Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


İşlenmemiş Pastırmanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Et Turşusu

 1. Birçok insan için kahvaltı sadece pastırma ve yumurta içermeyen kahvaltı değildir. Yumurtalar sağlıklı bir kahvaltı seçeneği olsa da, her gün domuz pastırması yemek sağlığınız için iyi değil. Süpermarket raflarınızdaki pastırmanın çoğu, her ikisi de beslenmeyenler listesinde bulunan tuz ve nitritlerle tedavi edildi. Sertleşmemiş domuz pastırması hala tuzla tedavi edilir, ancak nitritlerle değil, bu yüzden biraz daha sağlıklı - ama yine de sodyum ve doymuş yağla dolu.

Et Turşusu

 1. Sertleşmiş veya iyileştirilmemiş herhangi bir domuz pastırmasının sağlık yararı yoktur.

Sertleşti ve Sertleşmemiş Bacon

 1. Üreticilerin, tüketicilerin sağlıksız yiyeceklerin daha sağlıklı olduğunu düşünmesini sağlamanın bir çok yolu var. Pastırmayı "kürlenmemiş" olarak etiketleme bunlardan biridir. Gerçek şu ki, iyileştirilmemiş domuz pastırması hala iyileştirilmiş durumda, sadece nitritlerle iyileştirilmemiş.

 2. Bu iyi bir şey. Nitritler, üreticiler tarafından işlenmiş gıdaları iyileştirmek için kullanılan kimyasal bir maddedir. Zararlı bakteri üremesini önler ve işlenmiş gıdaların raf ömrünü uzatır. Bununla birlikte, nitrit tükettiğinizde, vücudunuzda kanser riskini artırabilecek nitrozamin oluşumuna neden olurlar.

 3. “Tedavi edilmemiş” domuz pastırması sağlık yardımlarının sona erdiği yer burası. Kürlenmemiş domuz pastırması tuzla tedavi edilir - ve birçoğu. Her ne kadar insanlar etleri tuzla tedavi ederek yaşları boyunca koruyor olsalar da, bu sizin için iyi olduğu anlamına gelmez. Sodyum içeriği, fazla miktarda yağın yanı sıra, hala iyileştirilmemiş domuz pastırması sağlık risklerini tedavi edilenlerinki kadar kötü kılmaktadır.

Pastırma Yağlı Et Oldu

 1. Domuz eti endüstrisi diğer beyaz eti domuz olarak çağırır ve beyaz et tavuğuna benzer. 3 onsluk domuz belinin 3 ons tavuk göğsünden daha az yağ ve kaloriye sahip olduğu doğrudur. Ancak domuz pastırması domuz filetosu değildir.

 2. Domuz, domuzun kenarlarından ve karnından kesilir - hayvanın en şişman kısmı. Sadece bir parça domuz pastırmasına bir bakın ve içinden geçen yağ şeritlerini göreceksiniz.

 3. İçinde daha az yağ olacak yağsız domuz pastırması satın alabilirsiniz. Ayrıca İrlanda pastırması, rashers veya Kanada pastırması olarak da adlandırılan arka pastırma domuzun arka belinden geliyor. Yağsız ve etlidir ve yağda çok daha düşüktür, ancak yine de nitratlar, tuz veya dumanla kürlenir.

İyileşmemiş Pastırma Sağlığı Faydaları

 1. Domuz pastırması çok fazla protein ihtiva etse de, 3 ons içinde yaklaşık 34 gram olan bu protein, sağlıklı bir besin kaynağı değildir. Üç ons kürlenmemiş domuz pastırması da 25 gram yağ içerir. Bacon'un iyi yağ - doymuş yağ yerine yenildiğinde sağlıklı olabilen çok doymamış ve tekli doymamış yağları vardır - ancak 3 ons hala 8,5 gram doymuş yağ içerir.

