Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Limonlar sağlığınıza nasıl fayda sağlayabilir?

Limonlar sağlığınıza nasıl fayda sağlayabilir?

 1. Pek çok sos, salata sosu, turşusu, içki ve tatlıya lezzet veriyorlar ve aynı zamanda iyi bir C vitamini kaynağı.

 2. İlk kaşifler, C vitamini eksikliğinden kaynaklanan ciddi bir rahatsızlık olan kaşıntıyı önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olmak için ilk seyahatlerinde limon aldı.

 3. 1747'de James Lind, limonların ve portakalların denizciler arasında yaygın olan hastalığın tedavisinde son derece etkili olduğunu keşfetti.

 4. Bu özellik, popüler yiyeceklerin sağlığa faydaları ile ilgili makaleler koleksiyonunun bir parçasıdır.

 5. Limonların besin içeriği, olası sağlık yararları, yiyeceklerde limon kullanımı ve olası sağlık riskleri konusuna bakıyor.

Faydaları

 1. Bir dizi meyve ve sebze tüketmek, yaşam tarzıyla ilgili birçok sağlık koşul riskini azaltıyor gibi görünüyor.

 2. Limonlar, sağlık ve refahı çeşitli şekillerde artırdığı düşünülen iyi bir C vitamini ve flavonoid kaynağı veya antioksidan kaynağıdır.

 3. Limon tüketmenin olası yararlarından bazılarına göz atalım.

1) İnme riskini düşürme

 1. Amerikan Kalp Birliği'ne (AHA) göre, narenciye kadınlarda iskemik inme riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 2. 14 yıl boyunca yaklaşık 70.000 kadından elde edilen bir veri çalışması, en fazla narenciye yiyenlerin, iskemik inme riskinin en az tüketen kadınlardan% 19 daha düşük olduğunu gösterdi. [! 641 => 1140 = 3!

 3. İskemik inme en sık görülen inme türüdür. Beyine kan akışını tıkayan bir kan pıhtısı neden olur.

2) Sağlıklı bir kan basıncını korumak

 1. Bir Japon çalışması, her gün düzenli yürüyen ve limon tüketen 101 kadından birinin, her gün limon tüketenlere göre daha düşük tansiyona sahip olduğunu buldu. Bilim adamları bunu doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması çağrısında bulundu.

3) Kanserden korunma

 1. Limonlar ve limon suyu antioksidan C vitamini için mükemmel bir kaynaktır

 2. Antioksidanlar, kanser önlenmesinde antioksidanların oynadığı rol hala belirsiz kalmasına rağmen, kansere neden olduğu bilinen serbest radikallerin oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.

4) Sağlıklı bir cildin korunması

 1. C vitamini, cildin destek sistemi olan kollajen oluşumunda hayati bir rol oynar.

 2. Doğal şekliyle yenildiğinde veya topikal olarak uygulandığında, C vitamini güneş ve kirliliğin neden olduğu cilt hasarlarıyla mücadelede yardımcı olabilir, kırışıklıkları azaltabilir ve genel cilt dokusunu iyileştirebilir. fareler, 2014 yılında yayınlandı.

5) Astımın önlenmesi

 1. Yüksek miktarda belirli besin tüketen kişilerde astım gelişme riski daha düşük görünmektedir, bunlardan biri C vitaminidir, ancak daha fazla çalışma gerekli olmasına rağmen.

 2. Allerji Astım Klinik İmmünoloji'de yayınlanan bir derleme, C vitaminin, aynı zamanda soğuk algınlığı yaşadıklarında astım ve bronş aşırı duyarlılığına sahip insanlara yarar sağladığını buldu.

 3. Çalışma sonuçlandı:

 4. "Solunum yolu enfeksiyonlarının neden olduğu astım alevlenmeleri varsa, astım hastalarının C vitamini- ni bireysel olarak test etmeleri makul olabilir. astım gerekli. "

6) Demir emiliminin arttırılması

 1. Demir eksikliği, gelişmiş ülkelerdeki en yaygın besin eksikliklerinden biri ve kansızlığın önde gelen bir nedenidir.

 2. C vitamini yüksek olan yiyecekleri demir yönünden zengin yiyeceklerle eşleştirmek vücudun demiri emme özelliğini en üst düzeye çıkarır.

