Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


İlk 12 sağlıklı meyve

İlk 12 sağlıklı meyve

 1. Meyveler mükemmel bir temel vitamin ve mineral kaynağıdır ve lifleri yüksektir. Meyveler aynı zamanda flavonoidler de dahil olmak üzere çok çeşitli sağlık artırıcı antioksidanlar sunar.

 2. Meyve ve sebzelerde yüksek bir diyet yemek, bir kişinin kalp hastalığı, kanser, iltihaplanma ve diyabet gelişme riskini azaltabilir. Narenciye ve meyveler hastalığın önlenmesinde özellikle güçlü olabilir.

 3. 2014 yılında yapılan bir çalışmada "enerji santrali" meyve ve sebzeleri yüksek besin yoğunluğu ve düşük kaloriye göre sıralanmıştır. Listenin başında limonlar geldi, ardından çilek, portakal, limon ve pembe ve kırmızı greyfurt.

 4. Bu makalede, süpermarkette bulabileceğiniz bu ve diğer meyvelerin beslenmesini ve bunların ve çeşitli sağlık yararlarını inceliyoruz.

1. Limonlar

 1. Limonlar, sağlık yararları nedeniyle insanların geleneksel ilaçlarla sıkça kullandıkları bir narenciye meyvesidir. Diğer turunçgiller gibi, C vitamini ve diğer antioksidanlar içerirler.

 2. Antioksidanlar insan sağlığı için önemlidir. Bu bileşikler, vücuttaki hücrelere zarar verebilecek ve kanserler gibi hastalıklara yol açabilecek serbest radikalleri paspaslar.

 3. Araştırmacılar limon ve diğer turunçgil meyvelerindeki flavonoidlerin antibakteriyel, antikanser ve antidiyabetik özelliklere sahip olduğuna inanıyorlar.

 4. Limon gibi narenciye meyveleri, sağlığa faydalı olan fitokimyasal denilen aktif bileşenleri içerir. Bunlar:

 5. Bir 48 g limondan gelen meyve suyu, gram (g) veya miligram (mg) cinsinden aşağıdaki besinleri içerir:

 6. Limonlar ayrıca tiamin, riboflavin, niasin, B-6 vitamini, folat ve A vitamini içeriyor.

 7. Burada limonların ve limon suyunun sağlığa yararları hakkında daha fazla bilgi edinin.

 8. Limon nasıl yenilir

 9. İçme suyunu tatmak için bir limon suyunu kullanın veya bir salata veya balığın üzerine sıkın. Boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olmak için bir çay kaşığı bal ile kaynar suya limon suyu eklemeyi deneyin. Organik limonların kabuğunu da yemek mümkündür. Bazı insanlar kabukları tariflerde kullanır.

2. Çilekler

 1. Çilekler, yüksek su içeriğine sahip sulu, kırmızı meyvelerdir. Tohumlar, porsiyon başına bol miktarda diyet lifi sağlar. Çileklerde çok sayıda sağlıklı vitamin ve mineral bulunur.

 2. Özel notta, kalp sağlığını artırmaya yardımcı olan flavonoidler olan antosiyaninler içerirler. Çileklerde bulunan lif ve potasyum da sağlıklı bir kalbi destekleyebilir.

 3. Bir çalışmada, haftada 3 ya da daha fazla porsiyon yiyen çilek ve yaban mersini - ikisi de yüksek antosiyanin içeriği ile bilinen - kalp krizi geçirme riskinden daha düşüktü düşük alımlı olanlar.

 4. Çilekler ve diğer renkli meyveler de quercetin adı verilen bir flavonoid içerir. Bu doğal bir anti-enflamatuar bileşiktir.

 5. 3 büyük çilek porsiyonu aşağıdaki besinleri sağlar:

 6. Çilekler ayrıca tiamin, riboflavin, niasin, folat ve B-6, A ve K vitaminlerini içerir

 7. Çilek nasıl yenilir

 8. Çilekler çok yönlü bir meyvedir. İnsanlar onları çiğ yiyebilir ya da kahvaltı gevreklerine ya da yoğurtlara ekleyebilir, onları bir yüzlü haline getirebilir ya da reçel haline getirebilir.