 2. Bacon aynı zamanda yüksek kalorili bir besindir. Yağ, gram başına 4 kaloriye sahip olan protein ve karbonhidratlara kıyasla gram başına 9 kaloriye sahiptir. Yağ oranı yüksek yiyecekler de kalorileri yüksektir. Üç ons kürlenmemiş domuz pastırması 400 kaloriye sahiptir. Bunu, 3 onsta sadece 90 kalorili olan derisiz tavuk göğsü gibi yağsız etlerle karşılaştırın.

 3. Muhtemelen yalnız pastırma yapmadığınız için, bu 400 kalori öğününüzdeki diğer yiyeceklere ek olarak bulunur. Pastırmanızı bir çorba kaşığı tereyağında pişirilmiş iki yumurta ile eşleştirirseniz, öğününüz toplam 640 kaloridir. Kilonuzu korumak veya kilo vermek için günde kaç kalori tüketmeniz gerektiğine bağlı olarak, skalaları düşürüp kalori fazlasına ve kilo almanıza neden olabilir.

 4. Sonra sodyum içeriği var. 3 onsluk taze domuz filetosu sadece 425 miligram doğal olarak oluşan tuza sahipken, 3 ons işlenmemiş domuz pastırması 1.360 mg sodyum içerir. Amerikan Kalp Birliği'ne göre bu, bir yetişkinin bütün bir gün içinde olması gereken ideal maksimum tuz miktarına yaklaşıyor.

Doymuş Yağların Sağlığa Etkileri

 1. Doymuş yağlar oda sıcaklığında katıdır ve çoğunlukla yağlı etler, domuz yağı, krema, tereyağı, peynir ve tam yağlı süt ürünleri dahil olmak üzere hayvansal ürünlerde bulunur.

 2. Amerikan Kalp Birliği'ne göre, doymuş yağ, düşük yoğunluklu lipoproteinler veya LDL olarak adlandırılan kötü kolesterol seviyenizi artırabilir. Yüksek LDL seviyeleri, atardamarları daraltabilecek ve kalp krizi, felç ve periferik arter hastalığı riskini artırabilecek ateroskleroz denilen atardamarlarda yağ birikmesine yol açar.

 3. Amerikan Kalp Birliği, yetişkinlerin doymuş yağ alımını günlük kalorilerinin yüzde 6'sı ile sınırlandırmasını tavsiye ediyor. 2000 kalorili bir diyet için, doymuş yağdan en fazla 120 kalori veya 13 gram. Sertleşmemiş domuz pastırması porsiyonunda bulunan 8.5 gram doymuş yağ günlük limitin yüzde 65'ini oluşturur. Tereyağında pişirilmiş yumurtalarla eşleştirilen yemek 18 gram doymuş yağ veya önerilen sınırın yüzde 138'ini içerir.

Sodyum İle İlgili Sorun

 1. Çok fazla tuz tüketmenin sağlığınıza zararlı olup olmadığı kalp sorunu olmayanlar için tartışmalı bir konudur. Bununla birlikte, ana tıp topluluğu, yüksek bir sodyum alımının kalbiniz için kötü olduğunu belirtmektedir. [! 5050 => 1140 = 7!

 2. Zamanla bu, kan damarlarını sertleştirir ve yüksek tansiyon, kalp krizi, felç ve hatta kalp yetmezliğine yol açabilir. Yüksek tansiyon olmasa bile, aşırı sodyum kalbe, aortaya ve böbreklere zarar verebilir. Ayrıca kemiklerinizin sağlığını da etkileyebilir.

 3. Amerikan Kalp Derneği, tüm yetişkinlerin günlük sodyum alımlarını 2.300 mg ile sınırlamasını önermektedir. Bununla birlikte, ideal bir hedefin günde 1.500 mg olduğunu söylüyor. 3 ons içinde 1.360 miligram ile, sertleşmemiş jambon porsiyonu maksimum öneri yüzde 60 ve ideal öneri yüzde 91 sağlar.

Tedavi Edilmiş Etler Sağlık Riskidir

 1. Dünya Sağlık Örgütü'nün Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) 2015 yılında işlenmiş tüm etleri kanserojen veya kansere neden olarak sınıflandırdı. Bu, iyileştirilmiş ve "iyileştirilmemiş" domuz pastırması, sosisli sandviç, sosis, jambon ve bazı şarküteri etlerini içerir. İşlenmiş etler, tuzlama, kürleme, fermente etme ve sigara içme dahil olmak üzere lezzetin korunması veya eklenmesi için bazı yöntemlerle işlenmiş etleri içerir.

