Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Macadamia fıstığı ne işe yarar?

Macadamia fıstığı ne işe yarar?

 1. Macadamia fıstığı yağının içeriği badem, kaju fıstığı ve ceviz gibi diğer popüler fıstıklardan daha yüksektir. Makarna fındıklarının 1 ons (oz) porsiyonunda 21 gram (g) toplam yağ vardır.

 2. Macadamia fındıklarının içerdiği yağın yüzde 75'inden fazlası sağlık yararları olan tekli doymamış yağdır. Bu kuruyemişler ayrıca diğer birçok gıdada kolayca bulunmayan belirli türlerde tekli doymamış yağ asitleri (MUFA) içerir.

 3. Macadamia fıstığı 1 gramdan fazla doğal şeker içerir ve bunlar düşük glisemik indeksli bir gıdadır. Pek çok sağlık yararı ile macadamia fıstığı herhangi bir sağlıklı beslenmeye sığabilir.

1. Kalp hastalığı riskini azaltır

 1. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), kalp hastalığının ABD'de her 4 ölümde 1'e neden olduğunu söylüyor. Her yıl yaklaşık 610.000 kişinin ölümünden sorumlu olan hem erkek hem de kadınlar için ölümün önde gelen nedenidir.

 2. Çalışmalar, macadamia fındıkları da dahil olmak üzere ağaç fındıklarının yemeklerinin kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltabileceğini buldu. [! 600 => 1140 = 2!

 3. 2015 yılında yapılan bir araştırma incelemesinde, herhangi bir türde ağaç yemişinin toplam kolesterol, düşük yoğunluklu lipoprotein veya "kötü" kolesterol ve trigliseritleri düşürdüğü tespit edildi.

 4. Doymamış yağların, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlarla değiştirilmesi, bazı çalışmalara göre, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) veya "iyi" kolesterol seviyelerini yükseltir.

 5. İsveçli insanlarla yapılan uzun süreli bir çalışma, fındık tüketmenin, atriyal fibrilasyon ve kalp yetmezliği riskinin düşük olmasından kaynaklanabileceğini buldu.

2. Metabolik sendrom ve diyabeti iyileştirirler

 1. Metabolik sendrom, diyabet, inme ve kalp hastalığı riskini artırabilecek bir grup durumdur.

 2. Metabolik sendrom, yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri, düşük HDL kolesterol seviyeleri, yüksek trigliseritler ve aşırı karın yağını içerir.

 3. Amerikan Kalp Derneği (AHA), ABD'deki yetişkinlerin yaklaşık yüzde 34'ünün metabolik sendrom olduğunu söylüyor. Fiyatlar dünya genelinde artmaktadır.

 4. Bazı araştırmalar, macadamia fındıklarında bulunanlar gibi MUFA'ların, metabolik sendrom riskini azaltmaya ya da halihazırda sahip kişilerde etkilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

 5. 2016 tarihli bir araştırma incelemesi, MUFA'larda yüksek bir diyet almanın, tip 2 diyabetli kişilerde metabolik risk faktörlerini azaltabileceğini göstermektedir.

 6. HbA1c diyabet hastaları için önemli bir ölçümdür. Son 2-3 ayda bir kişinin ortalama kan şekeri seviyesidir. Diyabetli sıçanlar üzerinde yapılan bir araştırma, MUFA'lar ve egzersizlerde yüksek bir diyetin HbA1c'yi düşürmede ya yağ yemekten veya tek başına egzersiz yapmaktan daha etkili olduğunu buldu.

 7. Başka bir çalışma, macadamia fıstığı gibi ağaç fındıklarının, tip 2 diyabet hastalarında glisemik kontrolün geliştirilmesine yardımcı olduğunu göstermektedir.

3. Kanseri önleyebilirler

 1. Macadamia fındıklarında tocotrienol adı verilen bir tür E vitamini bulunur.

 2. Bazı araştırmalara göre tocotrienollerin güçlü antikanser yetenekleri olabilir. Macadamia fıstığı önemli miktarda tokotrienol içerir.

 3. Macadamia fıstığı ayrıca flavonoid adı verilen ve vücuttaki zararlı serbest radikalleri yok ederek kansere karşı savaşabilen bitki bileşikleri içerir.

4. Beyni korurlar

 1. Kanserle savaşma potansiyellerinin yanı sıra, tocotrienollerin de beyin koruyucu etkileri vardır.

 2. Bir çalışma, bir tocotrienol bakımından zengin takviyenin, beyin hücrelerinin, Alzheimer hastalığı ve Parkinson hastalığının gelişiminde rol oynayabilecek olan glutamatın etkilerinden korunmasına yardımcı olduğunu buldu.

 3. Sıçanlar üzerinde yapılan bir başka çalışma, macadamia fındıklarında bulunan başlıca tekli doymamış yağlardan biri olan oleik asidin beyni bazı oksidatif strese karşı koruyabileceğini göstermektedir.

5. Kilo alımını önleyebilirler

 1. Macadamia fıstığı ve yağları, aynı zamanda omega-7 olarak da adlandırılan, tekli doymamış bir yağ olan en zengin palmitoleik asit kaynaklarıdır!