3. Portakallar

 1. Portakallar, vitaminler ve minerallerle dolu tatlı, yuvarlak bir turunçgil meyvesidir.

 2. Portakallar en zengin C vitamini kaynakları arasında yer alır, bir orta meyve, bir kişinin günlük C vitamini değerinin yüzde 117'sini sağlar

 3. 141 g portakallı, aşağıdaki besinleri de içerir:

 4. C vitamini vücutta güçlü bir antioksidan görevi görür. Bu vitamin aynı zamanda bağışıklık sistemi işlevi için de gereklidir. Vücudun bitki bazlı yiyeceklerden demiri emmesine yardımcı olarak bağışıklık fonksiyonunu güçlendirir.

 5. İnsan vücudu C vitamini kendisi yapamaz, bu yüzden insanların bu vitamini diyetlerinden almaları gerekir. Oranlar ayrıca kolonu bağlayarak sağlıklı tutabilen bir lif olan yüksek seviyede pektin içerir. Kansere neden olan ve onları kolondan çıkarabilecek kimyasallara.

 6. Portakallar ayrıca aşağıdaki sağlıklı vitaminleri sağlar:

 7. Portakal nasıl yenilir

 8. İnsanlar, serinletici bir aperatif olarak veya bir bardak saf portakal suyu içerek portakalları yiyebilirler. Evde portakal suyu ya da etiketi konsantre olmadığını belirten bir marka taze meyve suyu seçin.

 9. İnsanlar portakal kabuğunu bir salataya, yoğurtlara ya da ekstra lezzet katmak için mısır gevreği şeklinde rendeleyebilirler.

4. Misket limonu

 1. Limes, çeşitli sağlık yararları sağlayan ekşi turunçgil meyveleridir.

 2. Diğer narenciye meyveleri gibi, limes de sağlıklı bir C vitamini dozu sağlar. Aynı zamanda sağlık açısından benzer yararları, antibakteriyel ve antioksidan özellikleri vardır.

 3. Bir limonun suyu aşağıdaki besinleri sağlar:

 4. Burada limon ve limon suyunun yararları hakkında daha fazla bilgi edinin.

 5. Kireç nasıl yenilir

 6. Limes tuzlu yiyeceklerde iyi çalışır. Salata sosu veya pilav yemeklerini tatmak için bir limon suyunun rendesini veya rendelenmiş kabuğunu ekleyin. Aksi takdirde, bir limon suyu alın ve serinletici bir içecek için sıcak veya soğuk su ekleyin.

5. Greyfurt

 1. Greyfurtlar, sağlığı teşvik eden vitamin ve minerallerle dolu ekşi meyvelerdir. Greyfurtlar pembe, kırmızı veya beyaz olabilir.

 2. Yarım greyfurt aşağıdaki besinleri içerir:

 3. Greyfurtlardaki flavonoidler bazı kanserlere, enflamasyona ve obeziteye karşı korunmaya yardımcı olabilir.

 4. Bir inceleme çalışması, greyfurtlarda bulunan furanocoumarins adlı bileşiklerin oksidatif strese ve tümörlere karşı korunmaya yardımcı olabileceğini ve sağlıklı kemikleri destekleyebileceğini öne sürüyor.

 5. Bu incelemeden yapılan bazı araştırmalar, greyfurt furanocoumarinlerin, özellikle meme kanseri, cilt kanseri ve lösemiye karşı etkili olabilecek antikanser özelliklere sahip olabileceğini göstermektedir. Araştırmacıların bu özellikleri doğrulamak için hayvanlar ve insanlar üzerinde daha fazla araştırma yapmaları gerekiyor.

 6. İnsanlar, bazı ilaçlarla etkileşime girebileceği için diyetlerine greyfurt eklemeden önce bir doktor görmek isteyebilirler.

 7. Greyfurtun faydaları hakkında daha fazla bilgi edinin.

 8. Greyfurt nasıl yenilir

 9. Bir meyve salatasına greyfurt dilimleri eklemeyi deneyin veya bir içecek yapmak için suyu suyuna sıkın. Aksi takdirde, insanlar süpermarketten saf greyfurt suyu alabilirler.

6. Böğürtlenler

 1. Diğer meyveler gibi, böğürtlen de sağlığı arttırıcı antosiyaninler içerir.

 2. Böğürtlen birçok tohum içeriyor, bu yüzden lif içeriği yüksek. Bu, bağırsak sağlığının ve kalp sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olabilecekleri anlamına gelir.