 3. Ispanak ve nohut, örneğin iyi demir kaynaklarıdır. Bu malzemelerle bir salataya biraz limon suyu sıkmak, C vitamini kadar demir alımını da en üst düzeye çıkarabilir

7) Bağışıklık sistemini güçlendirmek

 1. C vitamini ve diğer antioksidanları yüksek olan gıdalar, bağışıklık sistemini soğuğa ve gribine neden olan mikroplara karşı güçlendirmeye yardımcı olabilir.

 2. Bir çalışma, C vitamini takviyesi popülasyonda soğuk algınlığı insidansını azaltıyor gibi görünmese de, soğuk algınlığının azalmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir. C Vitamini ayrıca aşırı fiziksel aktivite geçiren insanlarda bağışıklığın artmasına yardımcı olabilir.

 3. Büyük bir bal kaşığı bal ile bir bardak sıcak suya bütün bir limon sıkmak, öksürük veya soğuk olan biri için yatıştırıcı bir içecek yapar.

8) Kilo kaybı

 1. 2008 yılında yayınlanan bir çalışmada, limon fenolleri 12 hafta boyunca yüksek yağlı bir diyet ile birlikte alınan kemirgenler, 12 hafta boyunca kemirgenler kadar kilo almadıklarını tespit etti. limon kabuğu fenolleri. Limon fenolleri limon kabuğunda bulunur.

 2. Ancak bunun insanlar üzerinde aynı etkiye sahip olup olmayacağı belli değil.

C vitamini

 1. C vitamini uzun zamandır antioksidan, anti-aterojenik ve anti kanserojen olarak görülüyor. Bununla birlikte, bu iddiaların bazıları son yıllarda sorgulanmıştır ve askorbik asidin kesin etkisi belirsizliğini korumaktadır.

 2. C vitamininin kesin faydalarını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 3. Diyet Takviyeleri Ofisi (ODS), riskini yavaşlatabileceğini veya azaltacağını unutmayın:

 4. Ayrıca, soğuk başlangıcından sonra C vitamini takviyesi almanın soğuğu durdurmanın veya iyileştirmenin mümkün olmadığını da belirtiyorlar.

 1. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) ulusal besin veri tabanı, yaklaşık 58 gram (g) ağırlığında, kabuklu bir ham limonun yaklaşık 58 gram (g) 44.5 mg C vitamini içerdiğini söylüyor

 2. Bir limon da sağlar:

 3. Ayrıca limonlarda az miktarda tiamin, riboflavin, B-6 vitamini, pantotenik asit, bakır ve manganez bulunur.

İpuçları

 1. Limonlar en yüksek olgunluklarında toplanmalı çünkü diğer pek çok meyvenin aksine, toplandıktan sonra kalitesi olgunlaşmaz veya gelişmez.

 2. Oda sıcaklığında direkt güneş ışığından uzakta saklanmalı.

 3. Limonlar hem tuzlu hem de tatlı yemeklerle iyi bir şekilde eşleşir. Genellikle balık, karides, tarak, tavuk ve birçok Akdeniz yemeklerinde ve tatlılarda kullanılırlar.

 4. Bu sağlıklı ve lezzetli yemek tariflerinden bazılarını limon kullanarak deneyin:

 5. Limonlu ahududu kabak çubukları

 6. Enginar ve limonlu tam tahıllı melek saçlı makarna

 7. Limonlu ahududu bademli kekler

 8. Tat için bir salataya limon sıkmak, tuz ihtiyacını azaltabilir.

Limon suyu

 1. Limonlu su, kilo vermeden depresyonun hafifletilmesine kadar çok çeşitli avantajlara sahip olarak tanıtıldı.

 2. Yeterince yüksek miktarda tüketilirse limondaki çeşitli besinlerin limon suyuna bağlı çeşitli sağlık yararları üretmesi mümkündür.