 2. IARC araştırmacıları 800'den fazla çalışmayı inceledi ve günlük 50 gram işlenmiş et tüketmenin kolon kanseri riskini yüzde 18 artırdığını keşfetti. Her gün pastırma yemek - küçük bir porsiyon bile - sizi bu sınırın üzerine çeker.

Moderasyondaki Her Şey

 1. Bu arada bir şerit veya iki domuz pastırmasının tadını çıkaramayacağınız anlamına gelmez. Pazar brunch'ında ayda bir kez yemek yemek ya da salatada birkaç parçalanma olması zaman zaman kanser riskinizi artıramaz - özellikle de çok sağlıklı bir meyve ve sebzeyle, özellikle sağlıklı bir diyet yerseniz

Sağlıklı Bacon Seçenekleri

 1. Şımartmayı seçtiğinizde, farklı ürünler ve pişirme yöntemleri seçerek tükettiğiniz doymuş yağ ve sodyum miktarını azaltabilirsiniz. Örneğin Türkiye pastırması, porsiyon başına daha az sodyum ve yağ içeren çok daha iyi bir seçimdir. Hindi pastırmasının üç onsu sadece 122 kaloriye, 4,5 gram yağa ve 600 mg sodyuma sahip.

 2. Ördek pastırması bulmak biraz zor, ancak özel pazarlarda bulunuyor. Hindi pastırması kadar iyi bir seçenek değil, ancak domuz pastırmasından daha az "kötü madde" ye sahip, 200 kalori, 16.5 gram yağ ve 967 mg sodyum var.

 3. Kahvaltınızla bir çeşit et istemeniz durumunda, ince dilimlenmiş, ızgara veya kavrulmuş tavuk göğsünün küçük bir kısmı sağlıklı, düşük kalorili, az yağlı ve düşük sodyumlu bir seçenektir. . Pastırmadan daha az kalori ve yağ için bir yumurta, hatta biraz yulaf ezmesi ve meyve salatası da alabilirsiniz.

Lezzetli Domuz Pastırması Seçenekleri

 1. Ev yapımı tavuk sarsıntılı bir pastırma şeridi gibi etli ve benzer bir şey istediğinizde, başka bir sağlıklı seçenektir. Tek yapmanız gereken tavuk göğsünü dilimler halinde dilimlemek, düşük sodyum soya sosu, otlar ve baharatlar ile marine edin ve şeritleri birkaç saat boyunca kurutucuya yerleştirin. Dumanlı bir lezzet elde etmek için turşunuza birkaç damla sıvı duman bile ekleyebilirsiniz.

 2. Bitki bazlı bir diyet yapmayı düşünüyorsanız, Internet tahıl ve sebzelerle yapılan pastırma benzeri seçeneklerle doludur. Tempeh, taklidi pastırmaya kendini iyi veren, yoğun ve çiğneme yapısına sahip vejetaryen bir et ikamesidir. Tempeh Dilim şeritler, düşük sodyumlu tatlı ve baharatlı bir sos ile marine ve domuz pastırması gibi ocakta tavada kızartın.

 3. Ayrıca bir tofu bloğundan ince şeritler kesebilir, marine edebilir ve kızartın. Patlıcan ve mantarlı "pastırma" bile yapabilirsiniz. Patlıcanı dilimleyin, tercih ettiğiniz tatlı ve tuzlu bir sosla marine edin ve su buharlaşıncaya ve doku gevrekleşinceye kadar düşük bir sıcaklıkta kızartın.

 4. Mantarlı domuz pastırması yapmak için portobello gibi geniş bir çeşidi veya kral istiridye gibi etli bir yapıya sahip bir mantarı seçin. Şeritler halinde dilimleyin, marine edin ve ocakta tavada kızartın ya da çıtır çıtır olana kadar fırında pişirin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407