 3. Yarım bardak böğürtlen aşağıdaki besinleri içerir:

 4. Böğürtlen hakkında daha fazla bilgi burada.

 5. Böğürtlen nasıl yenilir

 6. İnsanlar böğürtlenleri taze yiyebilir, kahvaltı ya da tatlı için yoğurt ekleyebilir veya tatlılara dondurulmuş böğürtlen ekleyebilir.

7. Elmalar

 1. Elmalar diyete hızlı ve kolay katkı sağlar. En büyük sağlık yararları için onları ciltte yiyin.

 2. Elmalar yüksek lifli meyvelerdir, yani onları yemenin kalp sağlığını artırabilir ve kilo kaybına neden olabileceği anlamına gelir. Elmalardaki pektin bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olur.

 3. Bir orta boy elma aşağıdaki besinleri içerir:

 4. Araştırmalar, düzenli olarak elma yeme ile kardiyovasküler hastalık riski, belirli kanserler ve diyabet riski arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir.

 5. Elmalar ayrıca, anti-kanser özelliklerine sahip olan bir flavonoid olan yüksek seviyede kersetin seviyelerine de sahipler.

 6. Bir çalışma, bütün elmaları yiyenlerin obez olma ihtimalinin% 30 daha az obez olma ihtimalinin daha düşük olduğunu ortaya koydu. Bu diyabet ve kalp hastalığı riskini azaltabilir.

 7. Elmalar nasıl yenilir

 8. Çiğ elmalar harika bir atıştırmalıktır ve bunları badem tereyağı ile birleştirmek protein ve yağ alımını dengelemeye yardımcı olur. İnsanlar yoğurtlara çiğ ya da haşlanmış elma da ekleyebilir ya da yemek pişirirken elma püresini kullanabilirler.

8. Nar

 1. Birçok insan narların 'süper besin' olduğunu düşünüyor. Vücutta hastalığa neden olabilecek oksidatif stres ile mücadeleye yardımcı olan antioksidanlar ve polifenoller yüksektir.

 2. Elyafın faydalarını elde etmek için tohumlarla birlikte nar yiyin.

 3. Bir çiğ nar içerir:

 4. Bir nar ayrıca, günlük K vitamini için tavsiye edilen günlük 80 mcg K vitamini 46.2 mikrogram (mcg) içerir. Bu vitamin, güçlü kemikler ve sağlıklı kan hücreleri için gereklidir.

 5. Narların sağlığa yararları üzerine yapılan bir inceleme, bunların antienflamatuar etkilerinin olduğunu ve Alzheimer hastalığı ve Parkinson hastalığı gibi beyinle ilgili hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bunun nedeni, narların özellikle yüksek seviyelerde polifenoller içermesi olabilir.

 6. Bu derlemede ele alınan araştırmalar ayrıca narların insan prostat kanseri hücrelerinin büyümesini kısıtlayabileceğini de göstermektedir.

 7. Nar suyunun faydaları hakkında daha fazla bilgi edinin.

 8. Nar nasıl yenilir

 9. Narlar salatalara veya kuskus veya pirinç yemeklerine harika katkılar sağlayabilir. Narlar tatlıdır, bu yüzden insanlar onları yoğurt ve meyve salatalarına da ekleyebilirler.

9. Ananas

 1. Ananas, iltihaplanmayı azaltmaya ve sağlıklı doku büyümesini desteklemeye yardımcı olabilecek egzotik bir meyvedir.

 2. Ananas, birçok insanın potansiyel sağlık yararları nedeniyle diyet takviyesi olarak aldığı bromelain adlı aktif bir bileşik içerir.

 3. Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleyici Sağlık Merkezi, bromelainin burun iltihabı veya sinüzitin azaltılmasına yardımcı olabileceğini belirtir. Ancak, bilim insanlarının osteoartrit için faydaları ve antikanser potansiyeli hakkında daha fazla araştırma yapması gerekiyor.

 4. Ananas vücudun kemik ve doku oluşturmak için kullandığı manganez içerir. Orta boy bir dilim ananas da şu besinleri içerir:

 5. Ananasın, ananas suyunun ve potansiyel bromelain faydalarının faydaları hakkında daha fazla bilgi edinin.

 6. Ananas nasıl yenir

 7. İnsanlar kendi başlarına veya meyve salatalarında taze ananasın tadını çıkarabilirler. Ayrıca bir tropikal salsa yapmak için ananas kullanabilir ya da balık tacosunun üstüne bir tutam olarak ekleyebilirler. Smoothies'e dondurulmuş ananas eklemeyi deneyin.