 3. Bununla birlikte, asıl yararı, meyve suyu yerine limon suyunun tüketilmesinin, şeker alımını azalttığı ve bol miktarda limon suyu içen bir kişinin dehidrate olma ihtimalinin daha düşük olmasıdır.

Riskler

 1. Limonlar asitleri yüksektir, bu yüzden onların meyvesi suyu ile insanları etkileyebilir:

 2. Ağız ülseri: İğrenç hissine neden olabilir

 3. Gastro-özofageal reflü hastalığı (GERD): Mide ekşimesi ve yetersizliği gibi belirtileri kötüleştirebilir

 4. Hastalığın önlenmesinde ve sağlığın sağlanmasında en önemli olan toplam diyet veya genel beslenme şeklidir. Sağlığın anahtarı olarak bireysel yiyeceklere konsantre olmaktan çok çeşitli bir diyet yemek daha iyidir.

 5. En son Yvette Brazier tarafından 5 Ocak 2018 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberleri almak için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 6. Antioksidanlar ve kanser önleme. (2014, 16 Ocak). Https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/diet/antioxidants-fact-sheet

 7. Temel rapor: 09150, limonlar, çiğ, kabuğu olmayan. (2016, Mayıs). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/2255?manu= fgcd = ds =

 8. Turunçgil meyveleri yemek kadınların felç riskini düşürebilir. (2012, 23 Şubat). Https://www.sciencedaily.com/releases/2012/02/120223182638.htm

 9. Fukuchi, Y., Hiramitsu, M., Okada, M., Hayashi, S., Nabeno, Y., Osawa, T., Naito, M. (2008, Kasım). Limon polifenolleri, fare beyaz adipoz dokusunda B-oksidasyonunda rol alan enzimlerin nRNA seviyelerinin yukarı regüle edilmesiyle diyetle indüklenen obeziteyi baskılamaktadır. Klinik Biyokimya ve Beslenme 43 (3), 201-209. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2581754/

 10. Getz, L. (2009, Ocak). Kışlık beslenme - sağlıklı beslenme, soğuk mevsimlerde iyi koruma sağlar. Http://www.todaysdietitian.com/newarchives/011209p48.shtml

 11. Hemila, H. (2013, 26 Haziran). C vitamini ve soğuk algınlığı indüklü astım: Sistematik bir derleme ve istatistiksel analiz. Allerji, Astım Klinik İmmünoloji. Http://aacijournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/1710-1492-9-46

 12. Hemila, H. Chalker, E. (2013, Ocak). Soğuk algınlığının önlenmesi ve tedavisi için C Vitamini [!Özet

 13. Kato, Y., Domoto, T., Hiramitsu, M., Katagiri, T., Satao, K., Miyake, Y., ... Harada, T. (2014) . Günlük limon alımının kan basıncına etkisi ve yürüme [!Özet

 14. Ledesma-Escobar, C.A., Priego-Capote, F., Luque de Castro, M.D. (2016, 25 Ocak). Örnek ön muamelesi ve ekstraksiyonun limonun flavonoid tayini üzerindeki etkisinin karşılaştırmalı incelenmesi (Citrus limon). PLOS Bir. Http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0148056

 15. Amerika Birleşik Devletleri'nde demir eksikliğini önleme ve kontrol etme önerileri. (N.d.). Https://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/00051880.htm

 16. Shibuya, S., Ozawa, Y., Toda, T., Watanabe, K., Tometsuka, C., Ogura, T., Koyama, Y. (2014, 28 Mayıs) . Kolajen peptidi ve C vitamini, Sod1 eksikliği olan farelerde yaşa bağlı cilt atrofisini ilave olarak hafifletir [!Özet

 17. Shaik-Dasthagirisaheb, YB, Varvara, G., Murmura, G., Saggini, A., Caraffa, A., Antinolfi, P., ... Pandolfi, F. (2013) ). Bağışıklık ve inflamasyonda D, E ve C vitaminlerinin rolü [!Özet

 18. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 19. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407