 2. Bir çalışmada araştırmacılar 28 gün boyunca koyun palmitoleik asit vermiş ve sonuçlar kilo alımında yüzde 77 oranında bir azalma olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, uzmanlar henüz palmitoleik asidin insanlarda kilo kaybı yararına sahip olduğunu göstermemişlerdir.

 3. Başka bir çalışmada, farelerin macadamia fındık yağının takviyesi olarak beslenmesinin, 12 hafta sonra yağ hücrelerinin boyutunu azalttığı gösterilmiştir.

6. Açlıktan sıyrılıyorlar

 1. Macadamia fıstığı protein, yüksek miktarlarda faydalı yağ ve lif içerir. Birlikte, bu besin maddeleri bir kişinin daha uzun süre dolu hissetmesine yardımcı olabilir.

 2. Yağın sindirimi daha uzun sürer ve protein ve lif, kişinin aç kalmasına neden olabilecek büyük kan şekeri değişikliklerini önlemeye yardımcı olur.

Makarna fındık yemenin yan etkileri

 1. Makarna fındıkları sağlıklı beslenmenin bir parçası olsa da, bir kişi aşağıdaki olası sakıncaları hatırlamaya çalışmalıdır:

Kalori yoğun

 1. Bir bardak veya 132 g macadamia fıstığı yaklaşık 950 kalori içerir. Bu, bir kişinin günlük kalori ihtiyacının yarısı veya daha fazlası olabilir.

 2. Bununla birlikte, macadamia fıstığı için standart porsiyon büyüklüğü 1 oz veya 1 bardaktan daha az olan 28,4 g'dır.

 3. 1 oz porsiyon yaklaşık 10-12 kuruyemiş ve yaklaşık 200 kalori içeriyor. Bir yiyecek skalası kullanmak veya fındıkları saymak ve sadece ayrılan miktarı yemek, yanlışlıkla fazla yemek yemeyi önlemeye yardımcı olabilir.

 4. Diğer yüksek yağlı veya yüksek kalorili yiyeceklerin yerine macadamia fındık yemek, diyetinize kalori ve yağ eklemeden yararlarını sağlayabilir. Örneğin, insanlar pastırma veya kruton yerine bir salataya birkaç macadamia fındığı serpebilirler.

 5. Başka bir seçenek, cips, kurabiye veya az miktarda beslenme sunan diğer işlenmiş yiyeceklerin yerine atıştırmalık olarak bir porsiyon yemektir.

Kızartmak besinlerini azaltabilir

 1. İnsanlar çiğ veya kavrulmuş macadamia fındık yiyebilir. Bununla birlikte, bir çalışma, özellikle yüksek sıcaklıklarda macadamia fıstığının kızartılmasının besin içeriğini azaltabileceğini göstermektedir. Ham veya ıslatılmış macadamia fındıklarını veya düşük sıcaklıkta kavrulmuş fındıkları tüketmek en iyisi olabilir.

Bazılarında ekstra yağ, tuz veya şeker var

 1. Makarna fındıklarının hepsi sağlıklı seçenek değil. Bir kişi malzemelere bakmalı ve sadece fındık içeren ve şekersiz, tuzsuz veya ilave yağ içermeyen tipleri seçmelidir.

Ağaç kuruyemiş alerjisi olan kişiler bunlardan kaçınmalıdır

 1. Ağaç kuruyemiş alerjileri ciddi ve hayati tehlike yaratabilir.

 2. Küçük somun parçacıklarını solumak bile bazı insanlarda alerjik reaksiyonu tetiklemek için yeterli olabilir. Fındık alerjisi olanların macadamia fındıklarını tamamen uzak tutmaları gerekir.

 3. Fındık alerjisi olan bir kişi ile yaşayanlar da onlardan uzak durmak isteyebilirler. Bu, çapraz kontaminasyon riskinden veya kazara onları fındık miktarlarını izlemeye maruz bırakmaktan kaynaklanmaktadır.

Özeti

 1. Sak, K. (2014, Temmuz-Aralık). Diyet flavonoidlerinin farklı insan kanseri türlerinde sitotoksisitesi. Farmakognozi İnceleme, 8 (16), 122-146. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4127821/

 2. Selvaraju, T.R., Khaza'ai, H., Vidyadaran, S., Mutalib, M.S.A, Vasudevan, R. (2014, Kasım). Tokotrienol bakımından zengin fraksiyon ve alfa tokoferolün astrositlerdeki glutamat hasarına karşı nöroprotektif etkileri. Bosnalı Temel Tıp Bilimleri Dergisi, 14 (4), 195-204. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4333972/

 3. Sen, C.K., Khanna, S., Roy, S. (2007, 2 Şubat). Tokotrienoller: Tokoferollerin ötesinde E Vitamini. Yaşam Bilimleri, 78 (18), 2088-2098. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1790869/

 4. Somboonwong, J., Huchaiyaphum, K., Kulaputana, O., Prapunwattana, P. (2017, 31 Ocak). Yalnızca yüksek MUFA'lı bir diyet, keton vücut metabolizmasını etkilemez, ancak diyabetik sıçanlarda egzersiz eğitimi ile birleştirildiğinde glise edilmiş hemoglobini azaltır. Asya Biyotıp, 9 (1), 31-40. Https://content.sciendo.com/view/journals/abm/9/1/article-p31.xml

