Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Maden suyunun sağlığa faydaları nelerdir?

Maden suyunun sağlığa faydaları nelerdir?

 1. Adından da anlaşılacağı gibi, maden suyu, yüksek miktarda mineral, özellikle de magnezyum, kalsiyum ve sodyum içerir. Ancak maden suyu normal sudan daha iyidir ve faydaları nelerdir?

 2. Bu makale, maden suyu içmenin olası sağlık faydalarını tartışıyor.

Maden suyu, normal suya karşı

 1. Bütün canlı organizmaların hayatta kalabilmek için suya ihtiyacı vardır. Su sadece temel fiziksel işlevleri desteklemiyor, aynı zamanda vücudun kendi üretmediği hayati besinleri de sağlıyor.

 2. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki çoğu insan temiz içme suyuna erişebilse de, birçok insan algılanan saflığı ve potansiyel sağlık yararları için şişelenmiş maden suyu seçiyor.

 3. Maden suyu normal su ile nasıl karşılaştırılır? Mevcut kanıtlara dayanarak, farklar çok önemli değildir.

 4. Her iki tip de mineral içerir ve bir çeşit işlemden geçirilir. Bununla birlikte, tanım gereği, maden suyu belirli miktarda mineral içermelidir ve şişeleme işlemi kaynağında gerçekleşir.

 5. Musluk suyu ile maden suyu arasındaki farkları tartışıyoruz.

Musluk suyu

 1. Ev musluklarındaki su yüzeyden veya yer altı kaynaklarından geliyor.

 2. ABD’de, musluk suyunun, Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından belirlenen Güvenli İçme Suyu Yasası standartlarına uyması gerekir. Bu düzenlemeler, evlere verilen sudaki kirleticilerin sayısını sınırlamaktadır.

 3. Kamu su tedarikçileri suyu kaynağından arıtma tesislerine taşıyor, burada kimyasal dezenfekte ediliyor. Temiz su nihayetinde yeraltı boru sistemiyle hanelere iletiliyor.

 4. Musluk suyu, kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi ilave mineraller içerir. Sert musluk suyu, bazıları daha sağlıklı olduğunu düşündüğü daha yüksek mineral içeriğine sahiptir. Bununla birlikte, sert sudaki mineraller boruları paslandırabilir veya akışı kısıtlayabilen birikintiler oluşturur.

 5. Ayrıca, halka açık su tedarikçilerinin çabalarına rağmen, paslanmış veya sızıntı yapan borulardaki kirletici maddeler içme suyunu kirletebilir.

Maden suyu

 1. Maden suyu, doğal yeraltı rezervuarlarından ve maden kaynaklarından geliyor ve musluk suyundan daha fazla mineral içeriyor.

 2. Gıda ve İlaç İdaresi'ne (FDA) göre, maden suyu milyonda toplam çözünmüş katı madde başına en az 250 parça içermelidir. FDA, bu üreticilerin ürünlerine mineral eklemelerini yasaklıyor.

 3. Mineralli sularda sıklıkla bulunan mineraller:

 4. Musluk suyundan farklı olarak, kaynakta maden suyu şişelenir. Bazı insanlar algılanan saflığı ve kimyasal dezenfeksiyon işlemlerinin olmamasından dolayı maden suyunu tercih ediyor.

 5. Bununla birlikte, maden suyu bazı işlemlerden geçirilebilir. Bu, karbondioksit (CO2) gazının eklenmesini veya çıkarılmasını veya arsenik gibi toksik maddelerin giderilmesini içerebilir.

 6. CO2 oksidasyonu önlemeye yardımcı olur ve maden suyunda bakteri üremesini sınırlar. Doğal olarak karbonatlı su, CO2'yi kaynaktan alır. Üreticiler, ekstraksiyondan sonra suyunu CO2 ile de doldurabilirler.

 7. Bir sonraki bölümler maden suyunun içilmesinin beş olası yararını tartışıyor.

1. Bir magnezyum kaynağı

 1. Hem şişelenmiş maden suyu hem de musluk suyu magnezyum kaynakları olabilir. Bu besin, kan basıncını, kan glukoz seviyelerini ve sinir fonksiyonunu düzenlemede önemli rol oynar.

