Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Limonların limonlara karşı sağlığa yararları nelerdir?

Limonların limonlara karşı sağlığa yararları nelerdir?

 1. Limonlar, Güney Asya’ya özgü küçük yaprak dökmeyen bir ağaçtan geliyor.

 2. Birkaç tür narenciye ağacı, Güneydoğu Asya’ya özgü olan ana ıhlamur ağacı gibi limon üretebilir.

 3. Bu makale, sağlık açısından faydaları, besin içerikleri ve kullanımları dahil olmak üzere bu meyveler arasındaki benzerlik ve farklılıkları tartışacaktır.

Sağlık yararları

 1. Hem limon hem de limon geleneksel tıpta uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Her birinde antioksidanlar, vitaminler ve mineraller bulunur ve çeşitli sağlık yararları sağlar.

 2. İnsanlar ayrıca limon suyunun sağlığa yararları ve limon suyu içmenin potansiyel yararları hakkında da iddiada bulunuyorlar.

 3. Limon ve limonların ortak sağlık yararları vardır, çünkü aşağıdaki özellikleri paylaşırlar:

 1. Hem limon hem de limanlar C vitamini açısından yüksek, bu da hücrelerin zarar görmesini önleyen önemli bir antioksidandır.

 2. C vitamini ayrıca vücudun gıdalardan demiri almasına yardımcı olur ve bağışıklık sistemini destekler.

 3. Vücut aynı zamanda yaraları iyileştirmek için önemli bir madde olan kollajen üretiminde C vitamini kullanıyor.

Flavonoidler içerirler

 1. Limonlar ve limes her ikisi de flavonoidler içerir. Flavonoidler, kalp hastalığı ve metabolik bozukluklar gibi birçok sağlık yararına sahip olabilecek fitokimyasallardır.

 2. Hayvan ve hücre çalışmaları, flavonoidlerin anti-enflamatuar, antidiyabetik, kanserle savaşan ve nöroprotektif özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, insanlarda etkilerini tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 3. Flavonoidler ile ilgili araştırmalar halen erken aşamadadır, ancak ilk bulgular ümit vericidir.

Antioksidanlar içeriyor

 1. C vitamini ile birlikte limon ve limes diğer antioksidanları da içerir.

 2. Antioksidanlar vücudun diyabet, kanser ve demans gibi bir dizi kronik sağlık koşullarında rol oynadığı hücre hasarına karşı korunmasına yardımcı olur.

 3. Antioksidanların da bu koşulların gelişmesini önlemeye yardımcı olması mümkündür. Ancak yine bu alanda araştırmalar devam ediyor.

Zaman içerisinde kilo vermeye yardımcı olabilirler

 1. Bazı kaynaklar limon veya limon bazlı ürünler tüketmenin kilo vermeye yardımcı olduğunu iddia ediyor. Örneğin, limon suyu, taze limon suyu ve su karışımıdır ve bazı kilo verme diyetlerinin bir parçasıdır.

 2. Bununla birlikte, limonun veya herhangi bir limon bazlı ürünün, yeterli hidrasyonun teşvik ettiği şeyin üzerinde kilo kaybıyla sonuçlanabileceğini kanıtlayacak bilimsel bir kanıt yoktur. Burada limon detoks diyeti hakkında daha fazla bilgi edinin.

 3. Limonlar, sonunda kilo kaybına neden olan sağlıklı bir diyetin bir parçasını oluşturabilir, ancak bunun düşük kalorili, düzenli egzersiz ve diğer önemli yaşam tarzı iyileştirmelerinin bir sonucu olması muhtemeldir.

Beslenme

 1. Limonlar ve limes, aşağıdaki tabloda detaylandırdığımız gibi benzer bir beslenme profilini paylaşır. Bu besinler, suyunda değil, bir limonun veya limonun içinde bulunanları yansıtır.

