Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


İlk 6 Ham Balın Faydaları: Enfeksiyonla Mücadele, Yaraları İyileştiriyor ve Daha Fazlası

 1. Ham bal, tarih boyunca bir halk ilacı olarak kullanılmış ve çeşitli sağlık yararları ve tıbbi kullanımları vardır. Bazı hastanelerde bile yaraların tedavisi olarak kullanılıyor. Bu sağlık yararlarının çoğu çiğ veya pastörize edilmemiş bala özgüdür.

 2. Marketlerde bulduğunuz balların çoğu pastörize edildi. Yüksek ısı istenmeyen mayayı öldürür, rengini ve dokusunu iyileştirebilir, herhangi bir kristalleşmeyi giderir ve raf ömrünü uzatır. Yararlı besinlerin çoğu da bu süreçte yok edilir.

 3. Çiğ bal denemekle ilgileniyorsanız, güvenilir bir yerel üreticiden satın alın. Ham balın size sunduğu bazı sağlık faydaları:

1. İyi bir antioksidan kaynağı

 1. Ham bal, antioksidan görevi gören bir dizi bitkisel kimyasal içerir. Bazı bal türleri, meyve ve sebzeler kadar antioksidan içerir. Antioksidanlar, vücudunuzu serbest radikallerden dolayı hücre hasarlarından korumaya yardımcı olur.

 2. Serbest radikaller yaşlanma sürecine katkıda bulunur ve ayrıca kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıkların gelişimine katkıda bulunabilir. Araştırmalar, polifenoller adı verilen baldaki antioksidan bileşiklerin kalp hastalıklarının önlenmesinde rol oynayabileceğini göstermektedir. [! 2232 => 1130 = 3!

 1. Araştırma, çiğ balın istenmeyen bakteri ve mantarları öldürebileceğini göstermiştir. Doğal olarak bir antiseptik olan hidrojen peroksit içerir. Antibakteriyel veya antifungal olarak etkinliği bala bağlı olarak değişir, ancak açıkça bu tür enfeksiyonlar için bir halk ilaçından daha fazlasıdır.

3. Yaraları iyileştirme

 1. Manuka balı tıbbi ortamlarda yaraları tedavi etmek için kullanılıyor çünkü etkili bir üreme öldürücü olduğu ve doku rejenerasyonuna yardımcı olduğu bulundu.

 2. Çalışmalar Manuka balı'nın iyileşme süresini artırabildiğini ve enfeksiyonu azaltabildiğini gösteriyor. Hastane ortamlarında kullanılan balın tıbbi dereceli olduğunu, yani kontrol edildiğini ve steril olduğunu unutmayın. Bir mağazadan satın aldığınız bal ile kesilen şeyleri tedavi etmek iyi bir fikir değildir.

Santralı

 1. Fito-besinler, bitkilerde zarar görmekten korunmaya yardımcı olan bitkilerde bulunan bileşiklerdir. Örneğin, bazı böcekleri uzak tutar veya bitkisi ultraviyole ışınlarından korur.

 2. Baldaki bitki besin maddeleri, antioksidan özelliklerinin yanı sıra antibakteriyel ve antifungal gücünden de sorumludur. Ayrıca çiğ balın bağışıklık sistemini güçlendiren ve antikanser yararları göstermesinin nedeni olarak düşünülmektedir. Ağır işlem bu değerli besinleri yok eder.

Konular

 1. Bal bazen ishal gibi sindirim sorunlarını tedavi etmek için kullanılıyor, ancak bunun işe yaradığını gösteren çok fazla araştırma yok. Mide ülserlerinin ortak bir nedeni olsa da, Helicobacter pylori (H. pylori) bakterilerinin tedavisi için etkili olduğu kanıtlanmıştır.

 2. Aynı zamanda güçlü bir prebiyotiktir, yani sadece sindirim için değil, genel sağlık için de önemli olan bağırsaklarda yaşayan iyi bakterileri besler.

Boğaz

 1. Üşüttün mü? Bir kaşık dolusu bal dene. Bal eski bir boğaz ağrısı ilacı. Soğuk bir virüs size çarptığında limonlu sıcak çay ekleyin.

 2. Öksürük kesici olarak da çalışıyor. Araştırmalar, balın reçetesiz öksürük ilaçlarında yaygın bir bileşen olan dekstrometorfan kadar etkili olduğunu göstermiştir. Sadece bir veya iki çay kaşığı alın, düz.

Herhangi bir risk var mı?

 1. Yararlı prebiyotiklere ve besin maddelerine ek olarak, çiğ bal Clostridium botulinum gibi zararlı bakterileri de taşıyabilir. Bu özellikle bebekler için tehlikelidir. Ham bal asla bir yaşından küçük bir çocuğa verilmemelidir.

 2. Bebeklerde botulizm zehirlenmesi belirtileri şunları içerebilir:

 3. Yetişkinlerde, semptomlar başlangıçta kısa bir ishal ve kusma süresi, kabızlık ve bulanık görme ve kas güçsüzlüğü gibi daha ciddi semptomlar içerebilir. Çiğ bal yedikten sonra bu semptomlardan herhangi birini yaşarsanız bir doktora görünün.

 4. Yararlı prebiyotiklere ve besin maddelerine ek olarak, çiğ bal Clostridium botulinum gibi zararlı bakterileri de taşıyabilir. Bu özellikle bebekler için tehlikelidir. Ham bal asla bir yaşından küçük bir çocuğa verilmemelidir.

 5. Bebeklerde botulizm zehirlenmesi belirtileri şunları içerebilir:

 6. Yetişkinlerde, semptomlar başlangıçta kısa bir ishal ve kusma süresi, kabızlık ve bulanık görme ve kas güçsüzlüğü gibi daha ciddi semptomlar içerebilir. Çiğ bal yedikten sonra bu semptomlardan herhangi birini yaşarsanız bir doktora görünün.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407