 2. Bazı kaynakların diğerlerinden daha fazla veya daha az magnezyum var. Sudaki magnezyum miktarı, kaynağa bağlı olarak, litre başına 1 miligram (mg / l) ila 120 mg / l arasında değişebilir.

 3. Magnezyum için günlük önerilen ödenek aşağıdaki gibidir:

 4. Diyet takviyeleri ofisine göre, ABD’deki çoğu insan, önerilen magnezyum miktarından daha az tüketiyor.

 5. Aşağıda magnezyum eksikliğinin bazı belirtileri var:

 6. Ciddi bir eksiklik aşağıdakilerden bazılarına neden olabilir:

2. Kan basıncını düşürücü

 1. Düşük seviyede magnezyum, yüksek tansiyona, konjestif kalp yetmezliğine ve düzensiz kalp atışlarına neden olan koşullara katkıda bulunabilir.

 2. Magnezyum bakımından zengin maden suyu bu nedenle kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 3. Sınırda hipertansiyonu olan 70 erişkin ve düşük magnezyum seviyelerini içeren küçük bir 2004 çalışmasında, günde 1 litre maden suyu içmenin kan basıncını düşürdüğü bulundu.

3. Kan dolaşımını düzenleyen

 1. Maden suyu, hepsi kan dolaşımını destekleyen çok miktarda kalsiyum, magnezyum ve potasyum içerebilir.

 2. Güçlü kemiklerin oluşturulması ve korunması için kalsiyum gereklidir. Aynı zamanda kalp atışının hızını ve ritmini de düzenler.

4. Kemikleri güçlendirmek

 1. Mineralli su kalsiyum içerir ve bu da kemik direncini arttırır. Kemik dokusu parçalandığında, vücut yerine yeni kemik biriktirir.

 2. Ergenlik sırasında yeni kemik eski kemiklerin parçalanmasından daha hızlı biriktirilir. Bununla birlikte, 20 yaşından sonra, kemik kaybı kırılgan, zayıf kemiklere yol açabilecek kemik oluşumunu geride bırakabilir.

 3. Düzenli egzersiz yapmak ve kalsiyum bakımından zengin diyetler kemikleri güçlendirir ve kemik kaybını önler.

 4. 2017 çalışmasının yazarları, vücudun kalsiyumu süt, kalsiyum takviyeleri ve maden suyundan nasıl emdiğini karşılaştırdılar. Yüksek miktarda kalsiyum içeren maden suyunun aslında vücudun kalsiyum kaynağını iyileştirebileceği sonucuna vardılar.

 5. Magnezyum da güçlü kemikleri destekliyor. Büyük ölçekli bir 2014 kohort çalışmasının sonuçları, günde 422.5 mg'dan fazla magnezyum alımı olan yaşlı kadınların, mineral alımını düşük olanlara göre daha fazla kemik yoğunluğuna sahip olduğunu göstermiştir.

5. Sindirim sağlığını teşvik etmek

 1. Diyette yeterince magnezyum alınması, kabızlığın önlenmesine ve sindirim sisteminin sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

 2. Magnezyum, bağırsaklara su çekerek dışkı kıvamını iyileştirir. Aynı zamanda bağırsak kaslarını gevşeterek düzenli bağırsak hareketlerini de destekler.

 3. Randomize kontrollü bir çalışmanın bulgularına göre, magnezyum sülfat ve sodyum sülfat içeren maden suyu içmek daha sık bağırsak hareketlerine ve kabızlık çeken insanlar arasında gelişmiş yaşam kalitesine neden oldu.

Riskler

 1. Maden suyu içmek için genellikle güvenlidir. Çok az araştırma, sade maden suyu içmenin herhangi bir acil sağlık üzerinde olumsuz etkisi olduğuna işaret ediyor.

 2. Karbonatlı maden suyu, hıçkırık veya şişkinliğe neden olabilecek karbonik asit içerir.

 3. Bununla birlikte, maden suyu ve diğer şişelenmiş su belirli kirletici maddeler içerebilir. Tanım olarak, maden suyunun minimum miktarda mikrop içermesi gerekir.