 2. Limon ve kireçlerin besinsel faydaları aynıdır. Limonların bazı vitamin ve minerallerden biraz daha fazla olmasına rağmen, bu farkın etkisi olmayacak kadar küçüktür.

Asitlik

 1. Hem limon hem de limon sitrik asit bakımından yüksektir. Bu, diğer birçok gıdaya kıyasla asidik oldukları anlamına gelir.

 2. Limonlar ve limonlar çok benzer sitrik asit içeriğine sahiptir, ancak limonlar ortalama olarak biraz daha fazla olabilir:

]

 1. Birçok yiyecek ve içecek, güçlü, ekşi tatlarından dolayı limon veya limon içerir. Bu önceden hazırlanmış veya taze sıkılmış meyve suyu veya meyve topakları veya dilimleri şeklinde olabilir.

 2. Meyvelerin kabukları pişirme sırasında popüler olmalarını sağlayan eşsiz acı tatlara sahiptir. Örneğin, insanlar meyve suyunu ya da kabuğunu tatlandırıcı soslar, turşular ve salata sosları için kullanabilirler.

 3. Ayrıca limon ve kekik, tavuk ve balığın marine edilmesi için iyi bir kombinasyondur. Kireç, sarımsak ile birlikte ve marine etlerinde kullanılan biber tozu ile iyi çalışır.

 4. Limonlar ve limesler bir çok sıcak veya soğuk içeceğe iyi katkı sağlar. Örneğin, bir kişi narenciye suyu yapmak için suya limon parçaları veya kireç ekleyebilir veya çayları tatlandırmak için limon veya kireç kullanabilir.

 5. Yüksek asitliklerinden dolayı, bu narenciye meyveleri bakteri öldürmede de etkilidir. Bu nedenle, ağartıcılardan yüzey temizleyicilere kadar çeşitli narenciye dayalı temizlik ürünleri mevcuttur.

 6. Ayrıca, bazı çalışmalar limon ve diğer turunçgillerin esansiyel yağının inhalasyon ve aromaterapi yoluyla zihinsel durumu artırabildiğini, antimikrobiyal özellikler gösterdiğini ve kabuğun topikal uygulaması yoluyla cilt iltihabını azalttığını göstermiştir. .

Riskler

 1. Orta miktarda limon veya kireç tüketmek genellikle güvenlidir. Bununla birlikte, meyveler kesilmiş dudak veya ağız ülseri gibi açık yaralarla temasta acı çekmesine neden olabilir.

 2. Yüksek asitlikleri ayrıca gastroözofageal reflü hastalığı olan kişilerde (GERD) mide ekşimesi veya sindirim sorunlarını kötüleştirebilecekleri anlamına gelir.

 3. Büyük miktarlarda sitrik meyveler diş minesini aşındırabilir ve zaman içinde boşluklara neden olabilir.

 4. Narenciye veya diğer tahriş edici kimyasalları içeren temizlik ürünlerini kullanırken, eldiven kullanın ve cildinize temastan kaçının.

Özet

 1. Limonlar ve limonlar çok benzer beslenme profillerine sahip sitrik meyvelerdir. C vitamini bakımından zenginler ve sağlığa yararlı diğer antioksidanlar ve flavonoidler içeriyorlar.

 2. Her iki meyve de çeşitli yiyecek ve içeceklerde ortak bileşendir. Asitlikleri ayrıca temizlik ürünlerinde kullanım için onları iyi yapar.

 3. Her iki meyvenin de ılımlı miktarlarda tüketilmesi güvenlidir, ancak bazı kişilerde GÖRH semptomlarını kötüleştirmeleri gibi asitliklerinden dolayı küçük sorunlara neden olabilir.

 4. En son Tue 21 May 2019 tarafından incelendi. Bu konudaki son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 5. Maurya, A.K., vd. (2018). Citrus limetta Risso soymalarından elde edilen uçucu yağ cilt iltihabını hafifletir: İn vitro ve in vivo çalışma [!Özet

 6. C vitamini [!Bilgi sayfası

 7. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 8. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407