 5. Viguiliouk, E., Kendall, C. W.C., Mejia, S.B., Cozma, A.I., Ha, V., Mirrahimi, A., ... Sievenpiper, J.L. (2014, 30 Temmuz). Ağaç fındıklarının diyabette glisemik kontrol üzerindeki etkisi: Randomize kontrollü diyet çalışmalarının sistematik bir derlemesi ve meta-analizi. PloS Bir, 9 (7). Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4116170/

 6. Wall, M.M. (2010, 15 Ağustos). Makarna fındık (Macadamiaintegrifolia) çeşitlerinin fonksiyonel lipid özellikleri, oksidatif stabilitesi ve antioksidan aktivitesi [!Özet

 7. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 8. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.

 9. Makarna fındıklarına alerjisi olmayan insanlar günlük olarak onlardan zevk alabilirler. Araştırmalar, beynin korunmasına yardımcı olabileceğini, kalp hastalığı riskini azalttığını ve açlıktan diğerlerini de koruduğunu göstermiştir.

 10. Bazı insanlar yemeklerde macadamia fındık yağı kullanır, çünkü yararlı yağlar yüksektir. Ayrıca kruton gibi daha yağlı seçeneklerin yerini almak için salatalarda kullanmak da mümkündür.

 11. Ancak, bir kişi yüksek miktarda kalori içerdiğini hatırlamalıdır.

 12. Macadamia fıstığı, bol miktarda iyi yağ, vitamin ve mineral içeren tam bir besindir. Söz veren birçok sağlık yararına sahipler. Ancak, diğer ücretsiz yaşam tarzı değişikliklerini yapmadan sağlık koşullarını tedavi etmek için sihirli bir kurşun değildirler.

 13. En son Pzt 21 Ocak 2019 tarihinde gözden geçirilmiştir. Bu konudaki en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 14. Temel rapor: 12132, Kuruyemiş, macadamia kuruyemiş, kuru kavrulmuş, tuzsuz. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/12132

 15. Del Gobbo, L.C., Falk, M.C., Feldman, R., Lewis, K., Mozaffarian, D. (2015, 1 Aralık). Ağaç fındıklarının kan lipitleri, apolipoproteinler ve kan basıncı üzerindeki etkileri: 61 kontrollü müdahale denemesinin sistematik derlemesi, meta-analizi ve doz tepkisi. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi, 102 (6), 1347-1356. Https://academic.oup.com/ajcn/article/102/6/1347/4555173

 16. Duckett, S.K., Volpi-Lagreca, G., Alende, M., Long, N.M. (2014, 20 Kasım). Palmitoleik asit kas içi lipidi azaltır ve obez koyunlarda insülin duyarlılığını geri kazandırır. Diyabet, Metabolik Sendrom ve Obezite: Hedefler ve Terapi, 7, 553-563. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4243576/

 17. Garg, M.L., Blake, R.J., Wills, R.B. H., Clayton, E.H. (2007, June). Macadamia fındık tüketimi, hiperkolesterolemik deneklerde koroner arter hastalığı için uygun risk faktörlerini düzenler. Lipids, 42 (6), 583-587. Https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1007/s11745-007-3042-8

 18. Guzman, D.C., Brizuela, N. O., Herrera, M. O., Olguin, H.J., Garcia, E.H., Peraza, A.V., Mejia, G.B. (2016). Oleik asit, sıçan beyninde sitarabin ve doksorubisin tarafından şiddetlendirilen oksidatif strese karşı korur [!Özet

 19. Harland, J. I. (2012, Aralık). Kolesterol düşürücü besin kombinasyonları [!Özet

 20. Kalp hastalığı gerçekleri. (2017, 28 Kasım). Https://www.cdc.gov/heartdisease/facts.htm

 21. Qian, F., Korat, A. A., Malik, V., Hu, F. B. (2016, Ağustos). Tip 2 diyabetli hastalarda tekli doymamış yağ asidiyle zenginleştirilmiş diyetlerin karbonhidrat veya çoklu doymamış yağ asidiyle zenginleştirilmiş diyetlere kıyasla metabolik etkileri: Sistematik bir gözden geçirme ve randomize kontrollü çalışmaların meta-analizi. Diyabet Bakımı, 39 (8), 1448-1457. Http://care.diabetesjournals.org/content/39/8/1448

 22. Rengel, A., Perez, E., Piombo, G., Ricci, J., Servent, A., Tapia, M.S., ... Montet, D. (2015). Venezuela'da yetişen macadamia fındıklarının (Macadamia integrifolia) lipit profili ve antioksidan aktivitesi. Doğa Bilimleri, 7 (12), 535-547. Http://agritrop.cirad.fr/578423/

 23. Metabolik sendrom nedir? (2015). Https://www.heart.org/-/media/data-import/downloadables/pe-abh-what-is-metabolic-syndrome-ucm_300322.pdfDonate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407