Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Limonlar ve Diyabet: Yemekleri Güvenli mi?

Bakış

 1. Limonlar aşağıdakiler de dahil olmak üzere besinler açısından zengindir:

 2. Kabuğu olmayan bir adet çiğ limon civarında bulunur:

 3. Bu faydalara rağmen, şeker hastalığınız varsa, bazı gıdaların hala dikkatli bir şekilde yenilmesi gerekiyor. Limonlar onlardan biri mi? Limonların diyabetle yaşayanları ve akılda tutulması gereken şeyleri nasıl etkileyebileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Diyabetli insanlar limon yiyebilir mi?

 1. Evet, diyabetiniz varsa limon yiyebilirsiniz. Aslında, Amerikan Diyabet Birliği (ADA) limonları bir diyabet süper gıdası olarak listeler.

 2. Portakallar da ADA süper ürünler listesinde. Limon ve portakal yaklaşık olarak aynı miktarda karbonhidrat olmasına rağmen, limonların şekeri daha azdır.

Glisemik indeks ve limonlar

 1. Glisemik indeks (GI), bir gıdanın kan şekeri seviyesini nasıl etkilediğinin bir göstergesidir. 100 ila saf glikoz olan 0 ila 100 arasında bir ölçekte ölçülür. Bir gıdadaki GI değeri arttıkça kan şekeri yükselmesi de artar.

 2. Limon suyu, yüksek GI değerine sahip bir gıda ile birlikte tüketildiğinde, nişastanın şekere dönüşümünü yavaşlatabilir ve böylece yiyeceklerin GI'sini azaltabilir.

Turunçgil meyvesi ve kan şekeri

 1. Greyfurt ve portakalla limon ve limontan daha kolay olmasına rağmen, meyve suyunu içmek yerine meyvenin tamamını yemek daha iyidir.

 2. Meyveyi yediğinizde meyvenin liflerinden faydalanırsınız. Çözünen lif, kan dolaşımınıza şekerin emilimini yavaşlatabilir ve bu da kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olabilir.

Narenciye ve şişmanlık

 1. 2013 çalışmasına göre, turunçgil meyvelerinin biyoaktif bileşenleri obezitenin önlenmesine ve tedavisine katkıda bulunabilir.

 2. Obeziteye sahip kişilerin diyabet geliştirme olasılığı daha yüksektir, çünkü vücudun kan şekerini kontrol etmek için insülini uygun şekilde kullanma yeteneği üzerinde baskı vardır.

C vitamini ve diyabet

 1. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, deliller C vitamininin diyabet üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini gösteriyor. İşte araştırma ne diyor:

Limonların yan etkileri

 1. Limonların sağlık açısından birçok faydası olmasına rağmen, akılda tutulması gereken bazı şeyler var:

 2. Hafif bir olumsuz yan etki yaşıyorsanız, limon ya da limon suyu tüketiminizi sınırlandırın ya da engelleyin. Böbrek taşları gibi ciddi yan etkiler için doktorunuza danışın.

Paket servis

 1. Yüksek miktarda C vitamini ve çözünür lif, artı düşük GI ile, şeker hastalığınız olsun olmasın, limonunuz diyetinizde yer alabilir.

 2. Diyabetiniz varsa ve limon alımınızı artırmayı düşünüyorsanız, şu anki durumunuz için iyi bir karar olduğundan emin olmak için doktorunuz veya diyetisyeninizle konuşun.

 3. Yüksek miktarda C vitamini ve çözünür lif, artı düşük GI ile, şeker hastalığınız olsun olmasın, limonunuz diyetinizde yer alabilir.

 4. Diyabetiniz varsa ve limon alımınızı artırmayı düşünüyorsanız, şu anki durumunuz için iyi bir karar olduğundan emin olmak için doktorunuz veya diyetisyeninizle konuşun.