10. Muz

 1. Muzlar, yüksek potasyum içeriği ile iyi bilinmektedir. Bir orta muz, 422 mg 4.500 mg potasyum yeterli yetişkin alımını içerir. Potasyum vücudun kalp atış hızını ve kan basıncını kontrol etmesine yardımcı olur.

 2. Muz, 105 kalori ve 26.95 g karbonhidrat içeren bir muz ile de iyi bir enerji kaynağıdır.

 3. Normal bir muzdaki 3.1 g lif, düzenli bağırsak hareketlerine ve ülser ve kolit gibi mide sorunlarına da yardımcı olabilir.

 4. Orta boy bir muz da aşağıdaki besinleri içerir:

 5. Muz nasıl yenilir

 6. Bir muz, bir yüzlü kalınlaştırmak için kullanılan mükemmel bir meyvedir. İnsanlar bunları doğal bir tatlandırıcı olarak pişirme işleminde veya muz ekmeği veya krep yapmak için de kullanabilirler.

11. Avokado

 1. Birçok insan avokadoları sağlıklı nitelikleri nedeniyle süper gıda olarak nitelendiriyor.

 2. Avokado, kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olan bir tekli doymamış yağ olan oleik asit bakımından zengindir. Amerikan Kalp Birliği, sağlıklı yağlarla sağlıklı kolesterol seviyelerinin korunmasının kalp hastalığı ve felç riskini azaltabileceğini söylüyor.

 3. Muz gibi avokado da potasyum bakımından zengin. Ayrıca, sağlıklı gözler ve cilt için önemli olan bir antioksidan olan lutein içerirler.

 4. Yarım avokado aşağıdaki besin maddelerini içerir:

 5. Avokado ayrıca folat, A vitamini ve beta karoten içerir.

 6. Avokado nasıl yenir

 7. İnsanlar salatalara avokado ekleyebilir veya guacamole yapmak için kireç, sarımsak ve domatesle karıştırılabilir. Smoothie'lere veya humuslara avokado ekleyin veya pişirme işleminde diğer yağlar yerine avokado kullanın.

12. Yaban mersini

 1. Yaban mersini, sağlık açısından birçok fayda sağlayabilecek başka bir süper gıda ürünüdür.

 2. Çilekler gibi yaban mersini de güçlü bir antioksidan olan antosiyanin içerir. Bundan dolayı kalp hastalıklarına, felç, kanser ve diğer hastalıklara karşı koruma sağlayabilirler.

 3. Yaban mersini ayrıca, plakların arterlerde birikmesini engellemeye yardımcı olabilecek bir bileşik olan pterostilben içerir.

 4. Yarım bardak yaban mersini aşağıdaki besinleri sağlar:

 5. Yaban mersini hakkında daha fazla bilgi edinin.

 6. Yaban mersini nasıl yenilir

 7. Taze veya dondurulmuş yaban mersini kahvaltı gevrekleri, tatlılar, yoğurt veya smoothie'ler için harika bir katkıdır.

Özet

 1. Vitaminler [!Bilgi sayfası

 2. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 3. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.

 4. Meyveler tüm şekil ve boyutlarda gelir ve farklı meyvelerin sağlık açısından farklı yararları vardır. En iyi sonucu almak için diyete çeşitli meyveler ekleyin.

 5. Bir kişi meyve yiyerek vücuduna anahtar vitaminler, antioksidanlar ve diyet lifi sağlıyor. Bunun kalp sağlığı, sindirim, kilo yönetimi ve cilt sağlığı için önemli faydaları olabilir.

 6. İnsanlar sağlıklarını iyileştirmek ve iltihaplanma, kalp hastalığı, kanser, obezite ve diyabet riskini azaltmak için çok çeşitli meyvelerin tadını çıkarabilirler.

 7. 12 Şubat 2019 tarihli Tue için en son incelenen makale. Bu konuyla ilgili en son haberler için Kardiyovasküler / Kardiyoloji kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Kardiyovasküler / Kardiyoloji hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407