Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Likopen: Sağlık Faydaları ve En İyi Gıda Kaynakları

Alt satırda

 1. Likopen, antioksidan özelliklere sahip bir bitki besinidir. Domates, karpuz ve pembe greyfurt gibi kırmızı ve pembe meyvelere karakteristik renk veren pigmenttir.

 2. Likopen, kalp sağlığından güneşten yanmalara ve bazı kanser türlerine karşı korunmaya kadar sağlık yararları ile ilişkilendirildi.

 3. Bu makale, sağlığa faydalı ve likopen için en iyi besin kaynaklarını ele almaktadır.

Güçlü Antioksidan Özellikler

 1. Likopen karotenoid ailesinde bir antioksidandır.

 2. Antioksidanlar, vücudunuzu serbest radikaller olarak bilinen bileşiklerin neden olduğu zararlardan korur.

 3. Araştırmalar, likopen antioksidan özelliklerinin serbest radikal seviyelerini dengede tutmaya yardımcı olduğunu ve vücudunuzu bu koşulların bazılarına karşı koruduğunu gösteriyor (2).

 4. Ek olarak, tüp ve hayvan çalışmaları, likopenin vücudunuzu pestisitler, herbisitler, monosodyum glutamat (MSG) ve bazı mantar türlerinin neden olduğu hasara karşı koruyabileceğini göstermektedir (3, 4, 5 , 6).

Bazı Kanser Tiplerine Karşı Koruyabilir

 1. Likopen'in güçlü antioksidan etkisi, bazı kanser türlerinin ilerlemesini önleyebilir veya yavaşlatabilir.

 2. Örneğin, test tüpü çalışmaları, besinlerin tümör büyümesini sınırlandırarak meme ve prostat kanserlerinin büyümesini yavaşlatacağını gösteriyor (7, 8).

 3. Hayvan çalışmaları ayrıca böbreklerde kanser hücrelerinin büyümesini önleyebileceğini de bildirmiştir (9).

 4. İnsanlarda gözlemsel çalışmalar, likopen de dahil olmak üzere yüksek miktarda karotenoid alımını,% 32-50 oranında daha düşük akciğer ve prostat kanseri riskine bağlamaktadır (8, 10, 11).

 5. 46.000'den fazla erkekte yapılan 23 yıllık bir çalışma, likopen ve prostat kanseri arasındaki bağlantıya daha detaylı bir şekilde baktı.

 6. Haftada en az iki porsiyon likopen bakımından zengin domates sosu tüketen erkeklerin, prostat kanseri gelişme olasılığı, ayda bir porsiyondan az domates sosu yiyenlere göre% 30 daha azdı (12). .

Kalp Sağlığını Artırabilir

 1. Likopen ayrıca kalp hastalığından gelişme veya erken ölüm riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir (14).

 2. Bu, kısmen kalp hastalığı risk faktörlerini azaltabileceğinden dolayı. Daha spesifik olarak, serbest radikal hasarını, toplam ve "kötü" LDL kolesterol seviyelerini azaltabilir ve "iyi" HDL kolesterolü artırabilir (15, 16).

 3. Yüksek kan seviyeleri likopen de metabolik sendromu olan kişilerin hayatlarına yıllar ekleyebilir - kalp hastalığına yol açabilecek sağlık koşullarının bir birleşimi.

 4. 10 yıl süren bir başka çalışmada, bu besin açısından zengin diyetler% 17-26 oranında daha düşük kalp hastalığı riski ile ilişkilendirilmiştir. Yakın zamanda yapılan bir derleme ayrıca yüksek kan likopen seviyelerini% 31 daha düşük inme riski ile ilişkilendirmektedir (18, 19).

 5. Likopenin koruyucu etkileri özellikle düşük kan antioksidan düzeyleri veya yüksek oksidatif stres düzeyleri için faydalıdır. Buna yaşlı yetişkinler ve diyabet veya kalp hastalığı olan veya sigara içen kişiler dahildir (20). [! 1149 => 1130 = 5!

 1. Likopen de güneşin zararlı etkilerine karşı bir miktar koruma sağlıyor gibi görünmektedir (21, 22).

 2. 12 haftalık küçük bir çalışmada, katılımcılar domates salçası ya da plasebodan 16 mg likopen tüketmeden önce ve sonra UV ışınlarına maruz kaldılar. Domates salçası grubundaki katılımcılar UV ışınlarına daha az ciddi cilt reaksiyonları gösterdiler (23). [! 1149 => 1140 = 5!

 3. Bu çalışmada, likopen ve diğer karotenoidlerin bir karışımını sağlayan takviyeler, UV hasarına karşı, sadece likopen sağlayanlara göre daha etkiliydi (24). [! 1149 => 1140 = 5!

Diğer Potansiyel Yararları

 1. Likopen ayrıca başka sağlık yararları da sunabilir - en iyi araştırılanlar şunları içerir:

 2. Şimdiye kadar, bu faydaların çoğu sadece tüp ve hayvan araştırmalarında gözlendi. Güçlü sonuçlar alınmadan önce insanlarda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

En İyi Gıda Kaynakları

 1. Zengin pembeden kırmızı renge sahip tüm doğal gıdalar genellikle biraz likopen içerir.

 2. Domatesler en büyük besin kaynağıdır ve domates ne kadar olgunsa, içerdiği o kadar likopen. Ancak bu besin maddelerini başka yiyecekler dizisinde de bulabilirsiniz.

 3. İşte 100 gramda en fazla likopen içeren yiyeceklerin listesi (33):

 4. Likopen için şu anda önerilen günlük alım yoktur. Bununla birlikte, mevcut çalışmalardan, günde 8-21 mg arasındaki alımların en faydalı olduğu görülmektedir.

Likopen Takviyeler

 1. Birçok gıdada likopen bulunsa da, ek olarak da alabilirsiniz.

 2. Bununla birlikte, ek olarak alındığında, likopen kan inceltici ve tansiyon düşürücü ilaçlar gibi belirli ilaçlar ile etkileşime girebilir (34). [! 1149 => 1140 = 8!

Potansiyel Riskler

 1. Likopen, özellikle de gıdalardan alındığında genellikle güvenli kabul edilir.

 2. Birkaç nadir vakada, çok fazla miktarda likopen bakımından zengin yiyecekler yemek, likopenodermi olarak bilinen cilt renginin solmasına neden oldu.

 3. Bu yüksek seviyelerin sadece diyetle elde edilmesinin genellikle zor olduğunu söyledi.

 4. Bir çalışmada, durum birkaç yıl boyunca günde 34 ons (2 litre) domates suyu içen bir adamdan kaynaklandı. Birkaç hafta boyunca likopen içermeyen bir diyet sonrasında cilt renk değişimi tersine çevrilebilir (37, 38).

 5. Likopen takviyeleri hamile kadınlar ve bazı ilaç türlerini alan hastalar için uygun olmayabilir (34, 35).

Alt satırda

 1. Likopen güneşten korunma, iyileştirilmiş kalp sağlığı ve bazı kanser türlerinin riskini azaltmak gibi birçok sağlık yararına sahip güçlü bir antioksidandır.

 2. Tamamlayıcı olarak bulunsa da, domates ve diğer kırmızı veya pembe meyveler gibi likopen bakımından zengin yiyeceklerden tüketildiğinde en etkili olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407