 4. Ayrıca, maden suyu musluk suyuyla aynı dezenfeksiyon işleminden geçemez, çünkü kaynağında şişelenir, böylece mikropların aralığı değişebilir.

Plastik zehirlilik

 1. Çoğu plastik kaplar bisfenol A veya BPA içerir. Bu kimyasal normal hormonal fonksiyona müdahale edebilir.

 2. Mikro plastikler, küçük plastik parçacıklar, başka bir potansiyel endişe kaynağıdır. Bilim adamları yiyecek ve içeceklerde mikro plastiklerin yanı sıra deniz ürünleri, bira ve sofra tuzu belirlediler.

 3. Araştırmacılar 2018’de plastik toksisite hakkındaki güncel verilerin sistematik bir incelemesini yayınladılar. Daha fazla araştırmanın gerekli olduğunu kabul etseler de, yazarlar şişelenmiş maden suyundaki mikroplastiklerin güvenlik riski oluşturmadığını bildirmişlerdir.

Karbonatlı su dişlere zarar verir

 1. Köpüklü veya karbonatlı su diş minesine zarar verebilir.

 2. Karbonatlı su, normal suya göre daha düşük bir pH'a sahip ve bu da hafifçe asidiktir. Yakın tarihli bir çalışmaya göre, bir soda karbonatörü tarafından üretilen köpüklü su, laboratuar ortamında dişlerdeki emaye sertliğini önemli ölçüde azalttı.

 3. Bununla birlikte, karbonatlı suyun dişler üzerinde sodadan daha az etkisi var. Bir çalışma, hem aromalı hem de sade köpüklü suyun diş minesinde sodadan daha az risk oluşturduğunu göstermiştir.

Çevresel endişeler

 1. Maden suyunu çevreleyen en büyük sorunlardan biri kabı içerir. Plastik şişelerin büyük ölçekli üretimi kirliliğe neden olmaktadır ve çevre için ciddi sonuçları vardır.

 2. 2016 yılında yapılan bir çalışmada araştırmacılar düzenli su arıtımının, plastik şişelerde maden suyunun ve cam şişelerde maden suyunun çeşitli çevresel etkilerine baktılar.

 3. Musluk suyu işleme yöntemlerinin en uygun seçenek olduğunu buldular. Bilim adamları ayrıca, cam şişe üretmenin en fazla miktarda hammadde tükettiğini ve en fazla enerji gerektirdiğini belirtti.

 1. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa kaynak belirtilir.

 2. Mineralli su, büyük miktarlarda magnezyum, kalsiyum, sodyum ve diğer faydalı mineralleri içerir.

 3. Çalışmalar, maden suyu içmenin sağlık açısından yararları olabileceğini gösteriyor, ancak az sayıda araştırma doğrudan bir kişinin sağlığı için musluk suyundan daha iyi olduğunu gösteriyor.

 4. Maden suyu almak isteyenler süpermarkette bulabilir veya çevrimiçi markalardan seçim yapabilir.

 5. Ayrıca, ABD’de, EPA zararlı mikroplardan arındırılmasını sağlamak için musluk suyu kalitesini sıkı bir şekilde düzenlemektedir. Musluk suyu ayrıca ilave mineraller içerir, bu da onu maden suyuna daha ucuz bir alternatif haline getirir.

 6. Karbonatlı maden suyu içmek, biraz diş erozyonuna neden olabilir, ancak soda gibi şekerli tatlandırılmış içecekler ile aynı ölçüde olmayabilir.

 7. Musluk suyundaki mineral içeriği yere göre değişir. ABD’deki insanlar EPA’nın su kalitesi raporlarını eyaletten kontrol edebilirler. Bu yıllık raporlar su kaynakları, kirletici madde seviyeleri ve mineral içerikleri hakkında bilgiler içermektedir.

 8. 9 Nisan 2019 tarihli Tue son incelemesi için makale. Bu konudaki son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 9. Magnezyum [!Bilgi sayfası

 10. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407