil olmak üzere birçok hastalığın gelişiminde rol oynayabilir. Bununla birlikte, antioksidanları tüketmek, bu serbest radikallere karşı koymaya yardımcı olabilir.

 7. Macadamia yağı ayrıca antioksidan özelliklere sahip doymamış bir yağ asidi olan oleik asit bakımından da zengindir. Sıçanlarda yapılan 2016 araştırması, oleik asit takviyelerinin alınmasının oksidatif stresin etkilerine karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 8. Diğer çalışmalar, oleik asit tüketiminin kanser, iltihaplı ve otoimmün hastalıklar üzerinde yararlı bir etkisi olabileceğini göstermektedir. Ancak, bu bulguları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 9. Macadamia yağı ayrıca E vitamini ailesinin bir parçası olan tokotrienol adı verilen maddeler içerir.

 10. Araştırmalar, E vitaminin ve tocotrienollerin, kansere ve kardiyovasküler ve nörolojik hastalıklar dahil olmak üzere çeşitli diğer sağlık koşullarına karşı korunabilecek güçlü antioksidanlar olduğunu göstermektedir.

2.. Topikal cilt uygulaması

 1. Macadamia yağı birçok cilt bakım ürününün bir bileşenidir, ancak bir kişi saf yağı doğrudan cilde de uygulayabilir.

 2. Yağın önce cildin küçük bir bölgesinde test edilmesi önemlidir. Her ne kadar macadamia yağı genellikle güvenli olsa da, bazı insanlar doğrudan cilde uyguladıktan sonra bir döküntü geliştirebilir. [! 1950 => 1140 = 4!

 1. Bazı insanlar, macadamia yağının cilde uygulanmasında sağlığa yararları olduğunu iddia ediyor. Bu faydalar nemlendirme ve kırışıklıkların ve cilt hasarının önlenmesini içerir.

 2. Bununla birlikte, bu faydalara ilişkin kanıtlar büyük ölçüde fıkra veya dolaylıdır.

 3. Macadamia yağı içinde mevcut olan E vitamini, bir kişinin cildine faydalı olabilecek birçok özelliğe sahiptir. Örneğin, kolayca emilir ve çok kuru ciltler için iyi bir nemlendirici yapar.

 4. Bununla birlikte, macadamia yağının cilde doğrudan uygulanmasının gözenekleri tıkayabileceğini ve aknelerin kopmasına yol açabileceğini unutmayın.

 5. Güneş ışığına uzun süre maruz kalmak, kişinin cildindeki DNA'ya zarar verebilir. Test tüpü çalışmaları cildinize E vitamini uygulamasının bu hasara karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir.

3. Doğal saç kremi

 1. Birçok insan saçlarını güçlendirmek ve saçlarını düzeltmek için saf macadamia yağı kullanıyor.

 2. Zeytinyağı kullanmaya benzer şekilde, kişi az miktarda yağ alabilir ve doğrudan saçlarına ovalayabilir. Fazlalığı durulamadan önce, yağın saça kısa bir süre karışmasına izin vermek en iyisidir.

Faydaları

 1. Saç kremi olarak macadamia yağını kullanan kişiler yardımcı olabileceğini iddia ediyor:

 2. Yine, bu faydalara ilişkin kanıtlar büyük ölçüde fecidir.

Özet

 1. İnsanlar yemek pişirmek için genellikle macadamia yağını görmezden geliyorlar, ancak sağlıklı bir doymamış yağ, E vitamini ve antioksidan kaynağıdır.

 2. Macadamia yağı, zeytin yağı dahil diğer birçok yağ ve yağdan daha yüksek bir duman noktasına sahiptir. Bu sote, kavurma ve ızgara için iyi bir seçimdir.

 3. Bazı insanlar da topikal uygulamanın çok sayıda sağlık yararına sahip olduğunu iddia ederek cilt nemlendirici ve saç kremi olarak saf macadamia yağı kullanıyor. Bununla birlikte, bu faydaların kanıtlarının çoğu büyük ölçüde fıkra veya dolaylıdır.

 4. Macadamia yağı genellikle hem yemeklerde hem de saç ve ciltte kullanmak için güvenlidir. Bununla birlikte, fındık alerjisi olan kişiler macadamia yağı kullanmaktan kaçınmalıdır. [! 1950 => 1140 = 8!

 5. Son yazılan Çar 23 Ocak 2019 tarihinde yayınlandı. Bu konuyla ilgili en son haberler için Tamamlayıcı Tıp / Alternatif Tıp kategori sayfamızı ziyaret edin veya Tamamlayıcı Tıp hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Alternatif Tıp. Tüm referanslar Referanslar sekmesindedir.

 6. Antioksidanlar: Derinlemesine. (2013, Kasım). Https://nccih.nih.gov/health/antioxidants/introduction.htm

 7. Guzman, D.C., Brizuela, N. O., Herrera, M. O., Olguin, H.L., Garcia, E.H., Peraza, A.V., Mejia, G.B. (2016). Oleik asit, sıçan beyninde sitarabin ve doksorubisin tarafından şiddetlendirilen oksidatif strese karşı korur. Tıbbi Kimyada Kanser Karşıtı Ajanlar, 16 (11), 1491-1495. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27141883

 8. Tekli doymamış yağ. (2015, 1 Haziran). Https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-eating/eat-smart/fats/monounsaturated-fats

 9. Peh, H. Y., Tan, W.S., Liao, W., Wong, W.S. (2016, June). Kanserin ötesinde E Vitamini tedavisi: Tokoferol'e karşı tocotrienol. [!Abstract

 10. Sales-Campos, H., Souza, P.R., Peghini, B.C., da Silva, J.S., Cardoso, C.R. (2013, Şubat). Oleik asidin sağlık ve hastalıktaki modülatör etkilerine genel bir bakış [!Özet

 11. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 12. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407